Սահմանադրական փոփոխություններից հետո եւ Կառավարության 2021-2026 թվականների ծրագրի հաստատումից, ինչպես նաեւ քաղաքաշինության բնագավառի ռազմավարության հաստատումից հետո ունենք որոշակի ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունման, որոշակի որոշումների իրագործման անհրաժեշտություն, որոնք նախկինում նախատեսված չեն եղել օրենքով: Քանի որ օրենքը շատ վաղուց է ընդունված եղել, դրա հետ կապված` անհրաժեշտություն է առաջացել նոր լիազորող նորմեր սահմանել կամ եղածները հստակեցնել, որպեսզի կարողանանք ավելի լավ իրագործել մեր միջոցառումները եւ նպատակները. ասել է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Գրիգորյանը` առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով ««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ է ներկայացրել ԱԺ աշխատակազմի փորձագիտական եւ վերլուծական վարչությունը, ըստ որի` նախագծով սահմանված կարգավորումները կարող են խնդրահարույց լինել Սահմանադրության օրինականության եւ իրավական որոշակիության տեսանկյունից:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանն առաջարկել է հետաձգել հարցի քննարկումը եւ վերացնել մատնանշված խնդիրները: Պատգամավորին պատասխանելով` ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահի տեղակալ Դավիթ Գրիգորյանն ասել է, որ նշված խնդիրները կվերացվեն առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:

“После конституционных изменений и утверждения программы правительства на 2021-2026 гг., а также одобрения градостроительной стратегии возникает необходимость принятия определенных подзаконных актов и реализации некоторых решений, ранее не предусмотренных законодательством. Так как закон был принят очень давно, возникла необходимость в установлении новых уполномочивающих норм или уточнении существующих, чтобы иметь возможность лучше реализовывать наши мероприятия и цели”, - отметил заместитель председателя Комитета по градостроительству Д.Григорян, представляя к обсуждению в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в закон “О градостроительстве".
Экспертно-аналитическим управлением НС представлены предложения по проекту, согласно которым определенные проектом положения могут быть спорными с точки зрения легитимности и правовой определенности Конституции.
Депутат фракции НС "Армения" Т.Аветисян предложил отложить обсуждение вопроса и устранить указанные проблемы. Отвечая депутату, зампредседателя Комитета по градостроительству отметил, что указанные проблемы будут устранены в период с первого по второе чтения.