Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից ՀՀ 2023 թ. բյուջետային հայտը ներառում է գործող 6 ծրագիր եւ 24 միջոցառում, համաձայն որի՝ ներկայացված ֆինանսավորման ծավալը գործող ծրագրերի մասով կազմում է 7,496,603.9 հազար դրամ՝ առանց «Կենդանաբանական այգի» ՀՈԱԿ-ի պահպանման ծախսերի, ինչը 2022 թ. 6,865,538.4 հազարդրամ ճշտված բյուջեի համեմատ ավելի է 9.2 տոկոսով: Այս մասին ասել է Շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանն ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի եւ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովների՝ 2023 թ. պետական բյուջեի նախնական տարբերակի քննարկման ժամանակ:
2022 թ. հաստատված պետական բյուջեի համեմատ նախարարության պահպանման ծախսերն ավելացել են մոտ 9.3 տոկոսով, ինչն էլ հիմնականում պայմանավորված է նախարարության եւ ԾԻԳ-ի մասով աշխատանքի վարձատրությանն ուղղված ծախսերի ավելացմամբ:
Նախարարի խոսքով՝ ֆինանսների նախարարության առաջարկությամբ որպես ոչ ֆինանսական նոր ցուցանիշ՝ 2022 թ. ավելացվել է նաեւ ազդակիր համայնքների շահառուների թիվը, ինչպես նաեւ միջոցառումը բնութագրող նոր ցուցանիշները՝ բնապահպանական ծրագրերում ընդգրկված բանապահպանական եւ առողջապահական միջոցառումների քանակը:
Հակոբ Սիմիդյանը պատասխանել է պատգամավորների հարցերին, որոնք վերաբերել են Սեւանա լճի պահպանմանը, աղտոտվածության մակարդակին, Սեւանի իշխան ձկնատեսակի բնական վերարտադրությանը, անտառածածկ տարածքների գողությանը, պահպանմանը:
«Իշխանի բնական վերարտադրության համար միակ խնդիրը ձկնատեսակի պաշարի պակասը չէ, Սեւանա լճում ձկան ձվադրման գործընթացն այլ է: Գետերը, որոնք լցվում են Սեւան, աղբից մաքրման կարիք ունեն, որովհետեւ իշխանը հենց այդ հատվածում է ձվադրում կատարում, այսինքն՝ բնական զարգացման համար այլ բաղադրիչներ եւս առկա են»,- ընդգծել է նախարարը:
Անդրադառնալով անտառտնտեսություններին վերաբերող հարցին՝ Հակոբ Սիմիդյանը նշել է, որ ոլորտին նախատեսվում է հատկացնել 413 մլն դրամ, որը ոչ միայն նոր անտառների ստեղծմանն է հատկացվում, այլեւ՝ պահպանմանը:
Ազգային ժողովի բյուջետային գրասենյակն առաջարկներ ու դիտարկումներ է ներկայացրել բյուջետային ծրագրերի եւ դրանց ոչ ֆինանսական արդյունքային ցուցանիշների վերաբերյալ:

В бюджетной заявке Министерства окружающей среды РА на 2023 г. – 6 программ и 24 мероприятия, в соответствии с которыми представленный для существующих программ объем финансирования составляет 7.496.603,9 тыс. драмов, без учета расходов на содержание ГНКО “Зоологический парк”, который в 2022 г. 6 865 538,4 тыс. драмов, что на 9,2% больше скорректированного бюджета. Об этом проинформировал министр окружающей среды А.Симидян на заседании постоянных комиссий НС по финансово-бюджетным вопросам и по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды в ходе обсуждения предварительного варианта государственного бюджета на 2023 г.
В 2022 г. по сравнению с утвержденным государственным бюджетом расходы на содержание министерства увеличились почти на 9,3%, что в основном связано с увеличением расходов ведомства на оплату труда.
Министр ответил на вопросы депутатов, связанные с охраной Севана, уровнем загрязнения озера, естественным воспроизводством форели, вырубкой лесных массивов.
Коснувшись проблем лесного хозяйства, А.Симидян отметил, что отрасли намечается выделить 413 млн драмов, которые будут направлены не только на высадку новых лесов, но и их содержание.
Бюджетное управление НС представило предложения и замечания относительно бюджетных программ и их нефинансовых показателей исполнения.
“В целях развития аграрного сектора в 2023 г. намечается выделить 29,9 млрд драмов, из коих 2,5 млрд драмов будут направлены на мероприятия, финансируемые из внешних источников”, - отметил министр экономики В.Керобян. при обсуждении предварительного варианта государственного бюджета в соответствующе...