Էլեկտրոնային առեւտրին վերաբերող կարգավորումները բերվում են ամբողջովին նոր, ժամանակակից մակարդակի
Գործող քաղաքացիական օրենսգիրքը որոշակիորեն կարգավորում է էլեկտրոնային պայմանագրերի վերաբերյալ հարցերը, սակայն կարգավորումները հնացած են: Նախագծերով էլեկտրոնային եղանակով կնքվող պայմանագրերի եւ ընդհանրապես էլեկտրոնային առեւտրին վերաբերող կարգավորումները բերվում են ամբողջովին նոր, ժամանակակից մակարդակի: Միեւնույն ժամանակ, նախատեսվող կարգավորումներով քաղաքացին այսուհետ առավել պաշտպանված կլինի պայմանագրային հարաբերություններում: Սպառողին առավել տեսանելի կլինի, թե ինչ հարաբերությունների մեջ է նա մտնում պայմանագիր կնքելիս եւ ինչ պայմանների է համաձայնվում: Սպառողների իրավունքներն առավել լավ պաշտպանելու համար հստակ երաշխիքներ են նախատեսվում պայմանագրերի կնքման դեպքում: Նշել է ՀՀ արդարադատության նախարար Գրիգոր Մինասյանը` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 15-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», ««Առեւտրի եւ ծառայությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ ««Սպառողների իրավունքների պաշտպանության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» լրամշակված նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով վերը նշված պայմանագիրն ու դրա պայմանները կազմվում են տնտեսվարողի կողմից: Սպառողը կա'մ միանում է այդ պայմանագրին, կա'մ հրաժարվում է այն կնքելուց եւ հնարավորություն չունի բանակցել կամ պայմանները փոփոխել:
«Սույն նախագիծը սահմանում է կարգավորումներ, որոնք կպաշտպանեն սպառողի շահերը»,- ընդգծել է Արդարադատության նախարարը:
Ինչ վերաբերում է հավելվածի միջոցով պայմանագիր կնքելիս որեւէ պայմանի համաձայնելուն, նախարարը նշել է, որ հավելվածում էջն ուղղակի թերթելու փոխարեն տնտեսվարողը հնարավորություն կունենա հավելյալ կոճակ սեղմելու միջոցով հստակ պատկերացում կազմել, թե ինչ պայմանների է համաձայնում: Ինչպես նաեւ, եթե հավելվածների միջոցով կնքված պայմանագրերում որեւէ պայման փոփոխության է ենթարկվում, քաղաքացին նախապես ողջամիտ ժամկետում ծանուցում է ստանալու:
Նախարարը տեղեկացրել է, որ Կառավարությունն առաջին ընթերցումից հետո ներկայացրել է գրավոր առաջարկներ, ըստ որոնց` կատարվել են որոշ խմբագրական փոփոխություններ:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի փոխնախագահ Արուսյակ Ջուլհակյանն ընդգծել է, որ մարդիկ այսօր հիմնականում կատարում են առցանց առեւտուր, ինչի արդյունքում հավելյալ պաշտպանվածության խնդիր է առաջացել, հավելյալ կարգավորումների կարիք կա: Հարակից զեկուցողը նշել է, որ գործող կարգավորումները հնարավորություն չեն ընձեռում արդյունավետ կերպով պաշտպանել սպառողների իրավունքները, իսկ առաջարկվող կարգավորումները մանրակրկիտ նկարագրում են այն նոր հնարավորությունները, որոնք տրվում են սպառողներին:
Արուսյակ Ջուլհակյանն առաջարկել է հանձնաժողովին կողմ քվեարկել նախագծին: Նախագծերի փաթեթը ստացել է դրական եզրակացություն:
2022 թ. իրականացված դրամավարկային քաղաքականության արդյունքում գնաճն աստիճանաբար նվազել է՝ տարեվերջին կազմելով 8.3 տոկոս. ներկայացվել է ԿԲ գործունեության վերաբերյալ տարեկան հաղորդումը
12-ամսյա գնաճը 2022 թվականի մարտից զգալիորեն ավելացել է՝ երկրորդ եռամսյակի վերջին հասնելով 10.3 տոկոսի, իսկ այնուհետեւ, իրականացված դրամավարկային քաղաքականության արդյունքում, աստիճանաբար նվազել է եւ տարեվերջին կազմել 8.3 տոկոս: Այս մասին փաստել է ԿԲ նախագահի տեղակալ Արմեն Նուրբեկյանն ԱԺ ֆինանսավարկա...
Հաշվեքննիչ պալատը 2022 թ. ընթացքում իրականացրել է 54 հաշվեքննություն. Ատոմ Ջանջուղազյան
Հաշվեքննիչ պալատը 2022 թվականին հավատարիմ է մնացել իր առաքելությանը եւ գործել է նպատակ ունենալով նպաստել հանրային ունեցվածքի կառավարումը բարելավելուն. ասել է Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ Ատոմ Ջանջուղազյանն ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 15-ի հերթական նիստում՝ ներ...
