Մեր երկրում մարդկանց թրաֆիքինգի եւ շահագործման դեմ պայքարն արդյունավետ կազմակերպելու համար ընդունվելու են եռամյա ազգային ծրագրեր ու դրանց իրականացման ժամանակացույցեր, որոնք հաստատելու է Կառավարությունը:
«Մարդկանց թրաֆիքինգի եւ շահագործման ենթարկված անձանց նույնացման եւ աջակցության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունների եւ լրացումների հիմնական նպատակն է որոշ եզրույթներ նույնականացնել ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքի եզրույթների հետ, ինչպես նաեւ ավելացնել նոր դրույթներ:
Թրաֆիքինգի եւ շահագործման դեմ պայքարն արդյունավետ լուսաբանելու նպատակով ամենամյա լրագրողական մրցանակաբաշխության անցկացման կանոնակարգը կհաստատի Կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարը:
Կառավարությունը նաեւ սահմանելու է զոհերին եւ հատուկ կատեգորիայի զոհերին կացարանի տրամադրման, բնաիրային, հոգեբանական, խորհրդատվական, իրավաբանական օգնության եւ խնամքի տրամադրման նվազագույն չափորոշիչները:
Նույնացման հանձնաժողովի կողմից անձին որպես զոհ կամ հատուկ կատեգորիայի զոհ նույնացնելու ցուցիչների հաստատումը սահմանելու է Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարը, քանի որ նույնացման հանձնաժողովը գործում է նախարարության ենթակայության ներքո:
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը նշել է, որ առաջին ընթերցումից հետո գործադիրը ներկայացրել է մի շարք առաջարկություններ, որոնք աշխատանքային հանդիպումների ժամանակ նախապես քննարկվել են հանձնաժողովում: Փոփոխություններն ընդունվել են:
Հարակից ելույթում հանձնաժողովի անդամ Զարուհի Բաթոյանը նշել է, որ բոլոր կարգավորումներն ուղղված են թրաֆիքինգի զոհերի պաշտպանության եւ կանխարգելման համար ավելի ամուր հիմքեր սահմանելուն: ԱԺ պատգամավորը կարեւորել է գործողությունների ազգային ծրագրի շարունակականությունը՝ նշելով, որ պատգամավորների առաջարկով հաջորդ ծրագիրը կմշակվի եւ կգործի մինչեւ 2022թ. դեկտեմբերի 31-ը:
«Գործող ծրագրի ավարտին մենք կունենանք նոր ծրագիր՝ առանց ընդմիջումների»,- ասել է Զարուհի Բաթոյանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը տեղեկացրել է, որ ընդդիմադիր գործընկերները գործուն ներդրում են ունեցել նախագծի լավարկման գործում, թեեւ նրանք կեսից բոյկոտել են աշխատանքային քննարկումը:
Նշենք, որ հարցը քննարկվել է ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 26-ի նիստում:

В целях эффективной организации противодействия трафикингу и эксплуатации лиц в нашей стране будут приняты утвержденные правительством трехлетние национальные программы и графики их реализации.
Основная цель изменений и дополнений в закон “Об идентификации и поддержке лиц, подвергшихся трафикингу и эксплуатации” – отождествление некоторых терминов с терминологией нового Уголовного кодекса РА, а также добавление новых положений.
Министр образования, науки, культуры и спорта утвердит правила проведения ежегодных премий в области журналистики для эффективного освещения противодействия трафикингу и эксплуатации лиц.
Правительство также установит минимальные нормы предоставления убежища, материальной, психологической, консультационной, юридической помощи и ухода жертвам и жертвам особой категории трафикинга и эксплуатации лиц.
Утверждение идентификационных показателей Комиссией по идентификации будет определяться министром труда и социальных вопросов, поскольку Комиссия действует при данном ведомстве.
Заместитель министра труда и социальных вопросов Т.Степанян отметила, что после первого чтения исполнительная власть представила ряд предложений, ранее обсуждавшихся в ходе рабочих заседаний комиссии. Поправки приняты.
В содокладе член комиссии З.Батоян отметила, что поправки направлены на создание более прочных основ для защиты жертв трафикинга. Она подчеркнула преемственность национальной программы действий, отметив, что по предложению депутатов следующая программа будет разработана и внедрена до 31 декабря с.г.
Председатель комиссии Э.Тигранян сообщила, что оппозиционные партнеры также внесли весомый вклад в улучшение проекта, хотя с полпути бойкотировали рабочие дебаты.