ԱԺ պետական-իրավական եւ Ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների hամատեղ նիստում ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Առնակ Ավետիսյանը ներկայացրեց «ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության` խորհրդարանի աշխատակազմի եկամուտների ու ծախսերի կատարողականը:
2020-ին Ազգային ժողովի ճշտված, հաստատված բյուջեն կազմել է 6.69 մլրդ դրամ: Համավարակով, ռազմական դրությամբ պայմանավորված ինչպես նաեւ աշխատակազմի բնականոն գործունեությունն ապահովելու նպատակով իրականացվել են որոշակի միջհոդվածային վերաբաշխումներ` Կառավարության համապատասխան որոշումներով:
Ազգային ժողովը 2020 թվականի հատկացումների հաշվին Կառավարության պահուստային ֆոնդ է վերաբաշխել շուրջ 846 մլն դրամ: Կառավարության պահուստային ֆոնդից Ազգային ժողովին է հատկացվել 14.2 մլն դրամ: Արդյունքում, 6 միջոցառումների կատարման նպատակով ԱԺ ճշտված բյուջեն կազմել է 5.2 մլրդ դրամ, իսկ փաստացի ծախսը 4.7 մլրդ դրամ: 2020 թվականին պետական բյուջե է վերադարձվել 1.3 մլրդ դրամ: Ազգային ժողովի կատարողականը կազմել է 90,9 տոկոս, որի համեմատաբար ցածր ցուցանիշը պայմանավորված է համավարակով,  այցելությունների, պատվիրակությունների ընդունելությունների, գործուղումների, ներկայացուցչական ծախսերի գրեթե բացակայությամբ:

Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС А.Аветисян на совместном заседании постоянных комиссий НС по государственно-правовым вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам представил годовой отчет об исполнении государственного бюджета на 2020 г. возглавляемой им структурой.
В 2020 г. уточненный, утвержденный бюджет НС составил 6,69 млрд драмов. Для обеспечения нормальной работы аппарата в связи с пандемией, военным положением, а также для обеспечения нормальной деятельности персонала парламента соответствующими решениями правительства проведены некоторые межстатейные перераспределения.
Национальное Собрание за счет отчислений 2020 года направило в резервный фонд правительства около 846 млн драмов. Из резервного фонда правительства Национальному Собранию выделено 14,2 млн драмов. В итоге,   уточненный бюджет НС для реализации 6 мероприятий составил 5,2 млрд драмов, а фактические расходы - 4,7 млрд драмов. В 2020 г. в госбюджет возвращено 1,3 млрд драмов. Выполнение работ НС составило 90,9%, что является относительно низким показателем из-за пандемии, почти отсутствия расходов на визиты, приемы делегаций, командировки и представительские цели.