Կառավարության նույնանուն օրենսդրական փաթեթներով կներդրվի ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ, կկարգավորվեն հարկային ոլորտի որոշակի խնդիրներ
Առաջարկվում է 2023-2025 թթ. ընթացքում մեր երկրում փուլային եղանակով ներդնել ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգ: ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 22-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մաuին» նախագծերի փաթեթը:
Ըստ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանի՝ 2023 թ. հաշվետու տարվա համար հայտարարագիր պետք է ներկայացնեն պետական ծառայության, համայնքային ծառայության եւ հանրային պաշտոններ զբաղեցնող ՀՀ քաղաքացիները:
2024 թ. հաշվետու տարվա համար հայտարարագիր կներկայացնեն վարձու աշխատող համարված այն քաղաքացիները, որոնք տարվա ընթացքում քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում հարկվող եկամուտ են ստացել:
2025 թ. հաշվետու տարվա եւ դրան հաջորդող տարիների համար հայտարարագիր կներկայացնեն ՀՀ ռեզիդենտ հանդիսացող բոլոր քաղաքացիները:
Փոխնախարարի հավաստմամբ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարության ներկայացրած փոփոխությունների հիմքում հարցի վերաբերյալ աշխատանքային մի շարք քննարկումների եւ խորհրդարանական լսումների ժամանակ կատարված բանավոր եւ գրավոր առաջարկություններն են: Հստակեցվել են որոշակի դրույթներ: Համակարգի ներդրման 3-րդ փուլում միայն հայտարարագիր կներկայացնեն նոտարներն ու ՀՀ ռեզիդենտ համարվող բոլոր քաղաքացիները, ինչպես նաեւ դրսից եկամուտներ ստացողները: Անչափաս անձինք ընդհանրապես չեն ներկայացնի հայտարարագիր:
Արման Պողոսյանը նշել է, որ փոփոխությունների արդյունքում ներդրվել է պատասխանատվության նախազգուշացման ինստիտուտ: Նվազեցվել է հայտարարագիր չլրացնելու համար նախատեսված տուգանքի չափը. այն կկազմի 50 հազար դրամ: Իսկ շարունակական խախտում թույլ տվողների տուգանքի չափը 100 հազար դրամ է: Ըստ նրա՝ ծախսերն ու գույքը չեն հայտարարագրվի, միայն եկամուտներն են ենթակա հայտարարագրման: Նոր փոփոխությամբ հաշվետու տարվա մասին հայտարարագիր պետք է ներկայացվի ոչ թե մինչեւ ապրիլի 20-ը, այլ մինչեւ մայիսի 1-ը:
Ֆինանսների փոխնախարարի խոսքով հայտարարագիր ներկայացնելու համար բոլոր քաղաքացիները պատշաճ կծանուցվեն: «Առանց իրազեկվածության որեւէ մեկը չի ենթարկվի պատասխանատվության»,- ասել է Արման Պողոսյանը:
Պատասխանելով հանձնաժողովի անդամ Հովիկ Աղազարյանի շքեղության հարկի վերաբերյալ հարցին՝ Արման Պողոսյանը նշել է, որ շատ երկրներում է գործում այդ հարկատեսակը, սակայն գործիքակազմի բացակայության պատճառով այն չի կիրառվում մեր երկրում:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանը, շնորհակալություն հայտնելով հարցի քննարկումներին մասնակցած բոլոր կողմերին, փաստել է, որ կարճ ժամանակահատվածում կատարվել է օրենսդրական հսկայածավալ աշխատանք: Նա ընդգծել է պատասխանատվության չափի նվազեցման կարեւորությունը:
Բաբկեն Թունյանի հավաստմամբ հայտարարագրման համակարգի ներդրման նպատակներից է մարդկային կապիտալի խթանումն ու զարգացումը:
Հանձնաժողովականները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել են նաեւ նույնանուն՝ «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը, որի ընդունումը պայմանավորված է հարկային մարմնի կողմից իրականացվող վարչարարության արդյունավետության բարձրացմամբ:
Առաջարկվում է սահմանել «ապրանքների էլեկտրոնային առեւտուր» եւ դրան առնչվող «առեւտրի էլեկտրոնային հարթակ» հասկացությունները:
