Հայաստանի Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանն ապրիլի 28-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում: Նա ելույթում մասնավորապես ասել է.
«Շնորհակալություն, պարո'ն նախագահ,
ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել զեկուցողին զեկույցի հիմքում ընկած համապարփակ հետազոտության համար: Ընդհանուր առմամբ, ես համաձայն եմ եզրակացության մեջ նշված կետերի եւ պնդումների մեծ մասի հետ: Հարկ է նշել, սակայն, որ զեկույցն անդրադառնում է խնդրին` հիմնականում այն դիտարկելով 2 տեսանկյունից`
1. Երկարաժամկետ դիտանկյուն
2. Հետքովիդային դիտանկյուն:
Առաջին դեպքում եվրոպական երկրներում ժողովրդավարության հետընթացի պատճառները վերլուծելիս հեղինակը վկայակոչում է այն պնդումները, համաձայն որոնց` այս գործընթացը կրում է սողացող բնույթ, որը չի կարող պարզապես տեղի ունենալ մի գիշերում. այն աստիճանական գործընթաց է` միջինը 40 տարի տեւողությամբ:
Երկրորդ դեպքում զեկույցը կենտրոնանում է ժողովրդավարությունը պաշտպանելու անհրաժեշտության վրա` հատկապես COVID-19 համավարակի եւ դրա հետեւանքների պայմաններում` հաճախ հղում անելով այս թեմայի վերաբերյալ նախկին բանաձեւին, ինչպիսին է «Ժողովրդավարություն, որը դիմակայում է COVID-19 համաճարակին»: Եվ ընդհանուր առմամբ, եթե խնդրին անդրադառնանք վերը նշված տեսակետներից, զեկույցին ավելացնելու քիչ բան կլինի: Եվ, ամենայն հավանականությամբ, եթե Հայաստանը լիներ հետազոտվող նմուշի մի մասը, ապա այն պետք է արտառոց լինի հետեւյալ համատեքստում.
Հայաստանն ընտրել է իրական ժողովրդավարության ուղին, երբ 2018թ. մայիսին տեղի ունեցավ թավշյա հեղափոխությունը: Եվ այդ ժամանակից ի վեր այդ ժողովրդավարությանը սպառնացող 2 հիմնական վտանգ է եղել.
- Օլիգարխիկ համակարգը, որն այդ ժամանակվանից փորձում է վերադառնալ իշխանության,
- Արտաքին սպառնալիքներ, այն է` իրավիճակը հարեւան երկրների ագրեսիան Հայաստանի նկատմամբ:
Ցավոք, զեկույցը չի անդրադառնում առաջին կետի մարտահրավերին, որին բախվում է հայկական ժողովրդավարությունը: Զեկույցում ընդգծվում է այնպիսի խնդիրների դեմ պայքարի կարեւորությունը, ինչպիսիք են լրատվամիջոցների նկատմամբ չափազանց մեծ վերահսկողությունը, ատելության խոսքը քաղաքականության մեջ, խորքային պետության եւ ֆինանսական թափանցիկության անհրաժեշտությունը, որոնք բոլորը իշխող վերնախավի ձեռքում գտնվող գործիքներ են:
Սակայն ամբողջությամբ անտեսվում են այն իրավիճակները, երբ ընդդիմությունը ոչ միայն տիրապետում է նշված գործիքների ազդեցությանը, այլեւ դրանք պարբերաբար գործի է դնում: Եւ սա, տիկնայք եւ պարոնայք, Հայաստանում առկա իրավիճակն է, որը նույնպես պետք է դիտարկել եւ ուսումնասիրել: Քանի որ պատահում է, երբ երկիրը պահպանում է բոլոր այն չափանիշները, որոնք բավականին մանրամասն նշված են զեկույցում, լինելով ավտորիտարիզմից դեպի լիարժեք ժողովրդավարություն անցումային ժամանակաշրջանում` համակարգը շատ դանդաղ է արձագանքում, ինչն իր հերթին հանգեցնում է չարդարացված սպասումների, ինչպես նաեւ կասկածի տակ է դնում ժողովրդավարությունը որպես կենսունակ համակարգ: Կարծում եմ, սա հետաքրքիր դեպքի ուսումնասիրություն կարող է լինել հետագա հետազոտության համար:
Արդարացիորեն, զեկույցում ասվում է, որ Եվրոպական խորհրդի անդամ պետությունների համար սա ոչ միայն պատասխանատվություն է, որը իշխանությունները կրում են իրենց քաղաքացիների նկատմամբ, այլ նաեւ այն պատասխանատվությունը, որը յուրաքանչյուր անդամ պետություն ունի բոլոր մյուս անդամ պետությունների նկատմամբ, քանի որ միայն իրական ժողովրդավարությունը կարող է ապահովել «խաղաղության ձգտումը, որը հիմնված է արդարության եւ միջազգային համագործակցության վրա», ինչպես ամրագրված է Կազմակերպության կանոնադրությամբ: Այն նաեւ տրամադրում է վիճակագրական տվյալներ ատելության խոսքի, այլատյացության աճի եւ այն մասին, թե ինչպես է դա գործնականում ազդում ժողովրդավարության վրա: Ցավոք, վերջին շրջանում Հայաստանը շարունակաբար ենթարկվել է ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի, ինչպես նաեւ ատելության խոսքի եւ այլատյաց հռետորաբանության տեսքով իրենց բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում` երկրի նախագահի կողմից:
Տիկնայք եւ պարոնայք, վերջին մի քանի օրերին Ադրբեջանի մեր գործընկերները խոսում էին խաղաղության կառուցման կարեւորության եւ այդ բանակցություններում ներգրավվելու իրենց պատրաստակամության մասին, ինչը կրկնել են հայ պաշտոնյաները բոլոր մակարդակներով: Այնուամենայնիվ, մենք կարծում ենք, որ գործնականում իրական խաղաղության հաստատումը նախ եւ առաջ պահանջում է իրողությունների եւ դրանից բխող հետագա քաղաքական հետեւանքների ընդունումը:
Եզրափակելով` ես կցանկանայի վերահաստատել զեկույցի վերաբերյալ իմ հավանությունը` միաժամանակ ընդգծելով նման կարեւոր եւ ընդգրկուն խնդրի լուծման համապարփակ ուսումնասիրության կիրառման անհրաժեշտությունը»,- նշել է Էդուարդ Աղաջանյանը:
ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանն իր ելույթում մասնավորապես նշել է. «Հարգելի՛ գործընկերներ, ժողովրդավարությունն անսակարկելի արժեք է: Եւ պատահական չէ, որ Եվրոպայի խորհրդի ստեղծման նպատակը եւ հիմքը եղել է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ իրավունքի գերակայության ապահո...
ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության ներկայացուցիչ Արմեն Գեւորգյանն ապրիլի 28-ին ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում «Եվրոպայում իրական ժողովրդավարության պաշտպանությունը եւ խթանումը» զեկույցի քննարկման ժամանակ: «Պարո'ն նախագահող, քննարկվող փաստաթղթերում կա երկու հարց, որոնք ...

The Chair of the Standing Committee on Foreign Relations of the National Assembly of Armenia, the member of the Armenian delegation to PACE Eduard Aghajanyan delivered a speech at the Plenary Sitting of PACE Spring Session on April 28. He particularly said in his speech:
“Thank you Mr. Chair,
I would like to thank the rapporteur for the profound research on the way of making the report. Overall, I do agree with most of the points and assertions stated in the conclusion. It is worth mentioning however, that the report deals with the issue mainly viewing it through 2 perspectives.
1. The long-term perspective
2. Post-covid perspective
In the first case, when analyzing causes of democratic backslide in European countries, the author refers to assertions according to which this process is of crawling nature and doesn’t happen overnight, and that instead it is a gradual process of an average of 40 years.
In the second case, the report focuses on need to safeguarding democracy particularly in the face of Covid-19 pandemic and its aftermath, often referring to prior resolution on this topic, such as the one named “Democracies facing the Covid-19 pandemic.” And overall, if addressing the issue from the abovementioned standpoints, there would be little to add to the report. And most probably, if Armenia was a part of the sample being researched, it should be an outlier in the following context:
Armenia has chosen the path of real democracy since the velvet revolution took place on May 2018. And since then, there have been 2 major threats to its democracy:
- The oligarch system, which ever since has been trying to return to power.
- External threats, namely the situation with neighboring countries aggression towards Armenia.
Unfortunately, the report doesn’t address the first challenge that Armenian democracy is facing. The report stresses the importance of tackling things such as excessive control over media, hate speech in politics, deep state and the need of financial transparency, all of which are considered as tools in the hands of the ruling elite.
However, it completely ignores situations where the opposition not only possesses the mentioned tools of influence, but regularly puts them in action. And this, ladies and gentlemen is the case in Armenia, which should be considered and looked into as well. Because it so happens that when the country abides to all of the criteria quite carefully mentioned in the report being in a transitional period from autocracy to full democracy, the system reacts very slowly and that in turn results in unfulfilled expectations, as well as questioning of democracy as a viable system. I believe, this would be an interesting case study for further research.
Quite fairly, the report states that for the Council of Europe member States this is not just a responsibility that the authorities have vis-à-vis their citizens but also one which each member State has vis-à-vis all the others, because only genuine democracies can ensure “the pursuit of peace based upon justice and international co- operation”, as advocated by the Organisation’s Statute. It also provides statistical evidence of rising hate speech and xenophobia, and the way this affects democracies in practice. Unfortunately, most recently Armenia has been continuously subjected to Azerbaijani military aggression, as well as in the form of hate speech and xenophobic rhetoric from their highest officials including the president of the country.
Ladies & gentlemen, in the past few days our colleagues form Azerbaijan have been talking about the importance of peace building and their readiness to get involved in those talks, something which has been reiterated by Armenian officials of all levels. However, we believe that the accomplishment of genuine peace on the ground requires first and foremost the acceptance of realities and the further political repercussions implied thereof.
To conclude, I would like to reiterate my approval of the report, simultaneously underlining the need to apply more scopes in addressing such an important and encompassing issue.” Eduard Aghajanyan noted.
The member of the Armenian delegation to PACE Arusyak Julhakyan particularly said in her speech:“Dear Colleagues,Democracy is an ultimatevalue. And it is not accidental that the goal and the basis of the creation of the Council of Europe was upholding democracy, human rights and rule of law. Unfortu...
On April 28, the representative of the Armenian delegation to PACE Armen Gevorgyan delivered a speech at the Plenary Sitting of PACE Spring Sessionduring the debate of the report Safeguarding and pro...