ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 16-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Լիլիթ Գալստյանի խոսքով նախագծի ընդունումը պայմանավորված է  Հայաստանում բնության, պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության եւ օգտագործման նկատմամբ անհատական եւ հանրային պատասխանատվությունը բարձրացնելու, ինչպես նաեւ պահպանման կարգերի եւ ռեժիմների խախտումները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ: Պատգամավորի գնահատմամբ այս առումով ներկա իրավիճակը բավական հեռու է բավարար լինելուց:
Վերոնշյալը նկատի ունենալով՝ հեղինակն առաջարկում է խստացնել, գրեթե կրկնապատկել օրենսգրքի 94-րդ եւ 95-րդ հոդվածներով սահմանված վարչական տույժերի չափերը, ինչպես նաեւ սահմանել համապատասխան կարգավորումներ այն դեպքերում, երբ նույն խախտումը կատարվում է երկրորդ անգամ՝ վեց ամսվա ընթացքում:
Ուսումնասիրվել է եվրոպական մի շարք երկրների, Վրաստանի եւ Ռուսաստանի փորձը, տեղի են ունեցել քննարկումներ շահագրգիռ կազմակերպությունների եւ մասնագետների հետ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական կարծիքը:
Պատգամավորները ներկայացրել են որոշ առաջարկներ:  Մասնավորապես, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանն առաջարկել է ոչ միայն սահմանափակվել վարչական տույժեր սահմանելով, այլեւ խախտում կատարողներին որոշակի ժամկետներով զրկել պաշտոններ զբաղեցնելու հնարավորությունից:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին: Այն կառաջարկվի ընդգրկելու ԱԺ մայիսի 23-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

16 мая Постоянная комиссия НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта обсудила в первом чтении проект о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях, предложенный депутатом от фракции "Армения" Л.Галстян.  Согласно автору инициативы, принятие проекта обусловлено​​необходимостью повышения в Армении индивидуальной и общественной ответственности за охрану и использование недвижимых памятников природы, истории и культуры, а также снижения нарушений правил и режимов сохранения. По Галстян, нынешняя ситуация в этом отношении далека от удовлетворительной.
Учитывая изложенное, автор предлагает ужесточить, почти вдвое размеры административных взысканий, определенных 94-й и 95-й статьями Кодекса, а также установить соответствующие нормы в случаях повторного совершения того же правонарушения в течение шести месяцев.
Изучен опыт ряда европейских стран, Грузии и России, проведены обсуждения с заинтересованными организациями и специалистами.
Положительное мнение правительства представил заместитель министра образования, науки, культуры и спорта А.Кочарян.
Депутаты представили ряд предложений. В частности, депутат от фракции “Гражданский договор” А.Асланян предложил не только ограничиться наложением административных взысканий, но и лишить нарушителей возможности занимать должности на определенный срок.
Комиссия вынесла по проекту положительное заключение. Предложено включить его в проект повестки дня созываемых 23 мая очередных заседаний НС.