ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի անդրանիկ նիստի ամփոփում
8-րդ գումարման խորհրդարանում օրենսդրական գործունեություն ծավալելու  մանդատ է ստացել 107 պատգամավոր:  Յուրաքանչյուրի համար անկախ քաղաքական   հայացքներից ու մասնագիտական կարողություններից  սկզբունքը մեկն է`  արդարացնել  իրեն ձայն տված քաղաքացու սպասումները:  ...
ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի ընթացքում, որը տեղի ունեցավ օգոստոսի 2-ին, կայացավ ԱԺ նախագահի  ընտրության քվեարկությունը: ԱԺ նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար թեկնածուներ էին առաջադրել բոլոր երեք խմբակցությունները: ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունն  առաջադրել էր «Հայաստան» խմբակցու...
ՀՀ ԱԺ նախագահի թեկնածու Ալեն Սիմոնյանի ելույթը
Սիրելի հայրենակիցներ, հարգելի գործընկերներ, շնորհակալություն եմ հայտնում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն իմ թեկնածությունն Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում առաջադրելու համար: Մինչ բուն խոսքիս անցնելն ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի իմ բոլոր գործընկերներին: ...
Խորհրդարանը քննարկում է ՀՀ ԱԺ նախագահի ընտրության հարցը
ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի ընթացքում խորհրդարանը քննարկեց ՀՀ ԱԺ նախագահի ընտրության հարցին: ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար Հայկ Կոնջորյանը նշեց, որ առաջնորդվելով «ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 136-րդ հոդվածով՝ խմբակցությունն ԱԺ նախագահի թեկնածու է առաջադրում ...
Ձեւավորվեց ԱԺ հաշվիչ հանձնախումբը
Ազգային ժողովը քննարկեց «ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման հաշվիչ հանձնախումբ ստեղծելու մասին» որոշման նախագիծը, որն ընդունվեց 65 կողմ, 1 դեմ, 15 ձեռնպահ ձայներով: Այսպիսով, ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունից ընդգրկված կլինեն Նարեկ Բաբայանը, Սարգիս Խանդանյանը, Լիլ...
Օգոստոսի 2-ին ՀՀ օրհներգի հնչյունների ներքո մեկնարկեց ՀՀ ԱԺ ութերորդ գումարման առաջին նստաշրջանի աշխատանքը: «ՀՀ ԱԺ կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ մինչեւ խորհրդարանի նախագահի ընտրությունն ԱԺ նիստերը վարեց տարիքով ավագ պատգամավոր Կնյազ Հասանովը: Նիստը վարողի առաջարկով պատգամավորները մեկ րո...

Итоги первого заседания первой сессии НС восьмого созыва
107 депутатов получили мандат на законодательную деятельность в парламенте восьмого созыва. Принцип для всех, независимо от политических взглядов и профессиональных возможностей,  –  оправдать  ожидания проголосовавшего за него гражданина. ...
Председателем НС избран А.Симонян
2 августа в ходе первой сессии НС восьмого созыв состоялось голосование по выборам Председателя НС.Все три фракции выдвинули кандидатов на пост спикера парламента.Фракция «Армения» предложила кандидатуру депутата М.Закаряна, фракция «Честь имею» - кандидатуру депутата от фракции «Армения» А.Саргсяна...
Выступление кандидата в председатели НС РА А.Симоняна
Дорогие соотечественники, уважаемые коллеги!Благодарю партию «Гражданский договор» за выдвижение моей кандидатуры на пост Председателя Национального Собрания. Прежде чем выступить, хочу поблагодарить всех своих коллег в НС седьмого созыва. Особо хочу отметить моего друга, коллегу, Председателя НС се...
Парламент обсуждает вопрос избрания Председателя НС
На первом заседании НС восьмого созыва парламент обсудил вопрос избрания Председателя НС.Председатель фракции НС «Гражданский договор» А.Конджорян отметил, что, руководствуясь ст.136 Конституционного закона «Регламент НС», ​​фракция выдвигает кандидатом в председатели НС А.Симоняна.Руков...
Национальное Собрание обсудило проект решения «О создании Счетной комиссии НС РА восьмого созыва», принятый 65 голосами; против – 1, воздержавшихся – 14.В Счетную комиссию НС войдут Н.Бабаян, С.Ханданян, Л.Минасян, К.Погосян, О.Агазарян и А.Манавазян ( фракция «Гражданский договор»), А.Симонян, А.Ха...
2 августа под звуки Государственного гимна РА началась работа первой сессии НС восьмого созыва.Согласно конституционному закону «Регламент НС», до избрания спикера парламента заседания НС вел старейший по возрасту депутат К.Гасанов.По предложению председательствующего на заседании депутаты почтили м...