ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Արմեն Գեւորգյանն ապրիլի 26-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում:
Եվրոպական մայրցամաքում վերջին զարգացումները բոլորիս պետք է ստիպեն մտածել, թե Եվրոպայի խորհուրդն ինչպես կարող է մնալ այն հիմնական կառույցը, որը կկարողանա պաշտպանել ժողովրդավարությունը եւ ժողովրդավարական արժեքները, ինչպես նաեւ՝ Եվրոպայի ժողովուրդների համար լինել երկխոսության եւ զարգացման հարթակ:
Ճիշտ ժամանակն է ընդունելու Եվրոպայի խորհրդի համար Լիսաբոնի պայմանագրի մեր սեփական տարբերակը՝ հաշվի առնելով 21-րդ դարի պահանջները եւ նոր իրողություններն աշխարհում:
Կարծում եմ՝ այս զեկույցը եւ կից բանաձեւի նախագիծը փորձում են բաժանում սերմանել Եվրոպայի խորհրդի անդամ պետությունների միջեւ՝ ամբողջովին քաղաքական եւ, ըստ էության, աշխարհաքաղաքական առումներով:
Եթե մենք հայտարարում ենք, որ Խորհուրդը, մեջբերում եմ՝ «Եվրոպայում ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության չափանիշ է», ապա մենք պետք է ավելի հստակ վերաբերմունք ցուցաբերենք յուրաքանչյուր անդամի ներքին քաղաքականության եւ այն առումով, թե արդյո՞ք դրանք իսկական ժողովրդավարական պետություններ են: Միայն միջազգային այլ կազմակերպություններին, օրինակ՝ Եվրամիությանը միանալու իրենց քաղաքական եւ աշխարհաքաղաքական նկրտումներով պետություններին գնահատելն ինքնաբերաբար չի նշանակում, որ այդ երկրներում մարդու իրավունքները պատշաճ պաշտպանվում են, իսկ ժողովրդավարությունն էլ ապրելակերպ է:
Այլ կերպ ասած՝ աշխարհաքաղաքական ընտրությունները, հատկապես ներկայիս լարված միջազգային իրավիճակում, չպետք է համարվեն որոշ պետությունների՝ ժողովրդավարական չափանիշներին հավատարիմ մնալու չափորոշիչ:
Ավելին, ինչ վերաբերում է Եվրամիության հետ համագործակցությանը, կարծում եմ, որ պետք է միասին մտածենք՝ ինչպես դասեր քաղել այն ամենից, թե Եվրամիությունն ինչ վերաբերմունք է ցույց տալիս իր անդամներին ժողովրդավարական ճանապարհից հետ կանգնելու համար: Եվրոպայի խորհուրդը պետք է մշակի նման գործիքակազմ: Հակառակ դեպքում դժվար կլինի հասնել «ժողովրդավարության նշաձող» լինելու ձգտմանը:
Եզրափակելով ելույթս՝ ուզում եմ ասել, որ ես չեմ ընդունում անդամ պետությունների միջեւ աշխարհաքաղաքական հիմքի վրա արհեստականորեն բաժանումներ սերմանելու գաղափարը եւ, իհարկե, կարծում եմ, որ ժողովրդավարական կառավարման եւ օրենքի գերակայության հարցերում յուրաքանչյուր անդամի ըստ արժանվույն վերաբերվելը մեր ձգտումներն առաջնորդող ուղենիշը պետք է լինի»,- նշել է Արմեն Գեւորգյանը:

On April 26, the representative of the Armenian delegation to PACE Armen Gevorgyan delivered a speech at the Plenary Sitting of PACE Spring Session.
the latest developments on the European continent shall make us all think about how can the Council of Europe remain the main institution that is going to be able to defend democracy and democratic values, and be the platform for dialogue and development for the European nations?
It is high time for the adoption of our own version of the Lisbon Treaty for the Council of Europe with due regard to the requirements of the 21st century and the new realities in the world.
I think the Report and the associated draft attempts to seed division among the Council of Europe's member States on completely political and, in fact, geopolitical grounds.
If we proclaim the Council to be, I quote, "a benchmark for democracy, human rights and the rule of law in Europe," then we have to be more specific about each member's domestic policies and whether they are genuine democracies. Relating states merely by their political and geopolitical aspirations to join other international organisations such as the European Union does not automatically mean that human rights in these countries are well respected and democracy is the way of life.
In other words, geopolitical choices, especially in the current tense international situation, shall not be called a measure of judging the adherence of certain states to democratic standards.
Furthermore, so far as the co-operation with the European Union is concerned, I believe we have to collectively think of ways to learn lessons about how the EU treats its members for fallbacks from the democratic path. The Council of Europe has to develop such a toolkit otherwise the aspiration of being a benchmark for democracy will be hard to achieve.
To conclude, I do not endorse the idea of artificially seeding divisions among member states on geopolitical grounds, and certainly, I think that treating each member on their merits in democratic governance and rule of law shall be our guiding star in our aspirations,” Armen Gevorgyan noted.