ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության  («Հետազոտական եւ վերապատրաստման» կենտրոնի) աշխատակիցները մասնակցել են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված հինգ թեմատիկ դասընթացներին:
Մարտի 15-ին տեղի է ունեցել հավաստագրերի հանձնման արարողությունը՝ նշանավորելու այս դասընթացների հաջող ավարտը եւ ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի Փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության  («Հետազոտական եւ վերապատրաստման» կենտրոնի) աջակցության նախնական փուլը:
Շնորհավորելով մասնակիցներին՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը ծրագրի շարունակական իրականացմանն աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել:
ԱԺ պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ նախագահի գրասենյակի կողմից ծրագրի պատասխանատու Հռիփսիմե Գրիգորյանը նշել է, որ սա ԱԺ-ի կարողությունների մեծացմանն ու զարգացմանն ուղղված մեծ ծրագրի մի բաղադրիչն է, որն իրականացվում է Շվեդիայի կառավարության  «Շվեդական միջազգային զարգացման եւ համագործակցության գործակալության (SIDA)» եւ Միացյալ Թագավորության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» (GGF) աջակցության շնորհիվ: Հռիփսիմե Գրիգորյանի խոսքով՝ ծրագիրն ունի նաեւ այլ բաղադրիչներ, որոնց նպատակն է ԱԺ-ն ավելի հասանելի եւ բաց դարձնել մեր քաղաքացիների համար: Այն  ուղղված է ԱԺ պատգամավորների եւ աշխատակազմի կարողությունների զարգացմանը:
Հայաստանում ՄԱԶԾ Կառավարման ծրագրերի ղեկավար Վահան Ասատրյանը կարեւորել է Փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության  («Հետազոտական եւ վերապատրաստման» կենտրոնի) հետ աշխատանքը եւ հույս հայտնել, որ ծրագիրը տարիների ընթացքում կընդլայնվի ու կբարելավի ԱԺ կարողությունները:

Сотрудники Экспертно-аналитического управления («Центра исследований и переподготовки») Аппарата НС РА приняли участие в пяти тематических курсах, организованных в рамках Программы развития ООН ( UNDP ) «Новая Армения – современный парламент».
15 марта состоялась церемония вручения сертификатов об успешном завершении этих курсов и начального этапа поддержки Экспертно-аналитического управления («Центра исследований и переподготовки») в рамках UNDP «Новая Армения – современный парламент».
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС В.Нарибекян, поздравляя участников, выразил готовность содействовать последовательной реализации программы.
Депутат НС Р.Григорян, ответственная за программу от кабинета Председателя НС, отметила, что это составная часть большой программы по повышению и развитию потенциала НС, осуществляемой благодаря содействию «Шведского международного агентства развития и сотрудничества» при правительстве Швеции (SIDA) и «Фонда эффективного управления» (GGF) Соединенного Королевства. По словам Р.Григорян, в программе есть и другие компоненты, цель которых – сделать Национальное Собрание более доступным и открытым для граждан РА. Программа направлена на развитие возможностей депутатов НС и аппарата парламента.
Руководитель Программ управления UNDP в Армении В.Асатрян подчеркнул важность работы с Экспертно-аналитическим управлением («Центром исследований и переподготовки») Аппарата НС, выразив надежду, что программа с годами расширится и повысит потенциал НС.