ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 4-ի արտահերթ նիստում ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Գրիգորյանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկման ներկայացրեց «ՀՀ հողային օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Պետական գույքի կառավարման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Հանրության գերակա շահերի ապահովման նպատակով սեփականության օտարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենսդրական փաթեթը:
Օրենսդրական առաջարկով նախատեսվող կարգավորումները`  այստեղ:
Պատգամավոր Նիկոլայ Բաղդասարյանը բարձրացրեց վարձակալության իրավունքի հետ կապված խնդիրը: Հողային օրենսգրքով նախատեսված է վարձակալի նախապատվության իրավունք: Եթե տարածքը վաճառվում է ոչ թե մրցութային կարգով, այլ ուղղակի վաճառքով, ապա վարձակալն ունենում է նախապատվության իրավունք: Ըստ նրա` այդ հանգամանքը գործնականում կարող է խոչընդոտել տարածքի օտարումը: Պատգամավորն առաջարկում է այս հատվածը քննարկել:
Սուրեն Գրիգորյանն ընդգծեց, որ այս հարցում գործնականում խնդիրներ առաջանալու դեպքում առաջիկայում կարգավորումներ կառաջարկվեն: Հարակից զեկուցող Արթուր Դավթյանն  էլ պարզաբանեց, որ հողի վարձակալին է առաջնահերթություն տրվելու, քանի որ վերջինս ունի գնման նախապատվության իրավունք:

At June 4 extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on State and Legal Affairs, the RA Deputy Minister of Justice Suren Grigoryan presented for debate in the second reading the legislative package on Amending the RA Land Code, on Making Addenda to the State Property Management, on Making Addendum to the Law on Property Alienation for Provision of Eminent Domain was debated.
The deputy Nikolay Baghdasaryan voiced the problem concerning the right to rent. The Land Code designs right to the tenant’s preference. If the territory is sold not in completion order, but simply by sale, then the tenant has right to preference. According to him, that fact practically can impede the alienation of the territory. The MP proposes to discuss this sector.
Duren Grigoryan underlined that in case of arising practical problems in this issue regulations would be proposed in the near future. The co-speaker Artur Davtyan has clarified that the priority will be given to the land tenant, as the latter has right to purchase preference. Artur Davtyan informed that proposals had not been from the first to the second reading.