ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Արմեն Գեւորգյանն ապրիլի 26-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում:
Եվրոպական մայրցամաքում վերջին զարգացումները բոլորիս պետք է ստիպեն մտածել, թե Եվրոպայի խորհուրդն ինչպես կարող է մնալ այն հիմնական կառույցը, որը կկարողանա պաշտպանել ժողովրդավարությունը եւ ժողովրդավարական արժեքները, ինչպես նաեւ՝ Եվրոպայի ժողովուրդների համար լինել երկխոսության եւ զարգացման հարթակ:
Ճիշտ ժամանակն է ընդունելու Եվրոպայի խորհրդի համար Լիսաբոնի պայմանագրի մեր սեփական տարբերակը՝ հաշվի առնելով 21-րդ դարի պահանջները եւ նոր իրողություններն աշխարհում:
Կարծում եմ՝ այս զեկույցը եւ կից բանաձեւի նախագիծը փորձում են բաժանում սերմանել Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների միջեւ՝ ամբողջովին քաղաքական եւ, ըստ էության, աշխարհաքաղաքական առումներով:
Եթե մենք հայտարարում ենք, որ Խորհուրդը, մեջբերում եմ՝ «Եվրոպայում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության չափանիշ է», ապա մենք պետք է ավելի հստակ վերաբերմունք ցուցաբերենք յուրաքանչյուր անդամի ներքին քաղաքականության եւ այն առումով, թե արդյո՞ք դրանք իսկական ժողովրդավարական պետություններ են: Միայն միջազգային այլ կազմակերպություններին, օրինակ՝ Եվրամիությանը միանալու իրենց քաղաքական եւ աշխարհաքաղաքական նկրտումներով պետություններին գնահատելն ինքնաբերաբար չի նշանակում, որ այդ երկրներում մարդու իրավունքները պատշաճ պաշտպանվում են, իսկ ժողովրդավարությունն էլ ապրելակերպ է:
Այլ կերպ ասած՝ աշխարհաքաղաքական ընտրությունները, հատկապես ներկայիս լարված միջազգային իրավիճակում, չպետք է համարվեն որոշ պետությունների՝ ժողովրդավարական չափանիշներին հավատարիմ մնալու չափորոշիչ:
Ավելին, ինչ վերաբերում է Եվրամիության հետ համագործակցությանը, կարծում եմ, որ պետք է միասին մտածենք՝ ինչպես դասեր քաղել այն ամենից, թե Եվրամիությունն ինչ վերաբերմունք է ցույց տալիս իր անդամներին ժողովրդավարական ճանապարհից հետ կանգնելու համար: Եվրոպայի խորհուրդը պետք է մշակի նման գործիքակազմ: Հակառակ դեպքում դժվար կլինի հասնել «ժողովրդավարության նշաձող» լինելու ձգտմանը:
Եզրափակելով ելույթս՝ ուզում եմ ասել, որ ես չեմ ընդունում անդամ պետությունների միջեւ աշխարհաքաղաքական հիմքի վրա արհեստականորեն բաժանումներ սերմանելու գաղափարը եւ, իհարկե, կարծում եմ, որ ժողովրդավարական կառավարման եւ օրենքի գերակայության հարցերում յուրաքանչյուր անդամի ըստ արժանվույն վերաբերվելը մեր ձգտումներն առաջնորդող ուղենիշը պետք է լինի»,- նշել է Արմեն Գեւորգյանը:

26 апреля на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ выступил представитель делегации РА в ПАСЕ А.Геворгян:
“Господин Председатель,
недавние события на европейском континенте должны заставить всех нас задуматься о том, как Совет Европы может оставаться той основной структурой, способной защищать демократию и демократические ценности, а также площадкой для диалога и развития народов Европы.
СЕ пора принять наш собственный вариант Лиссабонского договора,   с учетом требований XXI века и новых реалий в мире.
Полагаю, этот доклад и прилагаемый к нему проект резолюции пытаются внести раскол между государствами-членами СЕ в политическом и, по сути, геополитическом аспектах.
Если мы заявляем, что Совет, цитирую, “является эталоном демократии, прав человека и верховенства закона в Европе”, то нам следует проявлять более четкое отношение к внутренней политике каждого члена и в том плане, действительно ли они являются демократическими государствами? Оценка лишь присоединением стран к другим международным организациям, например Евросоюзу, в их политических и геополитических устремлениях сама по себе не означает, что права человека в этих государствах должным образом защищаются, а демократия – образ жизни.
Иначе говоря, геополитические выборы, особенно в нынешней напряженной международной обстановке, не должны рассматриваться как критерий приверженности некоторых государств демократическим стандартам.
Более того, что касается сотрудничества с Евросоюзом, думаю, нам нужно вместе подумать: как извлечь уроки из отношения ЕС к своим членам, отступившим от демократического пути. Совет Европы должен разработать подобный инструментарий. В противном случае трудно будет считаться “мерилом демократии”.
“В завершение выступления хочу сказать: я не принимаю идею искусственного раздора на геополитической основе между государствами-членами, и, конечно, думаю, что в вопросах демократического управления и верховенства закона достойное отношение к каждому члену должно быть руководством к нашим устремлениям”.