Էլեկտրոնային առեւտրին վերաբերող կարգավորումները բերվում են ամբողջովին նոր, ժամանակակից մակարդակի
Գործող քաղաքացիական օրենսգիրքը որոշակիորեն կարգավորում է էլեկտրոնային պայմանագրերի վերաբերյալ հարցերը, սակայն կարգավորումները հնացած են: Նախագծերով էլեկտրոնային եղանակով կնքվող պայմանագրերի եւ ընդհանրապես էլեկտրոնային առեւտրին վերաբերող կարգավորումները բերվում են ամբողջովին նոր, ժամանակակից մակարդակի: Միեւնույն ժամանակ, նախատեսվող կարգավորումներով քաղաքացին այսուհետ առավել պաշտպանված կլինի պայմանագրային հարաբերություններում: Սպառողին առավել տեսանելի կլինի, թե ինչ հարաբերությունների մեջ է նա մտնում պայմանագիր կնքելիս եւ ինչ պայմանների է համաձայնվում: Սպառողների իրավունքներն առավել լավ պաշտպանելու համար հստակ երաշխիքներ են նախատեսվում պայմանագրերի կնքման դեպքում: Նշել է ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 15-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» լրամշակված նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով վերը նշված պայմանագիրն ու դրա պայմանները կազմվում են տնտեսվարողի կողմից: Սպառողը կա'մ միանում է այդ պայմանագրին, կա'մ հրաժարվում է այն կնքելուց եւ հնարավորություն չունի բանակցել կամ պայմանները փոփոխել:
«Սույն նախագիծը սահմանում է կարգավորումներ, որոնք կպաշտպանեն սպառողի շահերը»,- ընդգծել է Արդարադատության նախարարը:
Ինչ վերաբերում է հավելվածի միջոցով պայմանագիր կնքելիս որեւէ պայմանի համաձայնելուն, նախարարը նշել է, որ հավելվածում էջն ուղղակի թերթելու փոխարեն տնտեսվարողը հնարավորություն կունենա հավելյալ կոճակ սեղմելու միջոցով հստակ պատկերացում կազմել, թե ինչ պայմանների է համաձայնում: Ինչպես նաեւ, եթե հավելվածների միջոցով կնքված պայմանագրերում որեւէ պայման փոփոխության է ենթարկվում, քաղաքացին նախապես ողջամիտ ժամկետում ծանուցում է ստանալու:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ Կառավարությունն առաջին ընթերցումից հետո ներկայացրել է գրավոր առաջարկներ, ըստ որոնց` կատարվել են որոշ խմբագրական փոփոխություններ:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի փոխնախագահ Արուսյակ Ջուլհակյանն ընդգծել է, որ մարդիկ այսօր հիմնականում կատարում են առցանց առեւտուր, ինչի արդյունքում հավելյալ պաշտպանվածության խնդիր է առաջացել, հավելյալ կարգավորումների կարիք կա: Հարակից զեկուցողը նշել է, որ գործող կարգավորումները հնարավորություն չեն ընձեռում արդյունավետ կերպով պաշտպանել սպառողների իրավունքները, իսկ առաջարկվող կարգավորումները մանրակրկիտ նկարագրում են այն նոր հնարավորությունները, որոնք տրվում են սպառողներին:
Արուսյակ Ջուլհակյանն առաջարկել է հանձնաժողովին կողմ քվեարկել նախագծին: Նախագծերի փաթեթը ստացել է դրական եզրակացություն:
2022 թ. իրականացված դրամավարկային քաղաքականության արդյունքում գնաճն աստիճանաբար նվազել է՝ տարեվերջին կազմելով 8.3 տոկոս. ներկայացվել է ԿԲ գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը
12-ամսյա գնաճը 2022 թվականի մարտից զգալիորեն ավելացել է՝ երկրորդ եռամսյակի վերջին հասնելով 10.3 տոկոսի, իսկ այնուհետեւ, իրականացված դրամավարկային քաղաքականության արդյունքում, աստիճանաբար նվազել է եւ տարեվերջին կազմել 8.3 տոկոս: Այս մասին փաստել է ԿԲ նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանն ԱԺ ֆինանսավարկա...
Հաշվեքննիչ պալատը 2022 թ. ընթացքում իրականացրել է 54 հաշվեքննություն. Ատոմ Ջանջուղազյան
Հաշվեքննիչ պալատը 2022 թվականին հավատարիմ է մնացել իր առաքելությանը եւ գործել է նպատակ ունենալով նպաստել հանրային ունեցվածքի կառավարումը բարելավելուն. ասել է Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանն ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 15-ի հերթական նիստում՝ ներ...
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի   3-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի  թափուր տեղի  համար առաջադրել է Անահիտ Թումանյանի...
