Հունիսի 13-16-ը Մարաքեշում ընթացող Միջխորհրդարանական միության` միջդավանանքային երկխոսությանը նվիրված համաժողովին ելույթ է ունեցել կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Հերիքնազ Տիգրանյանը: «Հարգելի' գործընկերներ, Նախեւառաջ թույլ տվեք շնորհակալություն ...
Կառավարությունն առաջարկում է հայեցակարգային փոփոխություններ իրականացնել համայնքային ոստիկանության բնագավառում. Արփինե Սարգսյան
«Ոստիկանության մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը քննարկվել է հունիսի 13-ին ԱԺ նիստում: Հիմնական զեկուցող ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի խոսքով նախագծով առաջարկվում է համայնքային ոստիկանության շրջանակում իրականացնել փոփոխություններ, որոնք կօժանդակեն այս ծառա...
Օրենսդրական նախաձեռնություն՝ ուղղված Հանրային հեռարձակողի խորհրդում եւ Կարգավորող պետական մարմնում կանանց թերի ներկայացվածության խնդրի լուծմանը
Հունիսի 13-ի ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Լիլիթ Գալստյանի եւ Էլինար Վարդանյանի հեղինակած ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի ընդունումը, ըստ հիմնական զեկուցող Լիլիթ Գա...
Մեր երկրում ՀՀ օրենսդրությունը ԵՄ-ին մոտարկելու համապատասխանությունը ստուգող մեխանիզմներ կներդրվեն. Արդարադատության նախարարի տեղակալ
2021 թվականի մարտի 1-ից ուժի մեջ է մտել ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը` ՍԵՊԱ-ն, որով ՀՀ-ն պարտավորություն է ստանձնել իր օրենսդրությունը մոտարկել Եվրոպական միության օրենսդրությանը: Մոտարկման գործընթացը ենթադրում է ԵՄ համաձայնագրով` նշված օրենսդրությանը հա...
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած մի շարք նախագծեր
Ազգային ժողովը հունիսի 13-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» 2020 թվականի մայիսի 6-ի ՀՕ-267...
Հավերժությանը փոխանցել դարաշրջանի գեղեցկությունը. «Էմալե հավերժություն» խորագրով ցուցահանդես խորհրդարանում
Լեոնարդո դա Վինչին մի առիթով իր նոթատետրում գրառում է արել. «Կտավը կարող է շատ երկար ապրել, բրոնզը` հարատեւ է, իսկ էմալը` հավերժ»: Հինգ տարի առաջ երկար չարչարանքից, տանջանքից, պայթած էմալներից, այրված մատներից հետո, երբ ավարտեցի իմ առաջին գործը, հասկացա, թե ինչ նկատի ուներ դա Վինչին. ես մատներով հպվ...
Նախատեսվում է առգրավել եւ ոչնչացնել ոչ սպանդանոցային մորթի արդյունքում ստացված կենդանական ծագման հումքն ու մթերքը
««Անասնաբուժության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքնում լրացում կատարելու մասին» օրենքների փաթեթը քննարկվել է հունիսի 13-ի ԱԺ նիստում: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մաչմինների աշխատանքների համա...
Նախաձեռնությամբ ՀՀ կառավարությանը կվերապահվեն վճարովի ավտոկայանատեղերի գետնանշման առանձնահատկությունները
«Ավտոտրանսպորտային միջոցների կայանատեղերի տեղական վճարի եւ վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» օրենքում փոփոխության նպատակն է բարեփոխել ավտոկայանատեղերի կազմակերպման գործընթացը: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը: «Ներկայումս ...
Օրենսդրական կարգավորումներ վտանգավոր բեռների փոխադրման գործընթացի կազմակերպման ոլորտում
Գործադիրն առաջարկում է լրացնել վտանգավոր բեռների փոխադրման գործընթացի կազմակերպումը կանոնակարգող օրենսդրական բացերը, ապահովել «Վտանգավոր բեռների միջազգային ճանապարհային փոխադրումների մասին» եվրոպական համաձայնագրի պահանջներին համապատասխան իրավական ակտերի ընդունումը, ինչպես նաեւ կատարել ՀՀ-ԵՄ Համապարփ...
