Նոյեմբերի 9-ին ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Միքայել Մելքումյանի նախագահությամբ քննարկվեց «Էներգետիկայի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրինագիծը, որը ներկայացրեց ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Արեգ Գալստյանը: Նախագծով կհստա...
Նոյեմբերի 9-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ աշխատանքային խորհրդակցությունը, որը վարեց Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Քննարկվեցին հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի երկրորդ նստաշրջանի օրակարգում լրացումներ կատարելու մասին եւ նոյեմբերի 12-15-ի ԱԺ չորսօրյա նիստերի օրակարգի մասին որոշումների նախագծերը:...
Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 9-ին ընդունեց Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոանիս Տայիսին: ԱԺ փոխնախագահը, ողջունելով դեսպանին, շնորհավորեց նրան Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ եւ հույս հայտնեց, որ նա իր նպաստը կբ...

Sittings of the NA Standing Committees Were Held
On November 9 at the sitting of the NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Mikayel Melkumyan debated the bill “On Amending the RA Law on Energy”, which presented the RA Minister of Energy and Natural Resources Areg Galstyan.The Committee also debated the package of bills “On Amending...
09.11.2012
On November 9 the RA NA working consultation presided over by the President of the National Assembly Hovik Abrahamyan was held. The draft decisions on amending the agenda of the second session of the National Assembly of the fifth convocation and on the November 12-15 four-day sittings of the Nation...
NA Vice President Has a Meeting With the Greek Ambassador
On November 9 the Vice President of the National Assembly Eduard Sharmazanov received the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Greece to Armenia Ioannis Taghis. Welcoming the Ambassador, the NA Vice President congratulated him on the occasion of the appointment as the Extraordinary and Pl...