Օրենսդիր, գործադիր եւ գիտական համայնք ձեւաչափով քննարկումները հնարավորություն են տալիս լուծումներ գտնել անգամ ամենաբարդ հարցերի վերաբերյալ. Սիսակ Գաբրիելյան
Հայաստանի կառավարությունը մեծ նշանակություն է տալիս գիտական ոլորտին, ինչի վկայությունը գիտության բնագավառի ֆինանսավորման շուրջ 85 տոկոսով աննախադեպ բարձրացումն է: Ներկայում ոլորտում առկա են ոչ միայն բովանդակային, այլ նաեւ որոշ ընթացակարգային խնդիրներ:
Գիտության ոլորտին առնչվող այս եւ այլ հարցերին են անդրադարձել ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում` Սիսակ Գաբրիելյանի նախագահությամբ:
Աշխատանքային քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ պատգամավոր, մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Բաբայանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը:
Գիտահետազոտական ինստիտուտների ներկայացուցիչները բարձրաձայնել են գիտության ոլորտում գնումների կարգավորմանը եւ կազմակերպմանն առնչվող հարցեր, ներկայացրել բարեփոխումների հետ կապված իրենց անհանգստություններն ու ակնկալիքները:
Ֆինանսների նախարարի տեղակալն ու նախարարության մասնագետները ներկայացրել են առկա խնդիրների հնարավոր լուծումները:
Սիսակ Գաբրիելյանը կարեւոր է համարել այն հանգամանքը, որ քննարկումները տեղի են ունենում խորհրդարանում` օրենսդիր, գործադիր եւ գիտական համայնք ձեւաչափով, ինչը հնարավորություն է տալիս լուծումներ գտնել անգամ ամենաբարդ հարցերի վերաբերյալ:
Ավագ Ավանեսյանը վստահություն է հայտնել, որ հաջորդ հանդիպում-քննարկմանը որոշակի խնդիրներ արդեն լուծված կլինեն:
Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի նախաձեռնությամբ մասնագիտական համատեղ աշխատանքային փակ քննարկում է տեղի ունեցել  Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ու Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության հետ` «միայնակ ծնող» (միայն...
Խորհրդարան են այցելել ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողները
Տնտեսության զարգացման ամենակարճ մեխանիզմը մրցակցություն ապահովելն է. ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը՝ արձագանքելով ԱԺ այցելած ուսանողի այն հարցին, թե ըստ պատգամավորի՝ ո՞րն է տնտեսության զարգացման ամենակարճ ճանապարհը: Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պ...
Նիդերլանդները կարեւոր գործընկեր է Հայաստանի համար. Արման Եղոյան
Նիդերլանդները՝ որպես Եվրոպական միության հիմնադիր-անդամ եւ եվրոպական արժեքներն առաջմղողներից, կարեւոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմ...
Հայաստանի իշխանությունները հետեւողական են լինելու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման հարցում. Ռուբեն Ռուբինյան
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին: Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում առկա իրավիճակը եւ մարտահրավերները: Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գոր...
Առաջնայինը ՀՀ անվտանգությունն է, մեր սուվերեն տարածքի անձեռնմխելիությունը եւ, իհարկե, արցախահայության իրավունքներն ու ազատությունները. Արթուր Հովհաննիսյան
«Մենք բոլոր ճշմարտությունները դրել ենք սեղանին»,- ասել է ԱԺ պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն ապրիլի 20-ին խորհրդարանում ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ: Հանդիպմանը ներկա ԵՊՀ-ի, ՊԿԱ-ի եւ Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողները փորձաշրջան են անցնում օրեն...
Ինձ համար առաջնահերթ են սահմանամերձ համայնքների բնակիչների եւ արցախահայության իրավունքները. Թագուհի Թովմասյանը՝ Նիդերլանդների դեսպանին
Հայաստանի եւ Նիդերլանդների խորհրդարանների հարաբերությունների սերտացումը կարեւոր է, պատրաստ եմ իմ լիազորությունների շրջանակում նպաստել այդ գործընթացին. այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը Հայաստանում Նիդե...
Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է եզդիական համայնքին Նոր տարվա կապակցությամբ
Հայաստանի եզդիական համայնքի հարգելի` եղբայրներ եւ քույրեր, ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Նոր տարվա` Մալաքե Թաուսի տոնի կապակցությամբ: Թող յուրաքանչյուր եզդի ընտանիք նոր տարին նշի ապագայի հանդեպ մեծ հավատով եւ վստահությամբ: Մաղթում եմ լիություն, խաղաղություն եւ բարօրություն: Մեր դարավոր եղբայրակա...
Խորհրդարանական լսումների չեղարկում
Ապրիլի 21-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճում նախատեսվող  խորհրդարանական լսումները տեխնիկական խնդիրների պատճառով չեն կայանալու: Լսումները նախաձեռնել էր «Հայաստան» խմբակցությունը:...

Debates in the Format of Legislative, Executive and Scientific Community Give Opportunities to Find Solutions on Even Most Difficult Issues: Sisak Gabrielyan
The Government of Armenia attaches great importance to the scientific sphere, and the unprecedented rise of about 85% of financing of the science field witnesses it. At present not only in content, but also some procedural problems of the sphere are available.
These and other issues relating to the sphere of science moderated by Sisak Gabrielyan in the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport were touched upon.
The NA deputy, the member of the Standing Committee Narek Babayan, the Deputy Minister of Finance Avag Avanesyan took part in the working discussion.
The representatives of the scientific-research institutes voiced the settlement of the purchases in the sphere of science and issues on the organization, presented their anxieties and expectations in relation with the reforms.
The Deputy Minister of Finance and the specialists of the Ministry presented the possible solutions of the existing problems.
Sisak Gabrielyan has considered important the fact that the discussions take place in parliament in the format of legislative, executive and scientific community, which gives opportunity to find solutions even on the most difficult issues.
Avag Avanesyan expressed confidence that certain problems would be already resolved at the next
20.04.2022
Working debate held
On April 20, a specialized joint closed debate on the initiative of the deputy of the RA NA Civil Contract Faction Sergey Bagratyan was held with the Standing Committee on Labor and Social Affairs and the Ministry of Labor and Social Affairs for establishing the status ‘single parent’ (single mother...
Students of Public Administration Academy Visit Parliament
The shortest mechanism of economic development is to ensure competition: the deputy of the RA NA Civil Contract Faction Sergey Bagratyan said in response to the question of the student who visited the National Assembly, which is the shortest way to economic development according to the deputy? On Ap...
Netherlands is an Important Counterpart for Armenia: Arman Yeghoyan
The Netherlands, as a founder-member of the European Union and one of the promoters of the European values, is an important counterpart for Armenia. The Chair of the RA NA Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan noted about this during the meeting held with the Ambassador Extraordi...
The Authorities of Armenia Will Be Consistent in Implementing Democratic Reforms: Ruben Rubinyan
On April 20, the Vice President of the National Assembly Ruben Rubinyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of the Netherlands to Armenia Nico Schermers.The sides discussed the current situation in the region and the challenges. Ruben Rubinyan presented the situa...
Priority is RA Security, Inviolability of Our Sovereign Territory, and, of Course, Rights and Freedoms of Artsakh Armenians: Artur Hovhannisyan
“We put all the truths on the table,” the NA deputy, the Secretary of the Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan said at the meeting with the students in parliament on April 20. The students of YSU, PAA and Russian-Armenian University present at the meeting undergo a probationary period in the le...
The Rights of the Residents of the Border Communities and the Artsakh Armenians are of Priority for Me: Taguhi Tovmasyan to the Ambassador of the Netherlands
The rapprochement of the relations between the parliaments of Armenia and the Netherlands is important, I am ready to promote that process within the framework of my powers: the Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights Taghi Tovmasyan voiced about that at the meeting with ...
Alen Simonyan Congratulates on New Year of Yazidi Community
Dear brothers and sisters of the Yazidi community of A...
Parliamentary Hearings Cancelled
The parliamentary hearings scheduled for April 21, at 11:00 in the NA session hall will not take place because of technical problems. The hearings were initiated by the Armenia Faction. ...