Քննարկվեցին կրթական համակարգի գործունեությունը կանոնակարգող օրինագծեր
Ապրիլի 27-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեցին ԱԺ պատգամավոր Հրանուշ Հակոբյանի` օրենսդրական նախաձեռնության կարգով ներկայացրած «Փաստաթղթերի պարտադիր օրինակի մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերը: Տիկին Հակոբյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ կառավարությունը օրինագծի վերաբերյալ ներկայացրել է 13 առաջարկներ, որոնցից տասը ընդունվել են: Օրինագծի նպատակն է ազգային գրադարանային-տեղեկատվական հավաքածուի փաստաթղթերի ամբողջական համալրումը` որպես ազգային եւ համաշխարհային մշակութային ժառանգության մաս, պետական մատենագիտական հաշվառման իրականացումը եւ միասնական տեղեկատվական տարածքի ձեւավորումը, բոլոր տեսակի փաստաթղթերի մասին հանրային տեղեկացվածության ապահովումը: Հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ երաշխավորեց ներկայացված օրենքի նախագիծը առաջիկա նիստերի օրակարգում ընդգրկելու համար:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Սերգո Երիցյանը ներկայացրեց «Կրթության պետական տեսչության մասին», «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» օրինագծերը: Հանձնաժողովի անդամները մտահոգություն հայտնեցին, որ տեսչական գործառույթների իրականացման հետ կապված հակասություններ կարող են ծագել մարզերի կրթության վարչությունների եւ ստեղծվող տեսչությունների միջեւ: Նախարարը հավաստիացրեց, որ մարզպետարանների կրթության համապատասխան կառույցները ստուգումներ եւ ուսումնասիրություններ չեն իրականացնում, տարբեր են կրթության պետական տեսչությունների եւ մարզային կրթության կառույցների գործառույթները:
Հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը մարզային տեսչությունների ստեղծումը նույնպես անարդյունավետ համարեց` կարեւորելով սակայն կենտրոնացված տեսչական ծառայության ստեղծումը եւմարզերի կրթության վարչություններում մեկ-երկու տեսուչների գործունեությունը: Տիկին Հակոբյանի գնահատմամբ`  քանի որ տեսչության ստեղծումը պետք է դպրոցներին աջակցելու եւ կրթության որակը բարձրացնելու նպատակ ունենա, օրինագծում դրանք պետք է ելակետային լինեն. պետք է որոշակիացնել տեսչական գործառույթները եւ դրանք նպատակաուղղել կրթության որակի բարձրացմանը:
Հանձնաժողովը քննարկեց եւ առաջիկա նիստերի օրակարգում երկրորդ ընթերցմամբ ընդգրկելու համար երաշխավորեց նաեւ «Նախնական եւ միջին մասնագիտական կրթության եւ ուսուցման մասին»  օրենքի նախագիծը:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրեց, որ ապրիլի 28-ին տեղի կունենա Երիտասարդական խորհրդարանի հերթական նիստը :
Ապրիլի 27-ին Ազգային ժողովում տեղի ունեցան պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախաձեռնած խորհրդարանական լսումները, որոնց թեման էր` «Տեղական ինքնակառավարման մարմինների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրենքի նախագիծը: Այս օրինագծից բացի,...

Были обсуждены законопроекты, регулирующие деятельность образовательной системы
27 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи были обсуждены законопроекты, представленные в порядке законадательной инициативы депутатом Грануш Акопян: ,,Об обязательной копии документов” и ,,О внесении дополнения в Закон РА ,,Об административных правонарушениях”. Г-жа Акопян сообщила, что Правительство РА представило по законопроектам 13 предложений, 10 из которых были приняты. Целью первого законопроекта явлется целостное комплектование документов библиотечно-информационного фонда, как части национального и всемирного культурного наследия, проведение государственного библиографического учета и формирование единого информационного пространства, обеспечение информированности общества информацией о всех видах документов. Комиссия с положительным заключением рекомендовала проект представленного законопроекта для включения в повестку дня ближайших заседаний.
Министр образования и науки РА Серго Ерицян представил законопроекты ,,О государственной инспекции образования”, ,,О внесении дополнений в Закон РА ,,Об образовании”. Члены Комиссии выразили озабоченность тем, что между управлениями по образованию областей и образующимися инспекциями могут возникнуть противоречия, связанные с осуществлением инспекторских функций. Министр заверил, что соответствующие структуры образования областных администраций не осуществляют проверки и изучения, функции образования государственных ведомств и областные структуры образования различны.
Председатель Комиссии Грануш Акопян создание областных ведомств также сочла эффективным, однако при этом отметила важность создания централизованных ведомственных служб и деятельность одного-двух ведомств в управлениях по образованию областей. По оценке г-жи Акопян, поскольку созданием этого ведомства преследуется цель поднять качество образования и содействовать школам, в законопроекте все это должно быть основопологающим: надо конкретизировать ведомственные функции и направить их на поднятие качества образования.
Комиссия также обсудила и рекомендовала для рассмотрения в повестке ближайших трехдневных заседаний во втором чтении проект закона ,,О начальном и средне-специальном образовании и обучении”.
Председатель Комиссии проинформировала, что 28 апреля состоится очередное заседание Молодежного парламента.
Проблемы негосударственных школ обсуждены в Национальном Собрании
27 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с 36 директорами негосударственных школ Армении. Во время встречи развернулись открытые и непринужденные обсуждения – председатель парламента представилзаконодательные изменения,проводимые в системе образования: принятые и находящиеся в обраще...
27 апреля Председатель НС РА Артур Багдасарян принял 12 представителей компаний, занимающихся IPтелефонной связью, которые два месяца назад обратились за помощью к Председателю НС всвязи с имевшимися у них проблемами с “АрменТел” по вопросу обеспечения интернетовской телефонной связью. Председатель ...
По приглашению Председателя Парламента Грузии Нино Бурджанадзе 28 апреля делегация, возглавляемая Председателем НС РА Артуром Багдасаряном, отбудет с официальным визитом в Тбилиси.В ходе визита намечаются встречи с Президентом Грузии Михаилом Саакашвили, Председателем Парламента Нино Бурджанадзе, Пр...
27 апреля в Национальном Собрании состоялись созванные Постоянной комиссией по государственно-правовым вопросампарламентские слушания, тема которых – проект принятого в первом чтении закона “О внесении дополнений и изменений в закон РА “Об органах местного самоуправления”. Кроме этого законопроекта,...