Խորհրդարանը հունիսի 4-ի արտահերթ նիստում քննարկեց Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածուի ընտրության հարցը: Մրցութային խորհրդի որոշման հիման վրա Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թափուր պաշտոնում առաջադրվել է Տաթեւիկ Բարսեղյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի կենսագրական տվյալները եւ մասնագիտական հմտությունները ներկայացրեց ԱԺ պատգամավոր, մրցութային խորհրդի անդամ Հերիքնազ Տիգրանյանը:
Առաջադրված թեկնածու Տաթեւիկ Բարսեղյանը վստահեցրեց, որ հակակոռուպցիոն ոլորտում իր գիտելիքները, փորձը եւ կապերը կներդնի առկա խնդիրների հաղթահարման համար: Նա նշեց, որ հանձնաժողովը գործունեության ընթացքում լայնածավալ աշխատանք է կատարել՝ իրականացնելով ՀՀ օրենքներով սահմանված գործառույթներ: Բարսեղյանը, ներկայացնելով տվյալներ, նշեց, որ «Թրանսփարենսի Ինտերնեշնլ» կազմակերպության կոռուպցիայի ընկալման համաթվի 2020 թ. ցուցանիշներով Հայաստանն ունի 47 միավոր, որը երբեւէ գրանցված ամենալավ արդյունքն է: Սա հնարավոր է եղել արձանագրել աղետալի պատերազմի ու համավարակի պայմաններում: Թեկնածուն համոզված է, որ մեր երկիրը կոռուպցիան նվազեցնելու եւ կանխարգելելու հարցում ունակ է շատ ավելի շոշափելի արդունքներ գրանցելու:
«Ընտրվելու պարագայում ջանք չեմ խնայելու այդ նպատակին հասնելու համար: Գործելու եմ անաչառ, անկողմնակալ, պատասխանատու, քաղաքական չեզոքության, թափանցիկության եւ հաշվետվողականության չափանիշներին համապատասխան»,-ասաց Տաթեւիկ Բարսեղյանը:
Նա կարեւորեց համագործակցությունը հասարակական կազմակերպությունների, միջազգային կառույցների եւ առանձին փորձագետների հետ: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում հաջողության հասնելու հարցում թեկնածուն արժեւորեց հակակոռուպցիոն կրթությունը, պաշտոնատար անձանց, հանրային ծառայողների եւ հասարակության իրազեկումը: Առաջնահերթությունների շարքում ընդգծվեց հանրային ծառայողների վարքագծի կանոնների մշակումն ու ընդունումը, գործնական կիրառության եւ վերահսկողության մեխանիզմների ներդնումը:

4 июня на внеочередном заседании парламент обсудил вопрос об избрании кандидата в члены Комиссии по предотвращению коррупции. Решением Конкурсного совета Т.Барсегян выдвинута на вакантную должность члена Комиссии по предотвращению коррупции.
Депутат НС, член Конкурсного совета Э.Тигранян представила биографические данные и профессиональные навыки кандидата.
Кандидат Т.Барсегян заверила, что для преодоления существующих проблем вложит свои знания, опыт и связи в антикоррупционную сферу. Она отметила, что за время деятельности комиссия провела масштабную работу, выполняя функции, определенные законами РА.
«В случае избрания приложу все усилия для достижения этой цели. Буду действовать объективно, беспристрастно, ответственно, в соответствии с критериями политической нейтральности, прозрачности и подотчетности», - подчеркнула Т.Барсегян.
Она особо отметила сотрудничество с общественными организациями, международными структурами и отдельными экспертами. Для достижения успеха в борьбе с коррупцией кандидат высоко оценила антикоррупционное образование, осведомленность должностных лиц, государственных служащих и общественности. Среди приоритетов особо выделена разработка   и принятие правил поведения служащих, внедрение механизмов практического применения и контроля.