Հունիսի 28-ին տեղի ունեցավ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Կրթության, հաղորդակցության եւ մշակութային հարցերի հանձաժողովի հեռավար նիստը, որին մասնակցեց  ՖԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:
Նիստի օրակարգի 12-րդ կետը վերաբերում էր Արցախի մշակութային ժառանգության վերացմանը: Թեմայի վերաբերյալ նախ ելույթ ունեցավ մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերով փորձագետ, Բրյուսելի Սեն-Լուի համալսարանի հետազոտող Մարի-Սոֆի Կլիպելը, որը ներկայացրեց մշակութային ժառանգության պահպանությանը վերաբերող ողջ կոնվենցիոնալ շրջանակը:
Ապա, համաձայն նախնական պայմանավորվածության, ելույթ ունեցավ կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը: Նա անդրադարձավ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ եւ ահաբեկչական խմբավորումների մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմի հետեւանքով Արցախի վտանգված պատմամշակութային ժառանգությանը:
Հայ խորհրդարանականը հատկապես ընդգծեց պատերազմի ժամանակ մշակութային արժեքների դիտավորյալ թիրախավորված լինելու հանգամանքը` օրինակ բերելով Շուշիի  Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու` մեկ օրվա ընթացքում երկու անգամ հրթիռակոծվելը: Նա նշեց, որ հետպատերազմյան ընթացքում եւս շարունակվում է Արցախի կրոնական եւ մշակութային կոթողների ոչնչացումը, որի դրսեւորումներից մեկն էլ Ադրբեջանի կողմից դրանց արտաքին տեսքի ձեւախեղումն ու հայկականության հետքի վերացումն է, ինչի նպատակը Արցախի հայկական պատմական, մշակութային եւ կրոնական ժառանգության յուրացումն է: Սոնա Ղազարյանը հանձնաժողովականներին տեղեկացրեց, որ հենց այս նպատակով է, որ Ադրբեջանը միտումնավոր արգելափակում է UNESCO-ի փորձագետների եւ այլ մասնագետների մուտքը Արցախի հայկական մշակութային վտանգված կոթողներ:
ՖԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամը կոչ արեց միջազգային իրավասու մարմիններին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության վերջնական ոչնչացումը կանխելու համար:
Ելույթի ավարտին ՖԽՎ Կրթության, հաղորդակցության եւ մշակութային հարցերի հանձաժողովի նախագահ, Շվեյցարիայի Կանտոնների խորհրդի անդամ Քրիստիան Լըվրան տեղեկացրեց, որ գալիք տարի կայանալիք ՖԽՎ լիագումար նիստին կներկայացվի Արցախի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ բանաձեւի նախագիծ:
«Խորհրդարան 1918-1920». Առաջին հանրապետության կառավարության կազմը
Հայոց ազգային խորհուրդը ներկայացրեց Հայաստանի կառավարության կազմը.   «Նախարար նախագահ - Յովհաննէս Քաջազնունի, Նախարար Արտաքին գործերի - Ալէքսանդր Խատիսեան, Նախարար Ներքին գործերի - Արամ Մանուկեան, Նախարար Զինւորական - Գեներալ Յովհաննէս Հախվերդեան, Նախարար Ֆինանսների - Խաչատուր Կարճիկե...
«Հարգելի՛ գործընկերներ, շնորհակալություն պարոն Կասչիունասին՝ իր խորաթափանց զեկույցի համար:   Նաեւ շնորհակալ եմ Կանադայի պատվիրակին` Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ագրեսիան նշելու, ինչպես նաեւ մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության նկատմամբ Կանա...

On June 28, the online Meeting of the Education, Communication and Cultural Affairs Committee of the Parliamentary Assembly of LA Francophonie, where the member of the RA NA Delegation to AFP, the deputy of My Step Faction Sona Ghazaryan.
The item 12 of the Committee agenda dedicated to the elimination of Artsakh cultural heritage. The expert on preservation of cultural heritage, researcher of Saint-Louis University of Brussels Marie-Sophie de Clippele gave a speech on the theme, who presented the whole conventional framework concerning the preservation of the cultural heritage.
Then, according to the preliminary agreement, the member of the RA NA delegation Sona Ghazaryan. She touched upon the endangered historical-cultural heritage of Artsakh as a consequence of large scale war with the immediate support of Turkey on 27 September 2020 and unleashed by Azerbaijan with the participation of the terrorist groups.
The Armenian parliamentarian especially underlined the fact of being deliberately targeted of the cultural values during the war, giving as an example the twice rocket firing during one day Shushi Saint All-Saviour Church. She noted that during the post-war period the destruction of the religious and cultural monuments of Artsakh continued, and one of the manifestations is the distortion of their exterior and the elimination of the Armenian trace by Azerbaijan, and its goal is the realization of the Armenian historical, cultural and religious and heritage of Artsakh. Sona Ghazaryan has informed the Committee members that Azerbaijan deliberately bans the entry of the UNESCO experts and other specialists to Armenian endangered cultural monuments of Artsakh.
The member of the RA NA delegation to AFP called on the international authorized bodies to undertake all necessary measures for preventing the final destruction of the Armenian cultural heritage of Artsakh.
The Chairman of the AFP of the Education, Communication and Cultural Affairs Committee, the member of Swiss Council of States Christian L evrat informed at the end of his speech that a draft resolution on preservation of the historical-cultural heritage of Artsakh will be presented at the APF Plenary Meeting.
The Armenian National Council represented the composition of the Government of Armenia:“Prime Minister, Speaker – Hovhannes Kajaznuni Minister of Foreign Affairs – Alexander Khatisian ...
“Dear Colleagues, Thank you Mr. Laurinas Kasciunas for your insightful report. Also, Jean-Guy, the delegate of Canada, for mentioning the aggression by Azerbaijan towards the people of Nagorno-Karabakh and Canada’s firm commitment for human rights and democracy. ...