Մայիսի 27-ի հերթական նիստում Ազգային ժողովը շարունակեց ՀՀ Կենտրոնական բանկի գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդման քննարկումը:
Մտքերի փոխանակության շրջանակում ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն անդրադարձավ այսօր տեղի ունեցած իրադարձությանը` նշելով.  «Այսօր լուր տարածվեց, որ ՀՀ  սահմանից գերեվարվել են հայ զինծառայողներ: Սակայն ՀՀ սահմանի դեպքում դա չենք կարող անվանել գերեվարում: Դա առեւանգում է: Եվ տեղի է ունենում այն պարագայում, երբ մեր միջազգային  գործընկերները պատշաճ գնահատական չեն տալիս եւ  իրերն իրենց անունով չեն կոչում: Ես կոչ եմ անում մեր բոլոր գործընկերներին անպայման եւ պարտադիր կերպով հստակ գնահատական եւ  դիրքորոշում հայտնել  Ադրբեջանի անթույլատրելի գործողությունների վերաբերյալ: Մեր հանրության շրջանում կա ակնկալիք, որ ՀԱՊԿ-ը շատ օպերատիվ պետք է արձագանքի տեղի ունեցող իրադարձություններին: Եւ այդ օպերատիվ գործողությունների հապաղումն է, միգուցե, որ հասցնում է նման զարգացումների եւ էսկալացիաների:  Ես կարծում եմ, որ հետագա լարումներից եւ բախումներից խուսափելու համար, այն անվտանգային համակարգը, որին մաս է կազմում Հայաստանը, այն միջազգային գործընկերները,  որոնց անհանգստացնում են Հարավային Կովկասում տեղի ունեցող նման անթույլատրելի գործողությունները եւ զարգացումները Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան պետության նկատմամբ,  պետք է հստակ գնահատական տան»:
«Գեղարքունիքի մարզի սահմանային պահպանության տարածքում  ադրբեջանցիները մտնում եւ գերեվարում են մեր զինվորներին: Սա այլեւս աղետ է, սա անթույլատրելի է: Այս աղետը  կանգնեցնել է պետք»,-ասաց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Խորհրդարանը քվեարկություններով ընդունեց նախորդ օրը քննարկած օրինագծերը:
Սպառելով օրակարգը` խորհրդարանն ավարտեց հերթական նիստերի աշխատանքը:
Մայիսի 27-ին Ազգային ժողովում շարունակվում էր «Բաց դաս» ծրագիրը: Խորհրդարանի հյուրերն էին Երեւանի Րաֆֆու անվան թիվ 36, Վահագն Վարդանյանի անվան թիվ 173 հիմնական դպրոցների աշակերտները եւ ուսուցիչները: Նրանց հետ հանդիպեցին ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Հակոբ Ասլանյանը, Վիկտոր Ենգիբարյանը եւ ...
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի մայիսի 27-ի արտահերթ նիստի օրակարգում պատգամավորներ Թագուհի Թովմասյանի, Աննա Գրիգորյանի, Սոֆիա Հովսեփյանի հեղինակած «Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից Արցախի Հանրապետության բռնազավթված տարածքների դեօկուպացիայի եւ արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման վեր...

At May 27 regular sitting, the National Assembly continued the debate of the annual report on the activities of the RA Central Bank.
In the framework of the exchange of thoughts, the Head of the NA My Step Faction Lilit Makunts referred to the event which took place today, noting: “Today, news was spread that Armenian servicemen were captured from the RA border. But as it happened from the RA border, we cannot name it captivity. That is kidnapping. And, it takes place in case when our international colleagues do not give decent evaluation and do not call a spade a spade. I call on all our colleagues to definitely and compulsorily express a clear assessment and position on Azerbaijan’s inadmissible actions. There is an expectation in our society that the CSTO should respond very operatively to the happening events. And it is the delay of those actions, perhaps, that leads to such developments and escalations. I think that in order to avoid further tensions and clashes, the security system of which Armenia is a part, the international colleagues who are concerned about such inadmissible actions and developments taking place in the South Caucasus against the sovereign state of the Republic of Armenia should make a clear assessment.”
“The Azeris enter the territory of the border protection of Gegharkunik marz and capture our soldiers. This is no more than disaster, this is inadmissible. This disaster should be stopped,” Naira Zohrabyan said.
The parliament passed the bills debated on the previous day by voting.
Covering the agenda, the Parliament ended the work of the regular sitting.
On May 27 the Open Lesson programme continued in the National Assembly.The guests of the parliament were the pupils and the teachers of Yerevan Raffi No 36, Vahagn Vardanyan No 173 Basic Schools.The deputies of the NA My Step Faction Hakob Aslanyan, Viktor Yengibaryan and Nikolay Baghdasaryan met wi...
At May 27 extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations the debate of the NA Draft Statement on regulation of the de-occupation of the forcibly invaded territories and the Artsakh problem of the Artsakh Republic by the Republic of Armenia authored by the deputies Taguhi ...