Ապրիլի 28-ին ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեց Կառավարության հեղինակած «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, ներկայացնելով հիմնական փոփոխությունները, նշեց, որ առաջարկվում է Երեւան քաղաքի գլխավոր ճարտարապետի հաստիքը փոխարինել Երեւանի քաղաքապետի տեղակալի հաստիքով: Նշվեց, որ Երեւանի քաղաքապետը կունենա տեղակալ, որը կհամակարգի ճարտարապետաքաղաքաշինական ոլորտի միավորները:
Ներկայացված օրենսդրական նախագծի ընդունման արդյունքում կկարգավորվի Երեւան քաղաքում քաղաքապետի տեղակալի՝ որպես քաղաքաշինության եւ ճարտարապետության ոլորտի համակարգողի առկայության հարցը, ինչը հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ իրականացնելու նշված ոլորտներում Երեւանի քաղաքապետին տրված իրավասությունները:

On April 28, at the sitting of the NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment , the package of the draft laws on Making Amendments and Addendum to the RA Law on Local Self-Government in the City of Yerevan authored by the Government was debated.
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan, presenting the main amendments, noted that it is proposed to replace the vacancy of the Chief Architect in the city of Yerevan with the vacancy of the Deputy Mayor of Yerevan. It has been noted that the Mayor of Yerevan will have a deputy who will coordinate the units in the field of architecture and urban development.
As a result of the adoption of the presented legislative bill, the issue of having a Deputy Mayor in the city of Yerevan as a coordinator in the field of architecture and urban development will be regulated which will give an opportunity to implement the authorities given to the Mayor of Yerevan more effectively in the mentioned fields.