ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը մայիսի 16-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Լիլիթ Գալստյանի խոսքով նախագծի ընդունումը պայմանավորված է  Հայաստանում բնության, պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության եւ օգտագործման նկատմամբ անհատական եւ հանրային պատասխանատվությունը բարձրացնելու, ինչպես նաեւ պահպանման կարգերի եւ ռեժիմների խախտումները նվազեցնելու անհրաժեշտությամբ: Պատգամավորի գնահատմամբ այս առումով ներկա իրավիճակը բավական հեռու է բավարար լինելուց:
Վերոնշյալը նկատի ունենալով՝ հեղինակն առաջարկում է խստացնել, գրեթե կրկնապատկել օրենսգրքի 94-րդ եւ 95-րդ հոդվածներով սահմանված վարչական տույժերի չափերը, ինչպես նաեւ սահմանել համապատասխան կարգավորումներ այն դեպքերում, երբ նույն խախտումը կատարվում է երկրորդ անգամ՝ վեց ամսվա ընթացքում:
Ուսումնասիրվել է եվրոպական մի շարք երկրների, Վրաստանի եւ Ռուսաստանի փորձը, տեղի են ունեցել քննարկումներ շահագրգիռ կազմակերպությունների եւ մասնագետների հետ:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ալֆրեդ Քոչարյանը ներկայացրել է Կառավարության դրական կարծիքը:
Պատգամավորները ներկայացրել են որոշ առաջարկներ:  Մասնավորապես, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանն առաջարկել է ոչ միայն սահմանափակվել վարչական տույժեր սահմանելով, այլեւ խախտում կատարողներին որոշակի ժամկետներով զրկել պաշտոններ զբաղեցնելու հնարավորությունից:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին: Այն կառաջարկվի ընդգրկելու ԱԺ մայիսի 23-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

On May 16, the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport debated in the first reading the draft law on Making Addenda and Amendments to the RA Code on Administrative Offences authored by the deputy of the NA Armenia Faction Lilit Galstyan. According to Lilit Galstyan, the adoption of the draft is conditioned by the necessity of raising the individual and public responsibility towards preservation and use of the nature, immovable monuments of history and culture, as well as decreasing the violations of the preservation orders and regimes. As the deputy appreciated, in this aspect the current situation is rather far from being sufficient.
Taking into consideration the abovementioned, the author proposes to make the amount of the administrative penalties established by Articles 94 and 95 stricter, almost to duplicate, as well as set relevant regulations in cases, when the same violation is committed for the second time, during six months.
The experience of a number of European countries, Georgia and Russia was studies, debates were held with the concerned organizations and specialists.
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Alfred Kocharyan presented the positive opinion of the Government.
The deputies presented some proposals. In particular, the deputy of the Civil Contract Faction Hakob Aslanyan proposed not only to be restricted by establishing administrative penalties, but also deprive the violators from the opportunity of holding positions for certain terms.
The Committee endorsed the draft. It will be proposed to include in the draft agenda of the NA regular sittings to be convened on May 23.