Առաջարկվող լրացումները կնպաստեն օդերեւութաբանական ծառայությունների մատուցման ոլորտում միասնական քաղաքականության եւ միջազգային պարտավորությունների արդյունավետ իրականացմանը
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովն Արմեն Գեւորգյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 22-ին քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Հիդրոօդերեւութաբանական գործունեության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանի ներկայացմամբ առաջարկվող լրացումները պայմանավորված են ԵԱՏՄ Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի 2019 թվականի մայիսի 29-ի թիվ 4 որոշման պահանջի կատարման եւ  լիազոր մարմնին օդերեւութաբանության եւ  եղանակի կանխատեսման բնագավառում ծառայություններ մատուցող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց պետական ռեեստրի վարման լիազորություն տալու, նրանց հաշվառելու անհրաժեշտությամբ: Նախագծի ընդունումով կապահովի օրենքի ներդաշնակեցումը ԵՏՄ իրավակարգավորումներին` նպաստելով օդերեւութաբանական ծառայությունների մատուցման ոլորտում միասնական քաղաքականության եւ միջազգային պարտավորությունների արդյունավետ իրականացմանը:
Գայանե Գաբրիելյանը պատասխանել է ռեեստրի վարմանը, գործառույթների չափորոշիչներին վերաբերող հարցերին:
Ռեեստրի վարման վերաբերյալ իր դիտարկումներն է ներկայացրել նաեւ «Հիդրոօդերեւութաբանության եւ մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լեւոն Ազիզյանը: Նա տեղեկացրել է, որ ներկա պահին Հայաստանում կա 46 օդերեւութաբանական կայան: Ըստ նրա` մեր երկիրն առանձնանում է ֆիզաշխարհագրական բազմազանությամբ եւ անհրաժեշտ է անընդհատ ընդլայնել օդերեւութաբանական դիտարկումների ցանցը:
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրները
Դեկտեմբերի 21-ին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մի խումբ պատգամավորներ Զարուհի Բաթոյանի նախաձեռնությամբ աշխատանքային հանդիպում են ունեցել  իրավասու գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ֆիզիկական միջավայրի, շենքերի...

On December 22, the RA NA Standing Committee on Regional and Eurasian Integration, moderated by Armen Gevorgyan, debated the draft law on Making Addenda to the Law on Hydrometeorological Activities authored by the Government.
According to the key rapporteur, the RA Deputy Minister of Environment Gayane Gabrielyan, the proposed addenda are conditioned by the necessity to fulfill the requirement of the No. 4 decision of the EEU Supreme Eurasian Economic Council of May 29, 2019 and to authorize the authorized body to maintain and to register the state register of physical and legal entities rendering services in the field of meteorology and weather forecasting. The adoption of the draft will ensure the harmonization of the law with the EEU legal regulations contributing to the effective implementation of the common policy and international obligations in the field of meteorological services.
Gayane Gabrielyan answered to the questions related to the register maintenance and standards of functions.
The Acting Director of the Hydrometeorology and Monitoring Center SNCO Levon Azizyan presented his observations on the register maintenance. He has informed that at this moment, there are 46 meteorological stations in Armenia. According to him, our country is singled out with its physical-geographical diversity, and it is necessary to expand the network of meteorological observations.
Problems of Persons with Disabilities Debated at Working Meeting
On December 21, a group of deputies from the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs had a working meeting with the representatives of the authorizes departments at the initiative of Zaruhi Batoyan.The opportunities existing to implement the demands stemming from the law – the physical env...