Ապրիլի 6-ին խորհրդարանում էին հյուրընկալվել տարբեր ոլորտներ ներկայացնող կանայք, ովքեր Մայրության եւ գեղեցկության տոնի առթիվ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի կողմից պարգեւատրվել են Ազգային ժողովի Պատվո մեդալով: Հանդիսավոր պայմաններում մեդալները նրանց հանձնեց անձամբ ԱԺ նախագահը: Շնորհավորելով մշակույթի, կրթության, առողջապահության եւ ոստիկանության ոլորտները ներկայացնող, Հայաստանի մարզերից ու մայրաքաղաքից ժամանած կանանց` Հովիկ Աբրահամյանն ասաց.
Ես հաճախ եմ Ոսկեզօծ այս սրահում ընդունում տարբեր գործիչների, պատվիրակությունների: Բայց այսօր այս սրահը մի տեսակ հատուկ լույսով եւ ջերմությամբ է ողողված, եւ դա, սիրելի կանայք, ձեր լույսն ու ջերմությունն է:
Երբ իմ նախաձեռնությամբ, որին միացան խորհրդարանի իմ գործընկերները, մենք հայ տոնացույցը լրացրեցինք, իմ գնահատմամբ, կարեւորագույն տոներից մեկով, նշելով «Ընտանիքի օրը», մենք ձեզանից յուրաքանչյուրի, մեր բոլոր մայրերի եւ կանանց կերպարն ենք  նկատի ունեցել` որպես հայ ընտանիքի հենասյուն եւ պահապան:
Այսօր ես իրապես հպարտ  եմ, որ ձեր ջերմությամբ ողողված այս դահլիճում կարող եմ իմ` որպես Ազգային ժողովի նախագահի, որպես հայ տղամարդու երախտիքի խոսքն ուղղել ձեզ, սիրելի կանայք: Անկեղծ լինեմ` ինձ համար այդ բաժանումը` մարտի 8-ից ապրիլի 7, մի քիչ պայմանական է, քանզի մենք հայ մորը, հայ կնոջը պիտի գնահատենք ու արժանին մատուցենք միշտ: Որովհետեւ հայ կինը եղել է, կա, ու ես վստահ եմ, մշտապես լինելու է մեր հոգսերի, մեր ապրումների եւ մեր նվաճումների փարոսը:
Սիրելի կանայք, երբ ես տեսնում եմ, թե հայ կինն այսօր ինչ բարձունքների է հասել մեր երկրի զարգացման եւ առաջընթացի ցանկացած ոլորտում, ես գնահատում եմ այն մեծ եւ անփոխարինելի ներուժը, որ կա յուրաքանչյուր հայ կնոջ մեջ, լինի ուսուցիչ, մշակույթի գործիչ, զինվորի մայր, թե քաղաքական գործիչ:
Անկեղծ լինեմ, ես մշտապես այն զգացողությունն ունեմ, թե մենք` հայ տղամարդիկս, ինչ-որ բան միշտ պակաս ենք անում մեր մայրերի, կանանց, դուստրերի եւ քույրերի համար, եւ դա վստահաբար այդպես է: Որովհետեւ դուք սերմանում եք մեզանում ներդաշնակություն, համերաշխություն, հանդուրժողականություն, սեր եւ ջերմություն:
Սիրելի կանայք, դուք արժանի եք առանձնակի մեծարանքի եւ ուշադրության, եւ ես այսօր իմ անկեղծ շնորհակալությունն ու շնորհավորանքն եմ ուղղում բոլոր  այն կանանց, ովքեր դաստիարակում եւ դեպի մեծ կյանք են ճանապարհում մեր երեխաներին, ովքեր զբաղված են գիտությամբ, կրթությամբ, առողջապահությամբ, մշակույթով: Ովքեր դաստիարակում են ապագայի հայ քաղաքացուն, հայ զինվորին: Միայն հայ մայրը կարող է թշնամու գնդակից զոհված իր զինվոր որդու մահից հետո ասել, որ հպարտ է, որովհետեւ իր որդին զոհվել է հանուն հայրենիքի: Եւ երբ ես օրեր առաջ լսում էի հայ մոր այդ խոսքերը, կրկին համոզվեցի, որ մենք անպարտելի ենք: Որովհետեւ ունենք նման անձնազոհ մայրեր, ովքեր հաղթահարելով հոգու ցավն ու վիշտը` կարող են նման բառեր ասել:
Սիրելի կանայք, այսօր ինչ էլ ասենք ձեր մասին, քիչ  ու պակաս է լինելու: Որովհետեւ դեռ դարեր առաջ հույն փիլիսոփան է ասել, թե մարդկային ողջ կյանքն անգամ բավարար չէ մեր մայրերին, կանանց ու քույրերին արժանին մատուցելու:
Ուստի շնորհակալ ենք, որ դուք կաք եւ մեր ամեն օրը դարձնում եք ավելի ջերմ ու բարի:
Շնորհավորում եմ ձեզ Ազգային ժողովի Պատվո մեդալին արժանանալու առիթով, ցանկանում եմ, որ միշտ լինեք ժպտադեմ, գեղեցիկ ու երջանիկ»:
Հանդիսավոր արարողությանը հաջորդած անկաշկանդ ու ջերմ զրույցի ընթացքում պարգեւատրվածներն իրենց շնորհակալությունը հայտնեցին Ազգային ժողովի նախագահին` շնորհավորանքների,  ցուցաբերված ուշադրության, վերաբերմունքի ու գնահատականի համար: Արարողության ավարտին նրանք լուսանկարվեցին ԱԺ նախագահի հետ:
Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանն ապրիլի 6-ին մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի ուղեկցությամբ այցելեց ժողովրդական դերասանուհի Սվետլանա Գրիգորյանին: Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի վաստակաշատ դերասանուհին խորհրդարանի նախագահի կողմից պարգեւատրվել էր Ազգային ժողովի Պա...
Ապրիլի 6-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը, Դավիթ Հարությունյանի նախագահությամբ, առաջին ընթերցման ընթացակարգով քննարկեց «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «ՀՀ քր...

On April 6 women representing different spheres, who were awarded Medal of Honour of the National Assembly by the Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan were hosted in the parliament.  During the solemn ceremony NA Speaker personally medals to them. Congratulating the women representing the spheres of culture, education, health and police, who arrived from marzes of Armenia and Yerevan, Hovik Abrahamyan said:
“Dear women,
I often receive in this Gilded Hall different people and delegations. But today this hall is full of some kind of special light and warmth, and that is, dear women, your light and warmth.
When on my initiative, to which my colleagues of the parliament joined, we added the Armenian holidays, by my assessment, with one of the most important holidays, marking the Family Day, we have meant the character of all of you, all our mothers and women as the pillar and guard of the Armenian family.
Today, I am really proud that in this hall full of your warmth I can address my gratitude as Speaker of the National Assembly, Armenian man to you, dear women. Frankly, for me that division from March to April is conventional, as we shall always assess the Armenian woman, because the Armenian woman has been, is and I am sure, will always be the beacon of our concerns and our achievements.
Dear women, when I see what heights the Armenian woman has reached in any sphere of the development and progress of our country, I evaluate the big and irreplaceable potential that I s in any Armenian woman, be she a teacher, figure of culture, soldier’s mother or politician.
Frankly, I always have the feeling that we, Armenian men, always do something less to our mothers, wives, daughters and sisters, and that is surely true, because they sow in us harmony, solidarity, tolerance, love and warmth.
Dear women, you deserve special tribute and attention, and today I address my sincere gratitude and congratulation to all the women, who bring up and see off our children, who are involved in science, education, health care and culture. They bring up an Armenian citizen, Armenian soldier for future. Armenian woman only can say after her soldier son’s death from the enemy’s bullet that she is proud of her son, being deceased for Motherland. And when I heard recently the Armenian mother’s words, I was again convinced that we are invincible, because we have such sacrificing mothers, who overcoming the pain and sorrow of the soul can say such words.
Dear women, whatever we say today about you, will be less, because still centuries ago a Greek philosopher has said that the life of whole humankind is not enough for appreciating our mothers, wives and sisters.
Thus, we are thankful that you exist and make our each day warmer and kinder.
I congratulate you on being awarded the Medal of Honour of the National Assembly. I wish you to be always smiling, beautiful and happy.”
During the sincere and warm talk following the solemn ceremony those who were awarded, expressed their gratitude to the Speaker of the National Assembly for displayed attention, attitude and assessment. At the end of the ceremony they have been taken a photo with the NA Speaker.
On April 6 the Speaker of the National Assembly Hovik Abrahamyan accompanied by the Minister of Culture Hasmik Poghosyan visited the People’s actress Svetlana Grigoryan. The acclaimed actress of Paronian Musical Comedy State Theatre was awarded a Medal of Honor of the National Assembly by the Speake...
On April 6 the NA Standing Committee on State and Legal Affairs presided over by Davit Harutyunyan, in the first reading procedure debated the legislative package on Making Amendments and Addenda in RA Criminal Code, On Amending the RA Code on Administrative Infringements, On Amending in RA Criminal...