Մեր երկրում մարդկանց թրաֆիքինգի եւ շահագործման դեմ պայքարն արդյունավետ կազմակերպելու համար ընդունվելու են եռամյա ազգային ծրագրեր ու դրանց իրականացման ժամանակացույցեր, որոնք հաստատելու է Կառավարությունը:
«Մարդկանց թրաֆիքինգի եւ շահագործման ենթարկված անձանց նույնացման եւ աջակցության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունների եւ լրացումների հիմնական նպատակն է որոշ եզրույթներ նույնականացնել ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքի եզրույթների հետ, ինչպես նաեւ ավելացնել նոր դրույթներ:
Թրաֆիքինգի եւ շահագործման դեմ պայքարն արդյունավետ լուսաբանելու նպատակով ամենամյա լրագրողական մրցանակաբաշխության անցկացման կանոնակարգը կհաստատի Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարը:
Կառավարությունը նաեւ սահմանելու է զոհերին եւ հատուկ կատեգորիայի զոհերին կացարանի տրամադրման, բնաիրային, հոգեբանական, խորհրդատվական, իրավաբանական օգնության եւ խնամքի տրամադրման նվազագույն չափորոշիչները:
Նույնացման հանձնաժողովի կողմից անձին որպես զոհ կամ հատուկ կատեգորիայի զոհ նույնացնելու ցուցիչների հաստատումը սահմանելու է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարը, քանի որ նույնացման հանձնաժողովը գործում է նախարարության ենթակայության ներքո:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո գործադիրը ներկայացրել է մի շարք առաջարկություններ, որոնք աշխատանքային հանդիպումների ժամանակ նախապես քննարկվել են հանձնաժողովում: Փոփոխություններն ընդունվել են:
Հարակից ելույթում հանձնաժողովի անդամ Զարուհի Բաթոյանը նշել է, որ բոլոր կարգավորումներն ուղղված են թրաֆիքինգի զոհերի պաշտպանության եւ կանխարգելման համար ավելի ամուր հիմքեր սահմանելուն: ԱԺ պատգամավորը կարեւորել է գործողությունների ազգային ծրագրի շարունակականությունը՝ նշելով, որ պատգամավորների առաջարկով հաջորդ ծրագիրը կմշակվի եւ կգործի մինչեւ 2022թ. դեկտեմբերի 31-ը:
«Գործող ծրագրի ավարտին մենք կունենանք նոր ծրագիր՝ առանց ընդմիջումների»,- ասել է Զարուհի Բաթոյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը տեղեկացրել է, որ ընդդիմադիր գործընկերները գործուն ներդրում են ունեցել նախագծի լավարկման գործում, թեեւ նրանք կեսից բոյկոտել են աշխատանքային քննարկումը:
Նշենք, որ հարցը քննարկվել է ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 26-ի նիստում:

Three-year national programmes and schedules for their implementation will be accepted for effectively organizing the fight against human trafficking and exploitation in our country, which the Government will approve.
The main goal of the amendments and addenda to the RA Law on Human Trafficking and Identification of and Support to Persons Subjected to Trafficking in Human Beings and Exploitation is to identify some terms with the terms of the RA Criminal New Code, as well as add new provisions.
To effectively cover the fight against trafficking and exploitation the Minister of Education, Science, Culture and Sports will approve the regulation on holding the monthly journalistic awarding ceremony.
The Government also will set the minimum standards of providing dwelling to the victims and victims of special category, natural, psychological, advisory, legal assistance and care.
The Minister of Labor and Social Affairs will set the approval of the indicators for identifying the person as a victim or a special category victim by the Identification Committee, as the Identification Committee functions under the subordination of the Ministry.
The Deputy Minister of labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan noted that after the first reading the Executive body presented a number of proposals, during the meetings beforehand they were debated in the Committee. The amendments were accepted.
In her co-speech the member of the Committee Zaruhi Batoyan has noted that all regulations are directed to establishing firmer bases for the protection of the trafficking victims and prevention of trafficking. The NA deputy highlighted the continuity of the national action programme, noting that by the deputies’ proposal the next programme would be worked out and would enter into force until December 31, 2022.
“At the end of the functioning programme we’ll have a new programme without intervals,” Zaruhi Batoyan said.
The Committee Chair Heriknaz Tigranyan informed that the opposition colleagues had practical contribution to the improvement of the draft law, though they had boycotted the work debate from the half of it.
Let us note that the issue was debated at April 26 sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs.