Ինձ համար առաջնահերթ են սահմանամերձ համայնքների բնակիչների եւ արցախահայության իրավունքները. Թագուհի Թովմասյանը՝ Նիդերլանդների դեսպանին
Հայաստանի եւ Նիդերլանդների խորհրդարանների հարաբերությունների սերտացումը կարեւոր է, պատրաստ եմ իմ լիազորությունների շրջանակում նպաստել այդ գործընթացին. այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսի հետ հանդիպմանը:
Ներկայացնելով իր գլխավորած հանձնաժողովի գործունեության ոլորտները՝ Թագուհի Թովմասյանը նշել է, որ հատկապես պատերազմից հետո իր համար առաջնահերթ են սահմանամերձ համայնքների բնակիչների եւ արցախահայության իրավունքները, որոնք պարբերաբար ոտնահարվում են, եւ մարդիկ զրկվում են իրենց հայրենիքում ապրելու իրավունքից: Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ պարբերաբար նամակներ է ուղարկում դեսպանություններին եւ միջազգային կառույցներին՝ ակնկալելով հրապարակային արձագանք այդ դեպքերի առնչությամբ: Նրա գնահատմամբ՝ վերջիններիս արձագանքը սթափեցնող է: Թագուհի Թովմասյանն ընդգծել է, որ մշտապես իր ուշադրության կենտրոնում են նաեւ զինծառայողների իրավունքներին վերաբերող հարցերը, որոնց հետ կապված՝ օրենսդրական փոփոխություններ է նախաձեռնում:
Կողմերը քննարկել են տարբեր ծրագրերի շրջանակում համագործակցության հնարավորությունները: Միջազգային աշխատանքային փորձի ուսումնասիրման տեսանկյունից Թագուհի Թովմասյանը կարեւորել է պատգամավորների, ԱԺ փորձագետների, ինչպես նաեւ լրագրողների համար փորձի փոխանակման ծրագրերը: Նա առանձնացրել է նաեւ սահմանամերձ համայնքներում իրականացվող ծրագրերի կարեւորությունը: Նիկո Սխերմերսն իր հերթին տեղեկացրել է, որ դեսպանությունը ծրագրային առաջնահերթություն տալիս է օրենքի գերակայությանը, մարդու իրավունքներին, ժողովրդավարությանը: Դեսպանը մանրամասներ է ներկայացրել առաջիկայում նախատեսվող ծրագրերի ու դրանց իրականացման ընթացքի վերաբերյալ:
Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի նախաձեռնությամբ մասնագիտական համատեղ աշխատանքային փակ քննարկում է տեղի ունեցել  Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ու Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության հետ` «միայնակ ծնող» (միայն...
Խորհրդարան են այցելել ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողները
Տնտեսության զարգացման ամենակարճ մեխանիզմը մրցակցություն ապահովելն է. ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը՝ արձագանքելով ԱԺ այցելած ուսանողի այն հարցին, թե ըստ պատգամավորի՝ ո՞րն է տնտեսության զարգացման ամենակարճ ճանապարհը: Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պ...
Նիդերլանդները կարեւոր գործընկեր է Հայաստանի համար. Արման Եղոյան
Նիդերլանդները՝ որպես Եվրոպական միության հիմնադիր-անդամ եւ եվրոպական արժեքներն առաջմղողներից, կարեւոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմ...
Հայաստանի իշխանությունները հետեւողական են լինելու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման հարցում. Ռուբեն Ռուբինյան
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին: Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում առկա իրավիճակը եւ մարտահրավերները: Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գոր...
Օրենսդիր, գործադիր եւ գիտական համայնք ձեւաչափով քննարկումները հնարավորություն են տալիս լուծումներ գտնել անգամ ամենաբարդ հարցերի վերաբերյալ. Սիսակ Գաբրիելյան
Հայաստանի կառավարությունը մեծ նշանակություն է տալիս գիտական ոլորտին, ինչի վկայությունը գիտության բնագավառի ֆինանսավորման շուրջ 85 տոկոսով աննախադեպ բարձրացումն է: Ներկայում ոլորտում առկա են ոչ միայն բովանդակային, այլ նաեւ որոշ ընթացակարգային խնդիրներ: Գիտության ոլորտին առնչվող այս եւ այլ հարցերին են...
Առաջնայինը ՀՀ անվտանգությունն է, մեր սուվերեն տարածքի անձեռնմխելիությունը եւ, իհարկե, արցախահայության իրավունքներն ու ազատությունները. Արթուր Հովհաննիսյան
«Մենք բոլոր ճշմարտությունները դրել ենք սեղանին»,- ասել է ԱԺ պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն ապրիլի 20-ին խորհրդարանում ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ: Հանդիպմանը ներկա ԵՊՀ-ի, ՊԿԱ-ի եւ Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողները փորձաշրջան են անցնում օրեն...
Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է եզդիական համայնքին Նոր տարվա կապակցությամբ
Հայաստանի եզդիական համայնքի հարգելի` եղբայրներ եւ քույրեր, ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Նոր տարվա` Մալաքե Թաուսի տոնի կապակցությամբ: Թող յուրաքանչյուր եզդի ընտանիք նոր տարին նշի ապագայի հանդեպ մեծ հավատով եւ վստահությամբ: Մաղթում եմ լիություն, խաղաղություն եւ բարօրություն: Մեր դարավոր եղբայրակա...
Խորհրդարանական լսումների չեղարկում
Ապրիլի 21-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճում նախատեսվող  խորհրդարանական լսումները տեխնիկական խնդիրների պատճառով չեն կայանալու: Լսումները նախաձեռնել էր «Հայաստան» խմբակցությունը:...

The Rights of the Residents of the Border Communities and the Artsakh Armenians are of Priority for Me: Taguhi Tovmasyan to the Ambassador of the Netherlands
The rapprochement of the relations between the parliaments of Armenia and the Netherlands is important, I am ready to promote that process within the framework of my powers: the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights Taghi Tovmasyan voiced about that at the meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to Armenia Nico Schermers.
Presenting the spheres of the activities of the Committee led by her, Taguhi Tovmasyan has noted that especially after war the rights of the residents of the border communities and the Artsakh Armenians, which are regularly violated, and the people are deprived of the right to live in their homeland, are of priority for her. The Committee Chair has informed that she regularly sends letters to the Embassies and the international structures, expecting public responses related to those cases. To her assessment, the response of the latter is sobering. Taguhi Tovmasyan has underlined that the issues relating to the servicemen’s rights are also in the centre of her attention, and connected with that she initiates legislative amendments in that sphere.
The sides discussed the possibilities of cooperation within the framework of different programmes. In terms of the study of the international work experience Taguhi Tovmasyan highlighted the programmes of the exchange of experience for the deputies, the NA experts, as well as the journalists. She singled out the importance of the programmes being implemented in the border communities. Nico Schermers in his turn has informed that the Embassy gives programme priority to the rule of law, the human rights and democracy. The Ambassador presented details over the planning programmes in the near future and the process of their implementation.
20.04.2022
Working debate held
On April 20, a specialized joint closed debate on the initiative of the deputy of the RA NA Civil Contract Faction Sergey Bagratyan was held with the Standing Committee on Labor and Social Affairs and the Ministry of Labor and Social Affairs for establishing the status ‘single parent’ (single mother...
Students of Public Administration Academy Visit Parliament
The shortest mechanism of economic development is to ensure competition: the deputy of the RA NA Civil Contract Faction Sergey Bagratyan said in response to the question of the student who visited the National Assembly, which is the shortest way to economic development according to the deputy? On Ap...
Netherlands is an Important Counterpart for Armenia: Arman Yeghoyan
The Netherlands, as a founder-member of the European Union and one of the promoters of the European values, is an important counterpart for Armenia. The Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan noted about this during the meeting held with the Ambassador Extraordi...
The Authorities of Armenia Will Be Consistent in Implementing Democratic Reforms: Ruben Rubinyan
On April 20, the Vice President of the National Assembly Ruben Rubinyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to Armenia Nico Schermers.The sides discussed the current situation in the region and the challenges. Ruben Rubinyan presented the situa...
Debates in the Format of Legislative, Executive and Scientific Community Give Opportunities to Find Solutions on Even Most Difficult Issues: Sisak Gabrielyan
The Government of Armenia attaches great importance to the scientific sphere, and the unprecedented rise of about 85% of financing of the science field witnesses it. At present not only in content, but also some procedural problems of the sphere are available.These and other issues relating to the s...
Priority is RA Security, Inviolability of Our Sovereign Territory, and, of Course, Rights and Freedoms of Artsakh Armenians: Artur Hovhannisyan
“We put all the truths on the table,” the NA deputy, the Secretary of the Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan said at the meeting with the students in parliament on April 20. The students of YSU, PAA and Russian-Armenian University present at the meeting undergo a probationary period in the le...
Alen Simonyan Congratulates on New Year of Yazidi Community
Dear brothers and sisters of the Yazidi community of A...
Parliamentary Hearings Cancelled
The parliamentary hearings scheduled for April 21, at 11:00 in the NA session hall will not take place because of technical problems. The hearings were initiated by the Armenia Faction. ...