ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանն իր ելույթում մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի՛ գործընկերներ, ժողովրդավարությունն անսակարկելի արժեք է: Եւ պատահական չէ, որ Եվրոպայի խորհրդի ստեղծման նպատակը եւ հիմքը եղել է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության ապահովումը: Ցավոք, ժողովրդավարությունն ամբողջ աշխարհում դժվար ժամանակներ է ապրում, եւ մենք պետք է մեկտեղենք մեր ջանքերը ժողովրդավարությունը պաշտպանելու համար:
Զեկուցողը ճիշտ է, երբ ասում է, որ մենք իրական ժողովրդավարությունը պետք է տարբերենք իմիտացիոն ժողովրդավարությունից, քանզի իրական ժողովրդավարությունը ենթադրում է ոչ միայն մեծամասնության իշխանություն, այլ նաեւ հնարավորություն ապահովելու նաեւ քաղաքական փոքրամասնության իրավունքները, երաշխավորելու իրավունքի գերակայության ապահովումը: Չափազանց կարեւոր է նաեւ իշխանությունների տարանջատման ապահովումը:
Շատ դեպքերում մենք, ցավոք, բախվում ենք իրավիճակների հետ, երբ ավտորիտար ռեժիմները փորձում են ժողովրդավարության իմիտացիա անել՝ դրանով ստվեր նետելով իրական ժողովրդավարության բովանդակության վրա:
Գործընկերնե՛ր, կարեւոր է նշել, որ ժողովրդավարությունն ունի ոչ միայն ներքին, այլ նաեւ արտաքին համատեքստ: Եւ պետություններն արտաքին հարաբերություններում պետք է լինեն նույնքան ժողովրդավար, որքան ժողովրդավար են ներպետական հարցերում: Պետությունը չի կարող ունենալ ներքին ժողովրդավարություն, բայց միաժամանակ լինել հակաժողովրդավարական արտաքին հարցերում:
Միայն իրական ժողովրդավարությունն է ունակ երաշխավորելու ժողովրդավարական անվտանգություն եւ հասնելու խաղաղության ընդհանուր նպատակին՝ հիմնվելով արդարության եւ միջազգային համագործակցության վրա:
Ավտորիտար առաջնորդները, հակառակը, օգտագործում են հակամարտություններն իշխանություն զավթելու, իշխանություն պահելու համար: Այդ պատճառով ժողովրդավարության համար շատ բարդ է բանակցել խաղաղության շուրջ ավտորիտար առաջնորդի հետ:
Գործընկերնե՛ր, պատերազմը ժողովրդավարության թշնամին է:
Լեռնային Ղարաբաղի 2020թ. պատերազմից հետո Հայաստանում հանրային քննարկում սկսվեց: Փորձ էր արվում մտայնություն ձեւավորել, որ ժողովրդավարությունն ու անվտանգությունն իրար հակոտնյա են, եւ հնարավոր չէ հզոր երկիր լինել՝ լինելով ժողովրդավար: Ինչեւէ, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները ցույց տվեցին, որ հայ ժողովուրդը բավականին իմաստուն էր՝ հասկանալու համար, որ ժողովրդավարությունը եւ անվտանգությունը, ժողովրդավարությունը եւ հզոր լինելը հակասում են իրար: Այս հասկացությունները փոխկապակցված են, եւ հնարավոր չէ լինել առողջ եւ ուժեղ բնակչություն ունեցող հզոր երկիր՝ առանց ժողովրդավարության:
Գործընկերնե՛ր, ինչպես արդեն նշեցի, միայն ժողովրդավարությունն է ունակ բերել իրական խաղաղություն, քանզի ժողովրդավարական երկրները միմյանց հետ չեն պատերազմում:
Հետեւաբար, իմ համոզմունքն է, որ մենք պետք է այս հարթակն օգտագործենք մեր ժողովրդավարական ուղիների վերաբերյալ փորձի փոխանակում անելու համար: Մենք պետք է մեկտեղենք մեր ջանքերը պաշտպանելու ժողովրդավարությունը մեր երկրներում, ինչն էլ, իր հերթին, կնպաստի խաղաղությանը տարածաշրջանում: Ինչեւէ, այս ջանքերում ավելի լավ արդյունք գրանցելու համար առաջարկում եմ նախ եւ առաջ հավաստիանալ, որ բոլորս միանման ենք ընկալում այն արժեքները, որոնք ընկած են Եվրոպայի խորհրդի ստեղծման հիմքում»:
Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանն ապրիլի 28-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում: Նա ելույթում մասնավորապես ասել է. «Շնորհակալություն, պարո'ն նախագահ, ցանկանում եմ...
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Արմեն Գեւորգյանն ապրիլի 28-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում «Եվրոպայում իրական ժողովրդավարության պաշտպանությունը եւ խթանումը» զեկույցի քննարկման ժամանակ: «Պարո'ն նախագահող, քննարկվող փաստաթղթերում կա երկու հարց, որոնք ...

The member of the Armenian delegation to PACE Arusyak Julhakyan particularly said in her speech:
Democracy is an ultimate value. And it is not accidental that the goal and the basis of the creation of the Council of Europe was upholding democracy, human rights and rule of law. Unfortunately, democracy worldwide is experiencing difficult times, and we should join our efforts for its safeguarding.
The rapporteurs are right when stating that the real democracy must be distinguished from the imitation of democracy, as the real democracy envisages not only a power and leverages for the political majority, but also a real opportunity to ensure the rights of the political minorities, as well as ensuring the rule of law. It is also extremely important to ensure checks and balances.
Unfortunately, sometimes we face situations when the authoritarian regimes try to imitate democracy thus casting a shadow on the content of the real democracy.
Colleagues, i t is worth mentioning that democracy has not only internal, but also a n external contex t. And s tates should be as democratic on international issues, as they are democratic in the internal ones . A state cannot have an internal democracy but meanwhile be anti-democratic concerning international issues.
Only genuine democracies can guarantee democratic security and achieve the common goal of pursuing peace based upon justice and international cooperation.
On the contrary, authoritarian leaders use conflicts, including frozen ones to seize and/or maintain power. That is why it is extremely difficult for democracies to negotiate peace with an authoritarian leader.
Colleagues, war is the enemy of democracy.
After 2020 war in Nagorno Karabakh a public debate in Armenia started. There was an attempt to argue that democracy and security exclude each other, and it is not possible to be a strong country while being democratic. However, the snap parliamentary elections showed that the Armenian people were wise enough to understand that democracy and security, democracy and strength do not exclude each other. They are interrelated, and it is not possible to be a strong country with healthy and strong population without democracy.
Colleagues, as I already mentioned only democracies can bring real peace, as democratic states do not fight with each other.
Therefore, it is my belief that we must use this platform to exchange our experiences of our democratic paths, we must join our efforts to safeguard democracy in our countries, which will in its turn contribute to the peace in the region. However, I think that for better results in these efforts we must firstly ensure that all of us have the same perception of the values the Council of Europe is based on.”
The Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of Armenia, the member of the Armenian delegation to PACE Eduard Aghajanyan delivered a speech at the Plenary Sitting of PACE Spring Session on April 28. He particularly said in his speech:“Thank you Mr. Chair,I would ...
On April 28, the representative of the Armenian delegation to PACE Armen Gevorgyan delivered a speech at the Plenary Sitting of PACE Spring Sessionduring the debate of the report Safeguarding and pro...