Սեպտեմբերի 1-ին Ազգային ժողովը շարունակեց արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը:
Արտահերթ ելույթի իրավունքով իր տեսակետը ներկայացրեցԱԺ փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը: Նա եվրաինտեգրման ճանապարհին գտնվող երկրի համար սահմանադրական փոփոխություններն անհրաժեշտություն է համարում եւ գտնում է, որ Հայաստանում Սահմանադրության ստեղծման եւ բարեփոխման պատմությունըկորցված հնարավորությունների պատմություն է: Նշվեց, որ Սահմանադրությունը չի կարող բոլորին դուր գալ, քանի որ լինելով երկրինն ու ժողովրդինը` այններառում է քաղաքական տարբեր ուժերի կողմից եւ վիճելի, եւ ընդունելի համարվող դրույթներ: Պարոն Հովհանն իսյանի գնահատմամբ` Սահմանադրությունը քաղաքական կոնսենսուսի, փոխզիջումների, փոխհամաձայնության եւ փոխըմբռնման արդյունք է: ԱԺ փոխնախագահը հիշեցրեց, որ ընդդիմության մի շարք առաջարկներ ընդունվելու դեպքում էլ վերջիններս հրաժարվեցին մասնակցել քաղաքական կոնսենսուսին: «Ընդդիմության հեռանալը նիստերի դահլիճից ցույց տվեց, որ նրանց ի սկզբանե չէր էլ հետաքրքրում` կընդունվեն իրենց առաջարկները, թե՞` ոչ» ,-ասաց պարոն Հովհաննիսյանը: Նրա համոզմամբ` նախագիծը չընդունող իրենց գործընկերները մերժում են ոչ թե նախագիծը, այլ նախագծի հեղինակներին:ԱԺ փոխնախագահը քաղաքական բարեփոխումների հաջողություն եւ երկրի զարգացման համար ամենակարեւոր հանգամանք համարեց անվտանգության խորհրդի ստեղծումը: «Ղարաբաղյան հիմնահարցի լուծման հարցում միշտ բախվել ենք երկ ու իրարամերժ սկզբունքների հետ` տարածքային ամբողջականության պահպանման եւ ազգերի ինքնորոշման: Աշխարհը միշտ ավելի հակված է տարածքային ամբողջականության պահպանմանը. այդ սկզբունքը շրջանցվում է այն դեպքերում, երբ բախվում են դեմոկրատական եւ հակադեմոկրատական զարգացումները: Եթե կարողանանք ապացուցել, որ սահմանադրական բարեփոխումների դրոշակակիրը Հայաստանն է, մենք Ղարաբաղի հարցում զգալի նվաճումներ կունենանք, կգրավենք ավելի շահեկան դիրքեր, քան այսօր որեւէ բանակցային ֆորմատում ունի Ադրբեջանը»,-արձանագրեց Վահան Հովհաննիսյանը: Նա հայտարարեց, որ ՀՅԴ-ն «այո» է ասելու նախագծին եւ իրականացնելու է Սահմանադրության ակտիվ քարոզարշավ:
ՀՀ նախագահի ներկայացուցիչ Արմեն Հարությունյանի բնորոշմամբ` Սահմանադրությունը իրավաբանական եւ քաղաքական փաստաթուղթ է: Պարոն Հարությունյանի գնահատմամբ` Սահմանադրությունը հասարակական կյանքի կազմակերպման հիմունքները սահմանող փաստաթուղթ է եւ չի կարող բավարարելտարբեր մոտեցումներ ու ծրագրեր ունեցող քաղաքական կուսակցություններին ամբողջությամբ: Նա նշեց, որ գործող Սահմանադրությունը հակաժողովրդավարական չէ. եթե այն ժողովրդավարական պահանջներին չհամապատասխաներ, Հայաստանը չէր կարող Եվրոպայի Խորհրդին անդամակցել: ՀՀ նախագահի ներկայացուցչի հավաստմամբ` պետական շինարարության տեսակետից