Գործող կարգավորումներն առաջացնում են կամավոր եւ օրինական աշխատանքի տարանջատման, կամավորություն իրականացնողների ու կամավորական կազմակերպությունների երաշխիքների բացակայության, օտարերկրյա կամավորական աշխատանքներ իրականացնողների ներգրավման խնդիրներ. նշել է ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի՝ մայիսի 16-ի նիստում քննարկվել է «Կամավոր աշխատանքի մասին» օրենքի նախագծի եւ հարակից օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Ըստ փոխնախարարի՝ հիմնական օրենքում ամրագրվում են կամավոր եւ օգնություն ցուցաբերելու նպատակով կատարված աշխատանքները, կամավոր աշխատանքի սուբյեկտները, կամավոր աշխատանքի հետ կապված սահմանափակումներն ու առանձնահատկությունները, կամավորի եւ կազմակերպության միջեւ հարաբերությունների պայմանագրային կարգավորումները:
Ռուբեն Սարգսյանի հավաստմամբ օրենսդրական փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է կամավոր աշխատանքի ամբողջական օրենսդրական կարգավորմամբ, այդ թվում՝ միասնական իրավական կարգավորումների սահմանմամբ ու առկա իրավական հիմքերի ներդաշնակեցմամբ, ինչն իրավական հիմքեր կստեղծի կազմակերպությունների կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ինստիտուտի զարգացման համար:
Համաձայն ներկայացվող նախագծի՝ կամավոր է համարվում այն քաղաքացին, որը կամավոր աշխատանք է իրականացնում եւ ունի պայմանագիր: Տարիքային ե՛ւ վերին, ե՛ւ ներքին շեմը չունի սահմանափակումներ, սակայն մինչեւ 16 տարեկան, հաշմանդամություն ունեցող, մինչեւ երկու տարեկան երեխա խնամող անձինք կամավորական աշխատանքում կներգրավվեն օրենքով սահմանված սահմանափակումներին ու առանձնահատկություններին համապատասխան: Փաթեթը ներառում է նաեւ առողջության եւ անվտանգության պահպանման, ապահովագրության երաշխիքներ:
Կամավորին կամավորական աշխատանքին ներգրավվելու հնարավորություն ունեն հանրային իշխանությունների մարմինները, այդ թվում՝ պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմինները, պետական կամ համայնքային ոչ առեւտրային կազմակերպությունները, շահույթ ստանալու նպատակ չհետապնդող այլ իրավաբանական անձինք կամ հիմնարկները եւ հարյուր տոկոս պետությանը սեփականության իրավունքով պատկանող բաժնեմաս ունեցող՝ շահույթ ստանալու նպատակ հետապնդող իրավաբանական անձինք:
Կամավորական չեն համարվում ընտանեկան կամ ազգակցական հարաբերությունների հիման վրա օգնություն ցուցաբերելու նպատակով կատարվող աշխատանքները, իսկ պետական պաշտպանության ոլորտում կամավորությունը կարգավորվում է առանձին օրենքով:
Փաթեթը միտված է նպաստելու կամավորական ինստիտուտի կայունացմանը, ինչպես նաեւ կրթություն եւ աշխատաշուկա կապի, որակյալ աշխատուժի, քաղաքացիական ակտիվ հասարակության ձեւավորմանը եւ այլն: Այն նաեւ հնարավորություն կտա նոր գիտելիքներ եւ մասնագիտական փորձ ձեռք բերել:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով վերոնշյալ փոփոխությունները գրավչություն կապահովեն կամավորական աշխատանքի նկատմամբ:
Ռուբեն Սարգսյանը պատասխանել է պատգամավորների բազմաթիվ հարցերին, որոնք առնչվել են փրկարարական աշխատանքներին կամավորի մասնակցությանը, հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար մատչելի պայմաններ ապահովելուն, գործատու-կամավոր գործակցությանը, կամավորի կատարած ծախսերի փոխհատուցմանը եւ այլն:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը նշել է, որ առաջարկություններին կանդրադառնան առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում, իսկ առաջիկայում Կառավարության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ կկազմակերպվի աշխատանքային քննարկում:
Հերիքնազ Տիգրանյանը բարձր է գնահատել համատեղ մշակված փաթեթը եւ ընդգծել կամավոր աշխատանքի ոլորտի օրենսդրորեն կարգավորման անհրաժեշտությունը:

Current regulations cause problems of separation of voluntary and legal work, lack of guarantees for volunteers and volunteer organizations, involvement of foreign volunteer workers: the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan stated.
The draft law on Voluntary Work and the package of related draft laws were debated at May 16 sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs.
According to the Deputy Minister, the main law stipulates voluntary and assistance work, subjects of voluntary work, limitations and features regarding voluntary work, contractual regulations of relations between the volunteer and the organization.
According to Ruben Sargsyan, the need to adopt the legislative package is conditioned by the complete legislative regulation of voluntary work.
According to the presented draft, a citizen who performs voluntary work and has a contract is considered a volunteer. There are no limitations, but persons under 16 years of age, persons with disabilities, and persons taking care of children under two years of age will be involved in volunteer work in accordance with the limitations and specifications set by the law. The package also includes health and safety protection, insurance guarantees.
Public authorities, including state or local self-government bodies, state or community non-commercial organizations, other non-profit legal entities or institutions, and for-profit legal entities with 100% state-owned shares have the opportunity to engage volunteers in voluntary work.
The activities performed to provide assistance based on family or kinship relations are not considered voluntary, and volunteering in the field of state defense is regulated by a separate law.
The package is aimed at promoting the stabilization of the volunteer institute, as well as the education and labor market connection, the formation of a qualified workforce, the formation of an active civil society, etc. It will also provide an opportunity to gain knowledge and professional experience.
According to the key rapporteur, the above mentioned amendments will provide attractiveness to voluntary work.
Ruben Sargsyan responded to many questions of the deputies, which were related to volunteer’s participation in rescue operations, providing accessible conditions for people with disabilities, employer-volunteer cooperation, reimbursement of volunteer’s expenses, etc.
The Chair of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan mentioned that the proposals will be addressed during the period from the first to the second reading, and a working debate will be organized with the participation of Government representatives in the near future.
Heriknaz Tigranyan highly valued the jointly developed package and underscored the necessity of legal regulation of the field of voluntary work.