«ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծն առաջին ընթերցմամբ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում քննարկման ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը:
Նախագծի նպատակն անշարժ գույքի հարկման համակարգի վերանայման արդյունքում անշարժ գույքի կառուցապատմամբ զբաղվող տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ ԱԱՀ-ի եւ շահութահարկի մասով առաջացած խնդիրների լուծումն է:
Անշարժ գույքի մոտարկված արժեքները հաշվարկվում են` հիմք ընդունելով անշարժ գույքի շուկայում տեղի ունեցող գործարքների միջին շուկայական արժեքները, որոնք արդեն իսկ ներառում են ԱԱՀ-ի գումարներ:  Արդյունքում ստացվում է, որ անշարժ գույքի մոտարկված շուկայական արժեքի մեջ մտնող ԱԱՀ-ի գումարը ներառվում է ԱԱՀ-ով եւ շահութահարկով հարկվող բազայի մեջ, ինչը հակադրվում է նշյալ հարկատեսակների ընդհանուր տրամաբանությանը:
Փոխնախարարը նշեց, որ նոր կառուցապատվող բազմաբնակարան շենքերի դեպքում անշարժ գույքի վաճառքը շատ հաճախ սկզբնապես տեղի է ունենում անշարժ գույքի գնման իրավունքի վաճառքի ձեւով, եւ անշարժ գույքի փաստացի օտարումը տեղի է ունենում միայն հետագայում՝ բազմաբնակարան շենքի կառուցապատումն ավարտելուց հետո: Օտարվող անշարժ գույքի գինը որոշվում է գնման իրավունքի վաճառքի փուլում եւ հետագայում փոփոխման ենթակա չի լինում: Գնման իրավունքի վաճառքի եւ անշարժ գույքի փաստացի օտարման միջեւ ընկած ժամանակահատվածում անշարժ գույքի շուկայում կարող է տեղի ունենալ գների փոփոխություն, ինչն իր ազդեցությունը կարող է ունենալ նաեւ անշարժ գույքի մոտարկված շուկայական արժեքների վրա: Արդյունքում բազմաբնակարան շենքի կառուցապատման ընթացքում անշարժ գույքի գների բարձրացման եւ դրա հետեւանքով անշարժ գույքի մոտարկված արժեքների հնարավոր բարձրացման հետեւանքով կարող են բարձրանալ նաեւ այդ գույքի՝ ԱԱՀ-ով եւ շահութահարկով հարկման բազաները՝ ոլորտի տնտեսվարող սուբյեկտների մոտ ձեւավորելով չկանխատեսված լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ:
Առաջարկվում է անշարժ գույքի օտարման համար ԱԱՀ-ով եւ շահութահարկով հարկման նպատակով հարկման բազան վերցնել անշարժ գույքի գնման իրավունքի պետական գրանցման օրվա դրությամբ գործող օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, բայց արդեն վերջնական շենքի չափորոշիչների հիման վրա հաշվարկվող մոտարկված արժեքի 80 տոկոսի չափով:
Հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանն անդրադարձավ նախագծի բարելավող դրույթներին եւ առաջարկեց գործընկերներին կողմ քվեարկել:
Նախագիծը ստացավ դրական եզրակացություն:
««Տեխնիկական անվտանգության ապահովման պետական կարգավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից մի շարք օրենքներում լրացումներ ու փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթն ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 2-ի արտահերթ նիստում քննարկվեց առաջին ընթերց...
Հունիսի 2-ին ՀՀ ԱԺ տնտեսական ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին «ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» Ֆինանսների, Էկոնոմիկայի, Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների, Հանրա...

На внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам заместитель министра финансов РА А.Погосян представил к обсуждению в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА.
Цель проекта – пересмотром системы налогообложения недвижимости решить проблемы с НДС и налогом на прибыль для хозяйствующих субъектов, занимающихся строительством недвижимости.
Ориентировочная стоимость недвижимости рассчитывается исходя из средней рыночной стоимости сделок на рынке недвижимости, которая уже включает суммы НДС. В результате сумма НДС, включенная в примерную рыночную стоимость недвижимости, включается в базу налогообложения НДС и налогом на прибыль, что противоречит общей логике этих видов налогов.
Заместитель министра отметил, что в случае с новостройками продажа недвижимости часто происходит изначально в виде продажи права на покупку недвижимости, а фактическое отчуждение недвижимости происходит только после строительства жилого дома. Цена отчуждаемого недвижимого имущества определяется на этапе продажи права покупки и не подлежит дальнейшему изменению. В период между продажей права покупки и фактическим отчуждением недвижимости может произойти изменение цен на рынке недвижимости, что также может повлиять на приблизительную рыночную стоимость недвижимости. Вследствие роста цен на недвижимость в ходе строительства многоквартирного дома и в итоге возможного увеличения примерной стоимости недвижимости, налоговая база этого имущества, включая НДС и налог на прибыль, может увеличиваться, создавая непредвиденные дополнительные налоговые обязательства перед хозяйствующими субъектами.
Предлагается принять налоговую базу по НДС и налогу на прибыль при отчуждении недвижимого имущества в соответствии с законодательством, действующим на момент государственной регистрации права приобретения недвижимого имущества, но в размере 80% от ориентировочной рассчитанной стоимости, на основе окончательных строительных норм.
Председатель комиссии Б.Тунян, отметив позитивные положения проекта, предложил коллегам проголосовать в пользу поправок.
2 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по экономическим вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам рассмотрен отчет «Об исполнении Государственного бюджета РА на 2020 г.» по части годовых итогов деятельности министерств финансов, экономики, территориального управления и ин...