Առաջարկվող լրացումները կնպաստեն օդերեւութաբանական ծառայությունների մատուցման ոլորտում միասնական քաղաքականության եւ միջազգային պարտավորությունների արդյունավետ իրականացմանը
ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովն Արմեն Գեւորգյանի նախագահությամբ դեկտեմբերի 22-ին քննարկել է Կառավարության հեղինակած ««Հիդրոօդերեւութաբանական գործունեության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար տեղակալ Գայանե Գաբրիելյանի ներկայացմամբ առաջարկվող լրացումները պայմանավորված են ԵԱՏՄ Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի 2019 թվականի մայիսի 29-ի թիվ 4 որոշման պահանջի կատարման եւ  լիազոր մարմնին օդերեւութաբանության եւ  եղանակի կանխատեսման բնագավառում ծառայություններ մատուցող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց պետական ռեեստրի վարման լիազորություն տալու, նրանց հաշվառելու անհրաժեշտությամբ: Նախագծի ընդունումով կապահովի օրենքի ներդաշնակեցումը ԵՏՄ իրավակարգավորումներին` նպաստելով օդերեւութաբանական ծառայությունների մատուցման ոլորտում միասնական քաղաքականության եւ միջազգային պարտավորությունների արդյունավետ իրականացմանը:
Գայանե Գաբրիելյանը պատասխանել է ռեեստրի վարմանը, գործառույթների չափորոշիչներին վերաբերող հարցերին:
Ռեեստրի վարման վերաբերյալ իր դիտարկումներն է ներկայացրել նաեւ «Հիդրոօդերեւութաբանության եւ մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լեւոն Ազիզյանը: Նա տեղեկացրել է, որ ներկա պահին Հայաստանում կա 46 օդերեւութաբանական կայան: Ըստ նրա` մեր երկիրն առանձնանում է ֆիզաշխարհագրական բազմազանությամբ եւ անհրաժեշտ է անընդհատ ընդլայնել օդերեւութաբանական դիտարկումների ցանցը:
Աշխատանքային հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց խնդիրները
Դեկտեմբերի 21-ին ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մի խումբ պատգամավորներ Զարուհի Բաթոյանի նախաձեռնությամբ աշխատանքային հանդիպում են ունեցել  իրավասու գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ: Քննարկվել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ֆիզիկական միջավայրի, շենքերի...

Предлагаемые дополнения содействуют эффективной реализации единой политики и международных обязательств метеослужб
22 декабря Постоянная комиссия НС по региональным вопросам и вопросам евразийской интеграции под председательством А.Геворгяна обсудила предложенный правительством проект о внесении дополнений в закон “О гидрометеорологической деятельности”.
Основной докладчик заместитель министра окружающей среды РА Г.Габриелян отметила, что предлагаемые поправки обусловлены выполнением требования постановления   №4 Высшего Евразийского экономического совета ЕАЭС от 29 мая 2019 г. и обеспечивают гармонизацию закона с правовыми нормами ЕАЭС, способствуя эффективной реализации единой политики и международных обязательств метеорологических служб.
Г.Габриелян ответила на вопросы, связанные с ведением реестра и функциональными критериями.
И.о.директора ГНКО “Центр по гидрометеорологии и мониторингу” Л.Азизян также представил свои наблюдения по ведению реестра. Он сообщил, что в настоящее время в Армении действуют 46 метеорологических станций. По его словам, наша страна отличается физико-географическим разнообразием и необходимо постоянно расширять сеть метеонаблюдений.
21 декабря группа депутатов Постоянной комиссии НС по труду и социальным вопросам по инициативе З.Батоян провела рабочую встречу с представителями компетентных ведомств.Обсуждались имеющиеся возможности для лиц с инвалидностью по соблюдению требований законодательства в доступности физической среды,...