Հունիսի 13-16-ը Մարաքեշում ընթացող Միջխորհրդարանական միության` միջդավանանքային երկխոսությանը նվիրված համաժողովին ելույթ է ունեցել կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Հերիքնազ Տիգրանյանը: «Հարգելի' գործընկերներ, Նախեւառաջ թույլ տվեք շնորհակալություն ...
Կառավարությունն առաջարկում է հայեցակարգային փոփոխություններ իրականացնել համայնքային ոստիկանության բնագավառում. Արփինե Սարգսյան
«Ոստիկանության մասին» եւ կից օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը քննարկվել է հունիսի 13-ին ԱԺ նիստում: Հիմնական զեկուցող ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանի խոսքով նախագծով առաջարկվում է համայնքային ոստիկանության շրջանակում իրականացնել փոփոխություններ, որոնք կօժանդակեն այս ծառա...
Օրենսդրական նախաձեռնություն՝ ուղղված Հանրային հեռարձակողի խորհրդում եւ Կարգավորող պետական մարմնում կանանց թերի ներկայացվածության խնդրի լուծմանը
Հունիսի 13-ի ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներ Լիլիթ Գալստյանի եւ Էլինար Վարդանյանի հեղինակած ««Տեսալսողական մեդիայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որի ընդունումը, ըստ հիմնական զեկուցող Լիլիթ Գա...
Մեր երկրում ՀՀ օրենսդրությունը ԵՄ-ին մոտարկելու համապատասխանությունը ստուգող մեխանիզմներ կներդրվեն. Արդարադատության նախարարի տեղակալ
2021 թվականի մարտի 1-ից ուժի մեջ է մտել ՀՀ եւ ԵՄ միջեւ կնքված Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը` ՍԵՊԱ-ն, որով ՀՀ-ն պարտավորություն է ստանձնել իր օրենսդրությունը մոտարկել Եվրոպական միության օրենսդրությանը: Մոտարկման գործընթացը ենթադրում է ԵՄ համաձայնագրով` նշված օրենսդրությանը հա...
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած մի շարք նախագծեր
Ազգային ժողովը հունիսի 13-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Նախադպրոցական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» 2020 թվականի մայիսի 6-ի ՀՕ-267...
Հավերժությանը փոխանցել դարաշրջանի գեղեցկությունը. «Էմալե հավերժություն» խորագրով ցուցահանդես խորհրդարանում
Լեոնարդո դա Վինչին մի առիթով իր նոթատետրում գրառում է արել. «Կտավը կարող է շատ երկար ապրել, բրոնզը` հարատեւ է, իսկ էմալը` հավերժ»: Հինգ տարի առաջ երկար չարչարանքից, տանջանքից, պայթած էմալներից, այրված մատներից հետո, երբ ավարտեցի իմ առաջին գործը, հասկացա, թե ինչ նկատի ուներ դա Վինչին. ես մատներով հպվ...
Նախատեսվում է առգրավել եւ ոչնչացնել ոչ սպանդանոցային մորթի արդյունքում ստացված կենդանական ծագման հումքն ու մթերքը
««Անասնաբուժության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքնում լրացում կատարելու մասին» օրենքների փաթեթը քննարկվել է հունիսի 13-ի ԱԺ նիստում: Հիմնական զեկուցող, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մաչմինների աշխատանքների համա...
Նախաձեռնությամբ ՀՀ կառավարությանը կվերապահվեն վճարովի ավտոկայանատեղերի գետնանշման առանձնահատկությունները
«Ավտոտրանսպորտային միջոցների կայանատեղերի տեղական վճարի եւ վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» օրենքում փոփոխության նպատակն է բարեփոխել ավտոկայանատեղերի կազմակերպման գործընթացը: Այս մասին ասել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը: «Ներկայումս ...
Օրենսդրական կարգավորումներ վտանգավոր բեռների փոխադրման գործընթացի կազմակերպման ոլորտում
Գործադիրն առաջարկում է լրացնել վտանգավոր բեռների փոխադրման գործընթացի կազմակերպումը կանոնակարգող օրենսդրական բացերը, ապահովել «Վտանգավոր բեռների միջազգային ճանապարհային փոխադրումների մասին» եվրոպական համաձայնագրի պահանջներին համապատասխան իրավական ակտերի ընդունումը, ինչպես նաեւ կատարել ՀՀ-ԵՄ Համապարփ...
