Օրենսդիր, գործադիր եւ գիտական համայնք ձեւաչափով քննարկումները հնարավորություն են տալիս լուծումներ գտնել անգամ ամենաբարդ հարցերի վերաբերյալ. Սիսակ Գաբրիելյան
Հայաստանի կառավարությունը մեծ նշանակություն է տալիս գիտական ոլորտին, ինչի վկայությունը գիտության բնագավառի ֆինանսավորման շուրջ 85 տոկոսով աննախադեպ բարձրացումն է: Ներկայում ոլորտում առկա են ոչ միայն բովանդակային, այլ նաեւ որոշ ընթացակարգային խնդիրներ:
Գիտության ոլորտին առնչվող այս եւ այլ հարցերին են անդրադարձել ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում` Սիսակ Գաբրիելյանի նախագահությամբ:
Աշխատանքային քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ պատգամավոր, մշտական հանձնաժողովի անդամ Նարեկ Բաբայանը, Ֆինանսների նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը:
Գիտահետազոտական ինստիտուտների ներկայացուցիչները բարձրաձայնել են գիտության ոլորտում գնումների կարգավորմանը եւ կազմակերպմանն առնչվող հարցեր, ներկայացրել բարեփոխումների հետ կապված իրենց անհանգստություններն ու ակնկալիքները:
Ֆինանսների նախարարի տեղակալն ու նախարարության մասնագետները ներկայացրել են առկա խնդիրների հնարավոր լուծումները:
Սիսակ Գաբրիելյանը կարեւոր է համարել այն հանգամանքը, որ քննարկումները տեղի են ունենում խորհրդարանում` օրենսդիր, գործադիր եւ գիտական համայնք ձեւաչափով, ինչը հնարավորություն է տալիս լուծումներ գտնել անգամ ամենաբարդ հարցերի վերաբերյալ:
Ավագ Ավանեսյանը վստահություն է հայտնել, որ հաջորդ հանդիպում-քննարկմանը որոշակի խնդիրներ արդեն լուծված կլինեն:
Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի նախաձեռնությամբ մասնագիտական համատեղ աշխատանքային փակ քննարկում է տեղի ունեցել  Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ու Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության հետ` «միայնակ ծնող» (միայն...
Խորհրդարան են այցելել ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ուսանողները
Տնտեսության զարգացման ամենակարճ մեխանիզմը մրցակցություն ապահովելն է. ասել է ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը՝ արձագանքելով ԱԺ այցելած ուսանողի այն հարցին, թե ըստ պատգամավորի՝ ո՞րն է տնտեսության զարգացման ամենակարճ ճանապարհը: Ապրիլի 20-ին ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պ...
Նիդերլանդները կարեւոր գործընկեր է Հայաստանի համար. Արման Եղոյան
Նիդերլանդները՝ որպես Եվրոպական միության հիմնադիր-անդամ եւ եվրոպական արժեքներն առաջմղողներից, կարեւոր գործընկեր է Հայաստանի համար: Այս մասին նշել է ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմ...
Հայաստանի իշխանությունները հետեւողական են լինելու ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման հարցում. Ռուբեն Ռուբինյան
Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Ռուբեն Ռուբինյանն ապրիլի 20-ին ընդունել է Հայաստանում Նիդերլանդների Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկո Սխերմերսին: Կողմերը քննարկել են տարածաշրջանում առկա իրավիճակը եւ մարտահրավերները: Ռուբեն Ռուբինյանը ներկայացրել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գոր...
Առաջնայինը ՀՀ անվտանգությունն է, մեր սուվերեն տարածքի անձեռնմխելիությունը եւ, իհարկե, արցախահայության իրավունքներն ու ազատությունները. Արթուր Հովհաննիսյան
«Մենք բոլոր ճշմարտությունները դրել ենք սեղանին»,- ասել է ԱԺ պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանն ապրիլի 20-ին խորհրդարանում ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ: Հանդիպմանը ներկա ԵՊՀ-ի, ՊԿԱ-ի եւ Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողները փորձաշրջան են անցնում օրեն...
Ինձ համար առաջնահերթ են սահմանամերձ համայնքների բնակիչների եւ արցախահայության իրավունքները. Թագուհի Թովմասյանը՝ Նիդերլանդների դեսպանին
Հայաստանի եւ Նիդերլանդների խորհրդարանների հարաբերությունների սերտացումը կարեւոր է, պատրաստ եմ իմ լիազորությունների շրջանակում նպաստել այդ գործընթացին. այս մասին բարձրաձայնել է ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը Հայաստանում Նիդե...
