ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 15-ին Սանկտ Պետերբուրգում ելույթ է ունեցել  «Գլոբալ մարտահրավերներ եւ սպառնալիքներ`  համաճարակի պայմաններում: Ահաբեկչություն եւ բռնի ծայրահեղականություն» միջազգային կոնֆերանսում: ԱԺ նախագահը մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի Վալենտինա Իվանի,
հարգելի գործընկերներ, համաժողովի մասնակիցներ,
նախ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել ձեզ այս համաժողովը կազմակերպելու համար:
Ահաբեկչությունն ու բռնի ծայրահեղականությունը ցանկացած ձեւով դարձել են 21-րդ դարի ամենավտանգավոր խնդիրներից մեկը: Անցյալ տարին նշանավորվեց եւս մեկ աննախադեպ մարտահրավերով՝ COVID-19 նոր կորոնավիրուսային վարակով: Նոր վիրուսի արագ տարածումը եւ համաճարակի հետ կապված սահմանափակումները լուրջ խնդիրներ են ստեղծել բոլոր երկրներում: Աշխարհը  դարձել է ավելի անկանխատեսելի, վիրտուալ, մեր կյանքի բոլոր ոլորտները կտրուկ փոխվել են: Մենք բոլորս ականատես ենք այն բանի, թե ինչ փորձության են մատնվում երկրների քաղաքական եւ սոցիալ-տնտեսական համակարգերը: Ես կցանկանայի հատկապես նշել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի «վերջ տալ բոլոր «թեժ հակամարտություններին» կոչերի կարեւորությունը եւ ամեն ինչ անել, որպեսզի «խուսափել նոր սառը պատերազմից»:
թվում էր, թե կորոնավիրուսային վարակի եւ դրա ծանր հետեւանքների հետ կապված մարտահրավերները պետք է համախմբեին պետություններին եւ ժողովուրդներին: Սակայն, չնայած ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի կոչին եւ համաշխարհային հումանիտար ճգնաժամին՝ անցյալ տարվա սեպտեմբերի վերջին Ադրբեջանը, Թուրքիայի լիակատար եւ բացահայտ աջակցությամբ եւ Մերձավոր Արեւելքում տարբեր ահաբեկչական կազմակերպությունների վարձու գրոհայինների ներգրավմամբ, սանձազերծեց  լայնածավալ ռազմական ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի դեմ:
Պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը դիտավորյալ կրակել են խաղաղ բնակիչների եւ կենսական ենթակառուցվածքների վրա, պղծել եւ ոչնչացրել Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում գտնվող հայկական պատմական, մշակութային եւ կրոնական ժառանգությունը, ներառյալ տաճարները, եկեղեցիները եւ այլ կրոնական եւ պատմական հուշարձաններ, ինչպիսիք են հայ մարշալների եւ գեներալների հուշարձանները, ովքեր կռվել եւ հաղթել են նացիզմն ու ֆաշիզմը Հայրենական մեծ պատերազմի ընթացքում: Այս բոլոր գործողություններն ուղեկցվել են մարդու իրավունքների եւ միջազգային հումանիտար նորմերի կոպիտ խախտումներով:
Սաստկացման /էսկալացիայի/ հենց  սկզբում ակնհայտ դարձավ, որ Սիրիայից եւ Լիբիայից Թուրքիայի կողմից համալրված վարձկաններն ու գրոհայինները ներգրավված են Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ռազմական ագրեսիայում: Գրոհայիններին մեր տարածաշրջան տեղափոխելու փաստը հաստատեցին նաեւ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, Իրանը, Սիրիան, ԱՄՆ-ն:
Ցանկանում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Վիկտորովիչ Լավրովն արդեն անցյալ տարվա նոյեմբերին նշել էր, որ տարածաշրջան է տեղափոխվել շուրջ երկու հազար ահաբեկիչ: Այս վարձկաններն ու ահաբեկչական կառույցների ներկայացուցիչները, մասնակցելով Ադրբեջանի կողմից պատերազմին, նպաստեցին Հարավային Կովկասի միջազգային ահաբեկչության մեկ այլ կենտրոնի վերափոխմանը: Մենք բազմիցս նշել ենք, որ եթե արմատական միջոցներ չձեռնարկվեն, Հարավային Կովկասը կդառնա ցատկահարթակ /պլացդարմ/ միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների համար, որտեղից  նոր ահաբեկչական սպառնալիք կարող է տարածվել ողջ տարածաշրջանում: Ըստ Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինի, պատերազմի առաջին իսկ օրերից տարածաշրջան տեղափոխվել են այնպիսի ահաբեկչական կազմակերպությունների վարձկաններ, ինչպիսիք են Ռուսաստանում արգելված «Ջեբհաթ ալ-Նուսրան», «Ֆիրկաթ Համզան» եւ «Սուլթան Մուրադը»:
Կցանկանայի առանձին  նշել նաեւ հումանիտար խնդիրները: Ինչպես գիտեք, գերերվածների, ուժով պահվողների եւ մահացածների դիակների փոխանակումը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության պարտադիր կետերից մեկն է: Այս գործընթացը պետք է սկսվեր ստորագրումից անմիջապես հետո: Ավելին, պայմանավորվածություն կար, որ «գերեվարվածների, ուժով պահվողների եւ մահացածների դիակների փոխանակումը» պետք է տեղի ունենար «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքով: Սակայն ավելի քան չորս ամիս անցնելուց հետո մենք փաստում ենք, որ ադրբեջանական կողմը կոպտորեն խախտում է համապատասխան պայմանավորվածությունները:
Մինչ օրս Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի կերպով ուժով պահել հարյուրավոր հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց: Կան անվիճելի եւ հաստատված փաստեր այն մասին, թե ինչպես բազմաթիվ գերիներ խոշտանգվել, խեղվել եւ նույնիսկ սպանվել են: Այդ հանցագործությունները տեսանկարահանվել  եւ տարածվել են սոցիալական ցանցերում եւ լայնորեն ընդունվել Ադրբեջանի հասարակության շրջանում: Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանի կողմից գերեվարվածների վերադարձի գործընթացի ձգձգումը բացառապես արհեստական է եւ լուրջ խոչընդոտներ է ստեղծում 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ինչպես նաեւ այս տարվա հունվարի 11-ի հայտարարության իրականացման համար:
Հայկական կողմը լիովին կատարել է իր ստանձնած պարտավորությունները: Ի տարբերություն դրան, Ադրբեջանը հետեւողականորեն հրաժարվում է եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունների իրագործումից, մանիպուլյացիայի է ենթարկում ռազմագերիների եւ ուժով պահվող անձանց ցուցակները, հորինում է արհեստական քրեական գործեր եւ, ընդհանուր առմամբ, շարունակում է հայատյացության իր քաղաքականությունը՝ այս ամենով խափանելով Հարավային Կովկասի կայունացման եւ ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման գործընթացը: Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների նկատմամբ նման վերաբերմունքը չի կարող համապատասխան արձագանք չառաջացնել այն գործընկերների կողմից, ովքեր հետաքրքրված են մեր տարածաշրջանի խաղաղությամբ եւ կայունությամբ: Վստահ ենք, որ անհապաղ եւ գործնական գործողությունները կծառայեն այս չափազանց կարեւոր խնդրի շուտափույթ լուծման շահերին:
մենք կոչ ենք անում միասնության, համերաշխության եւ գլոբալ գործընկերության՝ առաջիկա մարտահրավերները մեղմելու համար: Մեր առջեւ խնդիր է դրված մշակել համատեղ համախմբված գործողություններ` ուղղված ժամանակակից մարտահրավերների եւ սպառնալիքների լուծմանը, հրատապ խնդիրների օրենսդրական լուծումներ որոնել:

Уважаемые коллеги, участники конференции!
Терроризм и насильственный экстремизм в любых формах проявлений превратились в одну из самых опасных проблем 21-го столетия. Прошлый год ознаменовался еще одним беспрецедентными вызовом – новой коронавирусной инфекцией COVID-19. Стремительное распространение нового вируса и связанные с пандемией ограничения создали серьезные проблемы во всех странах. Мир стал более непредсказуемым, виртуальным, все сферы нашей жизнедеятельности кардинально изменились. Мы все свидетели того, как проверке на прочность подвергаются политическая и социально-экономические системы стран. Хотел бы особо отметить важность призывов Генерального секретаря ООН «положить конец всем горячим конфликтам»   и сделать все для того, «чтобы избежать новой холодной войны».   Новые вызовы требуют активного взаимодействия на уровне национальных парламентов и межпарламентских организаций. Нам необходимы скоординированные действия в вопросах международной повестки, в соблюдении международного права, противодействия терроризму и экстремизму, искоренения всех форм дискриминации.