սահմանադրական բարեփոխումները երկրին նոր լիցք կհաղորդեն: Նա բարձր գնահատեց կոալիցիայի աշխատանքը նախագծի բարելավման ուղղությամբ` ընդգծելով, որ լուրջ աշխատանք է կատարված նաեւ քաղաքական տարբեր կուսակցությունների կողմից: Պարոն Հարությունյանը անդրադարձավ ԱԺ-ի դերի եւ հեղինակության բարձրացմանը: ՀՀ նախագահի ներկայացուցիչը համոզված է, որ Սահմանա դրությունը իր դրական խոսքը կասիերկրի քաղաքական պատմության մեջ:
ԱԺ փոխնախագահ, Եվրոպական կառույցներին ինտեգրման հարցերով ԱԺ ժամանակավոր հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Թորոսյանը հարակից զեկույցում ընդգծեց, որ սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը արժանացել է մի շարք միջազգային կազմակերպությունների հավանությանն ու աջակցությանը: Պարոն Թորոսյանը ընդգծեց, որ պետք է հարգանքով վերաբերվելՍահմանադրությանը.«Երբ ընտրության առջեւ ենք, պետք է որոշենք, թե ինչ ենք ուզում. ուզու՞մ ենք ծռված հակակշիռների եւ զսպումների համակարգ, թե՞ հավասարակշռված, ուզում ենք խորհրդարանի լիարժեք դերակատարություն, թե` սահմանափակ հնարավորություններ: Կամ դեպի ժողովրդավարության խորացում, կամ դեպի ավտորիտարիզմ. անցո ւմային շրջանը անվերջ տեւել չի կարող»,- ասաց պարոն Թորոսյանը: Ըստ ԱԺ փոխնախագահի` պիտի փոփոխություններ անել եւ ապահովել դատական համակարգում անկախ ու անաչառ վճիռների կայացումը, հնարավորություն ստեղծել եկամուտների արդարացի բաշխման, մարզերի լիակատար գործունեության համար: Պարոն Թորոսյանի հավաստմամբ` սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը մեր երկրի, մեր հասարակության համար է, այն ներառում է մեր ժողովրդի վերածննդի խնդիրը, Ղարաբաղի հիմնահարցը:
Նախագծի համահեղինակ Մհեր Շահգելդյանը սահմանադրական բարեփոխումների նախագիծը համարեց մի փաստաթուղթ, որն ապագայում պիտի լինի քաղաքական համակարգի արդիականացման գործոն: Նա նշեց, որ տեղի է ունեցել փոխհամաձայնեցման գործընթաց, ծավալվելեն բուռն քննարկումներ եւ նախագծին դրական են արձագանքել մասնագիտացած միջազգային կառույցներ` ԵԽԽՎ Վենետիկի հանձնաժողովը, ԵԱՀԿ մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության ինստիտուտը, Եվրոպայի Միությունը, ԱՄՆ-ի դրական կարծիքը արտահայտել էդեսպանը, այսինքն` սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը ժողովրդավարական երկրների համար ընդունելի դրույթներ ունի: Հիմնական զեկուցողը մանրամասն ներկայացրեց պատգամավորներից  ստացված բովանդակային եւ խմբագրական բնույթի առաջարկությունները` ընդգծելով, որ դրանց մեծ մասը ընդունելի են եւ կքննարկվեն երկրորդից երրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում:
98 կողմ, 0 դեմ եւ 1 ձեռնպահ ձայներով Ազգային Ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը:

1 сентября Национальное Собрание продолжило работу на вночередной сессии.
