• Գլուխ III  Վճարողների իրավունքները եւ պարտականությունները
Սույն օրենքը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետությունում բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների (այսուհետ՝ վճարներ) հասկացությունները, վճարողների շրջանակը, վճարների տեսակները, հաշվարկման եւ վճարման կարգը, սույն օրենքի խախտման համար պատասխանատվությունը, կարգավորում է վճարների հետ կապված այլ հարաբերություններ:
Հոդված 2. Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների հասկացությունները
Բնապահպանական վճար՝ բնապահպանական միջոցառումների իրականացման համար անհրաժեշտ դրամական միջոցների գոյացման նպատակով սույն օրենքին համապատասխան պետական բյուջե վճարվող պարտադիր վճարն է:
Բնօգտագործման վճար՝ պետական սեփականություն համարվող բնական պաշարների արդյունավետ, համալիր օգտագործման, ինչպես նաեւ տարբեր որակի բնական պաշարներ օգտագործողների համար տնտեսավարման հավասար պայմաններ ստեղծելու նպատակով այդ պաշարների օգտագործման դիմաց սույն օրենքին համապատասխան պետական բյուջե վճարվող վճարն է:
Հոդված 3. Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարներ վճարողները
Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարներ վճարողներ (այսուհետ՝ վճարողներ) են համարվում ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք, որոնք իրականացնում են սույն օրենքի 4 եւ 5 հոդվածներով սահմանված գործառույթներ:
Հոդված 4. Բնապահպանական վճարի տեսակները
Բնապահպանական վճարի տեսակներն են՝
ա) վնասակար նյութերը շրջակա միջավայր (օդային եւ ջրային ավազան) արտանետելու համար.
բ) արտադրության եւ սպառման թափոնները շրջակա միջավայրում սահմանված կարգով տեղադրելու համար.
գ) շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ապրանքների համար:
Հոդված 5. Բնօգտագործման վճարի տեսակները
Բնօգտագործման վճարի տեսակներն են՝
ա) ջրօգտագործման համար.
բ) օգտակար հանածոների արդյունահանված պաշարների համար.
գ) կենսապաշարների օգտագործման համար:
Հոդված 6. Վճարողների հաշվառման կարգը
Վճարողների հաշվառման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 7. Վճարների դրույքաչափերը
Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերը սահմանվում են օրենքով, իսկ բնօգտագործման վճարներինը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից:
ՎՃԱՐՆԵՐԻ ՀԱՇՎԱՐԿՄԱՆ ԵՎ ՎՃԱՐՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 8. Վճարների հաշվարկման եւ վճարման կարգը
Վճարողները վճարների գումարները հաշվարկում են ինքնուրույն, եռամսյակի կտրվածքով, եթե սույն օրենքով այլ կարգ սահմանված չէ, եւ պետական բյուջե են վճարում սույն օրենքին համապատասխան:
Հոդված 9. Բնօգտագործման վճարի հաշվարկման եւ վճարման կարգը
1. Ջրօգտագործման համար վճարը հաշվարկվում է հաշվետու ժամանակաշրջանում բնական ջրաղբյուրներից օգտագործման նպատակով անմիջապես վերցրած ջրի ծավալի հիման վրա՝ բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ կետում նշված դեպքի:
2. Ձկնաբուծական գործունեություն իրականացնող վճարողները ջրօգտագործման համար վճարի հաշվարկն իրականացնում են օգտագործված ջրի ընդհանուր ծավալի 5 տոկոսի հիման վրա:
3. Օգտակար հանածոների արդյունահանված պաշարների համար վճարը հաշվարկվում է հաշվետու ժամանակաշրջանում արդյունահանված օգտակար հանածոների ծավալների հիման վրա:
4. Կենսապաշարների օգտագործման համար վճարը հաշվարկվում է սույն օրենքին համապատասխան եւ պետական բյուջե է վճարվում յուրաքանչյուր անգամ՝ մինչեւ կենսապաշարների տեղափոխումը:
5. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազոր մարմինը (այսուհետ՝ լիազոր մարմին) ստուգում է կենսապաշարների օգտագործման համար վճարի սույն օրենքին համապատասխան հաշվարկված լինելը:
6. Կենսապաշարների օգտագործման համար վճարը պակաս մուծելու կամ վճարումն ուշացնելու դեպքում սույն օրենքի համաձայն հաշվարկված տույժերի գումարները գանձում են Հայաստանի Հանրապետության հարկային տեսչության մարմինները (այսուհետ՝ հարկային մարմիններ):
Հոդված 10. Բնապահպանական վճարի հաշվարկման եւ վճարման կարգը
1. Շրջակա միջավայր վնասակար նյութեր արտանետելու համար վճարը հաշվարկվում է հաշվետու ժամանակաշրջանում շրջակա միջավայր արտանետված վնասակար նյութերի ծավալի հիման վրա եւ վճարվում է սույն օրենքին համապատասխան:
Ֆիզիկական անձինք օդային ավազան վնասակար նյութեր արտանետելու համար վճարում են՝ ելնելով սեփականության իրավունքով իրենց պատկանող շարժիչավոր փոխադրամիջոցների տեսակից եւ սահմանված դրույքաչափից:
2. Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող՝ շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ապրանքների համար վճարը հաշվարկվում է այդ ապրանքների մաքսային արժեքի հիման վրա եւ պետական բյուջե է վճարվում ներմուծելիս՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրվող եւ իրացվող՝ շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ապրանքների համար վճարը հաշվարկում է արտադրողը՝ իրացման շրջանառության հիման վրա եւ վճարում է հաշվետու ժամանակաշրջանում իրացված արտադրանքին համամասնորեն:
3. Արտադրության եւ սպառման թափոնները շրջակա միջավայրում սահմանված կարգով տեղադրելու համար վճարը հաշվարկվում է՝ ելնելով հաշվետու ժամանակաշրջանում աղբյուսներում եւ արտադրական հարթակներում տեղադրված արտադրական եւ սպառման թափոնների ծավալներից եւ վտանգավորության դասից, եւ վճարվում է սույն օրենքին համապատասխան:
Հոդված 11. Վճարների հաշվետվությունների ներկայացման եւ վճարման ժամկետները
1. Վճարների եռամսյակային հաշվետվությունները եւ դրանց հաշվարկները ներկայացվում են համապատասխան լիազոր եւ հարկային մարմիններ մինչեւ եռամսյակին հաջորդող ամսվա 25-ը, իսկ տարեկան հաշվետվությունները՝ մինչեւ հաջորդ տարվա փետրվարի 25-ը, եթե սույն օրենքով այլ կարգ սահմանված չէ:
2. Վճարողները հաշվարկված վճարները վճարում են յուրաքանչյուր եռամսյակ՝ սույն հոդվածի 1-ին կետով սահմանված ժամկետներին հաջորդող 5 օրվա ընթացքում, եթե սույն օրենքով այլ կարգ սահմանված չէ:
3. Այլ պետություններում գրանցված տրանսպորտային միջոցներից Հայաստանի Հանրապետության օդային ավազան վնասակար նյութեր արտանետելու համար վճարը վճարվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածք դրանց մուտք գործելու պահին՝ վճարումը հաստատող փաստաթուղթը ներկայացնելով համապատասխան մաքսային մարմին:
4. Շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ներմուծվող ապրանքների համար վճարը վճարվում է մինչեւ դրանց մաքսային ձեւակերպումը կամ մաքսային ձեւակերպման ժամանակ՝ վճարումը հաստատող փաստաթուղթը ներկայացնելով համապատասխան մաքսային մարմին:
Հոդված 12. Վճարների վճարման արժույթը
Վճարները վճարվում են հայկական դրամով:
Հոդված 13.  Ավելի վճարված վճարների գումարների վերադարձը
Սույն օրենքով սահմանված կարգով հաշվարկվածից ավելի վճարված գումարները վճարողի դիմումի համաձայն հաշվանցվում են վճարողի առաջիկա վճարումների հաշվին կամ վերադարձվում են՝ դիմումն ստանալու օրվանից 30-օրյա ժամկետում:
ՎՃԱՐՈՂՆԵՐԻ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԸ ԵՎ ՊԱՐՏԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 14. Վճարողների իրավունքները
Վճարողներն իրավունք ունեն՝
ա) վճարներ գանձող մարմիններից պահանջել կատարելու հաշվարկ, իսկ անհրաժեշտության դեպքում՝ վերահաշվարկ.
