Քննարկվեցին կրթական համակարգի գործունեությունը կանոնակարգող օրինագծեր
Ապրիլի 27-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեցին ԱԺ պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանի` օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «Փաստաթղթերի պարտադիր օրինակի մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերը: Տիկին Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարությունը օրինագծի վերաբերյալ ներկայացրել է 13 առաջարկներ, որոնցից տասը ընդունվել են: Օրինագծի նպատակն է ազգային գրադարանային-տեղեկատվական հավաքածուի փաստաթղթերի ամբողջական համալրումը` որպես ազգային եւ համաշխարհային մշակութային ժառանգության մաս, պետական մատենագիտական հաշվառման իրականացումը եւ միասնական տեղեկատվական տարածքի ձեւավորումը, բոլոր տեսակի փաստաթղթերի մասին հանրային տեղեկացվածության ապահովումը: Հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ երաշխավորեց ներկայացված օրենքի նախագիծը առաջիկա նիստերի օրակարգում ընդգրկելու համար:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Սերգո Երիցյանը ներկայացրեց «Կրթության պետական տեսչության մասին», «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» օրինագծերը: Հանձնաժողովի անդամները մտահոգություն հայտնեցին, որ տեսչական գործառույթների իրականացման հետ կապված հակասություններ կարող են ծագել մարզերի կրթության վարչությունների եւ ստեղծվող տեսչությունների միջեւ: Նախարարը հավաստիացրեց, որ մարզպետարանների կրթության համապատասխան կառույցները ստուգումներ եւ ուսումնասիրություններ չեն իրականացնում, տարբեր են կրթության պետական տեսչությունների եւ մարզային կրթության կառույցների գործառույթները:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը մարզային տեսչությունների ստեղծումը նույնպես անարդյունավետ համարեց` կարեւորելով սակայն կենտրոնացված տեսչական ծառայության ստեղծումը եւմարզերի կրթության վարչություններում մեկ-երկու տեսուչների գործունեությունը: Տիկին Հակոբյանի գնահատմամբ`  քանի որ տեսչության ստեղծումը պետք է դպրոցներին աջակցելու եւ կրթության որակը բարձրացնելու նպատակ ունենա, օրինագծում դրանք պետք է ելակետային լինեն. պետք է որոշակիացնել տեսչական գործառույթները եւ դրանք նպատակաուղղել կրթության որակի բարձրացմանը:
Հանձնաժողովը քննարկեց եւ առաջիկա նիստերի օրակարգում երկրորդ ընթերցմամբ ընդգրկելու համար երաշխավորեց նաեւ «Նախնական եւ միջին մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման մասին»  օրենքի նախագիծը:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրեց, որ ապրիլի 28-ին տեղի կունենա Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական նիստը :
Ապրիլի 27-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցան պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախաձեռնած խորհրդարանական լսումները, որոնց թեման էր` «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրենքի նախագիծը: Այս օրինագծից բացի,...

Bills Regulating the Activity of Educational System Discussed
On April 27, during the meeting of NA Standing Committee on Science, Education, Culture and Youth, the bills “On Making Amendments to “The Compulsory Example of Documents” and RA law “On Administrative Offences” were discussed, which were presented by MP Hranush Hakobyan by the order of legislative initiative. Mrs. Hakobyan informed that RA Government submitted 13 suggestions on the first bill, 10 of which have been adopted. The aim of the draft law is the complete acquisition of documents of library-information collection as part of national and public cultural inheritance, realization of state bibliographical registration and formation of a united informative territory, ensuring public awareness on all kinds of documents. The committee guaranteed with an endorsement to include the draft law into the agenda of the coming sittings.
Sergo Yeritzyan, RA Minister of Education and Science, presented the draft law on “State Inspectorate of Education,” “On Amending the RA Law “On Education.” The members of the committee expressed concern that there may arise contradictions connected with the implementation of inspection functions between the educational board in the regions and the inspectorate that are being established. The minister assured that the corresponding institutions of education of the regional councils do not implement control and researches on different state inspectorates of education and on regional educational institutions.
Hranush Hakobyan, the Chairwoman of the committee, also considered effective the establishment of the regional inspectorates emphasizing the creation of the centralized inspectorate service and the activity of one or two inspectors in the educational councils in the regions. H. Hakobyan assessed that as the creation of an inspectorate should have a goal of supporting the schools and raising the quality of education, they should be initial in the draft law, the inspectorate functions should be definite and they should be directed to raising the quality of education.
The committee discussed and guaranteed also for including into the agenda of the coming sittings for the second reading the draft law “On Primary and Secondary Specialized Education and Teaching”.
The Chairwoman of the committee informed that on April 28 the next sitting of Youth parliament will be held.
On April 27, the parliamentary hearings initiated by the Standing Committee on State and Legal Affairs were held, the topic of which was the draft law adopted by the first reading “On Making Additions and Amendments to RA law “On Local Self-Government Bodies.” Besides this draft law a similar draft ...