Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված նախագծերը հանձնաժողովում ստացան դրական եզրակացություն
ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ բնապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հուլիսի 1-ի արտահերթ նիստում Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեցին եւ դրական եզրակացություն ստացան ««Տարածքային կառավարման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը եւ ««Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
«Տարածքային կառավարման մասին» օրենքում առաջարկվող լրացումների ու փոփոխությունների նպատակն է բարձրացնել մարզպետների եւ մարզպետների աշխատակազմերի գործունեության արդյունավետությունը` սահմանելով վերջիններիս հաշվետվողականությունը նաեւ վարչապետի հանձնարարությամբ ոլորտը համակարգող փոխվարչապետին: Համահեղինակ Գեւորգ Պապոյանը տեղեկացրեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջարկություններ չեն ստացվել:
Պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանի, Նիկոլայ Բաղդասարյանի հեղինակած ««Բազմաբնակարան շենքի կառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ Արտակ Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ եւս երկու պատգամավոր` Սիսակ Գաբրիելյանը եւ Արուսյակ Ջուլհակյանը, ցանկություն են հայտնել դառնալ օրինագծի համահեղինակ: Առաջարկվող փոփոխությունները միտված են բազմաբնակարան շենքի բնակիչների իրավունքները իրացնելու հստակեցմանը: Իրավակարգավորումը նաեւ կապահովի կանխատեսելիություն ներդրումային նախագծերի իրականացման գործընթացներում:
Նվերների ավանդույթները տարբեր երկրներում  տարբեր են: Օրինակ, Հնդկաստանում ձախ ձեռքը համարվում է կեղտոտ, ուստի երբեք այդ ձեռքով ոչինչ պետք չէ նվիրել: Նվերներն այստեղ մատուցում են կամ աջ ձեռքով, կամ երկու ձեռքով: ԱԺ պատվիրակությունը Հնդկաստան այցի ժամանակ նվեր էր ստացել Ռաջաստանի թագավորական քաղա...
Պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրված արտահերթ նստաշրջանում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեցին մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններ: Արտահերթ նստաշրջանի օրակարգում էր «ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը հաստատելու մասին» հարցի քննարկումը: Քննարկվեց նաեւ Հայաստանի Հանրապ...
«Հարգելի գործընկերներ, մինչդեռ այսօր մենք խոսում ենք տնտեսական խնդիրների եւ տնտեսական համագործակցության մասին, շատ բարդ է պատկերացնել համագործակցություն այնպիսի իրավիճակում, երբ հարեւան երկիրդ անցյալ տարվա աշնանը սանձազերծել է անմարդկային պատերազմ Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) բնակչության դեմ, այժմ պահ...
Հուլիսի 1-ին Ազգային ժողովը շարունակեց նախորդ օրը գումարված արտահերթ նստաշրջանի աշխատանքը: Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության  պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի եւ Լիլիթ Ստեփանյանի հեղինակած ««Տարածքային կառավարման մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարե...
Հուլիսի 1-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ հանձնաժողովի արտահերթ նիստ: ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««Հանրային ծառայության մասին»...
Նախատեսվում է թեթեւացնել 33 հազարից ավելի անհատ ձեռնարկատիրոջ ֆինանսական բեռը
ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովն Անդրանիկ Քոչարյանի նախագահությամբ հուլիսի 1-ին գումարեց արտահերթ նիստ: Հանձնաժողովի անդամները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեցին եւ դրական եզրակացություն տվեցին ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Գեւորգ Պապոյանի եւ Արտակ Մանուկյանի հ...
ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հուլիսի 1-ի արտահերթ նիստում Նարեկ Զեյնալյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց եւ դրական եզրակացություն ստացավ պատգամավորներ Մխիթար Հայրապետյանի եւ  Հովհաննես Հովհաննիսյանի հեղինակած ««Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպութ...
