Մայիսի 27-ի հերթական նիստում Ազգային ժողովը շարունակեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման քննարկումը:
Մտքերի փոխանակության շրջանակում ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն անդրադարձավ այսօր տեղի ունեցած իրադարձությանը` նշելով.  «Այսօր լուր տարածվեց, որ ՀՀ  սահմանից գերեվարվել են հայ զինծառայողներ: Սակայն ՀՀ սահմանի դեպքում դա չենք կարող անվանել գերեվարում: Դա առեւանգում է: Եվ տեղի է ունենում այն պարագայում, երբ մեր միջազգային  գործընկերները պատշաճ գնահատական չեն տալիս եւ  իրերն իրենց անունով չեն կոչում: Ես կոչ եմ անում մեր բոլոր գործընկերներին անպայման եւ պարտադիր կերպով հստակ գնահատական եւ  դիրքորոշում հայտնել  Ադրբեջանի անթույլատրելի գործողությունների վերաբերյալ: Մեր հանրության շրջանում կա ակնկալիք, որ ՀԱՊԿ-ը շատ օպերատիվ պետք է արձագանքի տեղի ունեցող իրադարձություններին: Եւ այդ օպերատիվ գործողությունների հապաղումն է, միգուցե, որ հասցնում է նման զարգացումների եւ էսկալացիաների:  Ես կարծում եմ, որ հետագա լարումներից եւ բախումներից խուսափելու համար, այն անվտանգային համակարգը, որին մաս է կազմում Հայաստանը, այն միջազգային գործընկերները,  որոնց անհանգստացնում են Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող նման անթույլատրելի գործողությունները եւ զարգացումները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան պետության նկատմամբ,  պետք է հստակ գնահատական տան»:
«Գեղարքունիքի մարզի սահմանային պահպանության տարածքում  ադրբեջանցիները մտնում եւ գերեվարում են մեր զինվորներին: Սա այլեւս աղետ է, սա անթույլատրելի է: Այս աղետը  կանգնեցնել է պետք»,-ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Խորհրդարանը քվեարկություններով ընդունեց նախորդ օրը քննարկած օրինագծերը:
Սպառելով օրակարգը` խորհրդարանն ավարտեց հերթական նիստերի աշխատանքը:
Մայիսի 27-ին Ազգային ժողովում շարունակվում էր «Բաց դաս» ծրագիրը: Խորհրդարանի հյուրերն էին Երեւանի Րաֆֆու անվան թիվ 36, Վահագն Վարդանյանի անվան թիվ 173 հիմնական դպրոցների աշակերտները եւ ուսուցիչները: Նրանց հետ հանդիպեցին ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Հակոբ Ասլանյանը, Վիկտոր Ենգիբարյանը եւ ...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի մայիսի 27-ի արտահերթ նիստի օրակարգում պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանի, Աննա Գրիգորյանի, Սոֆիա Հովսեփյանի հեղինակած «Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների դեօկուպացիայի եւ արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման վեր...

27 мая на очередном заседании Национальное Собрание продолжило обсуждение годового сообщения о деятельности Центрального банка РА.
Руководитель фракции НС «Мой шаг» Л.Макунц в рамках обмена мнениями коснулась произошедшего события: «Сегодня распространилась весть о взятии в плен армянских военнослужащих на границе с РА. Однако в случае с армянской границей мы не можем назвать это пленением. Это похищение! И это в случае, когда наши международные партнеры не дают должной оценки и не называют вещи своими именами. Призываю всех наших партнеров незамедлительно и обязательно выразить четкую оценку и позицию по недопустимым действиям Азербайджана. В нашем обществе есть ожидания, что ОДКБ должна весьма оперативно реагировать на происходящие события. И именно отсрочка этих оперативных действий, возможно, и ведет к такому развитию событий и эскалации. Думаю, во избежание дальнейшей напряженности и столкновений, система безопасности, часть которой составляет Армения, международные партнеры, обеспокоенные такими недопустимыми действиями и развитиями на Южном Кавказе против суверенного государства Республика Армения, должны дать четкую оценку».
«Азербайджанцы заходят на территорию Гегаркуникской области и берут в плен наших солдат. Это катастрофа, это недопустимо! Катастрофу необходимо остановить», - в свою очередь отметила Н.Зограбян.
Парламент принял законопроекты, обсуждавшиеся в предыдущий день.
27 мая в Национальном Собрании прошли очередные «открытые уроки».Гостями парламента стали учащиеся и учителя eреванских основных школ им.Раффи N...
27 мая в повестке дня внеочередного заседания Постоянной комиссии НС по внешним связям – обсуждение проекта Заявления НС «О деоккупации захваченных  Азербайджанской Республикой территорий Республики Арцах и урегулировании Арцахской проблемы», предложенного депутатами Т.Товмасян, А.Григорян, С.О...