Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ ՀՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել հանրապետության մանկավարժներին, ուսանողներին ու  դպրոցականներին.
«Ամեն տարի սեպտեմբերի 1-ին Հայաստանի Հանրապետության բարձրագույն ու հանրակրթական ուսումնական հաստատությունները իրենց հյուրընկալ դռներն են բացում հազարավոր ուսանողների ու աշակերտների առաջ: Հմուտ ու բազմափորձ մանկավարժների աջակցությամբ հնարավորություն է տրվում տիրապետել գիտելիքների, որ հետո կյանքի նոր ճանապարհ են բացելու յուրաքանչյուր սանի առաջ` ըստ իր ընդունակությունների ու նախասիրությունների:
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը` իբրեւ օրենսդիր մարմին,իրականացրել եւ իրականացնում է օրենսդրական փոփոխություններ` նպատակ ունենալով Հայաստանի կրթական համակարգը համահունչ դարձնել համաեվրոպական չափանիշներին` հայ դպրոցականին ու ուսանողին ապահովելու համար ժամանակակից աշխարհում իր տեղը գտնելու հնարավորություններով: Խորհրդարանում առաջնահերթություն ունեն կրթության ու գիտության ոլորտին առնչվող օրենքների ու կոնվենցիաների ընդունումն ու վավերացումը: Վստահ եմ, որ մրցակցային կրթությունը սովորելու հնարավորություններ կստեղծի բոլոր նրանց համար, ովքեր անկախ իրենց սոցիալական վիճակից`կյանքի ճանապարհ են ընտրել գիտությունը:
Հավաստելով պետության ուշադրությունը կրթական խնդիրների նկատմամբ, երախտագիտության խոսք ասելով բոլոր մանկավարժներին, շնորհավորում եմ Գիտելիքի օրվա կապակցությամբ ու հաջողություններ եմ մաղթում»:

В связи с Днем знаний Председатель НС РА Артур Багдасарян направил поздравительное послание учителям, студентам и школьникам республики:
“Ежегодно 1 сентября высшие и общеобразовательные учебные заведения Республики Армения гостеприимно открывают свои двери перед тысячами студентов и школьников. Благодаря умелым и многоопытным педагогам дается возможность овладеть знаниями, которые откроют потом новые жизненные пути перед каждым питомцем – по его способностям и предпочтениям.
Национальное Собрание как законодательный орган осуществляло и осуществляет законодательные изменения, призванные сделать образовательную систему Армении созвучной общеевропейским критериям – для обеспечения армянского школьника и студента возможностями найти свое место в современном мире. В парламенте приоритетны принятие и ратификация законов и конвенций, касающихся сферы образования и науки. Уверен, что конкурсное образование создаст возможности учиться всем тем, кто, независимо от своего социального положения, избрал в жизни путь науки.
Подтверждая внимание государства к проблемам образования, выражая слова признательности всем педагогам, поздравляю в связи с Днем знаний и желаю успехов”.