Ալեն Սիմոնյանը շնորհավորել է եզդիական համայնքին Նոր տարվա կապակցությամբ
Հայաստանի եզդիական համայնքի հարգելի` եղբայրներ եւ քույրեր, ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Նոր տարվա` Մալաքե Թաուսի տոնի կապակցությամբ: Թող յուրաքանչյուր եզդի ընտանիք նոր տարին նշի ապագայի հանդեպ մեծ հավատով եւ վստահությամբ: Մաղթում եմ լիություն, խաղաղություն եւ բարօրություն: Մեր դարավոր եղբայրակա...
Խորհրդարանական լսումների չեղարկում
Ապրիլի 21-ին՝ ժամը 11:00-ին, ԱԺ նիստերի դահլիճում նախատեսվող  խորհրդարանական լսումները տեխնիկական խնդիրների պատճառով չեն կայանալու: Լսումները նախաձեռնել էր «Հայաստան» խմբակցությունը:...

С.Габриелян: “Обсуждения в форматe законодательного, исполнительного и научного сообщества дают возможность найти решения сложнейших вопросов”
Правительство Армении придает большое значение научной сфере, о чем свидетельствует беспрецедентный 85%-й рост финансирования науки. В настоящее время в этой области существуют не только содержательные, но и некоторые процедурные вопросы.
Эти и другие вопросы, касающиеся сферы науки, затронуты в Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта под председательством С.Габриеляна.
В рабочем обсуждении приняли участие депутат НС, член профильной комиссии Н.Бабаян, заместитель министра финансов А.Аванесян.
Представители НИИ подняли вопросы регулирования и организации закупок в сфере науки, высказали свои опасения и ожидания от реформ.
Заместитель министра финансов и специалисты министерства представили возможные пути решения существующих проблем.
С.Габриелян счел важными обсуждения в парламенте в формате законодательного, исполнительного и научного сообщества, что дает возможность найти решения сложнейших вопросов.
А.Аванесян выразил уверенность, что некоторые вопросы будут уже решены на следующей встрече-обсуждении.
20 апреля по инициативе депутата фракции НС "Гражданский договор" С.Багратяна состоялось закрытое совместное профессиональное рабочее обсуждение с Постоянной комиссией НС по труду и социальным вопросам и Министерством труда и социальных вопросов РА для определения статуса “одинокий родитель” (мать-о...
Студенты Академии государственного управления РА посетили парламент
“Кратчайшим механизмом экономического развития является обеспечение конкуренции”, ответил депутат фракции "Гражданский договор" С.Багратян на вопрос посетившего НС студента, каков, по мнению депутата, кратчайший путь экономического развития. 20 апреля по инициативе члена фракции “ГД” С.Багратяна пар...
“Нидерланды, как член-учредитель Евросоюза и поборник европейских ценностей, являются важным партнером для Армении”, - отметил председатель Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егоян в ходе встречи 20 апреля с Чрезвычайным и Полномочным послом Королевства Нидерландов в Армении...
Р.Рубинян: “Власти Армении будут последовательны в проведении демократических реформ”
20 апреля вице-спикер НС Р.Рубинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Нидерландов в Армении Нико Схермерса.Стороны обсудили текущую ситуацию и вызовы в регионе. Р.Рубинян представил ситуацию в Арцахе вследствие недавних действий азербайджанских подразделений, гуманитарные вопросы....
А.Ованнисян: “Приоритетны безопасность РА, неприкосновенность ее суверенной территории, права и свободы арцахских армян”
“Мы выложили на стол всю правду”, - заявил 20 апреля на встрече со студентами в парламенте депутат НС, секретарь фракции “Гражданский договор” А.Ованнисян.Участвовавшие во встрече студенты ЕГУ, Академии государственного управления и РАУ проходят практику в законодательном органе.Поднятые вопросы, в ...
Т.Товмасян – послу Нидерландов: “Права жителей приграничных общин и арцахских армян для меня приоритетны”
“Сближение между парламентами Армении и Нидерландов имеет важное значение, я готова содействовать этому процессу в рамках своих полномочий”, - заявила председатель Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Т.Товмасян на встрече с Чрезвычайным и Полномочным послом Королев...
А.Симонян поздравил езидскую общину с Новым годом
“Уважаемые братья и сестры езидской общины Армении, сердечно поздравляю вас с Новым годом – праздником Малаке  Тауса! Пусть каждая езидская семья встречает Новый год с большой верой и уверенностью в завтрашнем дне. Желаю изобилия, мира и благополучия.Наши вековые братские отношения окрепли в об...
Отмена парламентских слушаний
Парламентские слушания, назначенные на 21 апреля, в 11:00 часов, в зале пленарных заседаний, не состоятся по техническим причинам. Слушания были инициированы фракцией "Армения"....