ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ բարեկամական խմբի անդամներ Ծովինար Վարդանյանը, Թագուհի Ղազարյանը, Տիգրան Աբրահամյանը եւ Նարեկ Բաբայանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ հայ-հնդկական հարաբերությունների պատմական հարուստ անցյալը միջպետական կապերի ընդլայնման լավագույն հիմքն է: Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է դեսպանի գործուն մասնակցությունը եւ արդյունավետ աշխատանքը:
«Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 29 տարիների ընթացքում Հայաստանին եւ Հնդկաստանին հաջողվել է պատմական խոր արմատներ ունեցող բարեկամական կապերը վերածել միջպետական ջերմ եւ գործընկերային հարաբերությունների»,-ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը: Միջխորհրդարանական փոխգործակցության շրջանակում նա առանձնակի շեշտել է բարեկամական խմբերի դերակատարությունը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Ադրբեջանում գերեվարված անձանց շուտափույթ վերադարձի կարեւորությանը եւ այդ պետության կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները չկատարելուն: ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ մեր երկիրն այս առումով գնահատում է Հնդկաստանի հավասարակշիռ հայտարարությունները եւ դերակատարումը միջազգային ասպարեզում: Հակոբ Արշակյանը շեշտել է, որ Հայաստանը Ջամմուի ու Քաշմիրի հարցում վերահաստատում է իր աջակցությունը Հնդկաստանին եւ հույս հայտնել, որ խնդիրը խաղաղ հանգուցալուծում կստանա:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Հայաստանը փոխշահավետ համագործակցում է բարեկամ Հնդկաստանի հետ տարբեր ոլորտներում: Որպես գոհացուցիչ փաստ՝ նա նշել է, որ 2019թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրեթե 20 անգամ աճել են արտահանման ծավալները դեպի Հնդկաստան՝ կազմելով 73,4 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ առեւտրաշրջանառությունը երկու երկրների միջեւ աճել է շուրջ 2,7 անգամ:
Անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը՝ Հակոբ Արշակյանն առանձնացրել է Հայ-հնդկական տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գերազանցության կենտրոնի գործունեությունը:
Զբոսաշրջության եւ գործարարության զարգացման ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու տեսանկյունից կարեւորվել է երկու երկրների միջեւ ուղիղ ավիացիոն չվերթների իրագործումը: Անդրադարձ է եղել նաեւ կրթության բնագավառում ուսանողների փոխանակման ծրագրերին, մասնավորապես նշվել է, որ Հայաստանում կրթություն է ստանում ավելի քան 3000 հնդիկ ուսանող: Ընդգծվել է Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքի կարեւորությունը եւ դրա միջազգային նշանակությունը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանք տանել Հայաստանի եւ Հնդկաստանի խորհրդարանների միջեւ 2005 թվականի Համագործակցության հուշագրի վերանայման եւ ընդլայնման ուղղությամբ:
Դեսպանը եւս կարեւորել է հայ-հնդկական հարաբերությունների խորացումը եւ նշել, որ առաջիկայում Հնդկաստանի խորհրդարանում եւս կձեւավորվի բարեկամական խումբը: Միջխորհրդարանական կապերի խորացման հարցում նա անհրաժեշտ է համարել բարեկամական խմբերի փոխայցերը: Կիշան Դան Դեվալը կարեւորել է ԼՂ հակամարտության կարգավորումը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Բարեկամական խմբի անդամները եւս նշել են, որ պատրաստ են ջանքեր ներդնել փոխշահավետ ծրագրեր իրագործելու  հարցում:
Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունները, ընդգծվել է տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է եղել նաեւ կրթության բնագավառում ուսանողների փոխանակման մի շարք այլ ծրագրերին:

Hakob Arshakyan Receives Ambassador of India to Armenia
On December 22, the RA NA Vice President, the Head of the Armenia-India Friendship Group Hakob Arshakyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India to Armenia Kishan Dan Dewal.
The members of the Friendship Group Tsovinar Vardanyan, Taguhi Ghazaryan, Tigran Abrahamyan and Narek Babayan were also present at the meeting.
The NA Vice President has noted that the rich historical past of the Armenian-Indian relations is the best basis for the expansion of interstate ties. In this context, Hakob Arshakyan highlighted the Ambassador’s active participation and effective work.
“During the past 29 years, since the establishment of diplomatic relations, Armenia and India succeeded in turning friendly ties with deep historical roots into warm interstate and partnership relations,” Hakob Arshakyan underlined. Within the framework of the inter-parliamentary cooperation, he particularly stressed the role of the Friendship Group.
Speaking about the Nagorno-Karabakh issue, the NA Vice President referred to the importance of the immediate return of the persons held as captives in Azerbaijan and non-fulfillment of the provisions of the November 9 trilateral statement by that state. The NA Vice President has emphasized that in this respect our country appreciates the balanced statements and the role of India in the international arena. Hakob Arshakyan has stated that Armenia reaffirms its support to India on the Jammu and Kashmir issue. He expressed hope that the issue would be resolved peacefully.
According to the NA Vice President, Armenia mutually beneficially cooperates with the friendly India in different spheres. As a satisfactory fact, he stated that in 2019 compared to the same period, the volumes of the export to India increased almost 20 times, being 73,4 mln USD, and the trade turnover between the two countries increased about 2,7%.
Touching upon the cooperation in various spheres, Hakob Arshakyan singled out the activities of the Armenian-Indian Center for Excellence in ICT.
The implementation of direct aviation flights between the two countries was highlighted from the viewpoint of expanding the cooperation in the fields of tourism and business development. They have also referred to the student exchange programmes in the sphere of education, in particular it has been noted that more than 3000 Indian students receive education in Armenia. The importance of the North-South road corridor and its international significance was underlined. An agreement was reached to work on the review and expansion of the memorandum of the Cooperation between Armenia and India in 2005.
The Ambassador has attached importance to the deepening of the Armenian-Indian relations too and has noted that the Friendship Group will be also formed in the Indian Parliament soon. He considered the mutual visits of the Friendship Groups necessary in terms of deepening the inter-parliamentary relations. Kishan Dan Dewal highlighted the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through peaceful negotiations and within the framework of the Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group.
The members of the Friendship Group have also stated, that they are ready to make efforts in order to carry out mutually beneficial programmes.
New perspective directions of the bilateral cooperation were discussed, the need of deepening the collaboration in different spheres was underlined. They touched upon a number of other programmes of student exchange in the field of education too.
23.12.2021
On December 23, the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs Taguhi Tovmasyan met with the representatives of the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs of the RA Prime Minister’s Staff for introducing the Expert of iGorts program Tereza Da...