Դեկտեմբերի 9-ին արտահերթ նիստ է գումարել ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը, որը վարել է Վլադիմիր Վարդանյանը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության ներկայացրած  «ՀՀ քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Նույնականացման քարտերի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը տեղեկացրել է, որ  առաջարկվում է ՀՀ քաղաքացիներին հին նմուշի՝ ոչ կենսաչափական անձնագրերի տրամադրման ժամկետը կրկին երկարաձգել` 2021 թվականի հունվարի 1-ի փոխարեն սահմանելով մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ը:
Փոփոխությունն արվում է, քանի որ 2017 թվականի հունվարի 1-ին ավարտվել է ՀՀ կենսաչափական անձնագրերի եւ նույնականացման քարտերի համակարգը սպասարկող եւ բլանկներ մատակարարող լեհական PWPW ընկերության հետ կնքված պայմանագրի ժամկետը, ինչով պայմանավորված հայտարարվել է նոր մրցույթ` ՀՀ կենսաչափական անձնագրերի եւ նույնականացման քարտերի թողարկման, արդիականացված հանրային հավաստագրերի ենթակառուցվածքի ավտոմատացված համակարգի ներդրման, սպասարկման եւ փոխանցման նպատակով կոնցեսիայի պայմանագիր կնքելու իրավունք շնորհելու համար:
Ոստիկանության պետի տեղակալի խոսքով՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո փաթեթը փոփոխության չի ենթարկվել՝ առաջարկներ չլինելու պատճառով:  Փաթեթն ստացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, այն կքննարկվի ԱԺ ընթացող հերթական նիստերի ընթացքում:

On December 9, the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Vladimir Vardanyan convened an extraordinary sitting.
The legislative package on Amending the Law on the RA Citizen's Passport and on Amending the Law on Identification Cards presented by the Government was debated in the second reading.
The Deputy Head of the RA Police Ara Fidanyan informed that it was proposed to again extend the term of providing old sample, non-biometric passports to the RA citizens, fixing until 1 January 2022 instead of 1 January 2021.
The amendment is made, as on 1 January 2017, the term of the contract signed with the Polish PWPW Company supplying the system of the RA biometric passports and identification cards ended, and conditioned by that a new competition was announced.
According to the Deputy Head of the RA Police, the package has not been undergone amendment after being passed in the first reading, because of not being proposals. The package was endorsed by the Committee, and it would be debated during the NA ongoing regular sittings.
At December 8 extraordinary sitting moderated Babken Tunyan, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs debated and endorsed the draft law on Making Amendments and Addenda  to the RA Tax Code and the package of the enclosed draft laws jointly authored by the RA Government and the NA deput...