ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնական այցը Հունաստանի Հանրապետություն
Հոկտեմբերի 12-ին սկսվեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը Հունաստանի Հանրապետություն: Պատվիրակության կազմում են պատգավորներ Հովհաննես Մարգարյանը, Գոհարիկ Ենոքյանը, Ռուզաննա Առաքելյանը, Էդուարդ Շարմազանովը, Մարտին Սարգսյանը, Արման Սահակյանը, Ալեքսան Պետրոսյանը:
Աթենքում ՀՀ ԱԺ նախագահի գլխավորած պատվիրակությանն ընդունեց Հունաստանի  Նախագահ  Կարոլոս Պապուլիասը:
Ողջունելով հյուրերին` Հունաստանի Նախագահը բարձր գնահատեց երկու երկրների միջեւ գոյություն ունեցող դարերից եկող բարեկամական եւ ջերմ  հարաբերությունները, ինչը պայմանավորված է նաեւ պատմական ընդհանրությամբ եւ ճակատագրերի նմանությամբ: «Եվ հայերը, եւ հույները տուժել են Թուրքիայի կողմից», -նշեց Նախագահ Պապուլիասը: Նա ափսոսանք հայտնեց, որ մինչ օրս Թուրքիան ներողություն չի խնդրել հայերից Օսմանյան կայսրության իրականացրած ոճրագործության համար, ինչպես դա արեց Գերմանիան`  ներողություն խնդրելով հրեաներից նացիստների իրագործած հոլոքոսթի համար:
Հունաստանի Նախագահը կարեւորեց ԱԺ նախագահի այցը երկկողմ գործակցությունը զարգացնելու առումով եւ համոզմունք հայտնեց, որ  հունվարին սպասվող Հայաստանի Նախագահ Սերժ Սարգսյանի այցը Հունաստան էլ ավելի կամրապնդի երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունները եւ կխթանի միջպետական փոխգործակցությունը: Նա  կարեւորեց նաեւ միջխորհրդարանական եւ տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը եւ ընդհանրապես հարաբերությունների խորացումը բոլոր բնագավառներում:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցին, Հունաստանի նախագահը կարեւորեց հիմնախնդրի խաղաղ ճանապարհով լուծումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` նշեց, որ Հայաստանի անկախությունից ի վեր Հունաստանի հետ ձեւավորվել են ամուր գործընկերային հարաբերություններ, որոնք հիմնված են մեր ժողովուրդների միջեւ դարավոր բարեկամության վրա: Նա բարձր գնահատեց Հայաստանի եւ Հունաստանի միջեւ հաստատված հարաբերությունները, որոնք կարեւոր գրավական են տարբեր ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման եւ խորացման համար: Նշվեց, որ Հայաստանը նույնպես կարեւորում է Հունաստանի հետ հարաբերությունների թե՛ երկկողմ եւ թե՛ բազմակողմ ձեւաչափերով  զարգացումը: Հայաստանի խորհրդարանի նախագահը շեշտեց, որ հայ-հունական համագործակցությունը Հայաստանը դիտում է որպես կարեւոր բաղադրիչ մեր երկրի եվրաինտեգրման քաղաքականության ընդհանուր համատեքստում` հաշվի առնելով Հունաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը եվրոպական կառույցներում: Ազգային ժողովի նախագահը նշեց, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս ԵՄ անդամ երկրների եւ խորհրդարանների հետ հարաբերությունների զարգացմանը, իսկ Արեւելյան գործընկերությունը որակական այլ հարթություն է տեղափոխում եվրոպական երկրների հետ փոխգործակցությունը` նոր հեռանկարներ բացելով Հայաստանի համար: Հովիկ Աբրահամյանը կարեւորեց երկկողմ առեւտրատնտեսական կապերի աշխուժացումը, այս համատեքստում նշելով, որ դրանց մակարդակը չի արտացոլում  համագործակցության համար առկա ներուժը: Նա կարեւորեց միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեության ակտիվացումը: Ազգային ժողովի նախագահը նշեց, որ Հայաստանը հետեւողական է ԵՄ հետ քաղաքական երկխոսությունը ու աստիճանական տնտեսական  ինտեգրումը  խորացնելու  իր  քաղաքական  հանձնառության   մեջ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ եղավ նաեւ հայ-թուրքական հարաբերություններին: Կողմերը քննարկեցին նաեւ Հունաստանի հայկական համայնքին հուզող մի շարք հարցեր:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության հաջորդ հադիպումը Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահ Ֆիլիպոս Պետսալնիկոսի  հետ էր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնելով Հունաստան