ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության  («Հետազոտական եւ վերապատրաստման» կենտրոնի) աշխատակիցները մասնակցել են ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի շրջանակում կազմակերպված հինգ թեմատիկ դասընթացներին:
Մարտի 15-ին տեղի է ունեցել հավաստագրերի հանձնման արարողությունը՝ նշանավորելու այս դասընթացների հաջող ավարտը եւ ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան՝ ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի Փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության  («Հետազոտական եւ վերապատրաստման» կենտրոնի) աջակցության նախնական փուլը:
Շնորհավորելով մասնակիցներին՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանը ծրագրի շարունակական իրականացմանն աջակցելու պատրաստակամություն է հայտնել:
ԱԺ պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ նախագահի գրասենյակի կողմից ծրագրի պատասխանատու Հռիփսիմե Գրիգորյանը նշել է, որ սա ԱԺ-ի կարողությունների մեծացմանն ու զարգացմանն ուղղված մեծ ծրագրի մի բաղադրիչն է, որն իրականացվում է Շվեդիայի կառավարության  «Շվեդական միջազգային զարգացման եւ համագործակցության գործակալության (SIDA)» եւ Միացյալ Թագավորության «Լավ կառավարման հիմնադրամի» (GGF) աջակցության շնորհիվ: Հռիփսիմե Գրիգորյանի խոսքով՝ ծրագիրն ունի նաեւ այլ բաղադրիչներ, որոնց նպատակն է ԱԺ-ն ավելի հասանելի եւ բաց դարձնել մեր քաղաքացիների համար: Այն  ուղղված է ԱԺ պատգամավորների եւ աշխատակազմի կարողությունների զարգացմանը:
Հայաստանում ՄԱԶԾ Կառավարման ծրագրերի ղեկավար Վահան Ասատրյանը կարեւորել է Փորձագիտական եւ վերլուծական վարչության  («Հետազոտական եւ վերապատրաստման» կենտրոնի) հետ աշխատանքը եւ հույս հայտնել, որ ծրագիրը տարիների ընթացքում կընդլայնվի ու կբարելավի ԱԺ կարողությունները:

The employees of the RA NA Expertise and Analytical Department (Research and Training Center) took part in the series of workshops facilitated the UNDP Modern Parliament for a Modern Armenia Project (MAP).
On March 15, the Certification Awarding Ceremony took place to mark the successful completion of these workshops and the initial set up phase of the MAP project support to the Expertise and Analytical Department (Research and Training Center).
Congratulating the participants, the NA Chief of Staff-Secretary General Vahan Naribekyan expressed readiness to support the continuous implementation of the project.
MP, the MAP project Focal Point from the RA NA President's Office - Hripsime Grigoryan, has noted that this is a component of a bigger project for the increase and development of the NA capabilities, implemented by the UNDP MAP project and made possible with the support by the Government of Sweden – Swedish International Development Cooperation (SIDA) and the Embassy of the United Kingdom, UK Good Governance Fund (GGF). According to Hripsime Grigoryan, the project also has other components, and its aim is to make the RA NA more accessible and open for our citizens. It is directed to the development of the capabilities of the NA deputies and the Staff.
The UNDP Governance Portfolio Analyst, Vahan Asatryan, highlighted the work with the Expertise and Analytical Department (Research and Training Center) and expressed hope that during the years the Project will expand, and the capabilities of the staff will further improve.