Կսահմանվեն նաեւ ԵՏՄ անդամ պետություններից էլեկտրոնային առեւտրի հարթակի միջոցով անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհամարվող ֆիզիկական անձանց կողմից ձեռքբերված եւ ՀՀ տարածք ներմուծված ապրանքների մասով էլեկտրոնային առեւտրի հարթակից ԱԱՀ հաշվարկելու ու վճարելու մասով կարգավորումներ:
Գործող Հարկային օրենսգրքով 2019 թ. հուլիսի 1-ից ձեռնարկատիրական գործունեության առարկա է համարվում ավտոմեքենայի օտարումը, եթե այն օտարվել է ձեռքբերելուց հետո 365 օրվա ընթացքում, իսկ եկամտային հարկը հաշվարկվում է 1 տոկոս դրույքաչափով, բայց ոչ պակաս, քան ավտոմեքենայի շարժիչի յուրաքանչյուր ձիաուժ հզորության համար 150 դրամից:
Նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է «Պետական տուրքի մասին» օրենքը լրացնել նոր բովանդակությամբ՝ այն է. «Ֆիզիկական անձանց կողմից այլ ֆիզիկական անձանց սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող ավտոմեքենայի օտարման դեպքում հաշվառումից հանելու համար պետական տուրքը գանձվում է հետեւյալ չափով՝ ավտոմեքենայի շարժիչի յուրաքանչյուր ձիաուժ հզորության համար 150 դրամ: Շարժիչի հզորությունը կիլովատերով արտահայտված լինելու դեպքում համապատասխան հզորության նկատմամբ կիրառվում է 1.36 գործակից»:
Ըստ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Մանուկյանի՝ ավտոմեքենայի օտարման դեպքում գանձվող եկամտային հարկը կփոխարինվի պետական տուրքով՝ այն վերապահելով ՀՀ ոստիկանությանը, ինչը սոցիալական առումով դրական ազդեցություն կունենա եւ կպարզեցնի 365 օրվա ընթացքում ավտոմեքենան օտարելու գործընթացը:
Նշվել է, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարությունը ներկայացրել է տեխնիկական եւ խմբագրական առաջարկություններ, որոնք ընդունվել են:
Օրենսդրական նախաձեռնությունները ստացել են դրական եզրակացություն:
Ռուստամ Բաքոյանը հանդիպել է Վաղարշապատի «Երջանկության ճանապարհ» ՀԿ-ի ներկայացուցիչներին
ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը դեկտեմբերի 22-ին այցելել է Արմավիրի մարզի Վաղարշապատ համայնքի «Երջանկության ճանապարհ» հասարակական կազմակերպություն: Կազմակերպության նպատակն ...
Նախատեսվում է ստեղծել ինդուստրիալ կոմիտե, որը կընտրի հեռուստալսարանի չափումներ իրականացնող կազմակերպությանը
Հայաստանում հեռուստատեսային չափիչի միջոցով են որոշվում գովազդային մանրամասները: Ունենք իրավիճակ, երբ գրեթե բոլոր հեռուստաընկերությունները դժգոհ էին չափիչի աշխատանքից: Սա նաեւ խաթարում էր հեռուստաընկերությունների եւ համայնքի միջեւ ներքին համերաշխությունը: Այդ խնդիրը լուծելու համար Հանրային եւ Շանթ հե...
Հանձնաժողովում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենսդրական նախաձեռնությունները ստացել են դրական եզրակացություն
Ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթով առաջարկվում է ստեղծել Արտաքին հետախուզության ծառայություն` որպես ՀՀ վարչապետին ենթակա պետական կառավարման համակարգի մարմին: Որպես առանձին կառույց` Արտաքին հետախուզության ծառայության ստեղծման անհրաժեշտությունը բխում է արտաքին հետախուզական եւ հակահետախուզական բնո...
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 22-ին երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է ««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից օրենսդրական փաթեթը: ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմենուհի Հարությունյանը ...

