ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 22-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո փաթեթը լրամշակվել է: Հիմնականում խմբագրական բնույթի առաջարկներ էր ներկայացրել «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արփինե Դավոյանը:
Փոխնախարարի խոսքով առաջարկվող փոփոխությունները միտված են գործող իրավակարգավորումներն առավել հստակեցնելուն, օրենքներում առկա բացերը լրացնելուն, դատարանների ծանրաբեռնվածության թեթեւացմանը, գործերը ողջամիտ ժամկետում քննելու սկզբունքի ապահովմանը: Ըստ փոխնախարարի՝ փաթեթի ընդունման արդյունքում որոշակիորեն թեթեւանալու են քաղաքացիների հոգսերը:
Դրական եզրակացության է արժանացել նաեւ ««Հատուկ քննչական ծառայության մասին» օրենքն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Առաջարկվող փոփոխությունը տեխնիկական բնույթի է»,-ասել է Արդարադատության փոխնախարար Արմենուհի Հարությունյանը:
Ռուստամ Բաքոյանը հանդիպել է Վաղարշապատի «Երջանկության ճանապարհ» ՀԿ-ի ներկայացուցիչներին
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը դեկտեմբերի 22-ին այցելել է Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքի «Երջանկության ճանապարհ» հասարակական կազմակերպություն: Կազմակերպության նպատակն ...
Նախատեսվում է ստեղծել ինդուստրիալ կոմիտե, որը կընտրի հեռուստալսարանի չափումներ իրականացնող կազմակերպությանը
Հայաստանում հեռուստատեսային չափիչի միջոցով են որոշվում գովազդային մանրամասները: Ունենք իրավիճակ, երբ գրեթե բոլոր հեռուստաընկերությունները դժգոհ էին չափիչի աշխատանքից: Սա նաեւ խաթարում էր հեռուստաընկերությունների եւ համայնքի միջեւ ներքին համերաշխությունը: Այդ խնդիրը լուծելու համար Հանրային եւ Շանթ հե...
Հանձնաժողովում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները ստացել են դրական եզրակացություն
Ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ստեղծել Արտաքին հետախուզության ծառայություն` որպես ՀՀ վարչապետին ենթակա պետական կառավարման համակարգի մարմին: Որպես առանձին կառույց` Արտաքին հետախուզության ծառայության ստեղծման անհրաժեշտությունը բխում է արտաքին հետախուզական եւ հակահետախուզական բնո...
Կառավարության նույնանուն օրենսդրական փաթեթներով կներդրվի ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ, կկարգավորվեն հարկային ոլորտի որոշակի խնդիրներ
Առաջարկվում է 2023-2025 թթ. ընթացքում մեր երկրում փուլային եղանակով ներդնել ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 22-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումն...

Положительное заключение комиссии по законодательным инициативам
22 декабря Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила во втором чтении пакет о внесении изменений и дополнений в Судебный кодекс РА и прилагаемые проекты законов.
Заместитель министра юстиции А.Арутюнян сообщила, что после первого чтения пакет был доработан. Депутат фракции "Гражданский договор" А.Давоян представила в основном редакционные предложения.
По словам А.Арутюнян, предлагаемые изменения направлены на уточнение действующих правовых норм, заполнение пробелов в законах, снижение нагрузки на суды, обеспечение принципа рассмотрения дел в разумные сроки.
Комиссия дала положительное заключение по законодательному пакету.
Профильная комиссия также вынесла положительное заключение по проекту о внесении дополнения в закон “О признании утратившим силу закона “О специальной следственной службе”.
А.Арутюнян заметила, что предлагаемое изменение технического характера.
Р.Бакоян встретился с представителями Вагаршапатской OO “Путь счастья”
22 декабря заместитель председателя Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам, депутат фракции "Гражданский договор" Р.Бакоян посетил в общине Вагаршапат Армавирской области общественную организацию (ОО) "Путь счастья".Цель организации – содействие, защита и обеспечение ...
Создается индустриальный комитет для отбора организации по замеру телеаудитории
“Детали рекламы в Армении определяются телесчетчиком. Сложилась ситуация, когда почти все телеканалы были недовольны его работой. Это также подорвало внутреннее согласие между телекомпаниями и общиной. Для решения проблемы Общественное ТВ и телекомпания “Шант” заказали совместный международный аудит...
Обсужденные в комиссии во втором чтении законодательные инициативы получили положительное заключение
“Представленным пакетом законопроектов предлагается создать Службу внешней разведки (СВР) как орган системы государственного управления, подчиненный Премьер-министру РА. Необходимость создания СВР как отдельной структуры исходит из необходимости повышения эффективности внешне- и контрразведывательно...
Одноименными законодательными пакетами правительства вводится система всеобщего декларирования доходов физических лиц, регулируются конкретные проблемы налоговой сферы
В 2023-2025 гг. предлагается постепенное введение системы всеобщего декларирования доходов физических лиц. 22 декабря Постоянная комиссия НС по экономическим вопросам на внеочередном заседании обсудила во втором чтении одноименные пакеты о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс РА, Кодек...