Դեկտեմբերի 9-ին արտահերթ նիստ է գումարել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը, որը վարել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության ներկայացրած  «ՀՀ քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Նույնականացման քարտերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը տեղեկացրել է, որ  առաջարկվում է ՀՀ քաղաքացիներին հին նմուշի՝ ոչ կենսաչափական անձնագրերի տրամադրման ժամկետը կրկին երկարաձգել` 2021 թվականի հունվարի 1-ի փոխարեն սահմանելով մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ը:
Փոփոխությունն արվում է, քանի որ 2017 թվականի հունվարի 1-ին ավարտվել է ՀՀ կենսաչափական անձնագրերի եւ նույնականացման քարտերի համակարգը սպասարկող եւ բլանկներ մատակարարող լեհական PWPW ընկերության հետ կնքված պայմանագրի ժամկետը, ինչով պայմանավորված հայտարարվել է նոր մրցույթ` ՀՀ կենսաչափական անձնագրերի եւ նույնականացման քարտերի թողարկման, արդիականացված հանրային հավաստագրերի ենթակառուցվածքի ավտոմատացված համակարգի ներդրման, սպասարկման եւ փոխանցման նպատակով կոնցեսիայի պայմանագիր կնքելու իրավունք շնորհելու համար:
Ոստիկանության պետի տեղակալի խոսքով՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո փաթեթը փոփոխության չի ենթարկվել՝ առաջարկներ չլինելու պատճառով:  Փաթեթն ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, այն կքննարկվի ԱԺ ընթացող հերթական նիստերի ընթացքում:

9 декабря Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам созвала внеочередное заседание под председательством В.Варданяна.
Обсужден во втором чтении представленный правительством законодательный пакет проектов о внесении поправок в законы РА «О паспорте гражданина РА» и «Об идентификационных картах».
По повестке заседания обст оятельно выступил заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян, аргументировавший необходимость внесения поправок в вышеуказанные законы. По его словам, после принятия в первом чтении пакет не подвергся изменениям в силу отсутствия предложений.  Пакет получил положительное заключение комиссии – для обсуждения на текущем очередном  заседании НС.
9 декабря парламент, приняв обсуждавшиеся в предыдущий день проекты законов,  продолжил работу очередных заседаний. Депутаты приступили к обсуждению в первом или втором чтениях проектов о внесении изменений и дополнений в законы РА «О партиях»,  «Об Аудиторской палате», «О программе приват...
9 декабря Постоянная комиссия НС  по экономическим вопросам под председательством Б.Туняна на внеочередном заседании обсудила и вынесла положительное заключение обсуждавшемуся в тот же день на очередном заседании в первом чтении предложенному правительством и депутатом НС С.Овсепян пакету проек...
В.Варданян назначен главным докладчиком ПАСЕ по отмене смертной казни
8 декабря на заседании Комиссии по юридическим вопросам и правам человека ПАСЕ председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, член делегации НС РА в ПАСЕ  В.Варданян назначен главным докладчиком ПАСЕ по отмене смертной казни....