Ապրիլի 28-ին Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ ԱԺ  տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
ՀՀ Կադաստրի կոմիտեի ղեկավարի տեղակալ Նարինե Ավագյանի ներկայացմամբ քննարկվեց «ՀՀ հողային օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցողի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխություններով նախատեսվում է կադաստրային արժեքի տարբերության վճարման պայման սահմանել այն դեպքերի համար, երբ, առանց հողամասի կադաստրային արժեքների տարբերության վճարման դրա նպատակային նշանակությունը փոխելուց հետո, հողամասի սեփականատիրոջ նախաձեռնությամբ նախատեսվում է կրկին փոխել հողամասի նպատակային նշանակությունը կամ շինությունները:
Նախատեսվում է սահմանել իրավունքի պետական գրանցման մերժման հիմք հողամասի կադաստրային արժեքների վճարի տարբերության վճարված չլինելու դեպքերի համար: Հստակեցվում եւ սահմանվում են նաեւ քաղաքացիներին կամ իրավաբանական անձանց սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերում կադաստրային արժեքների տարբերության վճարման հետ կապված հարաբերությունները այն դեպքերում, երբ ինքնակամ կառույցներն օրինականացնելիս հողամասերի նպատակային նշանակությունը փոխվում է:

On April 28, chaired by Vahe Ghalumyan, the regular sitting of the NA Standing Committee Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment was held.
The draft law on Making Amendments and Addenda to the RA Land Code presented by the RA Deputy Head of the Cadastre Committee Narine Avagyan was debated.
According to the key rapporteur, it is envisaged with the proposed amendments to establish a condition for payment of the difference in cadastral value for those cases when after changing the purpose of it without paying the difference in cadastral values of land, it is designed by the initiation of the landowner to change the purpose or buildings of a land again.
It is planned to establish a base for a denial of the state registration of the rights in cases of non-payment of the difference of payment in cadastral values of a land. The relations referred to the payment of the difference in cadastral values in the lands owned by citizens or legal entities with the right of ownership are also clarified and defined in cases when the purpose of lands is changed voluntarily legalizing the structures.