Խորհրդարանն այսօր Հայաստանում իշխանության թիվ մեկ մարմինն է, որը ձեւավորում է գործադիր իշխանություն եւ մեծ ազդեցություն ունի դատական իշխանության ձեւավորման վրա. ասել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թեւանյանը մայիսի 5-ին ճանաչողական այցի շրջանակում Ազգային ժողով այցելած Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպմանը:
Պատգամավորը նշել է, որ այսօր օրենսդիր մարմնի առաջնահերթությունը խորհրդարանական դիվանագիտության ճանապարհով մեր երկրի անվտանգության ապահովումն է: Նա կարեւորել է բանակցային գործընթացում նախաձեռնողի՝ սեփական դիրքերը պաշտպանելու հնարավորությունը:
Պատգամավորն անդրադարձել է նաեւ օրերս Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ բանակցություններին:
Անդրանիկ Թեւանյանը խոսել է «Հայաստան» խմբակցության կողմից նախաձեռնած հայտարարությունների եւ քաղաքական դիրքորոշումների, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակմանը եւ Շուշիի հռչակագրի դատապարտմանը վերաբերող ԱԺ հայտարարությունների մասին, որոնք չեն ընդունվել քաղաքական մեծամասնության կողմից: Ըստ նրա՝ հանրությունը պետք է համախմբվի այն տրամաբանության շուրջ, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում:
Ուսանողները հետաքրքրվել են հայ-ռուսական հարաբերությունների ներկա վիճակի, ինչպես նաեւ Իրանի եւ Վրաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների զարգացմանը վերաբերող  հարցերով:
Այս համատեքստում Անդրանիկ Թեւանյանը նշել է, որ Հայաստանի Հանրապետության սահմանները պետք է լինեն պաշտպանված, եւ անհրաժեշտ է զարգացնել ռազմավարական հարաբերությունները Ռուսաստանի եւ Իրանի հետ:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Գրիգորյանն էլ անդրադարձել է Ադրբեջանի՝ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության վերաբերյալ նկրտումներին: Նա նշել է, որ մի շարք միջազգային խորհրդարանական կառույցներում ԱԺ պատվիրակության անդամ է եւ այդ կառույցներում խորհրդարանական պատվիրակությունների աշխատանքների հիմնական խնդիրն Ադրբեջանի թեզերին հակադաձելը եւ Հայաստանի օրակարգն առաջ մղելն է:
Ուսանողներն իրենց դիրքորոշումներն են հայտնել մեր երկրի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ, խոսել բանակցությունների գործընթացի, վերջերս Տեղ համայնքում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին:
Աննա Գրիգորյանը կարեւորել է նմանատիպ հանդիպումները եւ խորհուրդ տվել զբաղվել ինքնակրթությամբ: «Մի՛ բավարարվեք միայն այն կրթությամբ, որ տալիս է կրթական հաստատությունը, այլ ամենօրյա ռեժիմով ձեռք բերեք նոր տեղեկատվություն: Միշտ քննադատորեն վերաբերվեք ցանկացած տեղեկատվությանը, որ լսում եք: Քննադատական մտածողությունը հետագա հաջողությունների բանալին է»,- ասել է պատգամավորը:
Ճանաչողական այցով Ազգային ժողով էին այցելել Մայր բուհի ժուռնալիստիկայի, իրավագիտության, քաղաքագիտության, հանրային կառավարման, միջազգային հարաբերությունների, արեւելագիտության, ռադիոֆիզիկայի, երկրաբանության եւ այլ ֆակուլտետների ուսանողներ:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 10-ին` ժամը 11:00-ին, Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում հրավիրում է խորհրդարանական լսումներ «Կամավոր աշխատանքի մասին» եւ հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ:...

Today, Parliament is the number one authority body in Armenia, which forms the executive power and has a great influence on the formation of the judicial power: the NA deputy of Armenia Faction Andranik Tevanyan said during the meeting with the students of Yerevan State University who visited the National Assembly on May 5 within the framework of a cognitive visit.
The deputy noted that the priority of the legislative body today is to ensure the security of our country through parliamentary diplomacy. He highlighted the capability of the initiator in the negotiation process to protect his own positions.
The deputy also touched upon the trilateral negotiations held in Washington recently.
Andranik Tevanyan spoke about the statements and political positions initiated by Armenia Faction, in particular, the NA statements regarding the illegal closing of the Lachin Corridor by Azerbaijan and the condemnation of Shushi declaration, which were not accepted by the political majority. According to him, the public should unite around the logic that Artsakh cannot be part of Azerbaijan.
The students inquired about the issues regarding the current state of Armenian-Russian relations, as well as the development of diplomatic relations with Iran and Georgia.
In this context, Andranik Tevanyan mentioned that the borders of the Republic of Armenia should be protected, and it is necessary to develop strategic relations with Russia and Iran.
The NA deputy of Armenia Faction Anna Grigoryan also referred to the aspirations of Azerbaijan regarding the territorial integrity of Armenia. She stated that she is a member of the NA delegation in a number of international parliamentary structures, and the main task of parliamentary delegations in these structures is to oppose the theses of Azerbaijan and advance Armenia’s agenda.
The students expressed their positions regarding the situation around our country, talked about the process of negotiations, the recent events in Tegh community.
Anna Grigoryan attached importance to such meetings and advised them to get self-educated. “Don’t be satisfied only with the education provided by the educational institution, but acquire new information on a daily basis. Always be critical of any information you hear. “Critical thinking is the key to further success,” the deputy said.
Students of Journalism, Law, Political Science, Public Administration, International Relations, Oriental Studies, Radiophysics, Geology and other faculties of the Mother University visited the National Assembly with a cognitive visit.