ՀՀ ԱԺ «Դասական արվեստի տարածում» ծրագրի շրջանակում կայացել է համերգ
Փետրվարի 20-ին մեկնարկել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախաձեռնած «Դասական արվեստի տարածում» ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի բարձր հովանու ներքո: Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է դասական արվեստի բոլոր ճյուղերի տարածումը՝ համերգների, ցուցահանդեսների եւ այլ միջոցառումների անցկացմամբ: Առաջին միջոցառումը, որը հանդիսացավ ծրագրի մեկնարկ, «Ղազարոս Սարյանի» լարային քառյակի դասական երաժշտության համերգն էր, որը կայացավ Ստեփանակերտում: Համերգի ընթացքում հնչել են հայ եւ արտասահմանյան կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, մասնավորապես ծրագրում ընդգրկված էին Կոմիտասի, Ռուբեն Ալթունյանի, Մոցարտի, Աստոր Պիացոլլայի, Շտրաուսի, Պուչինիի ստեղծագործություններից: Առաջին համերգը նվիրվել է Արցախի վերածննդի օրվան:
Համերգին ներկա են գտնվել ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԼՂՀ մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներ, հասարակական ու մշակութային գործիչներ, դասական արվեստի երկրպագուներ:
ՀՀ ԱԺ «Դասական արվեստի տարածում» ծրագիրը կրթական ու դաստիարակչական է, նպատակ ունի Հայաստանի հանրությանը մոտեցնել դասական արվեստի բոլոր ճյուղերին, նրանց մեջ արթնացնել սերն արվեստի նկատմամբ: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանի Հանրապետության մարզերում եւ Արցախում կիրականացվեն բազմաթիվ միջոցառումներ՝ համերգներ, ցուցահանդեսներ, դասախոսություններ եւ այլն: Միջոցառումներն իրականացվելու են ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի բարձր հովանու ներքո:
Փետրվարի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովն սկսել է հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է նստաշրջանի, ապա նաեւ՝ քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերը, ինչպես նաեւ մի շարք նախագծեր հետաձգելու մասին որոշումը: Քվեարկությամբ խորհրդարանը հաստատել է օրակարգերի նախագծերը ե...
Փետրվարի 18-ին Բրյուսելում՝ Եվրախորհրդարանում, տեղի է ունեցել Եվրանեսթ ԽՎ-ի բյուրոյի հերթական նիստը, որին մասնակցել է Եվրանեսթ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, վեհաժողովի փոխնախագահ Արտակ Զաքարյանը: Նիստում քննարկվել են 2016 թ. մարտի 21-23-ը տեղի ունենալիք հինգերորդ լիագումար նիստի օրակարգին ...

Concert is Held within the Framework of the RA NA Dissemination of Classical Art Programme
On February 20, the programme Dissemination of Classical Art initiated by the RA National Assembly, which is implemented under the high patronage of the RA NA Speaker Galust Sahakyan. Within the framework of the programme the dissemination of all branches of classical art is envisaged by holding concerts, exhibitions and other events. The first event, which was the beginning of the programme, was the concert of the classical music of Ghazaros Saryan String Quartet, which took place in Stepanakert. During the concert the Armenian and foreign composers’ works, particularly, the works by Komitas, Ruben Altunyan, Mozart, Astor Piazzolla, Strauss, and Puccini. The first concert was dedicated to Artsakh Rebirth Day.
The Speaker of the NKR National Assembly Ashot Ghulyan, the NKR Minister of Culture Narine Aghabalyan, the NKR NA deputies, public and cultural figures and fans of classical art attended the concert.
The RA NA Dissemination of Classical Art Programme is educational and educative, has a goal to approach the community of Armenia to all branches of classical art, to awaken love among them towards art. To reach that goal numerous events will be carried out in the marzes of the Republic of Armenia and Artsakh: concerts, exhibitions, lectures, etc. The events will be implemented under the high patronage of the RA National Assembly Speaker Galust Sahakyan.
On February 22, the RA National Assembly began the work of the regular four-day sittings.The NA Deputy Speaker introduced the draft laws of the agendas of the session and the four-day sittings, as well as the decision on postponing a number of draft laws. The parliament by voting approved the draft ...
On February 18, the Euronest PA Bureau Regular Meeting was held in the European Parliament, in Brussels, where the Head of the Armenian Delegation to Euronest PA, the Vice President of the Assembly Artak Zakaryan took part.At the session issues relating to the agenda of the Fifth Plenary Session to ...