Միջազգային համաձայնագրով կստեղծվի Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերություն. Էկոնոմիկայի նախարար
Հունիսի 13-ի հերթական նիստում Ազգային ժողովը քննարկել է ««Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերության հիմնադրման մասին» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ըստ հիմնական զեկուցող ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանի՝ 2022 թվականի հոկտեմբերին Երեւանում ստորագրված համաձայնագիրը մշակվել է ...
Նախատեսվում է վերանայել ակցիզային հարկով հարկվող ապրանքատեսակների համար սահմանված ակցիզային հարկի դրույքաչափերը
Նախագծերի նպատակն ակցիզային հարկով հարկվող ապրանքատեսակների համար սահմանված ակցիզային հարկի դրույքաչափերի վերանայումն է. ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը՝ ԱԺ հունիսի 13-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման ներկայացնելով «ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ...
Խորհրդարանը քննարկել է քրեական ոստիկանությանն անհրաժեշտ մասնագիտական պատրաստվածություն ունեցող կադրերի համալրմանն առնչվող օրենսդրական առաջարկը
Գործադիրը լրացումներ եւ փոփոխություններ է առաջարկում «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» օրենքում: Ոստիկանության համակարգում կլուծարվեն մարզային վարչությունները եւ Երեւանի քաղաքային վարչությունը, կլինի կենտրոնաձիգ կառավարում՝ համապատասխան տարածքային ստորաբաժանումներով: Կենտրոնական ապարատում կստեղծ...
Հայաստանում այսօրվա դրությամբ գործում է 40 հազար ՍՊԸ, որոնք գործող օրենքի համաձայն տարին մեկ անգամ են իրենց շահույթը կիսում ընկերության մասնակիցների միջեւ: Իսկ «Սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների մասին» օրենքում փոփոխությամբ առաջարկվում է եռամսյակը մեկ անգամ իրականացնել շահույթի բաշխում:...
Նախաձեռնությամբ առաջարկվում է հուշարձանների պահպանության եւ օգտագործման կանոնները խախտելու դեպքում կրկնապատկել տուգանքի չափերը
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ուղղված է Հայաստանում բնության, պատմության եւ մշակույթի անշարժ հուշարձանների պահպանության, օգտագործման եւ պաշտպանության նկատմամբ հանրային եւ վարչական պատասխանատվությունը բարձրացնելուն:...
Վերահսկողությունը ներմուծվող ագրոքիմիկատների եւ պեստիցիդների նկատմամբ էապես ուժեղանալու է. Վահան Քերոբյան
Դեռեւս երկու տարի առաջ սկսվել է գործընթաց, որպեսզի կարողանանք էապես լավացնել ՀՀ ներմուծվող ագրոքիմիկատների եւ պեստիցիդների որակը: 2022 թվականի նոյեմբերի 28-ին Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի կողմից ընդունված հրամանի նպատակն է, որ մենք ներմուծման ժամանակ ստուգենք ներկրվող նյութի այ...
Խորհրդարանը սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը. նախատեսվում է բարեփոխել նյութական պահուստի վերաբերյալ օրենսդրությունը
Ազգային ժողովը հունիսի 13-ին սկսել է հերթական նիստերի աշխատանքը: Հաստատվել են ԱԺ ութերորդ գումարման հինգերորդ նստաշրջանի եւ հունիսի 13-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգերը: ԱԺ որոշմամբ որոշ հարցերի երկրորդ ընթերցմամբ քննարկումը կիրականացվի դրանք առաջին ընթերցմամբ ընդունելուց հետո՝ քսանչորս ժամվա...

На проходящем 13-16 июня в Марракеше саммите Межпарламентского союза (МПС), посвященном межконфессиональному диалогу, выступила член делегации НС в структуре, член фракции "Гражданский договор" Э.Тигранян:"Уважаемые коллеги,прежде всего, позвольте поблагодарить наших марокканских хозяев за прекрасну...
