Խորհրդարանն այսօր Հայաստանում իշխանության թիվ մեկ մարմինն է, որը ձեւավորում է գործադիր իշխանություն եւ մեծ ազդեցություն ունի դատական իշխանության ձեւավորման վրա. ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թեւանյանը մայիսի 5-ին ճանաչողական այցի շրջանակում Ազգային ժողով այցելած Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպմանը:
Պատգամավորը նշել է, որ այսօր օրենսդիր մարմնի առաջնահերթությունը խորհրդարանական դիվանագիտության ճանապարհով մեր երկրի անվտանգության ապահովումն է: Նա կարեւորել է բանակցային գործընթացում նախաձեռնողի՝ սեփական դիրքերը պաշտպանելու հնարավորությունը:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ օրերս Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ բանակցություններին:
Անդրանիկ Թեւանյանը խոսել է «Հայաստան» խմբակցության կողմից նախաձեռնած հայտարարությունների եւ քաղաքական դիրքորոշումների, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակմանը եւ Շուշիի հռչակագրի դատապարտմանը վերաբերող ԱԺ հայտարարությունների մասին, որոնք չեն ընդունվել քաղաքական մեծամասնության կողմից: Ըստ նրա՝ հանրությունը պետք է համախմբվի այն տրամաբանության շուրջ, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
Ուսանողները հետաքրքրվել են հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկա վիճակի, ինչպես նաեւ Իրանի եւ Վրաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող  հարցերով:
Այս համատեքստում Անդրանիկ Թեւանյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության սահմանները պետք է լինեն պաշտպանված, եւ անհրաժեշտ է զարգացնել ռազմավարական հարաբերությունները Ռուսաստանի եւ Իրանի հետ:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն էլ անդրադարձել է Ադրբեջանի՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ նկրտումներին: Նա նշել է, որ մի շարք միջազգային խորհրդարանական կառույցներում ԱԺ պատվիրակության անդամ է եւ այդ կառույցներում խորհրդարանական պատվիրակությունների աշխատանքների հիմնական խնդիրն Ադրբեջանի թեզերին հակադաձելը եւ Հայաստանի օրակարգն առաջ մղելն է:
Ուսանողներն իրենց դիրքորոշումներն են հայտնել մեր երկրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, խոսել բանակցությունների գործընթացի, վերջերս Տեղ համայնքում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին:
Աննա Գրիգորյանը կարեւորել է նմանատիպ հանդիպումները եւ խորհուրդ տվել զբաղվել ինքնակրթությամբ: «Մի՛ բավարարվեք միայն այն կրթությամբ, որ տալիս է կրթական հաստատությունը, այլ ամենօրյա ռեժիմով ձեռք բերեք նոր տեղեկատվություն: Միշտ քննադատորեն վերաբերվեք ցանկացած տեղեկատվությանը, որ լսում եք: Քննադատական մտածողությունը հետագա հաջողությունների բանալին է»,- ասել է պատգամավորը:
Ճանաչողական այցով Ազգային ժողով էին այցելել Մայր բուհի ժուռնալիստիկայի, իրավագիտության, քաղաքագիտության, հանրային կառավարման, միջազգային հարաբերությունների, արեւելագիտության, ռադիոֆիզիկայի, երկրաբանության եւ այլ ֆակուլտետների ուսանողներ:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 10-ին` ժամը 11:00-ին, Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում հրավիրում է խորհրդարանական լսումներ «Կամավոր աշխատանքի մասին» եւ հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ:...

“Сегодня парламент является органом власти номер один в Армении, который формирует исполнительную власть и имеет большое влияние на организацию судебной власти”, - отметил депутат фракции НС "Армения" А.Теванян в ходе встречи со студентами ЕГУ, посетившими 5 мая НС с ознакомительным визитом.
Депутат отметил, что ныне приоритетом законодательного органа является обеспечение безопасности нашей страны через парламентскую дипломатию. Он подчеркнул возможность инициатора в переговорном процессе защищать собственные позиции.
Депутат также осветил состоявшиеся накануне трехсторонние переговоры в Вашингтоне.
А.Теванян коснулся заявлений и политических позиций, инициированных фракцией "Армения", в частности, заявлений НС о незаконном закрытии Азербайджаном Лачинского коридора и осуждении Шушинской декларации, которые, однако, не были приняты политическим большинством. По его словам, общество должно объединиться вокруг логики, что Арцах не может быть частью Азербайджана.
Студентов интересовали текущее состояние армяно-российских отношений, развитие дипломатических отношений с Ираном и Грузией.
В этом контексте А.Теванян отметил, что границы Республики Армения должны быть защищены, и необходимо развивать стратегические отношения с Россией и Ираном.
Депутат фракции “Армения” А.Григорян коснулась посягательств Азербайджана на территориальную целостность Армении. Она отметила, что является членом делегации НС в ряде международных парламентских структур, и основная задача парламентских делегаций в них – противодействие азербайджанским тезисам и продвижение армянской повестки дня.
Студенты высказали свои взгляды на ситуацию вокруг страны, переговорный процесс и последние события в общине Тех.
А.Григорян придала важное значение подобным встречам, посоветовала заняться самообразованием. “Не довольствуйтесь лишь образованием, которое дает учебное заведение, ежедневно получайте новую информацию. Всегда критически относитесь к любой услышанной информации. Критическое мышление – ключ к дальнейшим успехам ”, - отметила депутат.
С ознакомительным визитом Национальное Собрание посетили студенты факультетов журналистики, правоведения, политологии, общественного управления, международных отношений, востоковедения, радиофизики, геологии и других факультетов ЕГУ.