Legislative Packages of Same Name of Government to Introduce Universal Declaration System of Income of Individuals and Regulate Certain Problems in Tax Sphere
It is proposed to introduce a system of universal declaration of income of individuals in our country in a phased manner during 2023-2025. The package of drafts on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code and on Making Amendment and Addendum to the RA Code on Administrative Offenses was debated in the second reading at the extraordinary sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs on December 22.
According to the Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan, the RA citizens holding state service, community service and public positions should submit a declaration for the reporting year of 2023.
The citizens considered as employees who received taxable income within the framework of civil law contracts during the year will submit a declaration for the reporting year of 2024.
All citizens considered as RA residents will submit a declaration for the reporting year of 2025 and subsequent years.
The Deputy Minister stated that the amendments presented by the Government after the first reading are based on the oral and written recommendations made during a number of working discussions and parliamentary hearings. Certain provisions were clarified. Notaries and all citizens who are considered as RA residents, as well as those receiving income from abroad, will submit a declaration only in the 3rd stage of the system implementation. Minors will not submit a declaration at all.
Arman Poghosyan noted that as a result of amendments, a liability warning institute will be introduced. The amount of the fine for not filling out a declaration has been reduced: it will be 50 thousand AMD. The fine for those who continuously commit violations is 100.000 AMD. According to him, expenditures and property will not be declared, only incomes are subject to declaration. With the new amendment, a declaration about the reporting year should be submitted not before April 20, but before May 1.
According to the Deputy Minister of Finance, all citizens will be properly notified to submit a declaration. “Without awareness, no one will be held accountable,” Arman Poghosyan said.
Answering the question of the Committee member Hovik Aghazaryan about the luxury tax, Arman Poghosyan noted that this type of tax operates in many countries, but due to the lack of toolkits, it is not applied in our country.
The Deputy Chair of the NA Standing Committee on Economic Affairs Babken Tunyan, thanking all the sides that participated in the debates of the issue, stated that a huge amount of legislative work was done in a short period of time. He emphasized the importance of reducing the amount of responsibility.
According to Babken Tunyan, the promotion and development of human capital is one of the goals of the introduction of the declaration system.
The Committee members also debated in the second reading the package of the same name on Making Amendments and Addenda to the RA Tax Code and the related drafts, the adoption of which is due to the increase in the efficiency of the administration carried out by the tax authority.
Regulations regarding the calculation and payment of VAT from the electronic trading platform will also be established for the goods purchased from the EEU member states through the electronic trading platform by the individual entrepreneurs or individuals who are not considered notaries and imported into the territory of the Republic of Armenia.
According to the package of drafts, it is proposed to supplement the Law on State Duty with a new content.
The Deputy Chairman of the State Revenue Committee Artur Manukyan noted that the income tax charged in case of alienation of a car will be replaced by a state duty, reserving it for the RA Police, which will have a positive impact on the society and will simplify the process of car alienation within 365 days.
It was noted that the Government presented technical and editorial recommendations after the first reading, which were accepted.
The legislative initiatives were endorsed.
Rustam Bakoyan Meets with Representatives of Road to Happiness NGO of Vagharshapat
On December 22, the Deputy Chair of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, the deputy of the Civil Contract Faction visited the Road to Happiness NGO of Vagharshapat community of Armavir Marz.The aim of the organization is to support, to protect the persons wi...
It is Designed to Create Industrial Committee Which Will Choose the Organization Carrying Out Meters for TV Audience
The advertising details are defined by the TV meter in Armenia. We have a situation, when almost all TV companies are displeased with the work of the meter. This also was disrupting the inner solidarity between the TV companies and the community. The Public and Shant TV Companies ordered a joint int...
At Committee Legislative Initiatives Debated in Second Reading are Endorsed
It is proposed to create Foreign Intelligence Service by the presented package of draft laws as a state administration system body subordinate to the RA Prime Minister. As a separate structure the necessity of creating Foreign Intelligence Service stems from the necessity of raising the efficiency o...
On December 22, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs in the second reading debated the draft on Making Amendments and Addenda to the constitutional law the Judicial Code of the Republic of Armenia and the enclosed legislative package.The RA Deputy Minister of Justice Armenuhi Harutyu...