Բաշկիրիայի ԱԺ փոխնախագահն այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Նոյեմբերի 24-ին Երեւանում գտնվող Բաշկիրիայի ԱԺ նախագահի տեղակալ Ռաֆայիլ Զինուրովը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր։
Բաշկիրիայի Աժ փոխնախագահը ծաղիկներ դրեց Հուշապատի մոտ գտնվող Արցախյան հերոսամարտի ազատամարտիկների շիրիմներին, 1915թ. Հայոց մեծ եղեռնի հուշակոթողին, լռությամբ ու խոնարհումով հարգեց անմեղ զոհերի հիշատակը։
«Արդեն չորրորդ անգամ եմ Հայաստանում եւ յուրաքանչյուր անգամ մեծ ցավ եմ ապրում լինելով Ծիծեռնակաբերդում: Այս հուշահամալիրը ոչ միայն հայ ժողովրդի համար է սրբավայր, այլեւ ողջ մարդկության։ 1915 թվականին տեղի ունեցածը մեծագույն կորուստ է Հայաստանի եւ ողջ հայության համար։ Ես գտնում եմ, որ Հայոց ցեղասպանությունը պետք է ճանաչվի ամբողջ աշխարհի կողմից»,-լրագրողներին ասաց Ռաֆայիլ Զինուրովը:
Բաշկիրիայի խորհրդարանի փոխնախագահը եղավ նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացավ Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին, գրառում կատարեց Հուշամատյանում. «Բառեր չեմ գտնում։ Խորապես ցնցված եմ։ Երկնային արքայություն բոլոր նահատակվածներին։ Հայաստան, հայեր՝ բաշկիրները, Բաշկիրիան Ձեզ հետ են»։

Вице-спикер НС Башкирии посетил мемориал в Цицернакаберде
24 ноября находящийся в Армении вице-спикер НС Башкирии Р.Зинуров в сопровождении заместителя Председателя НС РА Э.Шармазанова посетил мемориал в Цицернакаберде.
Г-н Зинуров возложил цветы к могилам бойцов-азатамартиков Арцахского освободительного движения у Памятной стены и к мемориалу жертвам Геноцида армян 1915 года, почтил молчанием память безвинных жертв преступления века.
“Уже в четвертый раз я в Армении и каждый раз с неизбывной болью посещаю Цицернакаберд. Это святое место не только для армянского народа, но и всего человечества. Произошедшее в 1915 г.  – величайшая  потеря для Армении и всего армянского народа. Считаю, что Геноцид армян должен быть признан всем человечеством”, - сказал Р.Зинуров журналистам.
Вице-спикер НС Башкирии Р.Зинуров посетил также Музей-институт Геноцида  армян, ознакомился с хранящимися здесь документами и материалами, а в записи в Книге почетных гостей подчеркнул: “Не нахожу слов. Глубоко потрясен. Армения, армяне! Башкиры, Башкирия – с вами”.