Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպեց Միջազգային եվրոպական շարժման գլխավոր քարտուղար Հենրիկ Կրոների հետ:
Պարոն Կրոները խորհրդարանի նախագահին ներկայացրեց իրենց կազմակերպության պատմությունն ու գործունեությունը` նշելով, որ Միջազգային եվրոպական շարժումը տարածված շարժում լինելով Եվրոպայում` գտնվել է Եվրախորհրդի եւ Եվրամիության կազմավորման ակունքներում: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեց շարժման գրասենյակը Հայաստանում բացելու հարցը, որի նպատակն է նպաստել նպաստել Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության կայացմանը եւ ժողովրդավարության խորացմանը: Պարոն Կրոները Աժ նախագահին առաջարկեց անդամակցել Միջազգային եվրոպական շարժմանը, որի շարքերում են Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Խոսե Մանուել Բարոզզոն, Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Վալերի Ժիսկար դե’ Ստենը, Գերմանիայի նախկին կանցլեր Հելմուտ Քոլը եւ Եվրոպայում բարձր պաշտոններ վարող շատ անձինք:
Աժ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը իր աջակցությունը հայտնեց պարոն Կրոներին եւ հաջողություններ մաղթեց հայաստանյան գործունեության մեջ, պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց համագործակցությունը շարունակելու շուրջ, որը կարող է իրականանալ գրասենյակի հաջող աշխատանքի միջոցով:

16 сентября Председатель НС РА Артур Багдасарян встретился с Генеральным секретарем Международного Европейского движения (МЕД) Генриком Кронером.
Г-н Кронер ознакомил председателя парламента с историей и деятельностью их организации, отметив, что МЕД, будучи широко распространенной в Европе организацией, стояло у истоков организации Совета Европы и Евросоюза. В ходе встречи был обсужден вопрос открытия в Армении офиса МЕД, цель которой – содействовать становлению гражданского общества и углубления демократии в Армении. Г-н Кронер предложил Председателю НС стать членом МЕД, в рядах которого председатель Еврокомиссии Хосе Мануэль Бароззо, экс-президент Франции Валери Жискар д’Эстен, бывший канцлер Германии Гельмут Коль и многие другие занимающиеся высокие посты в Европе лица.
Председатель НС Артур Багдасарян выразил готовность  содействовать г-ну Кронеру и пожелал успехов в деятельности в Армении, была достигнута договоренность о продолжении сотрудничества, которое может быть осуществлено благодаря успешной работе офиса.