այցելելու հրավերի եւ  ջերմ ընդունելության համար` նշեց, որ Հայաստանը եւ Հունաստանը ավանդական բարեկամ երկրներ են եւ մեր ժողովուրդների բարեկամությունը պայմանավորված է դարերի խորքից եկող փոխադարձ հարգանքի, պատմական ընդհանուր անցյալի, հոգեւոր եւ մշակութային արժեքների, ազգային հատկանիշների ընդհանրությամբ: Հայ-հունական միջպետական համագործակցության հետագա ընդլայնման եւ խորացման առումով Հովիկ Աբրահամյանը  առանձնահատուկ դեր  վերապահեց  օրենսդիր մարմինների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը եւ հետագա ընդլայնմանը: Այս համատեքստում նա անհրաժեշտ համարեց  Հայաստանի եւ Հունաստանի խորհրդարանների միջեւ տարբեր մակարդակներով  երկկողմ այցերի ակտիվացումը` ապահովելով դրանց շարունակական բնույթը: ԱԺ նախագահը անհրաժեշտ համարեց խթանելու միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը, ոչ միայն երկկողմ հարթությունում, այլ նաեւ բազմակողմ, մասնավորապես, Եվրամիության հետ համագործակցության ձեւաչափով: Կարեւոր համարելով եվրաինտեգրման գործընթացում Հունաստանի փորձը, Հովիկ Աբրահամյանը առաջարկեց  քննարկել նաեւ փորձի փոխանակման հնարավորությունները Հայաստանի օրենսդրությունը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ:
ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն հայտնեց Հունաստանի խորհրդարանի կողմից 1996 թ. Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման համար:
Հունաստանի խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն հայտնեց  իր հրավերը ընդունելու եւ  Հունաստան այցելելու համար եւ համոզմունք հայտնեց, որ Հովիկ Աբրահամյանի այցը կնպաստի երկու երկրների եւ խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների խորացմանը: Նա կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի զարգացումը եւ բարեկամության պատգամավորական խմբերի գործունեության ակտիվացումը: Նրա համոզմամբ` երկու երկրների ավանդական բարեկամությանը մեծապես նպաստում է համայնքների գոյությունը եւ Հունաստանում, եւ Հայաստանում:
Պարոն Պետսալնիկոսը բարձր գնահատեց Հայաստանի ջանքերն ուղղված Եվրամիության հետ հարաբերությունների խորացմանը եւ ողջունեց Հայաստան-Եվրամիություն բանակցությունների ընթացքը: Նա նշեց, որ Հունաստանը մշտապես Հայաստանի կողքին է եւ ամեն ինչ կանի Հայաստանին օժանդակելու   եվրաինտեգրման գործընթացում:
Կողմերը կարեւորեցին համագործակցությունը միջազգային կառույցներում  երկկողմ կարեւորություն ներկայացնող հարցերի շուրջ:
Հանդիպման վերջում Հովիկ Աբրահամյանը իր հույն գործընկերոջը  պաշտոնական այցով հրավիրեց Հայաստան: Հրավերը սիրով ընդունվեց:
Հանդիպումից հետո երկու երկրների խորհրդարանների նախագահները  մամուլի համար հանդես եկան հայտարարությամբ:  Ֆիլիպոս Պետսալնիկոսը Հովիկ Աբրահամյանին պարգեւատրեց Հունաստանի խորհրդարանի ոսկե մեդալով:
Նշենք, որ նախօրեին ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը Նեա Զմիրնիում ծաղկեպսակ եւ ծաղիկներ դրեց  Հայոց ցեղասպանության նահատակների հուշակոթողին:

Официальный визит Председателя НС РА О.Абраамяна в Греческую Республику
12 октября начался официальный визит в Греческую Республику  делегации, возглавляемой Председателем НС РА О.Абраамяном. В составе делегации – депутаты О.Маргарян, Г.Енокян, Р.Аракелян, Э.Шармазанов, М.Саргсян, А.Саакян, А.Петросян.
В Афинах  возглавляемую Председателем НС РА делегацию принял Президент Греческой Республики  К.Папулиас.
Приветствуя гостей, Президент Греции высоко оценил существующие веками между двумя странами дружественные и теплые отношения, обусловленные также общностью исторических судеб. “И армяне, и греки страдали от Турции”, - заметил г-н Папулиас. Он выразил сожаление, что до сих пор Турция не попросила прощения у армян за содеянное Османской империей злодеяние, как это сделала Германия, попросив прощения у евреев за свершенный нацистами Холокост.