բ) օրենքով սահմանված կարգով գանգատարկել վճարներ գանձող մարմնի կամ պաշտոնատար անձանց գործողությունները.
գ) սույն օրենքով սահմանված դեպքերում հետ պահանջել եւ ստանալ վերադարձման ենթակա վճարների գումարները.
դ) ստանալ համապատասխան տեղեկանք՝ վճարների վճարման մասին:
Հոդված 15. Վճարողների պարտականությունները
Վճարողները պարտավոր են՝
ա) սույն օրենքին համապատասխան, սահմանված դրույքաչափերից ելնելով, ինքնուրույն հաշվարկել եւ ժամանակին վճարել վճարների գումարները.
բ) անհրաժեշտության դեպքում վճարները գանձող մարմիններին ներկայացնել համապատասխան փաստաթղթեր եւ տեղեկություններ.
գ) ներկայացնել վճարների գծով արտոնության՝ իրենց իրավունքը հաստատող փաստաթղթերը.
դ) իրավասու մարմինների անցկացրած ստուգումների հետեւանքով բացահայտված՝ թաքցված կամ պակաս ցույց տրված վճարների գումարների չափով ուղղումներ մտցնել հաշվապահական հաշվառումներում:
ՎՃԱՐՆԵՐԻ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
Հոդված 16. Վճարների արտոնությունները
1. Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված տրանսպորտային միջոցներից օդային ավազան վնասակար նյութեր արտանետելու համար վճարից ազատվում են սոցիալական ապահովության մարմիններից արտոնյալ պայմաններով ավտոմեքենաներ ստացած հաշմանդամները՝ այդ ավտոմեքենաների համար:
2. Այլ պետություններում գրանցված տրանսպորտային միջոցներից օդային ավազան վնասակար նյութեր արտանետելու համար վճարից ազատվում են՝
ա) դիվանագիտական եւ հյուպատոսական ներկայացուցչությունները.
բ) Հայաստանի Հանրապետություն մարդասիրական օգնության եւ բարեգործական ծրագրերի շրջանակներում փոխադրումներ իրականացնողները: Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ (այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով) ուղղակիորեն նշված չլինելու դեպքում ծրագրի (գործունեության) տարբերակումն ըստ բնույթի որոշում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության մարդասիրական օգնությունը կոորդինացնող լիազորված մարմինը.
գ) Ռուսաստանի Դաշնության զինված ուժերը:
3. Շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ներմուծվող ապրանքների համար վճարից ազատվում են Հայաստանի Հանրապետության տարածքով տարանցիկ տեղափոխվող ապրանքները:
Հոդված17. Վճարների արտոնությունների սահմանումը
Բնապահպանական վճարների այլ արտոնությունները սահմանվում են օրենքով, իսկ բնօգտագործման վճարներինը՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից:
Հոդված 18.  Սույն օրենքը խախտելու համար պատասխանատվությունը
1. Սույն օրենքի խախտումն առաջացնում է օրենսդրությամբ սահմանված պատասխանատվություն:
2. Վճարը ճիշտ հաշվարկելու, ժամանակին վճարելու եւ սույն օրենքի մյուս պահանջները պահպանելու պատասխանատվությունը, օրենսդրությամբ այլ բան սահմանված չլինելու դեպքում, կրում են վճարողները, իսկ իրավաբանական անձանց դեպքում՝ դրանց օրենսդրությամբ սահմանված պաշտոնատար անձինք:
Անուղղակի եղանակներով վճարի հաշվարկման ժամանակ հարկային մարմինները կարող են կիրառել վճարողների հարկվող օբյեկտները եւ հարկային պարտավորություններն անուղղակի եղանակներով գնահատելու՝ օրենքով սահմանված կարգը:
3. Վճարումներն ուշացնելու համար վճարողներից գանձվում է տույժ՝ ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար պակաս մուծված գումարի 0,25 տոկոսի չափով:
4. Վճարողների կողմից հարկային մարմին ներկայացվող հաշվարկը, ինչպես նաեւ լիազոր մարմին ներկայացվող հաշվետվությունները սույն օրենքով սահմանված ժամկետից երկու ամսից ավելի ուշացնելու դեպքում հաջորդ յուրաքանչյուր 15 օրվա համար գանձվում է տուգանք՝ վճարման ենթակա վճարի ընդհանուր գումարի 5 տոկոսի չափով, բայց ոչ ավելի այդ վճարի ընդհանուր գումարից:
5. Սույն օրենքի 4 եւ 5 հոդվածներով սահմանված գործառույթներ իրականացնելու համար օրենսդրությամբ սահմանված կարգով չգրանցված կամ գործառույթն իրականացնելու համար օրենսդրությամբ սահմանված համապատասխան փաստաթղթեր չունեցող ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք կրում են վճարման պարտավորություններ՝ սույն օրենքով սահմանված կարգով:
6. Վճարը թաքցնելու կամ այն պակաս ցույց տալու (սահմանված հաշվետվություններում եւ հաշվարկներում վճարի գումարը ցույց չտալու, պակաս ցույց տալու կամ գործունեություն չիրականացնելու մասին կեղծ տվյալներ ներկայացնելու) դեպքում գանձվում է սույն օրենքին համապատասխան հաշվարկված՝ թաքցված կամ պակաս ցույց տրված վճարի գումարը, ինչպես նաեւ տուգանք՝ այդ գումարի 50 տոկոսի չափով, իսկ խախտումն արձանագրվելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում վճարը կրկին թաքցնելու կամ պակաս ցույց տալու դեպքում նաեւ տուգանք՝ վճարի ամբողջ գումարի չափով:
Գործունեություն չիրականացնելու, ինչպես նաեւ վճարի օբյեկտ հանդիսացող գույք չունենալու դեպքում վճարողը ներկայացնում է հայտարարություն, որը համարվում է լիազոր եւ հարկային մարմիններ ներկայացվող փաստաթղթերի ամփոփ ձեւ:
7. Թաքցված կամ պակաս ցույց տրված վճարը, ինչպես նաեւ սույն օրենքով սահմանված տույժերը եւ տուգանքները պետական բյուջե են վճարվում հարկային մարմնի կողմից համապատասխան ակտ ներկայացնելուց հետո՝ 15-օրյա ժամկետում:
8. Վճարման պարտավորությունների գծով գումարի մուծումը սահմանված ժամկետներից ուշացնելու դեպքում հարկային մարմինն իրավունք ունի սահմանված կարգով դիմել դատարան՝ վճարի բռնագանձման կամ գույքի վրա արգելանք դնելու պահանջով:
9. Եթե բնապահպանական կամ հարկային մարմիններն ունեն փաստեր այն մասին, որ չմարված վճարային պարտավորություններ ունեցող վճարողները վերացնում (լուծարում) են վճարման պարտավորություն առաջացնող իրենց օբյեկտները կամ թաքցնում են դրանք, որի հետեւանքով հնարավոր չի դառնում գանձել սույն օրենքով սահմանված վճարները, ապա այդ մարմինները կարող են միջոցներ ձեռնարկել մինչեւ հաշվետու ժամանակաշրջանը դրանք գանձելու համար: Այդ դեպքում բնապահպանական կամ հարկային մարմինները կարող են պահանջել հաշվետու ժամանակաշրջանի հաշվետվություններ, հաշվարկներ եւ օրենսդրությամբ նախատեսված այլ փաստաթղթեր՝ մինչեւ դրանք ներկայացնելու ժամկետը լրանալը:
Հոդված 19. Վճարների հաշվարկման եւ վճարման նկատմամբ վերահսկողությունը
Վճարների հաշվարկման եւ վճարման նկատմամբ վերահսկողությունն իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Հոդված 20. Վճարի օբյեկտ համարվող փաստացի ծավալների չափաքանակները եւ սահմանափակումները
1. Վճարի օբյեկտ համարվող փաստացի ծավալների չափաքանակները եւ սահմանափակումները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
2. Սույն հոդվածի 1-ին կետին համապատասխան սահմանված չափաքանակները գերազանցելու դեպքում այդ գերազանցող մասի համար որպես վճարի դրույքաչափ կիրառվում է սույն օրենքի 6 հոդվածով սահմանված դրույքաչափերի եռապատիկը:
Հոդված 21. Օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերը
Սույն օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերն ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարությունը՝ համաձայնեցնելով Հայաստանի Հանրապետության բնապահպանության նախարարության եւ Հայաստանի Հանրապետության արդյունաբերության եւ առեւտրի նախարարության հետ:
Հոդված 22.  Իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող ձեռնարկությունների համար 1999 թվականին վճարների հաշվարկման եւ վճարման կարգը
Իրավաբանական անձի կարգավիճակ չունեցող ձեռնարկությունները 1999 թվականին վճարները հաշվարկում եւ վճարում են իրավաբանական անձանց համար սույն օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 23. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 1999 թվականի հունվարի 1-ից:
ՀՕ-270
• 05.12.2000 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
15.05.2001 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին
11.06.2004 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
11.04.2005 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
01.06.2006 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին
20.12.2006 «Բնապահպանական եւ բնoգտագործման վճարների մաuին» ՀՀ oրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
19.05.2008 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին
21.08.2008 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
08.12.2010 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություն կատարելու մասին
22.12.2010 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
23.05.2011 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին
28.11.2011 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
06.12.2011 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
05.12.2013 «Բնապահպանական եւ բնoգտագործման վճարների մաuին» ՀՀ oրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