Միջազգային համաձայնագրով կստեղծվի Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերություն. Էկոնոմիկայի նախարար
Հունիսի 13-ի հերթական նիստում Ազգային ժողովը քննարկել է ««Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերության հիմնադրման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ըստ հիմնական զեկուցող ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի՝ 2022 թվականի հոկտեմբերին Երեւանում ստորագրված համաձայնագիրը մշակվել է ...
Նախատեսվում է վերանայել ակցիզային հարկով հարկվող ապրանքատեսակների համար սահմանված ակցիզային հարկի դրույքաչափերը
Նախագծերի նպատակն ակցիզային հարկով հարկվող ապրանքատեսակների համար սահմանված ակցիզային հարկի դրույքաչափերի վերանայումն է. ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը՝ ԱԺ հունիսի 13-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ...
Խորհրդարանը քննարկել է քրեական ոստիկանությանն անհրաժեշտ մասնագիտական պատրաստվածություն ունեցող կադրերի համալրմանն առնչվող օրենսդրական առաջարկը
Գործադիրը լրացումներ եւ փոփոխություններ է առաջարկում «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում: Ոստիկանության համակարգում կլուծարվեն մարզային վարչությունները եւ Երեւանի քաղաքային վարչությունը, կլինի կենտրոնաձիգ կառավարում՝ համապատասխան տարածքային ստորաբաժանումներով: Կենտրոնական ապարատում կստեղծ...
Հայաստանում այսօրվա դրությամբ գործում է 40 հազար ՍՊԸ, որոնք գործող օրենքի համաձայն տարին մեկ անգամ են իրենց շահույթը կիսում ընկերության մասնակիցների միջեւ: Իսկ «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» օրենքում փոփոխությամբ առաջարկվում է եռամսյակը մեկ անգամ իրականացնել շահույթի բաշխում:...
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է հուշարձանների պահպանության եւ օգտագործման կանոնները խախտելու դեպքում կրկնապատկել տուգանքի չափերը
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ուղղված է Հայաստանում բնության, պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության, օգտագործման եւ պաշտպանության նկատմամբ հանրային եւ վարչական պատասխանատվությունը բարձրացնելուն:...
Վերահսկողությունը ներմուծվող ագրոքիմիկատների եւ պեստիցիդների նկատմամբ էապես ուժեղանալու է. Վահան Քերոբյան
Դեռեւս երկու տարի առաջ սկսվել է գործընթաց, որպեսզի կարողանանք էապես լավացնել ՀՀ ներմուծվող ագրոքիմիկատների եւ պեստիցիդների որակը: 2022 թվականի նոյեմբերի 28-ին Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի կողմից ընդունված հրամանի նպատակն է, որ մենք ներմուծման ժամանակ ստուգենք ներկրվող նյութի այ...
Խորհրդարանը սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը. նախատեսվում է բարեփոխել նյութական պահուստի վերաբերյալ օրենսդրությունը
Ազգային ժողովը հունիսի 13-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Հաստատվել են ԱԺ ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի եւ հունիսի 13-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերը: ԱԺ որոշմամբ որոշ հարցերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա...

On June 13-15 June, at the Conference on Interfaith dialogue of the Inter-Parliamentary Union going on in Marrakesh, the member of the RA NA delegation, the member of the NA Civil Contract Faction Heriknaz Tigranyan gave a speech.“Dear colleagues,First of all, let me thank our Moroccan hosts for the...
Arpine Sargsyan: Government proposes to make conceptual changes in the sphere of community police
The legislative package designing amendments to the law on Police and the enclosed laws was debated at June 13 NA sitting.According to the key rapporteur, the Deputy Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan, the draft proposes to make changes in the framework of the community police, which will ...
Legislative initiative aimed at solving problem of underrepresentation of women in Council of Public Broadcaster and Regulatory State Body
The draft law on Making Amendments and Addenda to the Law on Audiovisual Media authored by the NA deputies of Armenia Faction Lilit Galstyan and Elinar Vardanyan was debated in the first reading at the NA regular sitting on June 13, the adoption of which, according to the key rapporteur Lilit Galsty...