А.Саргсян: “Правительство предлагает концептуальные изменения в общинной полиции”
13 июня на заседании НС обсужден пакет изменений в закон “О полиции” и смежные законы. Основной докладчик заместитель министра внутренних дел А.Саргсян обстоятельно и аргументированно представила проект, предлагающий изменения в рамках общинной (муниципальной) полиции, способствующие более эффективн...
Законодательная инициатива для решения проблемы представленности женщин в Совете Общественного вещателя и Регулирующем государственном органе
13 июня на очередном заседании НС в первом чтении обсужден представленный депутатами фракции “Армения” Л.Галстян и Э.Варданян проект о внесении изменений и дополнений в закон “Об аудиовизуальных медиа”. По словам основного докладчика Л.Галстян, инициатива связана с необходимостью устранения неясност...
Замминистра юстиции: “Внедряются механизмы проверки гармонизации законодательств РА и ЕС”
“С 1 марта 2021 г. вступило в силу Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА-ЕС, которым Армения обязалась гармонизировать свое законодательство с законодательством Евросоюза. Процесс сближения подразумевает разработку и принятие нормативных правовых актов, проектов в соответствии с со...
Парламент обсудил во втором чтении ряд проектов правительства
13 июня Национальное Собрание обсудило во втором чтении ряд законодательных инициатив.В период с первого по второе чтения обсуждены пакеты проектов о внесении изменений и дополнений в законы “О дошкольном образовании”, “О полиции”, “О государственном регулировании обеспечения технической безопасност...
Инициативой Правительство РА сохраняет за собой наземную разметку платных автостоянок
“Цель внесения изменения в закон “Об особенностях местной платы и административного порядка парковок для автотранспортных средств” – реформировать процесс организации парковок”, - отметил заместитель министра территориального управления и инфраструктур А.Симонян.“В настоящее время не регламентирован...
Законодательные нормы в организации процесса перевозки опасных грузов
Исполнительная власть предлагает восполнить законодательные пробелы, регулирующие организацию процесса перевозки опасных грузов, обеспечить принятие нормативных правовых актов в соответствии с требованиями Европейского соглашения “О международных автомобильных перевозках опасных грузов”, а также вып...
Пересматриваются ставки акцизов на облагаемые акцизами товары
“Цель проектов – пересмотр  ставок акцизов на товары, облагаемые акцизами”, - отметил заместитель министра финансов А.Погосян, представляя 13 июня в первом чтении на заседании парламента пакет законопроектов о внесении изменений в Налоговый кодекс РА и в Кодекс РА об административных правонаруш...
Парламент обсудил законодательное предложение о наборе в уголовную полицию сотрудников с необходимой профессиональной подготовкой
Исполнительная власть предлагает дополнения и изменения в закон “О службе в полиции”. В системе полиции будут распущены областные управления и Ереванское городское управление, появится централизованное управление с соответствующими территориальными подразделениями. В центральном аппарате будет созда...
Законодательной инициативой предоставляется право раз в квартал распределять прибыль между участниками ООО
“На сегодняшний день в Армении действует 40 тысяч ООО, которые, согласно действующему законодательству, раз в год распределяют свою прибыль между участниками общества. А инициированной поправкой в закон “Об обществах с ограниченной ответственностью” (ООО) предлагается проводить распределение прибыли...
Инициатива предлагает удвоить размер штрафа за нарушение правил охраны и использования памятников
Проект закона о внесении изменений и дополнений в Кодекс РА об административных правонарушениях направлен на повышение общественной и административной ответственности за сохранение, использование и охрану недвижимых памятников природы, истории и культуры в Армении.Автор инициативы, депутат фракции “...
В.Kеробян: “Контроль за ввозимыми агрохимикатами и пестицидами будет значительно усилен”
“Два года назад был начат процесс по значительному улучшению качества импортируемых в Армению агрохимикатов и пестицидов. Цель приказа, принятого главой Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов от 28 ноября 2022 г., в том, чтобы мы проверили дополнительные параметры ввозимого материал...
Парламент начал работу очередных заседаний: намечается реформа законодательства о материальном резерве
13 июня началась работа очередных заседаний НС. Утверждены повестки дня пятой сессии НС восьмого созыва и созываемых 13 июня очередных заседаний.Согласно решению НС, обсуждение во втором чтении некоторых вопросов будет проведено в течение 24-х часов после их принятия в первом чтении.В первом чтении ...