ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի անդրանիկ նիստի ամփոփում
8-րդ գումարման խորհրդարանում օրենսդրական գործունեություն ծավալելու  մանդատ է ստացել 107 պատգամավոր:  Յուրաքանչյուրի համար անկախ քաղաքական   հայացքներից ու մասնագիտական կարողություններից  սկզբունքը մեկն է`  արդարացնել  իրեն ձայն տված քաղաքացու սպասումները:  ...
ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի ընթացքում, որը տեղի ունեցավ օգոստոսի 2-ին, կայացավ ԱԺ նախագահի  ընտրության քվեարկությունը: ԱԺ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար թեկնածուներ էին առաջադրել բոլոր երեք խմբակցությունները: ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունն  առաջադրել էր «Հայաստան» խմբակցու...
ՀՀ ԱԺ նախագահի թեկնածու Ալեն Սիմոնյանի ելույթը
Սիրելի հայրենակիցներ, հարգելի գործընկերներ, շնորհակալություն եմ հայտնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն իմ թեկնածությունն Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրելու համար: Մինչ բուն խոսքիս անցնելն ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի իմ բոլոր գործընկերներին: ...
Խորհրդարանը քննարկում է ՀՀ ԱԺ նախագահի ընտրության հարցը
ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի ընթացքում խորհրդարանը քննարկեց ՀՀ ԱԺ նախագահի ընտրության հարցին: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը նշեց, որ առաջնորդվելով «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 136-րդ հոդվածով՝ խմբակցությունն ԱԺ նախագահի թեկնածու է առաջադրում ...
Ձեւավորվեց ԱԺ հաշվիչ հանձնախումբը
Ազգային ժողովը քննարկեց «ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին» որոշման նախագիծը, որն ընդունվեց 65 կողմ, 1 դեմ, 15 ձեռնպահ ձայներով: Այսպիսով, ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից ընդգրկված կլինեն Նարեկ Բաբայանը, Սարգիս Խանդանյանը, Լիլ...
Օգոստոսի 2-ին ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո մեկնարկեց ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքը: «ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ մինչեւ խորհրդարանի նախագահի ընտրությունն ԱԺ նիստերը վարեց տարիքով ավագ պատգամավոր Կնյազ Հասանովը: Նիստը վարողի առաջարկով պատգամավորները մեկ րո...

Summary of First Sitting of First Session of NA Eighth Convocation
107 MPs received mandates to carry out legislative activities in parliament of the eighth convocation. Irrespective of political views and professional capabilities the main principle for all of them is to justify the expectations of the citizens voted for them....
On August 2, during the first session of the RA NA eighth convocation, the voting for the election of the NA President was held. All three factions nominated candidates for the post of the NA President. The NA Armenia Faction nominated the deputy of Armenia Faction Mkhitar Zakaryan as a candidate, a...
Speech by RA NA President’s Candidate Alen Simonyan
Dear compatriots, dear colleagues,I thank Civil Contract Party for nominating me as a candidate for the post of the National Assembly President. Before turning to the core speech I would like to thank all my colleagues of the National Assembly of the seventh convocation. I especially would like to m...
Parliament Debates Item of Electing RA NA President
During the first session of the RA NA eighth convocation, the parliament debated the item of electing the RA NA President. The Head of the NA Civil Contract Faction Hayk Konjoryan noted that pursuant to Article 136 of the Constitutional Law – the NA Rules of Procedure, the faction nominates Alen Sim...
The National Assembly debated the draft decision on Creating Counting Commission of eighth convocation of the RA National Assembly which was passed with 65 for, 1 against and 14 abstained.So, at the NA Counting Commission are Narek Babayan, Sargis Khandanyan, Lilit Minasyan, Kristine Poghosyan, Hovi...
On August 2, the work of first session of the RA NA Eighth Convocation began under the sounds of the RA anthem.In accordance with the Constitutional Law of the RA NA Rules of Procedure, before the election of the Speaker of Parliament, the deputy of elder age Knyaz Hasanov moderated the NA sittings....