Ապրիլի 28-ին ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեց Կառավարության հեղինակած «Երեւան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, ներկայացնելով հիմնական փոփոխությունները, նշեց, որ առաջարկվում է Երեւան քաղաքի գլխավոր ճարտարապետի հաստիքը փոխարինել Երեւանի քաղաքապետի տեղակալի հաստիքով: Նշվեց, որ Երեւանի քաղաքապետը կունենա տեղակալ, որը կհամակարգի ճարտարապետաքաղաքաշինական ոլորտի միավորները:
Ներկայացված օրենսդրական նախագծի ընդունման արդյունքում կկարգավորվի Երեւան քաղաքում քաղաքապետի տեղակալի՝ որպես քաղաքաշինության եւ ճարտարապետության ոլորտի համակարգողի առկայության հարցը, ինչը հնարավորություն կտա առավել արդյունավետ իրականացնելու նշված ոլորտներում Երեւանի քաղաքապետին տրված իրավասությունները:

28 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны природы обсуждался представленный правительством пакет проектов о внесении изменений и дополнения в закон РА «О местном самоуправлении в городе Ереване».
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян, представляя основные изменения, отметил, что предлагается заменить должность главного архитектора Еревана на должность заместителя мэра Еревана. Отмечено, что у мэра Еревана будет заместитель, координирующий сферу архитектуры и градостроительства.
В итоге принятия предложенного законопроекта будет решен вопрос заместителя мэра Еревана   – координатора   в области градостроительства и архитектуры, что позволит более эффективно реализовать полномочия, предоставленные мэру Еревана в указанных сферах.