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում քննարկվեցին քաղաքաշինության ոլորտին եւ վարչական իրավախախտումներին առնչվող նախագծեր
ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ հուլիսի 1-ին հրավիրած արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկեց ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի ««Քաղաքաշինության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը նախօրեին ընդունվել էր առաջին ընթերցմամբ: Օրենք...
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 09:30-ին նախատեսված արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը` այստեղ: Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` ժամը 09:30-ին տեղի ունենալիք արտահերթ նիստի ուղիղ հեռարձակումը`  կից հղմամբ:   Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյո...
Արտահերթ նիստեր են գումարում ԱԺ մշտական հանձնաժողովները
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով` 01.07.2021 Ժամը 09:30 314 սենյակ, Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով` 01.07.2021 Ժամը 09:30 214 սենյակ, ...

Draft Laws Debated in Second Reading Endorsed at Committee
At June 1 extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment, moderated by Vahe Ghalumyan, the package of draft laws on Making Addenda and Amendments to the Law on Territorial Administration and the enclosed ones and the draft law on Making Amendments to the Law on Management of Blocks of Flats were debated in the second reading and endorsed.
The purpose of the proposed addenda and amendments to the Law on Territorial Administration is to improve the efficiency of the activities of marz governors and the staffs of marz governors, defining the accountability of the latter also to the Deputy Prime Minister coordinating the sphere by the Prime Minister’s assignment. The co-author Gevorg Papoyan informed that there were no proposals during the period from the first to the second reading.
Artak Manukyan, referring to the draft law on Making Amendments to the Law on Management of Blocks of Flats authored by the MPs Artak Manukyan and Nikolay Baghdasaryan, informed that also two deputies – Sisak Gabrielyan and Arusyak Julhakyan, expressed a wish to become a co-author of the bill. The proposed amendments are aimed at specification of exercising rights of block of flats. The legal regulation will also ensure the predictability in the implementation of investment programmes.
Parliament Protocol Museum: Souvenir from Jaipur
The traditions of gifts are different in various countries. In India, for example, the left hand is considered dirty, so you should never give anything with that hand. People give gifts here with the right hand or with two hands. During the visit to India, the NA delegation received a gift – an illu...
At the extraordinary session convened at the deputies’ initiative a number of legislative initiatives were debated in the first reading.The debate of the item on Approving the Annual report of the RA State Budget Execution for 2020 was on the agenda of the extraordinary session.The annual report on ...
Hripsime Grigoryan’s Speech at Sitting of OSCE PA Committee
“Dear Colleagues,As today we are talking about the Economic Affairs and Economic cooperation it is very hard to imagine cooperation in a situation when a neighboring country, having unleashed a devastating, inhumane war against people of Nagorno-Karabakh (Artsakh) last fall, now keeping ...
On July 1, the National Assembly continued the work of the extraordinary session convened on the previous day. The parliament debated in the second reading the draft law on Making Addenda and Amendments to the law on Territorial Administration with the enclosed package authored by the deputies of th...
On July 1, moderated by the Deputy Chair of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Anna Karapetyan, the extraordinary sitting of the Committee was held.As the RA Deputy Chairman of Investigative Committee Arsen Ayvazyan presented, the package of draft laws on Making Addenda to the RA L...
It is Designed to Mitigate Financial Burden of More Than 33.000 individual Entrepreneurs
On July 1, the RA NA Standing Committeeon Defense and Security moderated by ANdranik Kocharyan convened an extraordinary session. ...
At July 1 extraordianry sitting of the RA NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs moderated by Narek Zeynalyan the draft law on Making Addendum to the RA law on State Non-Commercial Organisations (SNCO) authored by the deputies Mkhitar Hayrapetyan and Hovhannes Hovhannisyan was debat...
Draft Laws on Urban Development and Administrative Offences Debated at Extraordinary Siting of RA NA Standing Committee on Economic Affairs Debated
At July 1 extraordinary sitting, the RA NA Standing Committee on Economic Affairs moderated by Babken Tunyan debated in the second reading the draft law on Making Addendum to the law on Urban Development authored by the NA deputy Artak Manukyan, which was passed the day before in the first reading. ...