Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) աշնանային նստաշրջանի շրջանակներում ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հումանիտար հետեւանքների վերաբերյալ բանաձեւ՝ 80 կողմ, 18 դեմ եւ 3 ձեռնպահ ձայներով: Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի պատվիրակությունները դեմ են քվեարկել բանաձեւին: Բանաձեւի նպատակն է օժանդակել վերացնելու հակամարտության հումանիտար խնդիրների հետեւանքները:
Հայաստանի պատվիրակության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանի ելույթը զեկույցի վերաբերյալ:
«Մեկ տարի առաջ Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ եւ ներգրավվածությամբ, ինչպես նաեւ ահաբեկիչների մասնակցությամբ լայնածավալ հարձակում սկսեց Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայերի դեմ: Հստակորեն պետք է նշել, որ բանակցային գործընթացի խաթարողն ու պատերազմի նախաձեռնողը Իլհամ Ալիեւն էր, որը մերժում էր հակամարտության խաղաղ քաղաքական կարգավորումը:
Մեկ տարի շարունակ հարյուրավոր հայ ռազմագերիներ պատանդ են պահվում Ադրբեջանում: Ցավոք, նրանց թիվը մինչ օրս հստակ պարզ չէ, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունները չեն հրապարակում գերիների ճշգրիտ թիվը եւ դա անում են առանց որեւէ իրավական հիմքի՝ կոպտորեն խախտելով մարդու իրավունքներին վերաբերելի պահանջները՝ համաձայն Ժնեւի երրորդ կոնվենցիայի:
Մենք արձանագրել ենք, որ դեպքերի 90 տոկոսի վերաբերյալ կան լուսանկարներ եւ տեսանյութեր, որոնք հաստատում են, որ ադրբեջանական ուժերը գերեվարել են նրանց եւ շարունակում են պահել գերության մեջ: Հայ ռազմագերիների խոշտանգման տեսագրությունները տեղադրվել են ադրբեջանական սոցիալական կայքերում:
Եւ հիմա մենք հասկանում ենք, որ պատերազմի սկզբից Ադրբեջանի կառավարությունը հատուկ մեխանիզմ էր սահմանել գերեվարությունների, ծեծերի, խոշտանգումների, ոտնձգությունների եւ ահաբեկումների գործադրումը:
20 տարիների ընթացքում համակարգված քարոզչությունն ու ռազմականորեն սերմանված հայատյացությունը վատթարացնում են ռազմագերիների պայմանները: Հայ ռազմագերիները պահվում են անմարդկային պայմաններում՝ զրկված սննդից, ջրից, քնից եւ բուժումից, նրանք ամեն կերպ նվաստացվում են եւ ստորացվում:
Վերջին ամիսների ընթացքում Ադրբեջանը բազմիցս չարաշահել է իրավական ընթացակարգերը, շրջանցել միջազգային իրավունքի պահանջները եւ դատական կարգով հետապնդել հայ ռազմագերիներին՝ ազատազրկումը որպես պատիժ օգտագործելով:
Ադրբեջանի կողմից գերեվարված հայ զինծառայողներին եւ քաղաքացիներին «ահաբեկիչ» պիտակավորելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի եւ, առհասարակ, մարդու իրավունքների կոպիտ խախտում է: Մենք եւս մեկ անգամ շեշտում ենք, որ, անկախ գերության օրվանից, Ադրբեջանում պահվող բոլոր հայ զինծառայողները, ներառյալ խաղաղ բնակիչները, իրենց ներկայիս կարգավիճակով ռազմագերիներ են:
Դեռեւս հարյուրավոր անձինք ապօրինի պահվում են Ադրբեջանում՝ գերության մեջ: Նրանք պետք է հնարավորինս շուտ նույնականացվեն, պաշտպանվեն եւ հայրենադարձվեն: Միջազգային հանրությունը եւ մարդու իրավունքները պաշտպանող կազմակերպությունները պետք է ստիպեն բռնապետ Ալիեւին՝ անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին»:

Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) на осенней сессии приняла резолюцию о гуманитарных последствиях Нагорно-Карабахского конфликта 80 голосами против 18 при 3 воздержавшихся. Делегации Азербайджана и Турции проголосовали против резолюции. Цель резолюции – помочь устранить последствия гуманитарных проблем конфликта.
Выступление члена делегации Армении, депутата НС Назели Багдасарян:
«Год назад Азербайджан при поддержке и участии Турции, а также террористов начал широкомасштабное наступление против этнических армян в Нагорном Карабахе. Следует четко отметить, что нарушителем переговорного процесса и инициатором войны стал Ильхам Алиев, отвергнувший мирное политическое урегулирование конфликта.
Сотни армянских военнопленных уже год находятся в заложниках в Азербайджане. К сожалению, их количество до сих пор не известно, поскольку власти Азербайджана не разглашают точное количество пленных и делают это без каких-либо правовых оснований, что является грубым нарушением требований прав человека в соответствии с Третьей Женевской конвенцией.
Мы записали фото и видео 90% случаев, которые подтверждают, что они были захвачены азербайджанскими войсками и продолжают оставаться в плену. В социальных сетях Азербайджана были размещены видеоролики с пытками армянских военнопленных.
И теперь мы понимаем, что с начала войны правительство Азербайджана разработало специальный механизм для пленений, избиений, пыток, преследований и запугиваний.
За 20 лет систематическая пропаганда и сеяние ненависти к армянам привели к ухудшению условий содержания военнопленных. Армянские военнопленные содержатся в бесчеловечных условиях, лишенные пищи, воды, сна и лечения, их всячески унижают и   оскорбляют.
В последние месяцы Азербайджан неоднократно злоупотреблял юридическими процедурами, обходил требования международного права и преследовал армянских военнопленных в судебном порядке, используя лишение свободы в качестве наказания.
Клеймо «террористов» на армянских военнослужащих и гражданах, захваченных Азербайджаном, - грубое   нарушение международного гуманитарного права и прав человека в целом. Еще раз подчеркиваем, что, независимо от дня плена, все удерживаемые в Азербайджане армянские военнослужащие, включая мирных жителей, являются в своем нынешнем статусе военнопленными.
Все еще сотни лиц незаконно содержатся в Азербайджане в плену. Они должны быть идентифицированы, защищены и репатриированы как можно скорее. Международное сообщество и правозащитные организации должны заставить диктатора Алиева немедленно освободить всех армянских военнопленных».