12.12.2013 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
19.11.2014 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
24.11.2015 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
12.05.2016 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
12.05.2016 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին
18.10.2016 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին
01.03.2017 «Բնապահպանական եւ բնօգտագործման վճարների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին

- ГЛАВА 3. ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ ПЛАТЕЛЬЩИКОВ
Настоящий Закон определяет понятия природоохранительных платежей и платежей за природопользование (далее-платежи), круг плательщиков, виды платежей, порядок их исчисления и уплаты, ответственность за нарушение настоящего Закона в Республике Армения, регулирует иные связанные с платежами отношения.
Статья 2. Понятия природоохранительных платежей и платежей за природопользование
Природоохранительный платеж - обязательный платеж, уплачиваемый в соответствии с настоящим Законом в государственный бюджет в целях образования денежных средств, необходимых для осуществления природоохранных мероприятий.
Платеж за природопользование - платеж, уплачиваемый в соответствии с настоящим Законом в государственный бюджет за природные ресурсы в целях рационального, комплексного использования этих ресурсов, считающихся государственной собственностью, а также создание равных условий хозяйствования для пользователей природных ресурсов разного качества.
Статья 3. Плательщики природоохранительных платежей и платежей за природопользование
Плательщиками природоохранительных платежей и платежей за природопользование (далее - плательщики) считаются физические и юридические лица, осуществляющие функции, установленные статьями 4 и 5 настоящего Закона.
Статья 4. Виды природоохранительных платежей
К видам природоохранительных платежей относятся:
а) платежи за выброс (сброс) вредных веществ в окружающую среду (воздушный и водный бассейн);
б) платежи за размещение в установленном порядке отходов производства и потребления в окружающей среде;
в) платежи за товары, причиняющие вред окружающей среде.
Статья 5. Виды платежей за природопользование
К видам платежей за природопользование относятся:
а) плата за водопользование;
б) плата за изъятые ресурсы полезных ископаемых;
в) плата за использование биоресурсов.
Статья 6. Порядок учета плательщиков
Порядок учета плательщиков устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 7. Ставки платежей
Ставки природоохранительных платежей устанавливаются по закону, а ставки платежей за природопользование - Правительством Республики Армения.
Статья 8. Порядок исчисления и уплаты платежей
Плательщики исчисляют суммы платежей самостоятельно, в разрезе квартала, если настоящим Законом не установлен иной порядок, и уплачивают в государственный бюджет в соответствии с настоящим Законом.
Статья 9. Порядок исчисления и уплаты платежа за природопользование
1. Плата за водопользование исчисляется на основе объема воды, непосредственно забираемой в отчетном периоде с целью использования из естественных водных источников, за исключением случая, указанного в пункте 2 настоящей статьи.
2. Плательщики, осуществляющие рыбоводческую деятельность, производят исчисление платы за водопользование на основе 5 процентов от общего объема использованной воды.
3. Плата за изъятые ресурсы полезных ископаемых исчисляется на основе объемов изъятых в отчетном периоде полезных ископаемых.
4. Плата за использование биоресурсов исчисляется в соответствии с настоящим Законом и уплачивается в соответствующий государственный бюджет - каждый раз до транспортировки биоресурсов.
5. Уполномоченный орган Правительства Республики Армения (далее - уполномоченный орган) проверяет, чтобы платы за использование биоресурсов была исчислена в соответствии с настоящим Законом.
