ՀՀ Ազգային ժողովը հուլիսի 30-ին հրավիրված արտահերթ նստաշրջանում երկրորդ  ընթերցմամբ  քննարկեց եւ ընդունեց   պատգամավորներ Վլադիմիր Վարդանյանի, Աննա Կարապետյանի, Հովհաննես Հովհաննիսյանի, Արփինե Դավոյանի, Գեւորգ Պապոյանի, Վահագն Հովակիմյանի, Նարեկ Զեյնալյանի, Լուսինե Բադալյանի, Կորյուն Մկրտչյանի եւ Անդրանիկ Քոչարյանի հեղինակած ««ՀՀ քրեական օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին» եւ ««ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում» լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը: Օրենսգրքերը լրացվում են  նոր՝ 137.1.  հոդվածով, որով կքրեականացվի անձին ծանր վիրավորանք հասցնելը՝ հայհոյելը կամ նրա արժանապատվությունն այլ անպարկեշտ, լկտի կերպով վիրավորելը:
Հիմնական զեկուցող Վլադիմիր Վարդանյանը հայտնեց, որ փաթեթը բովանդակային փոփոխության չի ենթարկվել: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Սիսակ Գաբրիելյանը  հայտնեց, որ փաթեթն այսօր հանձնաժողովում քննարկվել է եւ ստացել դրական եզրակացություն: Նա պարզաբանեց, որ առաջարկվող կարգավորումը    վերաբերում է անխտիր բոլոր քաղաքացիներին:
Նախաձեռնության վերաբերյալ մանրամասներն՝ այստեղ:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ  քննարկեց եւ ընդունեց նաեւ ««Բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» Կառավարության հեղինակած օրենքի նախագիծը՝ կից փաթեթով: Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո նախաձեռնության վերաբերյալ առաջարկներ չեն եղել, հետեւաբար, այն չէր փոփոխվել: ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի  եզրակացությունը փաթեթի վերաբերյալ դրական էր:

30 июля на внеочередной сессии НС обсудило и приняло во втором чтении предлагаемый рядом депутатов пакет законопроектов о внесении дополнений в Уголовный и Уголовно-процессуальный кодексы РА. Кодексы дополняются статьей 137.1, предусматривающей уголовную ответственность за тяжкое оскорбление личности, нецензурную брань или оскорбление его достоинства иным непристойным образом.
Основной докладчик В.Варданян заявил, что содержание пакета не изменилось. Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам С.Габриелян сообщил, что пакет обсужден в комиссии и получил положительное заключение. Он пояснил, что предлагаемый регламент распространяется на всех граждан.
Позиция правительства по проекту положительная.
Парламент также обсудил и принял во втором чтении предложенный правительством проект о внесении изменения и дополнения в закон «О высшем и послевузовском профессиональном образовании» с прилагаемым пакетом. После первого чтения предложений по инициативе не поступало – она не претерпела изменений. Заключение Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта на пакет положительное.