National Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.amNational Assembly of the Republic of Armenia | Official Web Page | www.parliament.am
HOME | MAIL | SITEMAP
ArmenianRussianEnglishFrench
NA President  |   Deputies   |   NA Council  |   Committees  |   Factions, Groups  |   Staff  |   Budget office  |   Legislation   |   News  |   Foreign Relations  |   Library  |   Constituency Relations  |   Links
 
Hakob R. Hakobyan
District
Birth date
26.01.1958
Party
"Republican Party of Armenia" /RPA/
Faction
Committee
31.05.2012
Standing Committee on Social Affairs  (Committee Chair)
Membership
E-mail

Born on January 26, 1958 in the village of Tsovinar in the Martouni region.

1980 - Graduated from the Yerevan Polytechnic Institute. Engineer - economist.

1980 - 1983 - Economist in the “Arpa-Sevan” Construction Trust.

1983 - 1988 - Engineer-economist, Head of planning division.

1988 -1995 - Deputy Head.

1995 - 1999 - Executive Director, then President of the “Arpa-Sevan” OJSC.

1999 - 2003 - Deputy of the National Assembly (electoral district #43.) Member of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Member of the “Stability” Deputy Group, then he was not included in any factions or deputy groups and then Member of the “People's Deputy” Deputy Group.

2003 - 2007 - Deputy of the National Assembly (electoral district #34.) Member of the Standing Committee on Financial-Credit, Budgetary and Economic Affairs of the National Assembly. Member of the “People's Deputy” Deputy Group.

2007 - 2012 - Deputy of the National Assembly (electoral district #24.)

June 19, 2007 - October 20, 2008 - Member of the Standing Committee on Financial - Credit and Budgetary Affairs of the National Assembly.

October 20, 2008 - May 31, 2012 - Chairman of the Standing Committee on Social Affairs of the National Assembly.

May 6, 2012 - Elected Deputy of the National Assembly from the electoral district #24.

Married, with three children.




NA President  |  Deputies|  NA Council  |  Committees  |  Factions, Groups  |  Staff
Legislation  |   News  |  Foreign Relations  |  Constituency Relations  |  Links  |  RSS