Հունիսի 4-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության ու հանրային հարցերի եւ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների hամատեղ նիստը:
Ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանի ներկայացմամբ` 2020-ի ընթացքում պետական բյուջեից կատարվել են շուրջ 472 մլն դրամ ծախսեր` ապահովելով ծրագրված ցուցանիշի 91.7 տոկոսը: Հատկացված միջոցներն ուղղվել են 2 ծրագրերի իրականացմանը:
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրեց իր ղեկավարած կառույցի աշխատակազմի եկամուտների ու ծախսերի տարեկան կատարողականը:
Նշվեց, որ նախորդ չորս-հինգ տարիների համեմատ` աշխատանքների ծանրաբեռնվածությունն աճել է շուրջ երեք անգամ: Երեք-չորս անգամ աճել են նաեւ թեժ գծին ուղղված զանգերը:
Արման Թաթոյանը կարեւոր ուղղություններից համարեց սոցիալական իրավունքների պաշտպանության ապահովումը` նշելով, որ ոլորտը կատարելագործելու համար շարունակական քայլերի անհրաժեշտություն կա: Խոսելով միասնական սոցիալական ծառայության մասին` նա նշեց, որ այն դեռեւս լիարժեք չի գործում:
Անդրադառնալով մարդու իրավունքների պաշտպանությանը Զինված ուժերում` զեկուցողն ասաց, որ կատարվել է ծավալուն աշխատանք. մշակվել են հատուկ զեկույցներ: Նա առանձնացրեց զինծառայողների սոցիալական ապահովության իրավունքների, բժշկական ծառայության հետ կապված հարցերը:
Արման Թաթոյանն առանձնացրեց կանանց, գործարարների իրավունքների, սահմանամերձ շրջանների քաղաքացիների պաշտպանության հարցերը, որոնց ուղղությամբ կառույցը եւս իրականացնում է աշխատանքներ:
Պատասխանելով պատգամավորների հարցերին` Մարդու իրավունքների պաշտպանը ներկայացրեց պարզաբանումներ արդյունքային ցուցանիշների, ռեսուրսների հետ կապված խնդիրների վերաբերյալ:

4 июня состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по защите прав человека и общественным вопросам и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.
И.о.министра финансов А.Джанджугазян проинформировал, что в 2020 г. из государственного бюджета было израсходовано около 472 млн драмов, что составляет 91,7% от запланированного показателя. Выделенные средства направлены на реализацию двух программ.
Защитник прав человека РА А.Татоян представил годовые показатели доходов и расходов аппарата возглавляемой им структуры.
Отмечено, что по сравнению с предыдущими четырьмя-пятью годами рабочая нагрузка увеличилась почти втрое. Звонки на горячую линию также участились в три-четыре раза.
А.Татоян назвал защиту социальных прав одним из важных направлений, отметив, что необходимы последовательные шаги по совершенствованию сферы. Говоря о единой социальной службе, он заметил, что она еще не функционирует полноценно.
Коснувшись защиты прав человека в Вооруженных Силах и отметив большой объем проделанной работы, докладчик выделил вопросы социального обеспечения и медицинского обслуживания военнослужащих.
А.Татоян затронул вопросы прав женщин, предпринимателей, защиты граждан приграничных регионов, по которым структура также ведет определенную работу.
Защитник прав человека, отвечая на вопросы депутатов, представил итоговые показатели эффективности деятельности и проблемы с ресурсами.