Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել հանրապետության մանկավարժներին, ուսանողներին ու  դպրոցականներին.
«Ամեն տարի սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ու հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները իրենց հյուրընկալ դռներն են բացում հազարավոր ուսանողների ու աշակերտների առաջ: Հմուտ ու բազմափորձ մանկավարժների աջակցությամբ հնարավորություն է տրվում տիրապետել գիտելիքների, որ հետո կյանքի նոր ճանապարհ են բացելու յուրաքանչյուր սանի առաջ` ըստ իր ընդունակությունների ու նախասիրությունների:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը` իբրեւ օրենսդիր մարմին,իրականացրել եւ իրականացնում է օրենսդրական փոփոխություններ` նպատակ ունենալով Հայաստանի կրթական համակարգը համահունչ դարձնել համաեվրոպական չափանիշներին` հայ դպրոցականին ու ուսանողին ապահովելու համար ժամանակակից աշխարհում իր տեղը գտնելու հնարավորություններով: Խորհրդարանում առաջնահերթություն ունեն կրթության ու գիտության ոլորտին առնչվող օրենքների ու կոնվենցիաների ընդունումն ու վավերացումը: Վստահ եմ, որ մրցակցային կրթությունը սովորելու հնարավորություններ կստեղծի բոլոր նրանց համար, ովքեր անկախ իրենց սոցիալական վիճակից`կյանքի ճանապարհ են ընտրել գիտությունը:
Հավաստելով պետության ուշադրությունը կրթական խնդիրների նկատմամբ, երախտագիտության խոսք ասելով բոլոր մանկավարժներին, շնորհավորում եմ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ ու հաջողություններ եմ մաղթում»:

RA NA Speaker Artur Baghdasaryan sent a congratulatory message to the teachers, students and pupils of the Republic, on the occasion of the Day of Knowledge.
“Every September 1st all the higher educational institutions and secondary schools open their hospitable doors for thousands of students and pupils. By the promotion of the skilled and experienced teachers an opportunity of mastering knowledge is given, with which a new way will be opened for every pupil according to their ability and diligence.
The National Assembly of the Republic of Armenia, as a legislative body of the country implements and is implementing legislative amendments, having the goal of making the educational system of Armenia in compliance with the European standards for providing the Armenian schoolchild and student with the opportunities to find his/her place in the modern world. The adoption and ratification of the laws and conventions relating to the educational and scientific sphere have priority in the parliament. I am sure that the competitive education will give the opportunity for all those who, regardless of their social condition, have chosen the science as a way of life.
Assuring the state’s attention towards the problems of the education, saying a word of gratitude to all the teachers I congratulate you on the occasion of the Day of Knowledge and wish good luck.”