6. Суммы пеней, начисленных согласно настоящему Закону за недовнесение или задержку платы за использование биоресурсов, взыскиваются органами Налоговой инспекции Республики Армения (далее - налоговые органы).
Статья 10. Порядок исчисления и уплаты природоохранительных платежей
1. Платеж за выброс (сброс) вредных веществ в окружающую среду исчисляется на основе объема выброса (сброса) вредных веществ в окружающую среду в отчетном периоде и уплачивается в соответствии с настоящим Законом. Физические лица платят за выброс вредных веществ в воздушный бассейн исходя из вида моторных транспортных средств, принадлежащих им на праве собственности, и установленной ставки.
2. Платеж за ввозимые в Республику Армения товары, причиняющие вред окружающей среде, исчисляется на основе таможенной стоимости этих товаров и уплачивается в государственный бюджет при их ввозе в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Платеж за производимые и реализуемые в Республике Армения товары, причиняющие вред окружающей среде, исчисляется производителем на основе оборота с реализации и уплачивается пропорционально реализованной в отчетном периоде продукции.
3. Платеж за размещение в установленном порядке отходов производства и потребления в окружающей среде исчисляется исходя из объема и класса опасности отходов производства и потребления, размещенных в отчетном периоде на мусорных свалках и производственных площадках, и уплачивается в соответствии с настоящим Законом.
Статья 11. Сроки представления отчетов по платежам и их уплаты
1. Квартальные отчеты по платежам и их расчеты представляются в соответствующие уполномоченный и налоговый органы до 25 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, а годовые отчеты - до 25 февраля следующего года, если настоящим Законом не установлен иной порядок.
2. Плательщики уплачивают начисленные платежи ежеквартально в течение 5 дней, следующих за сроками, установленными пунктом 1 настоящей статьи, если настоящим Законом не установлен иной порядок.
3. Платеж за выброс вредных веществ в воздушный бассейн Республики Армения транспортными средствами, зарегистрированными в других государствах, уплачивается в момент их въезда на территорию Республики Армения с представлением подтверждающего уплату документа в соответствующий таможенный орган.
4. Платеж за ввозимые товары, причиняющие вред окружающей среде, уплачивается до или во время их таможенного оформления с представлением подтверждающего уплату документа в соответствующий таможенный орган.
Статья 12. Валюта уплаты платежей
Платежи уплачиваются в армянских драмах.
Статья 13. Возврат излишне уплаченных сумм платежей
Суммы, уплаченные сверх начисленных в установленном настоящим Законом порядке, по заявлению плательщика засчитывается в счет предстоящих платежей плательщика или возвращаются в течение 30 дней со дня получения заявления.
Статья 14. Права плательщиков
Плательщики имеют право:
а) требовать от взимающих платежи органов произвести расчет, а при необходимости - перерасчет;
б) обжаловать в установленном законом порядке действия взимающих платежи органов или должностных лиц;
в) требовать возврата и получать в установленных настоящим Законом случаях суммы платежей, подлежащие возврату;
г) получать соответствующую справку об уплате платежей.
Статья 15. Обязанности плательщиков
Плательщики обязаны:
а) самостоятельно исчислять и своевременно уплачивать суммы платежей в соответствии с настоящим Законом, исходя из установленных ставок;
б) представлять при необходимости взимающим платежи органам соответствующие документы и сведения;
в) представлять документы, подтверждающие их право на льготу по платежам;
г) вносить в бухгалтерские учетные документы корректировку на сумму сокрытых или заниженных платежей, выявленных по результатам проверок, проведенных комптентными органами.
Статья 16. Льготы по платежам
1. От платежа за выброс вредных веществ в воздушный бассейн транспортными средствами, зарегистрированными в Республике Армения, освобождаются инвалиды, получившие на льготных условиях от органов социального страхования автомобили (по этим автомобилям).
2. От платежа за выброс вредных веществ в воздушный бассейн транспортными средствами, зарегистрированными в других государствах, освобождаются:
а) дипломатические и консульские представительства;
б) перевозчики, осуществляющие перевозки в Республику Армения в рамках гуманитарной помощи и благотворительных программ. Разграничение программ (деятельности) по характеру при отсутствии прямого указания на то в законодательстве Республики Армения (в том числе - в международных договорах Республики Армения) определяется координирующим благотворительную помощь уполномоченным органом Правительства Республики Армения;
в) Вооруженные Силы Российской Федерации;
3. От платежей за ввозимые товары, причиняющие вред окружающей среде, освобождаются товары, перевозимые через территорию Республики Армения транзитом.
