Գյուղատնտեսության ոլորտը զարգացնելու նպատակով նախատեսվում է հատկացնել  29,9 մլրդ  դրամ, որից արտաքին աղբյուրներով ֆինանսավորվող միջոցառումների համար՝ 2,5 մլրդ դրամ. ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը 2023 թ. պետական բյուջեի նախնական տարբերակը համապատասխան մասով քննարկելու ժամանակ: Քննարկումը եղել է ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովներում՝ Վահե Ղալումյանի եւ Գեւորգ Պապոյանի նախագահությամբ:
2023 թ. պետական բյուջեի շրջանակում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից նախատեսվում է իրականացնել 12  ծրագիր:
Էկոնոմիկայի նախարարը նշել է, որ 6 ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է 2023 թ. պետական բյուջեով իրականացնել 30 միջոցառում. գյուղատնտեսության խթանման ծրագիր՝ 6, բուսաբուծության խթանման եւ բույսերի պաշտպանության՝ 3, գյուղական ենթակառուցվածքների վերականգնման եւ զարգացման՝ 4, անասնաբուժական ծառայություններ՝ 2, գյուղատնտեսության արդիականացման ծրագիր՝ 12, ենթակառուցվածքների եւ գյուղական ֆինանսավորման աջակցության ծրագիր՝ 3:
Նախարարության կողմից բյուջետային հայտով ներկայացված գյուղատնտեսության ոլորտում նոր նախաձեռնություններից ընդգրկվել է 1 միջոցառում, որն ուղղվելու  է «Անասնաբուծության ճյուղում իրականացվող ներդրումային ծրագրերին աջակցություն» միջոցառմանը:
Նախարարի խոսքով` դրական արդյունք  է գրանցել ինտենսիվ այգիների սուբսիդավորման ծրագիրը, եւ անհրաժեշտություն է առաջացել ավելացնել բյուջեն:
ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանը հետաքրքրվել է, թե որն է 3-15 մլն դրամ տրամադրվող վարկերի 2023 թ. հունվարի 1-ից պետության կողմից տոկոսների սուբսիդավորման դադարեցման պատճառը: Ըստ նախարարի՝ ավելի նպատակային ծրագրերի միջոցով հնարավոր կլինի հսկել արդյունավետությունը. դրանք վերակազմավորվում են այնպես, որպեսզի հնարավոր լինի հաշվել տվյալները՝ բարձր արդյունավետություն ունենալու նպատակով:
Պատգամավորները հետաքրքրվել են նաեւ խաղողի մթերմանը, անմշակ հողերին, թռչնաբուծության ներկրմանը վերաբերող հարցերով:

“В целях развития аграрного сектора в 2023 г. намечается выделить 29,9 млрд драмов, из коих 2,5 млрд драмов будут направлены на мероприятия, финансируемые из внешних источников”, - отметил министр экономики В.Керобян. при обсуждении предварительного варианта государственного бюджета в соответствующей части. Обсуждение состоялось в постоянных комиссиях НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам под председательством В.Галумяна и Г.Папояна.
В 2023 г. в рамках госбюджета Министерством экономики РА планируется реализовать 12 программ.
Министр экономики отметил, что в 2023 г. за счет госбюджета в рамках 6 программ запланировано реализовать 30 мероприятий:  6 – по стимулированию сельского хозяйства; 3 – по содействию селекции и защите растений;   4 – по восстановлению и развитию сельских инфраструктур: 2 – по ветеринарным услугам; 12 - по модернизации сельского хозяйства; 3 – по   поддержке инфраструктур и финансирования сельского хозяйства.
Среди новых инициатив в сфере сельского хозяйства, представленных Минсельхозом в бюджетной заявке, - мероприятие по содействию инвестиционным проектам, реализуемым в животноводстве.
По Керобяну, программа субсидирования интенсивных садов дала положительный результат, и необходимо увеличить бюджет.
Председатель Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды В.Галумян поинтересовался причиной прекращения с 1 января 2023 г. субсидирования государством процентов предоставленных кредитов в 3-15 млн драмов. По словам министра, контролировать эффективность можно будет через более целевые программы – они реструктурированы таким образом, чтобы данные могли быть рассчитаны для высокой производительности.
Депутатов также интересовали вопросы заготовки винограда, необрабатываемых земель, ввоза мяса птицы и др.
В бюджетной заявке Министерства окружающей среды РА на 2023 г. – 6 программ и 24 мероприятия, в соответствии с которыми представленный для существующих программ объем финансирования составляет 7.496.603,9 тыс. драмов, без учета расходов на содержание ГНКО “Зоологический парк”, который в 2022 г. 6 86...