Deputy Minister of Justice: Approximation mechanisms will be introduced to check conformity of RA legislation to EU in our country
The Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) signed between the RA and the EU came into force from 1 March 2021, by which the RA undertook to bring its legislation closer to the legislation of the European Union. The approximation process implies the development and adoption of normat...
Parliament debates in second reading a number of drafts authored by the Government
At June 13 sitting, the National Assembly debated in the second reading a number of legislative initiatives.Several amendments of editorial and technical character of the package of draft laws on Making Addenda and Amendments to the law on Preschool Education and on Amending the law HO-267-N of May ...
Exhibition entitled “Enamel eternity” in Parliament: To transfer to eternity beauty of era
Leonardo da Vinci once took a note: “Canvas can live a very long time, bronze is everlasting, and enamel is eternal.” Five years ago, after long suffering, cracked enamel, burned fingers, when I finished my first work, I understood what da Vinci meant: I touched eternity with my fingers. Hundreds of...
The package of laws on Making Amendments to the Law on Veterinary Medicine and on Making Addendum to the Law on State Control of Food Safety was debated at June 13 NA sitting. According to the Acting Head of the Coordination Bureau of Inspection Bodies of the RA Prime Minister’s Office Arm...
Peculiarities of paid parking landmark to be reserved to RA Government with initiative
The purpose of the amendment to the law on Peculiarities of Local Payment of Motor Vehicle Parking and Administrative Procedure is to improve the process of organizing parking lots. The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Armen Simonyan said about this.“At present the...
Legislative regulations on organizing transportation of dangerous cargo process
The Executive proposes to fill in the legislative gaps regulating the organization of the transportation of dangerous cargo process, ensure the adoption of the legal acts in compliance with the European Agreement on International Road Transportation of Dangerous Cargo, as well as to fulfill the RA o...
Minister of Economy: Eurasian Reinsurance Company to be Established by International Agreement
At the regular sitting of June 13, the National Assembly debated the draft law on Ratifying the Agreement on the Establishment of the Eurasian Reinsurance Company. According to the key rapporteur, the RA Minister of Economy Vahan Kerobyan the Agreement signed in Yerevan in October 2022 was developed...
It is designed to review excise tax rates for products subject to excise tax
The purpose of the drafts is to revise the excise tax rates for products subject to excise tax: the RA Deputy Minister of Finance Arman Poghosyan said, presenting the legislative package on Making Amendments to the Tax Code of the Republic of Armenia and on Making Addenda to the Code of the Republic...
Parliament debates the legislative proposals on replenishing the personnel with professional readiness necessary for criminal police
The Executive proposes addenda and amendments to the law on Police Service. The regional departments and Yerevan City Department will be dissolved in the police system, and centripetal control will be with relevant territorial sub-divisions. General Department of Criminal Police will be set up in th...
As of today, there are 40.000 Limited Liability Companies (LLCs) operating in Armenia, which, according to the current law, divide their profits among the company’s participants once a year. And in the law on Limited Liability Companies it is proposed to carry out profit distribution once a quarter....
Initiative proposes to double amount of fine in case of violation of rules of preservation and use of monuments
The draft law on Making Addenda and Amendments to the RA Code on Administrative Offenses is aimed at increasing public and administrative responsibility for the preservation, use and protection of immovable monuments of nature, history and culture in Armenia.The author of the initiative, the deputy ...
Vahan Kerobyan: Control over importing agrochemicals and pesticides to be essentially strengthened
A process began two years ago in order to be able to essentially improve the quality of the agrochemicals and pesticides being imported to the Republic of Armenia. The purpose of the order adopted by the Head of the Food Safety Inspectorate on November 28, 2022 is that we’ll check the additional par...
Parliament starts work of regular sittings: It is planned to reform legislation on material reserve
The National Assembly started the work of regular sittings on June 13. The agendas of the NA fifth session of the eighth convocation and the regular sittings to be convened on June 13 were approved.According to the NA decision, the second reading debate of some issues will be carried out within twen...