Ապրիլի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ընդունեց Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի քաղբյուրոյի մշտական կոմիտեի անդամ Լի Չանչունի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների ղեկավարները:
Ողջունելով հյուրերին`  Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ պարոն Չանչունի այցը  նոր լիցք կհաղորդի երկու  երկրների բարեկամական հարաբերություններին: Նրա խոսքով Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս համագործակցությանը Չինաստանի հետ եւ հարաբերությունների  հետագա զարգացմանը տարբեր ոլորտներում: ԱԺ նախագահի գնահատմամբ հասարակական, քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնումը եւ խորացումը կնպաստեն Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ փոխըմբռնման ամրապնդմանը, երկու հասարակությունների միջեւ շփումների ակտիվացմանը: Ավելի շահեկան արդյունքների հասնելու նպատակով 2011 թ-ի մարտին  ստեղծվել է հայ-չինական հարաբերությունների ուսումնասիրման եւ երկու երկրների միջեւ համագործակցությանն առնչվող հարցերի համակարգման խորհուրդ: ԱԺ նախագահը նշեց, որ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Երեւան եւ Պեկին քաղաքների միջեւ քույր-քաղաքներ հարաբերությունների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Լոռի մարզի եւ Չինաստանի Շանսի նահանգի միջեւ համագործակցության հաստատման վերաբերյալ:
Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց, որ  երկու երկրների միջեւ  դինամիկ զարգանում են նաեւ միջխորհրդարանական եւ միջկուսակցական հարաբերությունները:  Նա   կարեւոր համարեց երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացումը, բարեկամական խմբերի գործունեության
ակտիվացումը:
ԱԺ նախագահը չինական կողմին  շնորհակալություն հայտնեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցում հավասարակշռված դիրքորոշման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի քաղբյուրոյի մշտական կոմիտեի անդամ Լի Չանչուն անհրաժեշտ  համարեց երկու երկրների փոխգործակցության զարգացման խորացումը  եւ նշեց, որ չնայած հեռավորությանը Հայաստանի եւ Չինաստանի  բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի: Միջպետական հարաբերությունների զարգացման հարցում պարոն Չանչուն առանձնացրեց միջխորհրդարանական գործակցության դերը եւ այս համատեքստում բարձր գնահատեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի 2008թ. պաշտոնական այցը Չինաստան եւ երկու խորհրդարանների միջեւ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը, ինչը  նոր հնարավորություններ ընձեռեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա  զարգացման համար:
Կողմերը կարեւորեցին առեւտրատնտեսական, գիտակրթական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում համագործակցության խորացումը:
Հանդիպման վերջում ԱԺ նախագահը  վերահաստատեց իր հրավերը`  Չինաստանի Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահ Ու Բանգոյին այցելել Հայաստան:
Ապրիլի 12-ին Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ օրը քննարկված բոլոր օրինագծերը, բացառությամբ «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ հարակից օրինագծերի փաթեթի, որի քվեարկությունը կիրականացվի ապր...

On April 12 RA NA Speaker Hovik Abrahamyan received the delegation led by the member of the Standing Committee of the Politburo of the Central Committee of the Communist Party of China Li Changchun. The haeds of RA NA factions and standing committees took part in the meeting.
Welcoming the guests Hovik Abrahamyan expressed conviction that Mr Chnagchun’s visit would give new impetus to the friendly relations of the two countries. In his word, Armenia pays great importance to the cooperation with China and further development of relations in different spheres. By the NA Speaker’s assessment, in the public, political, economic and cultural spheres the expansion and depth of mutual cooperation will promote the strengthening of mutual understanding between Armenia and China, activation of contacts between two societies. In March 2011 Coordinating Council relating to the issues of studying Armenian-Chinese relations and cooperation between the two countries was created in order to reach more beneficial results. The NA Speaker noted that a preliminary agreement was reached on sister-cities relations between Yervan and Beijing, as well as on establishment of cooperation between Lori Marz and Shanxi State of China.
Hovik Abrahamyan documented with satisfaction that the inter-parliamentary and inter-party relations were also dynamically developing between the two countries. He considered important the deepening of cooperation between the two parliaments and the activation of the activity of the friendly groups.
The NA Speaker thanked the Chinese side for the balanced position on Nagorno Karabakh.
Expressing his gratitude for reception the member of the Standing Committee of the Politburo of the Central Committee of the Communist Party of China Li Changchun considered necessary the deepening of development of cooperation between the two countries and noted that despite the distance the friendship of Armenia and China had centuries long history. In the development of inter-state relations Mr Chanchung distinguished the role of inter-parliamentary cooperation and in this context highly assessed the official visit of RA NA Speaker Hovik Abrahamyan in 2008 to China and the Memorandum of Understanding signed between the two countries, which have new opportunities for further development of inter-parliamentary relations.
The parties highlighted the deepening of cooperation in trade-economic, scientific-educational, cultural and other spheres.
At the end of the meeting the NA Speaker reaffirmed his invitation to the Chairman of the Standing Committee of National People’s Congress of China Wu Bangguo to visit Armenia.
At the meeting the parties discussed other issues of bilateral interest, too.
On April 12 the National Assembly continued the work of the four-day sittings and by voting passed all the bills, which were debated on the previous day, except the package of bills on Amending the RA Law on State Non-Commercial Organizations and bills related to it, the voting will be carried out a...