Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) աշնանային նստաշրջանի շրջանակներում ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետեւանքների վերաբերյալ բանաձեւ՝ 80 կողմ, 18 դեմ եւ 3 ձեռնպահ ձայներով: Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի պատվիրակությունները դեմ են քվեարկել բանաձեւին: Բանաձեւի նպատակն է օժանդակել վերացնելու հակամարտության հումանիտար խնդիրների հետեւանքները:
Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանի ելույթը զեկույցի վերաբերյալ:
«Մեկ տարի առաջ Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ եւ ներգրավվածությամբ, ինչպես նաեւ ահաբեկիչների մասնակցությամբ լայնածավալ հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի դեմ: Հստակորեն պետք է նշել, որ բանակցային գործընթացի խաթարողն ու պատերազմի նախաձեռնողը Իլհամ Ալիեւն էր, որը մերժում էր հակամարտության խաղաղ քաղաքական կարգավորումը:
Մեկ տարի շարունակ հարյուրավոր հայ ռազմագերիներ պատանդ են պահվում Ադրբեջանում: Ցավոք, նրանց թիվը մինչ օրս հստակ պարզ չէ, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունները չեն հրապարակում գերիների ճշգրիտ թիվը եւ դա անում են առանց որեւէ իրավական հիմքի՝ կոպտորեն խախտելով մարդու իրավունքներին վերաբերելի պահանջները՝ համաձայն Ժնեւի երրորդ կոնվենցիայի:
Մենք արձանագրել ենք, որ դեպքերի 90 տոկոսի վերաբերյալ կան լուսանկարներ եւ տեսանյութեր, որոնք հաստատում են, որ ադրբեջանական ուժերը գերեվարել են նրանց եւ շարունակում են պահել գերության մեջ: Հայ ռազմագերիների խոշտանգման տեսագրությունները տեղադրվել են ադրբեջանական սոցիալական կայքերում:
Եւ հիմա մենք հասկանում ենք, որ պատերազմի սկզբից Ադրբեջանի կառավարությունը հատուկ մեխանիզմ էր սահմանել գերեվարությունների, ծեծերի, խոշտանգումների, ոտնձգությունների եւ ահաբեկումների գործադրումը:
20 տարիների ընթացքում համակարգված քարոզչությունն ու ռազմականորեն սերմանված հայատյացությունը վատթարացնում են ռազմագերիների պայմանները: Հայ ռազմագերիները պահվում են անմարդկային պայմաններում՝ զրկված սննդից, ջրից, քնից եւ բուժումից, նրանք ամեն կերպ նվաստացվում են եւ ստորացվում:
Վերջին ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը բազմիցս չարաշահել է իրավական ընթացակարգերը, շրջանցել միջազգային իրավունքի պահանջները եւ դատական կարգով հետապնդել հայ ռազմագերիներին՝ ազատազրկումը որպես պատիժ օգտագործելով:
Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողներին եւ քաղաքացիներին «ահաբեկիչ» պիտակավորելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ, առհասարակ, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է: Մենք եւս մեկ անգամ շեշտում ենք, որ, անկախ գերության օրվանից, Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ զինծառայողները, ներառյալ խաղաղ բնակիչները, իրենց ներկայիս կարգավիճակով ռազմագերիներ են:
Դեռեւս հարյուրավոր անձինք ապօրինի պահվում են Ադրբեջանում՝ գերության մեջ: Նրանք պետք է հնարավորինս շուտ նույնականացվեն, պաշտպանվեն եւ հայրենադարձվեն: Միջազգային հանրությունը եւ մարդու իրավունքները պաշտպանող կազմակերպությունները պետք է ստիպեն բռնապետ Ալիեւին՝ անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին»:

The Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) adopted a resolution on Humanitarian consequences of the /Nagorno Karabakh/ conflict between Armenia and Azerbaijan in the frameworks of the Autumn Session with 80 for, 18 against and 3 abstained. The delegations of Azerbaijan and Turkey voted against the resolution. The goal of the resolution is to assist eliminating the consequences of the humanitarian problems.
Here is the speech by the Member of the Armenian Delegation, the NA deputy Nazeli Baghdasaryan on the report.
“One year ago, Azerbaijan with the direct support and involvement of Turkey and with the participation of foreign terrorist, launched full scale attack against ethnic Armenians in Nagorno Karabakh. It should be clearly stated that initiator of the war and the disruption of the negotiation process was Ilham Aliyev, who rejected the peaceful political settlement of the conflict.
For a year hundreds of the Armenian prisoners of war and civilians have been held captive in Azerbaijan. The number of Armenian POWs still remains unclear. Azerbaijani authorities do not publish the exact numbers of captives without any legal grounds and in gross violation of human rights requirements as per The Third Geneva Convention.
Approximately 90 percent of the alleged cases provided photo or video evidence, confirming that Azerbaijani forces had captured them and keep confined. Video Recordings of Armenian POWs abuse have been posted on Azerbaijani accounts of social media.
And now we realize that from the very beginning of the war the Azerbaijani government established a special mechanism for processing and maintaining incoming captives in a way that abuse, beatings, torture, harassment, and intimidation are a customary practice.
Systematic propaganda and strategically planted hatred against Armenians for over 20 years are worsening the conditions of the captives. Armenian prisoners of war and other captives, have been and are being held in inhuman conditions, deprived of food, water, sleep and medical treatment; they have been humiliated, degraded and dehumanized in every possible way.
During the last months Azerbaijan has repeatedly abused legal procedures, falsified the requirements of international law, and prosecuted Armenian POWs using deprivation of liberty as punishment. Labeling Armenian servicemen and civilians captured by the Azerbaijani armed forces as "terrorists" is a gross violation of international humanitarian law and international human rights law in general. We emphasize once again that, regardless of the date of captivity, all Armenian servicemen held in Azerbaijan, including civilians, are prisoners of war by their current status.
There are still hundreds of individuals who remain in Azerbaijani custody. They must be identified, protected, and repatriated as soon as possible. The international community and human rights organizations must pressure dictator Aliyev to release all Armenian POWs immediately.”
On September 28, the Chair of the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport Sisak Gabrielyan hosted a group of Diaspora Armenian youth being in Armenia on a cognitive visit within the framework of the Diaspora Youth Ambassador program. Welcoming the guests, S...
On September 28, the member of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Maria Karapetyan met with the Director of the Regional Programme Political Dialogue South Caucasus of Konrad Adenauer Stiftung (KAS) Foundation Thomas Schrapel, the Deputy Director of the Programme Jonathan Nowak and th...