ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Արմեն Գեւորգյանն ապրիլի 28-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում «Եվրոպայում իրական ժողովրդավարության պաշտպանությունը եւ խթանումը» զեկույցի քննարկման ժամանակ:
«Պարո'ն նախագահող, քննարկվող փաստաթղթերում կա երկու հարց, որոնք ուզում եմ առանձնացնել:
Նախ` կցանկանայի անդրադառնալ այն պնդմանը, որ, մեջբերում եմ, «ժողովրդավարությունը մեծամասնության դիկտատուրան չէ»: Ցավոք սրտի, սա այն ուղին է, որն անցած տարիներին ընտրել են մեր անդամ պետությունների մի շարք կառավարություններ:
Այս ուղին հաճախ հանգեցնում է մեկ քաղաքական ուժի կողմից իշխանության կոնսոլիդացման եւ, հետեւաբար, ուռճացված գործադիր իշխանության: Հետո դա առաջ է բերում խորհրդարանի դերի եւ քաղաքական ընդդիմության աշխատանքի սահմանափակում: Ակնհայտ են նաեւ լրատվամիջոցների հանդեպ հետագա սահմանափակումները եւ խոսքի ազատության նոր արգելքները, ինչպես նաեւ` միջամտությունը դատարանների աշխատանքին: Փաստորեն, մենք ականատես ենք լինում այսպես կոչված «լիբերալ դիկտատուրայի» ձեւավորմանը:
Մեզանից շատերին անհայտ պատճառներով Եվրոպայի խորհուրդը եւ շատ այլ կազմակերպություններ մինչ այժմ նախընտրել են անտեսել վերը նշված միտումները: Հուսով եմ` դա ավանդական ժողովրդավարական արժեքների եւ նոր գլոբալ քաղաքականության միջեւ փոխզիջման արդյունք չէ: Կարծում եմ` «իրական ժողովրդավարություն» ապրանքանիշը չի կարող շնորհվել որեւէ երկրի` ցանկացած աշխարհաքաղաքական հաշվարկների կամ նախապատվությունների պատճառով: Ավելին, ինձ թվում է, որ մեծամասնության դիկտատուրայի ներկայացված բացասական դրսեւորումները մոնիտորինգի հատուկ առարկա պետք է դառնան կազմակերպության անդամ երկրներում:
Երկրորդ` հղում է կատարվում որոշակի «պատասխանատվությանն այլ անդամ պետությունների հանդեպ», որ պետք է ունենա իրական ժողովրդավարությունը` «արդարության եւ միջազգային համագործակցության վրա հիմնված խաղաղության» ընդհանուր նպատակին հասնելու համար: Ես համաձայն եմ սրա հետ, բայց կարծում եմ` «երկակի ստանդարտները» պետք է հանվեն:
Ակնհայտ է, որ նոր Եվրոպան մինչ այժմ չի կարողացել գտնել ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի ամենախելամիտ եւ նորագույն լուծումը: Մենք պետք է գիտակցենք, որ ազգային ինքնորոշման պատմականորեն ընդգծված ձգտումները շարունակելու են իրենց ազդեցությունն ունենալ մայրցամաքում եվրոպական ժողովրդավարական ուղու, խաղաղության եւ կայունության վրա, եթե չլինեն արդար եւ ազնիվ որոշումներ:
Հարգելի' գործընկերներ, մենք չպետք է ունենանք այնպիսի դեպքեր, երբ անդամ պետություններում ժողովրդավարության որակն անտեսվի աշխարհաքաղաքական ցանկացած վերափոխումների պատճառով: Կարծում եմ` այս կազմակերպության հիմնադիրների տեսակետն էր, որ անդամ պետությունների ներսում եւ նրանց միջեւ հակադեմոկրատական գործընթացներն օբյեկտիվ գնահատականի արժանանան Ստրասբուրգում»,- նշել է Արմեն Գեւորգյանը:
Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանն ապրիլի 28-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում: Նա ելույթում մասնավորապես ասել է. «Շնորհակալություն, պարո'ն նախագահ, ցանկանում եմ...
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանն իր ելույթում մասնավորապես նշել է. «Հարգելի՛ գործընկերներ, ժողովրդավարությունն անսակարկելի արժեք է: Եւ պատահական չէ, որ Եվրոպայի խորհրդի ստեղծման նպատակը եւ հիմքը եղել է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության ապահո...

28 апреля представитель армянской делегации в ПАСЕ А.Геворкян выступил на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ в ходе обсуждения доклада “Защита и продвижение реальной демократии в Европе”.
“Господин Председательствующий, в обсуждаемых документах есть два вопроса, которые хочу выделить.
Прежде всего, хотел бы коснуться утверждения, что, цитирую, “демократия – не   диктатура большинства”. К сожалению, именно по этому пути в последние годы пошли правительства ряда государств-членов.
Этот путь часто приводит к консолидации власти одной политической силой и, как следствие, к гипертрофированной исполнительной власти. Затем это приводит к ограничению роли парламента и работы политической оппозиции. Очевидны также дальнейшие ограничения деятельности СМИ и новые ограничения свободы слова, а также вмешательство в работу судов. Фактически, мы наблюдаем формирование так называемой “либеральной диктатуры”.
По причинам, неизвестным многим из нас, Совет Европы и многие другие организации до сих пор предпочитают игнорировать вышеуказанные тенденции. Надеюсь, это не результат компромисса между традиционными демократическими ценностями и новой глобальной политикой. Полагаю, что бренд “реальная демократия” не может быть присвоен какой-либо стране в силу любых геополитических соображений или предпочтений. Более того, мне кажется, что представленные диктатурой большинства негативные проявления должны стать предметом особого мониторинга в странах-членах организации.
Во-вторых, делаются ссылки на определенную “ответственность перед другими государствами-членами”, которую должна иметь реальная демократия для достижения общей цели – “мира на основе справедливости и международного сотрудничества”. Я с этим согласен, но считаю, что “двойные стандарты” надо убрать.
Ясно, что новой Европе до сих пор не удалось найти более разумного и современного решения вопроса о праве народов на самоопределение. Мы должны осознать, что исторически подчеркнутые стремления к национальному самоопределению без справедливых и честных решений будут и впредь оказывать влияние на европейский демократический путь, мир и стабильность на континенте.
Уважаемые коллеги, у нас не должно быть случаев, когда качество демократии в государствах-членах игнорируется из-за любых геополитических трансформаций. Думаю, точка зрения учредителей этой организации заключалась в том, что антидемократические процессы внутри и между государствами-членами должны удостаиваться объективной оценки в Страсбурге”, - подчеркнул А.Геворкян.
28 апреля на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ выступил председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, член делегации Армении в ПАСЕ Э.Агаджанян:«Г-н Председатель,хотел бы поблагодарить докладчика за всестороннее исследование, лежащее в основе доклада. В целом, согласен с большинством...
Член армянской делегации в ПАСЕ А.Джулакян в своем выступлении отметила: "Уважаемые коллеги, демократия – неоспоримая ценность. И не случайно целью и опорой Совета Европы являлось обеспечение демократии, прав человека и верховенства закона. К сожалению, демократия во всем мире переживает тяжелые вре...