Ազգային ժողովի պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի, Միքայել Թումասյանի եւ Արուսյակ Մանավազյանի հեղինակած ««ՀՀ հարկային օրենսգրքում» փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը խորհրդարանն արդեն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում Կառավարությունն իրավական բնույթի առաջարկ է ներկայացրել: Այս մասին Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 26-ի նիստում հայտնել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գեւորգ Պապոյանը:
«Կրթության մասին» օրենքի համաձայն՝ բուհերը տվյալ ուսումնական տարում անվճար ուսուցման համակարգ ընդունված ուսանողների թվի 10 տոկոսի չափով իրենց միջոցների հաշվին՝ ըստ առաջադիմության, փոխհատուցում են վճարովի ուսուցման համակարգում սովորող ուսանողների ուսման վարձը: Միեւնույն ժամանակ, «Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքի համաձայն` բուհերը վճարովի համակարգում սովորող ուսանողական համակազմի առնվազն 10 տոկոսին ուսանողների վարձավճարից գոյացած բյուջեի առնվազն 7 տոկոսի չափով իրենց միջոցների հաշվին հիմք ընդունելով բարձր առաջադիմությունը, սոցիալական խումբը՝ իրականացնում են ուսանողական նպաստի ձեւով ուսման վարձի մասնակի փոխհատուցում:
««Կրթության մասին» օրենքում ունենք բուհերի առջեւ դրվող պահանջ` նվազագույնը 10 տոկոսի չափով, իսկ Հարկային օրենսգրքում՝ առավելագույնը 10 տոկոսի պահանջ: Մենք առաջարկում ենք Հարկային օրենսգրքի 10 տոկոսի առավելագույն պահանջը բարձրացնել մինչեւ 20 տոկոս»,- պարզաբանել է Գեւորգ Պապոյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ բուհերն ուսման վարձի զեղչ ստացող ուսանողների քանակը կարող են ավելացնել երկու անգամ՝ այդ մասով չավելացնելով իրենց հարկային պարտավորությունները: Արտոնությունից կարող են օգտվել բարձր առաջադիմություն, սոցիալական խնդիրներ ունեցող, պատերազմի մասնակից, սահմանամերձ բնակավայրերում բնակվող եւ այլ արտոնություններ ունեցող ուսանողները:
Կառավարության առաջարկով, եթե մինչեւ 2024թ. օգոստոսի 1-ը ուսանողն այդ համակարգի շահառու է, ապա քանի դեռ ուսանող է, կշարունակի օգտվել դրանից: 2024թ. օգոստոսի 1-ից հետո նոր ընդունվող ուսանողի համար այդ համակարգն այլեւս չի գործի: Նոր համակարգով Կառավարությունն ուղղակի կֆինանսավորի այդ ուսանողներին:
Հարակից զեկույցում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը պարզաբանել է, որ 2024թ. օգոստոսի 1-ից հետո նոր կարգավորումներով գումարը տրվելու է ուսանողին, այլ ոչ թե՝ բուհին:
Քննարկված հարցն արժանացել է հանձնաժողովի հավանությանը:
Մինչեւ երկու ամիս ժամկետով հետաձգվել է ««Կրթության մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի, Թագուհի Ղազարյանի, Կնյազ Հասանովի եւ Հասմիկ Հակոբյանի հեղինակած օրինագծի քննարկումը:

The parliament has already adopted the bill on Making Amendments to the RA Tax Code authored by the deputies of the National Assembly Gevorg Papoyan, Mikayel Tumasyan and Arusyak Manavazyan in the first reading. During the period from the first to the second reading, the Government submitted a proposal of a legal nature. The deputy of the Civil Contract Faction Gevorg Papoyan said about this at the sitting of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport on April 26.
According to the Law on Education, the universities reimburse the tuition fees of students studying in the paid education system in the amount of 10% of the number of students admitted to the free education system in the given academic year at the expense of their means, according to the progress. At the same time, pursuant to the Law on Higher and Postgraduate Professional Education, universities provide partial reimbursement of tuition fees in the form of student scholarships to at least 10% of student structures studying in the paid system in the amount of at least 7% of the budget from the students’ tuition fees at the expense of their means, taking as a basis students’ high progress and social group.
“In the Law on Education we have a requirement for universities of at least 10%, and in the Tax Code, a requirement of maximum 10%. We propose to increase the maximum requirement of 10% of the Tax Code up to 20%,” Gevorg Papoyan clarified.
According to the deputy, universities can double the number of students receiving discounts of tuition fees without increasing their tax liabilities. Students with high progress, who have social problems, who are participants of the war, or who live in border areas and have other privileges can use a privilege.
At the suggestion of the Government, if the student is a beneficiary of the system until August 1, 2024, as long as he/she is a student, he/she will continue to use it. This system will no longer work for newly admitted students after August 1, 2024. Under the new system, the Government will fund those students.
In his co-report, the RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Trchunyan clarified that according to the new regulation, after August 1, 2024, the money will be given to the student, not to the university.
The Committee approved the debated issue.
The debate of the bill on Making Addenda to the Law on Education authored by the deputies Sisak Gabrielyan, Taguhi Ghazaryan, Knyaz Hasanov and Hasmik Hakobyan was postponed up to two months.