ՀՀ ԱԺ «Դասական արվեստի տարածում» ծրագրի շրջանակում կայացել է համերգ
Փետրվարի 20-ին մեկնարկել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախաձեռնած «Դասական արվեստի տարածում» ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի բարձր հովանու ներքո: Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է դասական արվեստի բոլոր ճյուղերի տարածումը՝ համերգների, ցուցահանդեսների եւ այլ միջոցառումների անցկացմամբ: Առաջին միջոցառումը, որը հանդիսացավ ծրագրի մեկնարկ, «Ղազարոս Սարյանի» լարային քառյակի դասական երաժշտության համերգն էր, որը կայացավ Ստեփանակերտում: Համերգի ընթացքում հնչել են հայ եւ արտասահմանյան կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, մասնավորապես ծրագրում ընդգրկված էին Կոմիտասի, Ռուբեն Ալթունյանի, Մոցարտի, Աստոր Պիացոլլայի, Շտրաուսի, Պուչինիի ստեղծագործություններից: Առաջին համերգը նվիրվել է Արցախի վերածննդի օրվան:
Համերգին ներկա են գտնվել ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԼՂՀ մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներ, հասարակական ու մշակութային գործիչներ, դասական արվեստի երկրպագուներ:
ՀՀ ԱԺ «Դասական արվեստի տարածում» ծրագիրը կրթական ու դաստիարակչական է, նպատակ ունի Հայաստանի հանրությանը մոտեցնել դասական արվեստի բոլոր ճյուղերին, նրանց մեջ արթնացնել սերն արվեստի նկատմամբ: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանի Հանրապետության մարզերում եւ Արցախում կիրականացվեն բազմաթիվ միջոցառումներ՝ համերգներ, ցուցահանդեսներ, դասախոսություններ եւ այլն: Միջոցառումներն իրականացվելու են ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի բարձր հովանու ներքո:
Փետրվարի 22-ին ՀՀ Ազգային ժողովն սկսել է հերթական քառօրյա նիստերի աշխատանքը: ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ներկայացրել է նստաշրջանի, ապա նաեւ՝ քառօրյա նիստերի օրակարգերի նախագծերը, ինչպես նաեւ մի շարք նախագծեր հետաձգելու մասին որոշումը: Քվեարկությամբ խորհրդարանը հաստատել է օրակարգերի նախագծերը ե...
Փետրվարի 18-ին Բրյուսելում՝ Եվրախորհրդարանում, տեղի է ունեցել Եվրանեսթ ԽՎ-ի բյուրոյի հերթական նիստը, որին մասնակցել է Եվրանեսթ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակության ղեկավար, վեհաժողովի փոխնախագահ Արտակ Զաքարյանը: Նիստում քննարկվել են 2016 թ. մարտի 21-23-ը տեղի ունենալիք հինգերորդ լիագումար նիստի օրակարգին ...

Концерт в рамках программы НС “Распространение классической музыки”
20 февраля стартовала инициированная НС РА программа “Распространение классической музыки” под высоким покровительством Председателя НС Г.Саакяна. В рамках программы намечается распространение всех видов классического искусства – проведением концертов, выставок и других мероприятий. Первым мероприятием начатой программы явился концерт классической музыки струнного квартета “Лазарь Сарьян”, который состоялся в Степанакерте. На концерте прозвучали произведения армянских и зарубежных композиторов, в частности Комитаса, Рубена Алтуняна, Моцарта, Астора Пьяцоллы, Штрауса, Пуччини. Первый концерт посвящен Дню возрождения Арцаха.
На концерте присутствовали председатель НС НКР А.Гулян, министр культуры НКР Н.Агабабян, депутаты НС НКР, общественные и культурные деятели, почитатели классического искусства.
Программа НС РА “Распространение классической музыки” – образовательная и воспитательная,   направленная на ознакомление армянского общества со всеми видами классического искусства, на пробуждение в нем любви к искусству. С этой целью в областях РА и Арцахе будут проведены многочисленные мероприятия – концерты, выставки, лекции и т.д. Мероприятия будут осуществлены   под высоким покровительством Председателя НС Г.Саакяна.
22 февраля НС начало работу очередных четырехдневных заседаний.  Вице-спикер НС Э.Шармазанов представил проекты повесток дня сессии и четырехдневных заседаний, а также решение об отсрочке ряда законопроектов. Голосованием парламент утвердил проекты повесток дня и проект решения об особом порядк...
18 февраля в Брюсселе, в Европарламенте, состоялось очередное заседание бюро ПА Евронест, в котором принял участие глава армянской делегации в ПА Евронест, заместитель председателя Ассамблеи А.Закарян.На заседании обсуждались вопросы повестки дня предстоящего 21-23 марта 2016 г. пленарного заседания...