Статья 17. Установление льгот по платежам
Прочие льготы по природоохранитеьным платежам устанавливаются по закону, а по платежам за природопользование - Правительством Республики Армения.
Статья 18. Ответственность за нарушение настоящего Закона
1. Нарушение настоящего Закона влечет ответственность, установленную законодательством.
2. Ответственность за правильное исчисление, своевременную уплату платежа и соблюдение других требований настоящего Закона, если иное не установлено законодательством, несут плательщики, а в случае юридических лиц - их установленные законодательством должностные лица.
При исчислении платежа косвенными методами налоговые органы могут применять установленный законом порядок оценки объекта налогообложения и налоговых обязательств плательщиков косвенными методами.
3. За задержку платежей с плательщиков за каждый просроченный день взыскивается пеня в размре 0,25 процентов от недовнесенной суммы.
4. В случае задержки плательщиками представляемого налоговому органу расчета, а также представляемых уполномоченному органу отчетов более чем на два месяца сверх установленного настоящим Законом срока за каждые последующие 15 дней взыскивается пеня в размере 5 процентов от общей суммы платежа, подлежащей уплате, но не более общей суммы этого платежа.
5. Физические и юридические лица, не зарегистрированные в установленном законодательством порядке для осуществления функций, установленных пунктами 4 и 5 настоящего Закона, или не имеющие установленных законодательством соответствующих документов на осуществление функции, несут платежные обязательства в порядке, установленном настоящим Законом.
6. В случае сокрытия платежа или его занижения (неуказания, занижения суммы платежа в установленных отчетах и расчетах либо представления ложных сведений о неосуществлении деятельности) взыскивается сокрытая или заниженная сумма платежа, начисленная в соответствии с настоящим Законом, а также штраф в размере 50 процентов от этой суммы, а в случае повторного сокрытия или занижения патежа в течение одного года после установления нарушения - также и штраф в размере всей суммы платежа.
Плательщик в случае неосуществления деятельности, а также отсутствия у него имущества, являющегося объектом платежа, представляет объявление, являющееся краткой формой документации, представляемой в уполномоченный и налоговый органы.
7. Сокрытый или заниженный платеж, а также пени и штрафы, установленные настоящим Законом, уплачиваются в государственный бюджет в 15-дневный срок после предъявления налоговым органом соответствующего акта.
8. В случае задержки внесения суммы по платежным обязательствам сверх установленных сроков налоговый орган вправе обратиться в установленном порядке в суд с требованием бесспорного взыскания платежа или наложения запрета на имущество.
9. Если природоохранительные или налоговые органы располагают фактами о том, что плательщики, имеющие непогашенные платежные обязательства, упраздняют (ликвидируют) свои объекты, влекущие платежное обязательство, либо скрывают их, вследствие чего становится невозможным взыскание платежей, установленных настоящим Законом, то эти органы могут принять меры к их взысканию до отчетного периода. В этом случае природоохранительные и налоговые органы могут запросить отчеты, расчеты за отчетный период и иные предусмотренные законодательством документы до истечения срока их представления.
Статья 19. Контроль за начислением и уплатой платежей
Контроль за начислением и уплатой платежей осуществляется в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Статья 20. Нормативы и лимиты фактических объемов, считающихся объектом платежа
1. Нормативы и лимиты фактических объемов, считающихся объектом платежа, устанавливаются Правительством Республики Армения.
2. В случае превышения нормативов, установленных в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи, для этой превышающей части в качестве ставок платежа применяются трехкратные ставки, установленные статьей 6 настоящего Закона.
Статья 21. Ведомственные нормативные акты по применению Закона
Ведомственные нормативные акты по применению настоящего Закона принимает Министерство финансов и экономики Республики Армения по согласованию с Министерством охраны природы Республики Армения и Министерством промышленности и торговли Республики Армения.
Статья 22. Порядок исчисления и уплаты платежей на 1999 год для предприятий, не имеющих статуса юридического лица
Предприятия, не имеющие статуса юридического лица, в 1999 году исчисляют и уплачивают платежи в порядке, установленном настоящим Законом для юридических лиц.