ՀՀ ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանը եւ Ալխաս Ղազարյանը լրացումներ եւ փոփոխություններ են առաջարկել «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում:
Հակակոռուպցիոն գործերի մասնագիտացված եւ պատշաճ քննությունն ապահովելու եւ համապատասխան ատյանների ստեղծման գործընթացն արագացնելու նպատակով անհրաժեշտություն է առաջացել սահմանել, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը սկսում է գործել կոռուպցիոն հանցագործությունների քննության գործերով մասնագիտացմամբ հինգ դատավորների նշանակման պահից, իսկ վերաքննիչ դատարաններում նման գործեր քննող դատավորները պաշտոնավարումը սկսում են երեքական առանձին դատավորներ նշանակվելու պահից:
Հիմնական զեկուցող Վլադիմիր Վարդանյանը հարցն առաջին ընթերցմամբ ներկայացնելիս ընդգծել է, որ խնդիրը վերաբերում է անցումային դրույթներում փոփոխությունների իրականացմանը:
«Կառավարության 2021-2026 թթ. ծրագրում հստակ արձանագրված է, որ գործադիրն իր իրավասությունների շրջանակում շարունակելու է իրականացնել անհրաժեշտ քայլերը՝ ուղղված Հակակոռուպցիոն դատարանի կայացմանը»,-ասել է ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Գրիգոր Մինասյանը: Նրա խոսքով՝ Հակակոռուպցիոն դատարանի գործունեության շնորհիվ կբարձրանա կոռուպցիոն հանցագործությունների բացահայտման եւ գործերի քննության արդյունավետությունը: Այս համատեքստում փոխնախարարը ողջունել է նախաձեռնությունը՝ ուղղված հակակոռուպցիոն դատարանների ամբողջական շղթայի գործարկմանը:

Депутаты фракции НС "Гражданский договор" В.Варданян и А.Казарян предложили дополнения и изменения в Судебный кодекс РА.
В целях обеспечения специализированного и надлежащего рассмотрения антикоррупционных дел и ускорения процесса создания соответствующих инстанций необходимо установить, что Антикоррупционный суд начинает функционировать с момента назначения пяти судей, специализирующихся на расследовании коррупционных преступлений, а судьи, рассматривающие такие дела в апелляционных судах, приступают к своим полномочиям с момента назначения трех отдельных судей.
Основной докладчик В.Варданян, представляя вопрос в первом чтении, подчеркнул, что проблема касается реализации изменений в переходных положениях.
“Правительство   программой 2021-2026 гг. четко зафиксировало, что исполнительная власть продолжит осуществление необходимых шагов в рамках своих полномочий по становлению Антикоррупционного суда”, - отметил заместитель министра юстиции РА Г.Минасян. По его словам, благодаря деятельности Антикоррупционного суда повысится эффективность выявления коррупционных преступлений и расследования дел. В этом контексте заместитель министра приветствовал инициативу по запуску целой цепи антикоррупционных судов.