Президент Греции подчеркнул важность визита Председателя НС РА в плане развития двусторонних отношений и выразил уверенность, что ожидающийся в январе визит в Грецию Президента Республики Армения С.Саргсяна еще более укрепит дружественные отношения      двух стран  и явится стимулом  к  межгосударственному  взаимосотрудничеству. Он особо выделил также активизацию межпарламентского и экономического сотрудничества и углубление отношений в целом во всех областях.
Обратившись к вопросу урегулирования Карабахского конфликта, Президент Греции подчеркнул важность разрешения проблемы мирным путем в рамках Минской группы ОБСЕ.
Председатель НС РА О.Абраамян, поблагодарив за теплый прием, отметил, что со дня обретения Арменией независимости сформировались крепкие партнерские связи с Грецией, опирающиеся на вековую дружбу наших народов. Он высоко оценил установившиеся между Арменией и Грецией отношения, ставшие важным   залогом  дальнейшего развития и углубления сотрудничества в различных сферах. Спикер НС особо выделил, что армяно-греческое сотрудничество рассматривается в Армении как важный компонент в контексте общей политики евроинтеграции нашей страны, с учетом активной вовлеченности Греции в европейские структуры. Председатель НС отметил, что Армения придает большое значение   развитию отношений с парламентами и странами-членами ЕС, а Восточное партнерство переносит на качественно иной уровень взаимодействие с европейскими государствами, открывая перед Арменией новые перспективы. О.Абраамян подчеркнул важность оживления двусторонних  торгово-экономических связей, отметив в этом контексте, что их уровень не отражает имеющийся для сотрудничества потенциал. Он особо выделил необходимость активизации деятельности межправительственной комиссии. Спикер НС  заметил, что Армения последовательна в своих политических обязательствах углублять политический диалог и постепенную экономическую интеграцию с ЕС.
На встрече затронуты были также армяно-турецкие отношения. Стороны обсудили и ряд вопросов, волнующих армянскую общину Греции.
Следующая встреча делегации НС РА состоялась с Председателем Парламента Греции Ф.Петсалникосом.
Председатель НС РА О.Абраамян, поблагодарив за приглашение посетить Грецию и теплый прием, отметил, что Армения и Греция – традиционно  дружественные страны   и дружба наших народов обусловлена идущими из глубин веков историческим прошлым, взаимным уважением, общими духовными и культурными ценностями, национальными чертами. В аспекте дальнейшего расширения и углубления  армяно-греческого межгосударственного сотрудничества О.Абраамян особую роль отвел развитию и расширению отношений между законодательными органами. В этом контексте спикер считает необходимой активизацию взаимных визитов между парламентами Армении и Греции на различных уровнях – при  обеспечении  их постоянства. Председатель НС считает необходимым стимулирование межпарламентского взаимодействия  не  только в двусторонней, но и многосторонней плоскости, в частности в формате сотрудничества с Евросоюзом. Считая важным опыт Греции в процессе евроинтеграции, О.Абраамян предложил обсудить также возможности обмена опытом в гармонизации законодательства Армении с европейскими стандартами.
Председатель НС РА О.Абраамян поблагодарил Парламент Греции за признание и осуждение в 1996 г. Геноцида армян.
Председатель Парламента Греции, поблагодарив за принятие его приглашения и визит в Грецию, выразил уверенность, что визит О.Абраамяна будет способствовать  углублению отношений между двумя странами и парламентами. Он подчеркнул важность развития межпарламентских связей и активизации парламентских групп дружбы. Спикер греческого парламента убежден, что традиционной дружбе  двух стран в значительной мере содействует   существование национальных общин и в Греции, и в Армении.
Г-н  Петсалникос высоко оценил усилия Армении к углублению отношений с ЕС и приветствовал процесс переговоров  Армения – Евросоюз. Он отметил, что Греция  всегда рядом с Арменией и сделает все возможное для поддержки Армении в процессе евроинтеграции.
Стороны подчеркнули важность  сотрудничества в международных структурах по вопросам, представляющим двусторонний интерес.
В завершение встречи О.Абраамян пригласил своих греческих коллег посетить Армению с официальным визитом. Приглашение было любезно принято.
После встречи спикеры парламентов двух стран выступили с заявлением для прессы. Г-н Петсалникос наградил О.Абраамяна Золотой медалью Парламента Греции.