Правом внеочередного выступления воспользовался Заместитель Председателя Ваган Ованнесян. Он посчитал, для страны находящейся на пути евроинтеграции необходимы конституционные изменения и сказал, что история создания и реформирования Конституции в Армении является историей ураченных возможностей. Было отмечено, что Конституция не может нравится всем, поскольку созадваясь для страны и народа, она включает положения, считающиеся как и спорными, так и приемлемыми для разных политических сил. По оценке г-на Ованнисяна Конституция – это результат политического консенсуса, взаимных уступок, взаимосогласия и взаимопонимания. Заместитель Председателя НС напомнил, что оппозиция, даже после принятия ряда предложений, отказалась принять участие в политическом консенсусе. ,,То, что оппозиция покинула зал заседаний показало, что их изначально и не интересовало, будут ли приняты ее предложения или нет?”, - сказал г-н Ованнисян. По его убеждению коллеги, не приемлющие проект отвергают не его, а авторов проекта. Заместитель Председателя НС счел самым важным обстоятельством для успеха политической реформы и развития страны создание Совета безопасности. ,,В разрешении карабахской проблемы мы всегда натыкались на двойные и противоречивые принципы: сохранение территориальной целостности и самоопределение наций. Мир всегда стремиться больше к сохранению территирильной целостности; этот принцип игнорируется в том случае, когда стыкуются демкратические и антидемокртические тенденции. ,,Если мы сможем доказать, что знаменосцем конституционных реформ является Армения, то в вопросе Карабаха мы будем иметь ощутимые достижения и более выгодные позиции, чем имеет Азербайджан в каком-либо перговорочном формате”, - констатировал Ваан Ованнисян. Он заявил, что АРФД будет голосовать за проект, осуществит активную пропоганду по обновленной Конституции.
По определению представителя Президента РА Армена Арутюняна, Конституция является юридическим и политическим документом. По оценке г-на Артюняна, Конституция является документом, устанавливающим основы организации общественной жизни и не может полностью удовлетворять политические партии, имеющие разные подходы и программы. Он отметил, что настоящая Конституция не является антинародной: если бы она не соответствовала демократическим требованиям, Армения не могла бы быть членом Совета Европы.
По заверению представителя Президента РА конституционная реформа сообщит новый заряд стране с точки зрения государственного строительства. Он высоко оценил работу коалиции по улучшению проекта, отметив, что серьзная работа также проделана разными политическими партиями. Г-н Арутюнян коснулся повышения роли и авторитета НС. Он уверен, что Конституция скажет свое позитивное слово в политической истории страны.
Заместитель Председателя НС, председаталь Временной комиссии по вопросам Евроинтеграции в европейские структуры Тигран Торосян в своем содокладе подчеркнул, что проект конституционной реформы был одобрен и поддержан многими международными организациями. Г-н Торосян отметил, что надо с уважением относится к Конституции. ,,Когда мы стоим перед выбором, то должны решить чего мы хотим: хотим ли мы иметь искаженную или сбалансированную систему сдержек и противовесов? Хотим ли мы иметь полноценную роль парламента или ограниченные возможности? Или надо идти путем утверждения демократии или путем авторитаризма: переходный период не может тянуться вечно”, - сказал г-н Торосян. По мнению Заместителя Председателя НС, мы должны внести изменения и обеспечить вынесение независимых и беспристрастных решений в судебной системе, создать возможности справедливого распределения доходов для полноценной деятельности в областях. По заверению г-на Торосяна проект конституционных реформ предназначен для нашей страны и общества, они включают возрождение нашего народа и проблему Карабаха.
Соавтор проекта, Мгер Шахгельдян, проект конституционных реформ счел тем документом, который в будущем должен стать фактором модернизации политической системы. Он отметил, что состоялся процесс взаимного согласия, прошли бурные обсуждения и специализированные международные структуры положительно высказались по проекту: Венецианская комиссия ПАСЕ, Бюро демократических институтов и прав человека ОБСЕ, Союз Европы, позитивное мнение выразил Посол США, то есть, проект конституционных изменений несет приемлемые положения в для других демократических стран. Основной докладчик подробно представил полученные от депутатов предложения содержательного и редакционного характера, подчеркнув, что большая их часть приемлемы и будут обсуждены в период между вторым к третьим чтениями.
Национальное Собрание приняло проект Конституционных изменений во втором чтении при 98 голосах ,,за”, 0 - ,,против” и 1 ,,воздержавшемся”.