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 166-րդ հոդվածի   3-րդ մասի եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 143-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատի դատավորի  թափուր տեղի  համար առաջադրել է Անահիտ Թումանյանի...
Օրենսդրական փաթեթով անհրաժեշտ օրենսդրական նախադրյալներ են ստեղծվում Գեղարքունիքի մարզի պարեկային ծառայության կազմում ջրային մասնագիտացված ստորաբաժանում ունենալու համար, որը կկարողանա Սեւանա լճի մակերեւույթին անմիջապես եւ դրա առափնյա հատվածում իրականացնել նոր, ավելի բարձր պատրաստվածություն ունեցող ծա...
Գործող դատավորների նկատմամբ եւս առողջության զննության գործընթաց հարուցելու հնարավորություն է նախատեսվում
Ներկայումս «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքն անդրադարձ չի կատարում նշանակված դատավորների բժշկական զննության իրականացման կարգին, ինչի պատճառով գործնականում դժվարություններ են առաջանում գործընթացը կազմակերպելու հարցում: Բացի այդ, բացակայում է դատավորի, դատավորի թեկնածուի հավակնորդի, դատավորի...
2.6 մլրդ դրամ կուղղվի շուրջ 1000 քննիչներին՝ ամսական հավելում վճարելու համար. լրացումներ «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում
ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 15-ի նիստում հանձնաժողովականները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ՀՀ ինքնիշխան տարածքը պաշտպանելիս ադրբեջանական սադրանքի հետեւանքով մայիսի 12-ին զոհված ժամկետային զինծառայող Նարեկ Բաղդասարյանի հիշատակը: «Քննչական կոմիտեի քննիչները վերջին տարիներին...

Регулирование электронной торговли выводится на совершенно новый, современный уровень
“Действующий Гражданский кодекс в определенной мере регулирует вопросы, касающиеся электронных договоров, но положения устарели. Проекты выводят регламент электронных договоров и электронной торговли в целом на совершенно новый, современный уровень. В то же время, с запланированным регулированием гражданин отныне будет более защищен в договорных отношениях. Потребителю будет виднее, в какие отношения он вступает при заключении договора и на какие условия соглашается. В целях лучшей защиты прав потребителей предоставляются четкие гарантии при заключении договоров”, - отметил министр юстиции Г.Минасян 15 мая на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам при обсуждении   во втором чтении пакета проектов о внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс РА, в законы “О торговле и услугах” и “О защите прав потребителей”.
По словам основного докладчика, данный проект устанавливает нормы, которые будут защищать интересы потребителя.
Министр сообщил, что после первого чтения правительство представило письменные предложения, по которым были внесены некоторые редакционные правки.
По пакету проектов выступила также заместитель председателя комиссии А.Джулакян, подчеркнув, что существующие нормативные акты не дают возможности эффективно защищать права потребителей, а предлагаемые поправки подробно описывают предоставляемые потребителям новые возможности.
А.Джулакян предложила комиссии проголосовать за проекты. Пакет получил положительное заключение.
Представлено ежегодное сообщение о деятельности ЦБ: в 2022 г. вследствие проводимой денежно-кредитной политики инфляция постепенно снизилась, достигнув на конец года 8,3%
“12-месячная инфляция значительно увеличилась с марта 2022 г., достигнув 10,3% на конец второго квартала, а затем вследствие проводимой денежно-кредитной политики постепенно снизилась, достигнув на конец года 8,3%”, - подчеркнул заместитель председателя Центрального банка (ЦБ) А.Нурбекян 15 мая на з...
А.Джанджугазян: АП в 2022 г. проведено 54 аудита
“Аудиторская палата (АП) в 2022 г. осталась верна своей миссии и действовала, способствуя совершенствованию управления государственными активами”, - отметил председатель АП А.Джанджугазян на очередном заседании Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам 15 мая, представляя еж...
В соответствии со ст.166.3 Конституции Республики Армения и ст.143.2 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания” Высший Судебный Совет выдвинул кандидатуры А.Туманян, Г.Мазманян и С.Мегряна на вакантное место судьи Гражданской палаты Кассационного суда....
“Законодательным пакетом создаются необходимые законодательные предпосылки для наличия в составе Патрульной службы Гегаркуникской области специализированного водного подразделения, которое сможет осуществлять новую, более подготовленную службу непосредственно в акватории озера Севан и прибрежной зон...
Намечается процесс медицинского освидетельствования действующих судей
“В настоящее время в Судебном кодексе РА не упоминается порядок медицинского освидетельствования назначенных судей, в связи с чем возникают практические трудности в организации процесса. Кроме того, отсутствуют полномочия по определению порядка медицинского освидетельствования судьи, соискателя канд...
Дополнения в закон “Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы”: около 1000 следователей выделяются 2,6 млрд драмов на ежемесячную доплату
15 мая на заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам члены комиссии почтили минутой молчания память солдата-срочника Н.Багдасаряна, погибшего 12 мая вследствие азербайджанской провокации при защите суверенной территории РА. “Следователи Следственного комитета (СК) в последн...