в период пандемии граждане разных стран показали примеры поддержки и взаимопомощи. Казалось, вызовы, связанные с коронавирусной инфекцией и ее тяжелыми последствиями, должны были сплотить государства и народы. Однако, несмотря на призыв Генерального секретаря ООН и глобальный гуманитарный кризис, Азербайджан в конце сентября прошлого года при полной и открытой поддержке Турции и с привлечением наемных боевиков из разных террористических организаций Ближнего Востока, развязал широкомасштабную военную агрессию против Нагорного Карабаха.
На протяжении всей войны вооруженные силы Азербайджана совершили ужасающие преступления – целенаправленно обстреливали мирных жителей и жизненно важные инфраструктуры, оскверняли и уничтожали армянское историческое, культурное и религиозное наследие на территории Нагорного Карабаха, в том числе соборы, церкви и другие культовые и исторические памятники, такие как памятники армянским маршалам и генералам, которые боролись и победили нацизм и фашизм в ходе Великой Отечественной войны. Все эти деяния сопровождались вопиющими нарушениями прав человека и норм международного гуманитарного права.
Уже в самом начале эскалации стало очевидно, что в военной агрессии против Нагорного Карабаха задействованы завербованные Турцией наемники и боевики из Сирии и Ливии. Факт переброски боевиков в наш регион был также установлен Россией, Францией, Ираном, Сирией, США. По данным Следственного комитета Армении, боевики прибывали в Нагорный Карабах через Турцию, гражданскими авиарейсами из гражданских аэропортов, при этом даже не имея документов. Помимо Турции, Пакистан и Афганистан также оказывали прямое содействие Азербайджану в конфликте.
Обращаю ваше внимание на то, что министр иностранных дел России Сергей Викторович Лавров уже в ноябре прошлого года отметил, что около двух тысяч террористов были переброшены в регион. Эти наемники и представители террористических структур, участвующие в войне на стороне Азербайджана, способствовали превращению Южного Кавказа в очередной центр международного терроризма. Мы не раз заявляли, что если не принять радикальных мер, то Южный Кавказ превратится в плацдарм для международных террористических организаций, откуда новая террористическая угроза может расползтись по всему региону. По словам руководителя Службы внешней разведки России Сергей Нарышкина, с первых же дней войны в регион были переброшены наемники из таких запрещенных в России террористических организаций, как «Джебхат ан-Нусра», «Фиркат Хамза», «Султан Мурад».
Таким образом можно констатировать, что Армения и Нагорный Карабах оказались вовлеченными в борьбу с международным терроризмом.
противодействие терроризму является нашей общей борьбой и ответственностью. Нельзя победить зло, если усилия и действия не едины. Необходимо дать решительную и адресную оценку продолжающейся по сей день агрессивной политике Азербайджана, проявлениям неуважения и игнорирования норм международного права.
Отдельно хотел бы отметить проблемы гуманитарного характера. Как вы знаете, обмен пленными, удерживаемыми лицами и телами погибших является одним из обязательных пунктов Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Этот процесс должен был начаться сразу после подписания. Причем была договоренность, что «обмен пленными, удерживаемыми лицами и телами погибших» должен был состояться по принципу «всех на всех». Однако, по прошествии более четырех месяцев, мы констатируем, что азербайджанская сторона грубо нарушает соответствующие договоренности. По сей день Азербайджан продолжает незаконно удерживать сотни армянских военнопленных и гражданских лиц. Есть неоспоримые и подтвержденные факты того, как многие пленные были замучены, искалечены и даже убиты. Эти преступления были сняты на видео и распространены в социальных сетях, получили широкое одобрение в азербайджанском обществе. Очевидно, что затягивание процесса возвращения со стороны Азербайджана пленных носит исключительно искусственный характер и создает серьезные препятствия на пути реализации Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, а также заявления от 11 января текущего года.
Армянская сторона полностью выполнили свои обязательства. В противовес этому Азербайджан последовательно отказывается от реализации договоренностей Трехстороннего заявления, манипулирует списками военнопленных и удерживаемых лиц, фабрикуя искусственные уголовные дела и в целом продолжает свои политику арменофобии, всем этим ставит палки в колеса процесса стабилизации Южного Кавказа и деблокады инфраструктур.    Такое отношение к достигнутым договоренностям не может не вызвать соответствующей реакции партнеров, которые заинтересованы в мире и стабильности нашего региона. Уверены, что незамедлительные и практические действия послужат интересам скорейшего решения этого крайне важного вопроса.
мы призываем к единству, солидарности и глобальному партнерству, чтобы смягчить те трудности, которые нам еще предстоят. Перед нами стоит задача выработки совместных консолидированных действий на современные вызовы и угрозы, поиск законодательных решений актуальных проблем.