Ապրիլի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը ընդունեց Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի քաղբյուրոյի մշտական կոմիտեի անդամ Լի Չանչունի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ ԱԺ խմբակցությունների եւ մշտական հանձնաժողովների ղեկավարները:
Ողջունելով հյուրերին`  Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք հայտնեց, որ պարոն Չանչունի այցը  նոր լիցք կհաղորդի երկու  երկրների բարեկամական հարաբերություններին: Նրա խոսքով Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս համագործակցությանը Չինաստանի հետ եւ հարաբերությունների  հետագա զարգացմանը տարբեր ոլորտներում: ԱԺ նախագահի գնահատմամբ հասարակական, քաղաքական, տնտեսական եւ մշակութային ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության ընդլայնումը եւ խորացումը կնպաստեն Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ փոխըմբռնման ամրապնդմանը, երկու հասարակությունների միջեւ շփումների ակտիվացմանը: Ավելի շահեկան արդյունքների հասնելու նպատակով 2011 թ-ի մարտին  ստեղծվել է հայ-չինական հարաբերությունների ուսումնասիրման եւ երկու երկրների միջեւ համագործակցությանն առնչվող հարցերի համակարգման խորհուրդ: ԱԺ նախագահը նշեց, որ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Երեւան եւ Պեկին քաղաքների միջեւ քույր-քաղաքներ հարաբերությունների, ինչպես նաեւ Հայաստանի Լոռի մարզի եւ Չինաստանի Շանսի նահանգի միջեւ համագործակցության հաստատման վերաբերյալ:
Հովիկ Աբրահամյանը գոհունակությամբ փաստեց, որ  երկու երկրների միջեւ  դինամիկ զարգանում են նաեւ միջխորհրդարանական եւ միջկուսակցական հարաբերությունները:  Նա   կարեւոր համարեց երկու խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խորացումը, բարեկամական խմբերի գործունեության
ակտիվացումը:
ԱԺ նախագահը չինական կողմին  շնորհակալություն հայտնեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցում հավասարակշռված դիրքորոշման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության կենտրոնական կոմիտեի քաղբյուրոյի մշտական կոմիտեի անդամ Լի Չանչուն անհրաժեշտ  համարեց երկու երկրների փոխգործակցության զարգացման խորացումը  եւ նշեց, որ չնայած հեռավորությանը Հայաստանի եւ Չինաստանի  բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի: Միջպետական հարաբերությունների զարգացման հարցում պարոն Չանչուն առանձնացրեց միջխորհրդարանական գործակցության դերը եւ այս համատեքստում բարձր գնահատեց ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանի 2008թ. պաշտոնական այցը Չինաստան եւ երկու խորհրդարանների միջեւ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագիրը, ինչը  նոր հնարավորություններ ընձեռեց միջխորհրդարանական կապերի հետագա  զարգացման համար:
Կողմերը կարեւորեցին առեւտրատնտեսական, գիտակրթական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում համագործակցության խորացումը:
Հանդիպման վերջում ԱԺ նախագահը  վերահաստատեց իր հրավերը`  Չինաստանի Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահ Ու Բանգոյին այցելել Հայաստան:
Ապրիլի 12-ին Ազգային ժողովը շարունակեց քառօրյա նիստերի աշխատանքը եւ քվեարկությամբ ընդունեց նախորդ օրը քննարկված բոլոր օրինագծերը, բացառությամբ «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ հարակից օրինագծերի փաթեթի, որի քվեարկությունը կիրականացվի ապր...

12 апреля Председатель НС РА Овик Абраамян принял делегацию, возглавляемую членом Постоянного Комитета Политбюро ЦК КП Китая Ли Чанчунем. Во встрече участвовали руководители фракций и постоянных комиссий НС РА.
Приветствуя гостей, О.Абраамян выразил уверенность, что визит г-на Чанчуня сообщит новый импульс дружественным отношениям двух стран. По его словам, Армения придает огромную важность сотрудничеству с Китаем и дальнейшему развитию отношений в различных сферах. В оценке спикера НС, расширение и углубление взаимовыгодного сотрудничества в общественно-политических, экономических и культурных  областях будут содействовать укреплению взаимопонимания между Арменией и Китаем, активизации контактов между двумя обществами.  Для достижения более ощутимых результатов в марте 2011 г. создан координационный совет по изучению армяно-китайских отношений и вопросам сотрудничества между двумя странами. Председатель НС отметил, что достигнута предварительная договоренность об установлении  побратимских отношений между Ереваном и Пекином, а также о сотрудничестве между Лорийской областью Армении и китайской провинцией Шаньси.
О.Абраамян с удовлетворением констатировал, что между двумя странами динамично развиваются также межпарламентские и межпартийные связи. Спикер НС считает важными углубление сотрудничества между парламентами двух стран и активизацию деятельности депутатских групп дружбы.
Председатель НС поблагодарил китайскую сторону за взвешенную позицию в Нагорно-Карабахском вопросе.
Поблагодарив за теплый прием, член Постоянного Комитета Политбюро ЦК КП Китая Ли Чанчунь счел необходимым углубление взаимодействия двух стран и отметил, что, несмотря на дальние расстояния,  история дружбы Армении и Китая насчитывает века. В развитии межгосударственных отношений г-н Чанчунь особо выделил роль межпарламентского взаимодействия и в этом контексте высоко оценил официальный визит Председателя НС РА О.Абраамяна в Китай в 2008 г. и подписанный между двумя парламентами Меморандум о взаимопонимании, открывший новые возможности для дальнейшего развития межпарламентских связей.
Стороны подчеркнули важность углубления сотрудничества в торгово-экономической, научно-технической, культурной и других сферах.
В завершение встречи Председатель НС подтвердил свое приглашение Председателю Постоянного Комитета Всекитайского Собрания Народных Представителей Китая У Банго посетить Армению.
12 апреля  парламент продолжил работу четырехдневных заседаний и голосованием принял почти все обсуждавшиеся в предыдущий день законопроекты.Парламент ратифицировал дебатировавшееся в предшествовавший день соглашение о внесении изменений в договор между РА и РФ о продлении срока дислокации росс...