ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Արմեն Գեւորգյանն ապրիլի 28-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում «Եվրոպայում իրական ժողովրդավարության պաշտպանությունը եւ խթանումը» զեկույցի քննարկման ժամանակ:
«Պարո'ն նախագահող, քննարկվող փաստաթղթերում կա երկու հարց, որոնք ուզում եմ առանձնացնել:
Նախ` կցանկանայի անդրադառնալ այն պնդմանը, որ, մեջբերում եմ, «ժողովրդավարությունը մեծամասնության դիկտատուրան չէ»: Ցավոք սրտի, սա այն ուղին է, որն անցած տարիներին ընտրել են մեր անդամ պետությունների մի շարք կառավարություններ:
Այս ուղին հաճախ հանգեցնում է մեկ քաղաքական ուժի կողմից իշխանության կոնսոլիդացման եւ, հետեւաբար, ուռճացված գործադիր իշխանության: Հետո դա առաջ է բերում խորհրդարանի դերի եւ քաղաքական ընդդիմության աշխատանքի սահմանափակում: Ակնհայտ են նաեւ լրատվամիջոցների հանդեպ հետագա սահմանափակումները եւ խոսքի ազատության նոր արգելքները, ինչպես նաեւ` միջամտությունը դատարանների աշխատանքին: Փաստորեն, մենք ականատես ենք լինում այսպես կոչված «լիբերալ դիկտատուրայի» ձեւավորմանը:
Մեզանից շատերին անհայտ պատճառներով Եվրոպայի խորհուրդը եւ շատ այլ կազմակերպություններ մինչ այժմ նախընտրել են անտեսել վերը նշված միտումները: Հուսով եմ` դա ավանդական ժողովրդավարական արժեքների եւ նոր գլոբալ քաղաքականության միջեւ փոխզիջման արդյունք չէ: Կարծում եմ` «իրական ժողովրդավարություն» ապրանքանիշը չի կարող շնորհվել որեւէ երկրի` ցանկացած աշխարհաքաղաքական հաշվարկների կամ նախապատվությունների պատճառով: Ավելին, ինձ թվում է, որ մեծամասնության դիկտատուրայի ներկայացված բացասական դրսեւորումները մոնիտորինգի հատուկ առարկա պետք է դառնան կազմակերպության անդամ երկրներում:
Երկրորդ` հղում է կատարվում որոշակի «պատասխանատվությանն այլ անդամ պետությունների հանդեպ», որ պետք է ունենա իրական ժողովրդավարությունը` «արդարության եւ միջազգային համագործակցության վրա հիմնված խաղաղության» ընդհանուր նպատակին հասնելու համար: Ես համաձայն եմ սրա հետ, բայց կարծում եմ` «երկակի ստանդարտները» պետք է հանվեն:
Ակնհայտ է, որ նոր Եվրոպան մինչ այժմ չի կարողացել գտնել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի ամենախելամիտ եւ նորագույն լուծումը: Մենք պետք է գիտակցենք, որ ազգային ինքնորոշման պատմականորեն ընդգծված ձգտումները շարունակելու են իրենց ազդեցությունն ունենալ մայրցամաքում եվրոպական ժողովրդավարական ուղու, խաղաղության եւ կայունության վրա, եթե չլինեն արդար եւ ազնիվ որոշումներ:
Հարգելի' գործընկերներ, մենք չպետք է ունենանք այնպիսի դեպքեր, երբ անդամ պետություններում ժողովրդավարության որակն անտեսվի աշխարհաքաղաքական ցանկացած վերափոխումների պատճառով: Կարծում եմ` այս կազմակերպության հիմնադիրների տեսակետն էր, որ անդամ պետությունների ներսում եւ նրանց միջեւ հակադեմոկրատական գործընթացներն օբյեկտիվ գնահատականի արժանանան Ստրասբուրգում»,- նշել է Արմեն Գեւորգյանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանն ապրիլի 28-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում: Նա ելույթում մասնավորապես ասել է. «Շնորհակալություն, պարո'ն նախագահ, ցանկանում եմ...
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանն իր ելույթում մասնավորապես նշել է. «Հարգելի՛ գործընկերներ, ժողովրդավարությունն անսակարկելի արժեք է: Եւ պատահական չէ, որ Եվրոպայի խորհրդի ստեղծման նպատակը եւ հիմքը եղել է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության ապահո...

On April 2 8 , the representative of the Armenian delegation to PACE Armen Gevorgyan delivered a speech at the Plenary Sitting of PACE Spring Session during the debate of the report Safeguarding and promoting genuine democracy in Europe
Mister Chairman,
There are two issues mentioned in the documents under discussion that I am going to highlight.
First, I would like to refer to the statement that I quote "democracy is not the dictatorship of the majority". Unfortunately, this is the path that in the past years a number of governments in our member States have chosen. This way often results in the consolidation of power by one political force and, thereby, exaggerated executive power. Then it yields limitations on the role of the parliament and the work of the political opposition. Further restrictions on media and new limitations of the freedom of expression, as well as interference in the work of the courts, are also obvious. In fact, we are witnessing the formation of the so-called "liberal dictatorship".
For reasons unknown to many of us, the Council of Europe and many other organisations have so far chosen to ignore the above trends. I hope this is not the result of a compromise between traditional democratic values and new global politics. I believe that genuine democracy trademarks cannot be awarded to any country because of any geopolitical calculations or preferences. In addition, it seems to me that the presented negative manifestations of the dictatorships of the majority should become a special subject of monitoring in the member States of the organisation.
Second, there is a reference to certain responsibilities to other member States that genuine democracies must have for the purposes of achieving the common goal of peace based upon justice and international co-operation. I agree with this but I think double standards should be called out.
It has become obvious that the new Europe has so far failed to identify the most reasonable and novel solutions to people's right to self-determination. We have to recognise that historically marked aspirations for national self-determination will continue to influence the European democratic path. Peace and stability on the continent if there are no fair and equal approaches.
Dear colleagues, we shall not create cases when the quality of democracy in the member States is being neglected because of any geopolitical transformations. I believe it had been the view of the founders of this organisation that the anti-democratic processes within member States and among them must receive objective evaluation and assessment in Strasbourg. ” Armen Gevorgyan noted.
The Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of Armenia, the member of the Armenian delegation to PACE Eduard Aghajanyan delivered a speech at the Plenary Sitting of PACE Spring Session on April 28. He particularly said in his speech:“Thank you Mr. Chair,I would ...
The member of the Armenian delegation to PACE Arusyak Julhakyan particularly said in her speech:“Dear Colleagues,Democracy is an ultimatevalue. And it is not accidental that the goal and the basis of the creation of the Council of Europe was upholding democracy, human rights and rule of law. Unfortu...