Օրենսդրական փաթեթով անհրաժեշտ օրենսդրական նախադրյալներ են ստեղծվում Գեղարքունիքի մարզի պարեկային ծառայության կազմում ջրային մասնագիտացված ստորաբաժանում ունենալու համար, որը կկարողանա Սեւանա լճի մակերեւույթին անմիջապես եւ դրա առափնյա հատվածում իրականացնել նոր, ավելի բարձր պատրաստվածություն ունեցող ծա...
Գործող դատավորների նկատմամբ եւս առողջության զննության գործընթաց հարուցելու հնարավորություն է նախատեսվում
Ներկայումս «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքն անդրադարձ չի կատարում նշանակված դատավորների բժշկական զննության իրականացման կարգին, ինչի պատճառով գործնականում դժվարություններ են առաջանում գործընթացը կազմակերպելու հարցում: Բացի այդ, բացակայում է դատավորի, դատավորի թեկնածուի հավակնորդի, դատավորի...
2.6 մլրդ դրամ կուղղվի շուրջ 1000 քննիչներին՝ ամսական հավելում վճարելու համար. լրացումներ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 15-ի նիստում հանձնաժողովականները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ՀՀ ինքնիշխան տարածքը պաշտպանելիս ադրբեջանական սադրանքի հետեւանքով մայիսի 12-ին զոհված ժամկետային զինծառայող Նարեկ Բաղդասարյանի հիշատակը: «Քննչական կոմիտեի քննիչները վերջին տարիներին...

Regulations on electronic trade are brought to completely new modern level
The current Civil Code clearly regulates the issues on electronic contracts, but the regulations are out of date. The regulations on the contracts being signed by electronic means and in general, on the electronic trade are brought to a completely new, modern level by the drafts. At the same time, from now on the citizen will be protected in the contractual relations with the designing relations. It will be more visible to the consumers, in what relations they enter while signing the contract and what conditions they agree. Distinct guarantees are envisaged for better protecting the consumers’ rights in signing contracts. The RA Minister of Justice Grigor Minasyan noted at May 15 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, presenting for debate in the second reading the package of the revised drafts on Making Amendments and Addenda to the RA Civil Code, on Making Amendments and Addendum to the law on Trade and Services and on Making Amendments and Addenda to the law on Protection of Consumers’ Rights.
According to the key rapporteur, the abovementioned contract and its conditions are made by the entity. The consumer either joins that contract or refuses to sign it and has an opportunity to negotiate or change the conditions.
“This draft defines regulations, which will protect the consumer’s interests,” the Minister of Justice underlined.
What refers to agreeing any condition while signing the contract through appendix, the Minister mentioned that in the appendix the entity will have an opportunity instead of simply turning the page in the appendix have a distinct picture by pressing the additional button, what conditions he/she will agree with. If any condition is changes in the signed contracts, the citizen will get a notice within the reasonable period of time.
The Minister informed that the Government presented proposals in written form after the first reading, according to which, some editorial amendments were made.
In her co-report the Committee Deputy Chair Arusyak Julhakyan underscored that today, people mainly buy online, as a result of which, additional protection problem emerged, there is need of additional regulations. The co-rapporteur noted that the current regulations don’t give an opportunity to effectively protect the consumers’ rights, and proposing regulations thoroughly describe the opportunities, which are given to the consumers.
Arusyak Julhakyan proposed the Committee to vote for the draft. The package of the drafts was endorsed.
Annual report on activity of Central Bank presented: in 2022 as a result of monetary policy, inflation gradually decreases, reaching 8.3% at the end of year
The 12-month inflation has increased significantly since March 2022, reaching 10.3% at the end of the second quarter, and then, as a result of the implemented monetary policy, it gradually decreased and reached 8.3% at the end of the year. This was stated by the Deputy Governor of the Central Bank A...
Atom Janjughazyan: Audit Chamber carried out 54 audits in 2022
In 2022, the Audit Chamber remained faithful to its mission and acted with the aim of promoting to improve the management of public assets: the Chairman of the Audit Chamber Atom Janjughazyan said at the regular sitting of the NA Standing Committee on Financial-Credit and Budgetary Affairs on May 15...
RA NA President’s statement on nominating candidates for vacancy of judge of Court of Cassation
According to Article 166.3 of the Constitution of the Republic of Armenia and Article 143.2 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, the Higher Judicial Council nominated the candidates Anahit Tumanyan, Gayane Mazmanyan and Sergey Meghryan for the vacancy of the jud...
An opportunity is designed to initiate health examination process also towards acting judges
At present, the constitutional law the RA Judicial Code does not refer to the order of the implementation of the appointed judges’ medical examination, because of which in practice difficulties arise in organizing the process. Besides, the power of establishing the order of the implementation of the...
Addenda to the law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions: 2.6 billion AMD to be directed to 1000 investigators for monthly supplement
At May 15 sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the Committee members observed a minute silence in honour of the memory of the conscript serviceman Narek Baghdasaryan fallen because of the Azerbaijani provocation defending the sovereign territory of the Republic of Armenia...