Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանն ապրիլի 28-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում: Նա ելույթում մասնավորապես ասել է.
«Շնորհակալություն, պարո'ն նախագահ,
ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել զեկուցողին զեկույցի հիմքում ընկած համապարփակ հետազոտության համար: Ընդհանուր առմամբ, ես համաձայն եմ եզրակացության մեջ նշված կետերի եւ պնդումների մեծ մասի հետ: Հարկ է նշել, սակայն, որ զեկույցն անդրադառնում է խնդրին` հիմնականում այն դիտարկելով 2 տեսանկյունից`
1. Երկարաժամկետ դիտանկյուն
2. Հետքովիդային դիտանկյուն:
Առաջին դեպքում եվրոպական երկրներում ժողովրդավարության հետընթացի պատճառները վերլուծելիս հեղինակը վկայակոչում է այն պնդումները, համաձայն որոնց` այս գործընթացը կրում է սողացող բնույթ, որը չի կարող պարզապես տեղի ունենալ մի գիշերում. այն աստիճանական գործընթաց է` միջինը 40 տարի տեւողությամբ:
Երկրորդ դեպքում զեկույցը կենտրոնանում է ժողովրդավարությունը պաշտպանելու անհրաժեշտության վրա` հատկապես COVID-19 համավարակի եւ դրա հետեւանքների պայմաններում` հաճախ հղում անելով այս թեմայի վերաբերյալ նախկին բանաձեւին, ինչպիսին է «Ժողովրդավարություն, որը դիմակայում է COVID-19 համաճարակին»: Եվ ընդհանուր առմամբ, եթե խնդրին անդրադառնանք վերը նշված տեսակետներից, զեկույցին ավելացնելու քիչ բան կլինի: Եվ, ամենայն հավանականությամբ, եթե Հայաստանը լիներ հետազոտվող նմուշի մի մասը, ապա այն պետք է արտառոց լինի հետեւյալ համատեքստում.
Հայաստանն ընտրել է իրական ժողովրդավարության ուղին, երբ 2018թ. մայիսին տեղի ունեցավ թավշյա հեղափոխությունը: Եվ այդ ժամանակից ի վեր այդ ժողովրդավարությանը սպառնացող 2 հիմնական վտանգ է եղել.
- Օլիգարխիկ համակարգը, որն այդ ժամանակվանից փորձում է վերադառնալ իշխանության,
- Արտաքին սպառնալիքներ, այն է` իրավիճակը հարեւան երկրների ագրեսիան Հայաստանի նկատմամբ:
Ցավոք, զեկույցը չի անդրադառնում առաջին կետի մարտահրավերին, որին բախվում է հայկական ժողովրդավարությունը: Զեկույցում ընդգծվում է այնպիսի խնդիրների դեմ պայքարի կարեւորությունը, ինչպիսիք են լրատվամիջոցների նկատմամբ չափազանց մեծ վերահսկողությունը, ատելության խոսքը քաղաքականության մեջ, խորքային պետության եւ ֆինանսական թափանցիկության անհրաժեշտությունը, որոնք բոլորը իշխող վերնախավի ձեռքում գտնվող գործիքներ են:
Սակայն ամբողջությամբ անտեսվում են այն իրավիճակները, երբ ընդդիմությունը ոչ միայն տիրապետում է նշված գործիքների ազդեցությանը, այլեւ դրանք պարբերաբար գործի է դնում: Եւ սա, տիկնայք եւ պարոնայք, Հայաստանում առկա իրավիճակն է, որը նույնպես պետք է դիտարկել եւ ուսումնասիրել: Քանի որ պատահում է, երբ երկիրը պահպանում է բոլոր այն չափանիշները, որոնք բավականին մանրամասն նշված են զեկույցում, լինելով ավտորիտարիզմից դեպի լիարժեք ժողովրդավարություն անցումային ժամանակաշրջանում` համակարգը շատ դանդաղ է արձագանքում, ինչն իր հերթին հանգեցնում է չարդարացված սպասումների, ինչպես նաեւ կասկածի տակ է դնում ժողովրդավարությունը որպես կենսունակ համակարգ: Կարծում եմ, սա հետաքրքիր դեպքի ուսումնասիրություն կարող է լինել հետագա հետազոտության համար:
Արդարացիորեն, զեկույցում ասվում է, որ Եվրոպական խորհրդի անդամ պետությունների համար սա ոչ միայն պատասխանատվություն է, որը իշխանությունները կրում են իրենց քաղաքացիների նկատմամբ, այլ նաեւ այն պատասխանատվությունը, որը յուրաքանչյուր անդամ պետություն ունի բոլոր մյուս անդամ պետությունների նկատմամբ, քանի որ միայն իրական ժողովրդավարությունը կարող է ապահովել «խաղաղության ձգտումը, որը հիմնված է արդարության եւ միջազգային համագործակցության վրա», ինչպես ամրագրված է Կազմակերպության կանոնադրությամբ: Այն նաեւ տրամադրում է վիճակագրական տվյալներ ատելության խոսքի, այլատյացության աճի եւ այն մասին, թե ինչպես է դա գործնականում ազդում ժողովրդավարության վրա: Ցավոք, վերջին շրջանում Հայաստանը շարունակաբար ենթարկվել է ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի, ինչպես նաեւ ատելության խոսքի եւ այլատյաց հռետորաբանության տեսքով իրենց բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում` երկրի նախագահի կողմից:
Տիկնայք եւ պարոնայք, վերջին մի քանի օրերին Ադրբեջանի մեր գործընկերները խոսում էին խաղաղության կառուցման կարեւորության եւ այդ բանակցություններում ներգրավվելու իրենց պատրաստակամության մասին, ինչը կրկնել են հայ պաշտոնյաները բոլոր մակարդակներով: Այնուամենայնիվ, մենք կարծում ենք, որ գործնականում իրական խաղաղության հաստատումը նախ եւ առաջ պահանջում է իրողությունների եւ դրանից բխող հետագա քաղաքական հետեւանքների ընդունումը:
Եզրափակելով` ես կցանկանայի վերահաստատել զեկույցի վերաբերյալ իմ հավանությունը` միաժամանակ ընդգծելով նման կարեւոր եւ ընդգրկուն խնդրի լուծման համապարփակ ուսումնասիրության կիրառման անհրաժեշտությունը»,- նշել է Էդուարդ Աղաջանյանը:
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանն իր ելույթում մասնավորապես նշել է. «Հարգելի՛ գործընկերներ, ժողովրդավարությունն անսակարկելի արժեք է: Եւ պատահական չէ, որ Եվրոպայի խորհրդի ստեղծման նպատակը եւ հիմքը եղել է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության ապահո...
