Ինձ համար առաջնահերթ են սահմանամերձ համայնքների բնակիչների եւ արցախահայության իրավունքները. Թագուհի Թովմասյանը՝ Նիդերլանդների դեսպանին
Հայաստանի եւ Նիդերլանդների խորհրդարանների հարաբերությունների սերտացումը կարեւոր է, պատրաստ եմ իմ լիազորությունների շրջանակում նպաստել այդ գործընթացին. այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսի հետ հանդիպմանը:
Ներկայացնելով իր գլխավորած հանձնաժողովի գործունեության ոլորտները՝ Թագուհի Թովմասյանը նշել է, որ հատկապես պատերազմից հետո իր համար առաջնահերթ են սահմանամերձ համայնքների բնակիչների եւ արցախահայության իրավունքները, որոնք պարբերաբար ոտնահարվում են, եւ մարդիկ զրկվում են իրենց հայրենիքում ապրելու իրավունքից: Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ պարբերաբար նամակներ է ուղարկում դեսպանություններին եւ միջազգային կառույցներին՝ ակնկալելով հրապարակային արձագանք այդ դեպքերի առնչությամբ: Նրա գնահատմամբ՝ վերջիններիս արձագանքը սթափեցնող է: Թագուհի Թովմասյանն ընդգծել է, որ մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում են նաեւ զինծառայողների իրավունքներին վերաբերող հարցերը, որոնց հետ կապված՝ օրենսդրական փոփոխություններ է նախաձեռնում:
Կողմերը քննարկել են տարբեր ծրագրերի շրջանակում համագործակցության հնարավորությունները: Միջազգային աշխատանքային փորձի ուսումնասիրման տեսանկյունից Թագուհի Թովմասյանը կարեւորել է պատգամավորների, ԱԺ փորձագետների, ինչպես նաեւ լրագրողների համար փորձի փոխանակման ծրագրերը: Նա առանձնացրել է նաեւ սահմանամերձ համայնքներում իրականացվող ծրագրերի կարեւորությունը: Նիկո Սխերմերսն իր հերթին տեղեկացրել է, որ դեսպանությունը ծրագրային առաջնահերթություն տալիս է օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքներին, ժողովրդավարությանը: Դեսպանը մանրամասներ է ներկայացրել առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերի ու դրանց իրականացման ընթացքի վերաբերյալ:
Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի նախաձեռնությամբ մասնագիտական համատեղ աշխատանքային փակ քննարկում է տեղի ունեցել  Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ու Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության հետ` «միայնակ ծնող» (միայն...
Խորհրդարան են այցելել ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողները
Տնտեսության զարգացման ամենակարճ մեխանիզմը մրցակցություն ապահովելն է. ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը՝ արձագանքելով ԱԺ այցելած ուսանողի այն հարցին, թե ըստ պատգամավորի՝ ո՞րն է տնտեսության զարգացման ամենակարճ ճանապարհը: Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պ...
Նիդերլանդները կարեւոր գործընկեր է Հայաստանի համար. Արման Եղոյան
Նիդերլանդները՝ որպես Եվրոպական միության հիմնադիր-անդամ եւ եվրոպական արժեքներն առաջմղողներից, կարեւոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմ...
Հայաստանի իշխանությունները հետեւողական են լինելու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման հարցում. Ռուբեն Ռուբինյան
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին: Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում առկա իրավիճակը եւ մարտահրավերները: Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գոր...
Օրենսդիր, գործադիր եւ գիտական համայնք ձեւաչափով քննարկումները հնարավորություն են տալիս լուծումներ գտնել անգամ ամենաբարդ հարցերի վերաբերյալ. Սիսակ Գաբրիելյան
Հայաստանի կառավարությունը մեծ նշանակություն է տալիս գիտական ոլորտին, ինչի վկայությունը գիտության բնագավառի ֆինանսավորման շուրջ 85 տոկոսով աննախադեպ բարձրացումն է: Ներկայում ոլորտում առկա են ոչ միայն բովանդակային, այլ նաեւ որոշ ընթացակարգային խնդիրներ: Գիտության ոլորտին առնչվող այս եւ այլ հարցերին են...
Առաջնայինը ՀՀ անվտանգությունն է, մեր սուվերեն տարածքի անձեռնմխելիությունը եւ, իհարկե, արցախահայության իրավունքներն ու ազատությունները. Արթուր Հովհաննիսյան
«Մենք բոլոր ճշմարտությունները դրել ենք սեղանին»,- ասել է ԱԺ պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն ապրիլի 20-ին խորհրդարանում ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ: Հանդիպմանը ներկա ԵՊՀ-ի, ՊԿԱ-ի եւ Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողները փորձաշրջան են անցնում օրեն...
Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է եզդիական համայնքին Նոր տարվա կապակցությամբ
Հայաստանի եզդիական համայնքի հարգելի` եղբայրներ եւ քույրեր, ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Նոր տարվա` Մալաքե Թաուսի տոնի կապակցությամբ: Թող յուրաքանչյուր եզդի ընտանիք նոր տարին նշի ապագայի հանդեպ մեծ հավատով եւ վստահությամբ: Մաղթում եմ լիություն, խաղաղություն եւ բարօրություն: Մեր դարավոր եղբայրակա...
Խորհրդարանական լսումների չեղարկում
Ապրիլի 21-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճում նախատեսվող  խորհրդարանական լսումները տեխնիկական խնդիրների պատճառով չեն կայանալու: Լսումները նախաձեռնել էր «Հայաստան» խմբակցությունը:...

Т.Товмасян – послу Нидерландов: “Права жителей приграничных общин и арцахских армян для меня приоритетны”
“Сближение между парламентами Армении и Нидерландов имеет важное значение, я готова содействовать этому процессу в рамках своих полномочий”, - заявила председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян на встрече с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Нидерландов в РА Нико Схермерсом.
Представляя сферы деятельности возглавляемой ею комиссии, Т.Товмасян отметила, что особенно после войны для нее приоритетными являются права жителей приграничных общин и арцахских армян, которые систематически нарушаются и лишают людей права жить на своей родине. Председатель комиссии сообщила, что периодически отправляет письма в посольства и международные структуры о нарушениях прав человека, ожидая публичной реакции на подобные случаи; по ее словам, реакция отрезвляющая. Т.Товмасян подчеркнула, что всегда уделяет внимание вопросам прав военнослужащих, инициируя законодательные изменения в сфере.
Стороны обсудили возможности сотрудничества в рамках различных программ. С точки зрения изучения международного опыта Т.Товмасян выделила обменные программы для депутатов, экспертов НС, а также журналистов. Она также подчеркнула важность планов , реализуемых в приграничных общинах. Нико Схермерс, в свою очередь, заявил, что посольство отдает приоритет программам по верховенству закона, правам человека и демократии. Посол детализировал предстоящие планы и процесс их реализации.
20 апреля по инициативе депутата фракции НС "Гражданский договор" С.Багратяна состоялось закрытое совместное профессиональное рабочее обсуждение с Постоянной комиссией НС по труду и социальным вопросам и Министерством труда и социальных вопросов РА для определения статуса “одинокий родитель” (мать-о...
Студенты Академии государственного управления РА посетили парламент
“Кратчайшим механизмом экономического развития является обеспечение конкуренции”, ответил депутат фракции "Гражданский договор" С.Багратян на вопрос посетившего НС студента, каков, по мнению депутата, кратчайший путь экономического развития. 20 апреля по инициативе члена фракции “ГД” С.Багратяна пар...
“Нидерланды, как член-учредитель Евросоюза и поборник европейских ценностей, являются важным партнером для Армении”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян в ходе встречи 20 апреля с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Нидерландов в Армении...
Р.Рубинян: “Власти Армении будут последовательны в проведении демократических реформ”
20 апреля вице-спикер НС Р.Рубинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Нико Схермерса.Стороны обсудили текущую ситуацию и вызовы в регионе. Р.Рубинян представил ситуацию в Арцахе вследствие недавних действий азербайджанских подразделений, гуманитарные вопросы....
С.Габриелян: “Обсуждения в форматe законодательного, исполнительного и научного сообщества дают возможность найти решения сложнейших вопросов”
Правительство Армении придает большое значение научной сфере, о чем свидетельствует беспрецедентный 85%-й рост финансирования науки. В настоящее время в этой области существуют не только содержательные, но и некоторые процедурные вопросы.Эти и другие вопросы, касающиеся сферы науки, затронуты в Пост...
А.Ованнисян: “Приоритетны безопасность РА, неприкосновенность ее суверенной территории, права и свободы арцахских армян”
“Мы выложили на стол всю правду”, - заявил 20 апреля на встрече со студентами в парламенте депутат НС, секретарь фракции “Гражданский договор” А.Ованнисян.Участвовавшие во встрече студенты ЕГУ, Академии государственного управления и РАУ проходят практику в законодательном органе.Поднятые вопросы, в ...
А.Симонян поздравил езидскую общину с Новым годом
“Уважаемые братья и сестры езидской общины Армении, сердечно поздравляю вас с Новым годом – праздником Малаке  Тауса! Пусть каждая езидская семья встречает Новый год с большой верой и уверенностью в завтрашнем дне. Желаю изобилия, мира и благополучия.Наши вековые братские отношения окрепли в об...
Отмена парламентских слушаний
Парламентские слушания, назначенные на 21 апреля, в 11:00 часов, в зале пленарных заседаний, не состоятся по техническим причинам. Слушания были инициированы фракцией "Армения"....