««Ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռներ եւ չվնասազերծված տարաներ փոխադրելու մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթի ընդունումը բխում է «Վտանգավոր բեռների միջազգային ճանապարհային փոխադրումների մասին» եվրոպական համաձայնագիրը 2022 թվականի հունվարին Հայաստանի Հանրապետության կողմից վավերացնելուց հետո օրենսդրական փոփոխություններ կատարելու անհրաժեշտությունից:
Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը` ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` հունիսի 9-ի արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով օրենսդրական փաթեթը:
Ըստ նրա` օրենսդրական փաթեթով առաջարկվում է լրացնել վտանգավոր բեռների փոխադրման գործընթացի կազմակերպումը կանոնակարգող օրենսդրական բացերը, ապահովել միջազգային համաձայնագրի պահանջներին համապատասխան իրավական ակտերի ընդունումը:
Սահմանվում են վարորդների եւ անվտանգության մասնագետների մասնագիտական վերապատրաստումների եւ որակավորման վկայականի տրման պահանջները:
«Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենքում լրացումով հանվում է վտանգավոր բեռների փոխադրման համար տրամադրվող թույլտվությունների ժամկետների սահմանման պահանջը, քանի որ Կառավարությանը վերապահված է ավտոմոբիլային տրանսպորտով վտանգավոր բեռների փոխադրման թույլտվությունների տրամադրման կարգի սահմանման իրավասություն:
Նշվել է, որ օրենսդրության ընդունման արդյունքում ակնկալվում է փոխադրումների անվտանգության բարձրացում, ՀՀ-ի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կատարում, համաձայնագրով սահմանված պահանջներին համապատասխան անվտանգ ու ապահով բեռնափոխադրումների իրականացում:

“Принятие пакета о внесении изменений и дополнений в закон “О перевозке опасных грузов и необезвреженной тары автомобильным транспортом” и прилагаемые проекты исходит из необходимости внесения законодательных поправок после ратификации Республикой Армения в январе 2022 г. европейского соглашения “О международных автомобильных перевозках опасных грузов”.
9 июня об этом сообщил заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян, представляя пакет законов для рассмотрения в первом чтении на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам.
По его словам, законодательным пакетом предлагается восполнить законодательные пробелы, регулирующие организацию процесса перевозки опасных грузов, обеспечить принятие соответствующих правовых актов согласно требованиям международного договора.
Определены требования к профессиональной переподготовке водителей и специалистов по безопасности и выдаче квалификационного аттестата.
Поправка в Кодекс РА об административных правонарушениях отменяет требование об установлении сроков разрешений на перевозку опасных грузов, так как правительство уполномочено определять порядок выдачи разрешений на перевозку опасных грузов автомобильным транспортом.
Отмечено, что с введением  изменений ожидается повышение безопасности перевозок, выполнение международных обязательств, взятых на себя РА, осуществление безопасных и надежных грузоперевозок в соответствии с требованиями, установленными соглашением.