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Արմեն Գեւորգյանն ապրիլի 28-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում «Եվրոպայում իրական ժողովրդավարության պաշտպանությունը եւ խթանումը» զեկույցի քննարկման ժամանակ: «Պարո'ն նախագահող, քննարկվող փաստաթղթերում կա երկու հարց, որոնք ...

28 апреля на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ выступил председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям, член делегации Армении в ПАСЕ Э.Агаджанян:
«Г-н Председатель,
хотел бы поблагодарить докладчика за всестороннее исследование, лежащее в основе доклада. В целом, согласен с большинством отмеченных в заключении пунктов и утверждений. Однако следует отметить, что в докладе этот вопрос рассматривается главным образом с двух точек зрения:
1. Долгосрочный угол зрения
2. Постковидный угол зрения
В первом случае, анализируя причины регресса демократии в европейских странах, автор ссылается на утверждения, что этот процесс носит плавный характер, который просто не может произойти в одночасье, – это   постепенный процесс, длящийся в среднем 40 лет.
Во втором случае, в докладе делается упор на необходимости защищать демократию, особенно в условиях пандемии COVID-19 и ее последствий, часто со ссылкой на прежнюю резолюцию по этому вопросу, например «Демократия, противостоящая пандемии COVID-19». Да и вообще, если посмотреть на проблему с вышеуказанных точек зрения, добавить к докладу можно немногое. И, по всей вероятности, если бы Армения попала в исследуемую выборку, она должна была быть экстраординарной в следующем контексте:
Армения избрала путь реальной демократии, когда в мае 2018 г. произошла бархатная революция. И с тех пор есть две основные угрозы этой демократии:
- олигархическая система, с тех пор пытающаяся вернуться к власти;
- внешние угрозы, а именно: ситуация агрессии соседних стран в отношении Армении.
К сожалению, доклад не обращается к вызову первого пункта, сталкивающемуся с армянской демократией. В докладе подчеркивается важность решения таких проблем, как чрезмерный контроль над СМИ, слово ненависти в политике, необходимость глубокой государственной и финансовой прозрачности, которые являются инструментами в руках правящей элиты.
Однако полностью игнорируются ситуации, когда оппозиция не только имеет влияние на эти инструменты, но и регулярно их использует. И это, дамы и господа, нынешняя ситуация в Армении, которую тоже следует учитывать и изучать. Бывает, когда страна придерживается всех критериев, очень подробно изложенных в докладе, находясь в переходном периоде от авторитаризма к полноценной демократии, а система реагирует крайне медленно, что в свою очередь приводит к неоправданным ожиданиям, а также ставит под сомнение демократию как жизнеспособную систему. Думаю, это может быть интересным случаем для последующего изучения.
В докладе справедливо отмечается, что для государств-членов Совета Европы это не только ответственность властей перед своими гражданами, но и ответственность каждого государства-члена перед всеми другими государствами-членами, поскольку только реальная демократия может обеспечить «стремление к миру на основе справедливости и международного сотрудничества», закрепленное в Уставе Организации. Доклад также предоставляет статистические данные о слове ненависти, росте ксенофобии и о том, как это на деле влияет на демократию. К сожалению, в последнее время Армения последовательно подвергалась азербайджанской военной агрессии, а также разжиганию ненависти и ксенофобской риторике со стороны высокопоставленных должностных лиц, включая президента Азербайджана.
Дамы и господа, в последние дни наши азербайджанские коллеги говорили о важности построения  мира и своей готовности участвовать в этих переговорах, что неоднократно повторяли на всех уровнях и должностные   лица Армении. Однако мы считаем, что установление действительного мира на деле прежде всего требует принятия реалий и вытекающих из них политических последствий.
В заключение хотел бы еще раз подтвердить свое одобрение доклада, подчеркнув при этом необходимость всеобъемлющего исследования для решения столь важной и комплексной проблемы».
Член армянской делегации в ПАСЕ А.Джулакян в своем выступлении отметила: "Уважаемые коллеги, демократия – неоспоримая ценность. И не случайно целью и опорой Совета Европы являлось обеспечение демократии, прав человека и верховенства закона. К сожалению, демократия во всем мире переживает тяжелые вре...
28 апреля представитель армянской делегации в ПАСЕ А.Геворкян выступил на пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ в ходе обсуждения доклада “Защита и продвижение реальной демократии в Европе”.“Господин Председательствующий, в обсуждаемых документах есть два вопроса, которые хочу выделить.Прежде все...